Blog > Komentarze do wpisu

JAREK ŚMIETANA Super Group & Z-Star ,,Psychedelic Music Of JIMI HENDRIX'', 29.05.2011 Konin

Jazz Festival ,,Jazzonalia 2011'' w Koninie


- ,,Psychedelic Music Of Jimi Hendrix'' -JAREK ŚMIETANA Super Group & Z-STAR

- ,,Mystery Of Jazz'' -wystawa fotografii autorstwa Filipa Błażejowskiego

 

,,Jazzonalia'' to festiwal o kilkunastoletniej już tradycji, odbywający się dorocznie w Koninie. W tym roku, trzeciego ostatniego dnia festiwalu miał miejsce kolejny koncert JARKA ŚMIETANY z programem: ,,Psychedelic Music Of Jimi Hendrix'', w jakim miałem przyjemność (po Poznaniu i Lesznie) uczestniczyć. Tym razem koncert połączony był z promocją nowej płyty ,,I Love The Blues'' (2011), która ukaże się w sklepach 13 czerwca, a którą wyjątkowo można było nabyć już przedpremierowo na stoisku przed i po koncercie.
 
Podczas festiwalu w hallu GDK ,,Oskard'' wystawiona została ekspozycja fotografii autorstwa Filipa Błażejowskiego. Na pięknych, utrzymanych w czarno-białej konwencji fotografiach dużego formatu ujrzeć można było tak wielkich Muzyków jak choćby: JAN PTASZYN WRÓBLEWSKI czy NIGEL KENNEDY. Nie zabrakło też zdjęć Muzyków, których mieliśmy przyjemność zobaczyć i usłyszeć podczas festiwalu: JARKA ŚMIETANY i WOJTKA KAROLAKA. Zarówno fotografie pozowane, jak i zdjęcia zrobione spontanicznie podczas koncertów czy backstage tworzyły niezwykły, magiczny klimat w hallu festiwalowym. Jeśli dodam, iż wystawę podziwiałem wraz z Muzykiem, który współpracuje i nagrywa z Leszkiem Możdżerem, Henrykiem Miśkiewiczem, Lesterem Bowie czy wspomnianym J.P.Wróblewskim -jednym z najlepszych polskich saksofonistów: MACIEJEM SIKAŁA -czego chcieć więcej? :-) .

    

Jeszcze przed koncertem, na zaproszenie JARKA ŚMIETANY miałem okazję uczestniczyć w próbie zespołu, która trwała już od godz. 16-tej. ,,Wszystkich chyba znasz? Czuj się jak u siebie'' -zaprosił, a ja byłem świadkiem tego z czym przeważnie nie mam do czynienia ,,na codzień'' jako uczestnik koncertów. Każdy instrument należy indywidualnie nagłośnić, odsłuch każdego instrumentu winien być prawidłowo słyszalny przez każdego z muzyków... Ogrom pracy!

Koncert rozpoczął się z lekkim poślizgiem; na Jarka czekała bowiem jeszcze ekipa TV, chcąca przeprowadzić krótki wywiad przed koncertem; ,,Dlaczego Hendrix?, dlaczego blues?...''. Pomimo strasznego przeziębienia z jakim się borykał oraz zmęczenia spowodowanego krakowskim koncertem trwającym do późnych godzin nocnych dzień wcześniej i czekającym go koncertem -J.Ś. potrafił po raz kolejny w niezwykle ciekawy sposób opowiedzieć m.in. o swej fascynacji bluesem, który tak naprawdę jest przecież bardzo blisko jazzu. To jest chyba właśnie ten dualizm, o którym rozmawiałem z A.Jagodzińskim (podobnie jak ja: wielkim miłośnikiem J.Ś.);  Muzyka potrafi sprawić by jej duch stał się czymś zupełnie odrębnym od ciała, a co z tym się wiąże wyzwalać niezwykłą energię i najwyczajniej w świecie dodawać sił.


Zespół wystąpił w składzie: J.Śmietana -gitary, WOJTEK KAROLAK -organy Hammonda, ADAM CZERWIŃSKI -perkusja, JACEK KOROHODA -gitara, MARCIN LAMCH -gitara basowa, MACIEJ SIKAŁA -saksofon i TOMASZ KUDYK -trąbka. Gwiazdą była Z-STAR -jak zwykle demoniczna i charyzmatyczna -śpiewająca wszystkie utwory.
Program wypełniły utwory znane z rewelacyjnej płyty ,,Psychedelic. Music Of Jimi Hendrix'' (2009), oraz nie odbiegający od hendrixowskich klimatów utwór z solowej płyty Z-STAR. Podczas ,,Third Stone From The Sun'' -tradycyjnie już Zee pozwoliła sobie na ,,wycieczkę'' między rzędy foteli na widowni i swoją melodeklamacją hipnotyzowała publiczność. Nie obyło się też bez ,,złożenia w ofierze'' kolejnej gitary podczas dynamicznego ,,Fire''. Nieco chłodna początkowo publiczność konińskich ,,Jazzonalii'' poderwała się by odtańczyć finał przy płonącej gitarze.

Po koncercie Z-STAR znalazła dużo czasu dla fanów na pamiątkowe zdjęcia i autografy, zarówno na nowej płycie ,,I Love The Blues'', nagranej z Śmietaną i Karolakiem jak i swym solowym krążku, który również można było nabyć po koncercie. Niezwykłym i rzeczowym rozmówcą okazał się po raz kolejny: wielki dżentelmen i mistrz organów Hammonda -Pan WOJTEK KAROLAK, z którym długo rozmawiałem jeszcze podczas próby, a po koncercie wraz z A.Jagodzińskim i Panem Wojtkiem długo dyskutowaliśmy jeszcze przed klubem .

 

W Koninie po raz trzeci już byłem świadkiem widowiska JAREK ŚMIETANA Super Group z muzyką JIMI HENDRIXA. Po raz trzeci, lecz nie ostatni -w sierpniu bowiem wywoływać będziemy ,,ducha Hendrixa'' w Bydgoszczy i ponownie w Poznaniu. Najbliższe natomiast spotkanie z Największym Gitarzystą już za kilkanaście dni: 15-17 czerwca (Bydgoszcz, Piła, Poznań) -czyli trzydniowe tournee KAREN EDWARDS & JAREK ŚMIETANA Trio.
Z Konina przywiozłem dwie płyty: oczywiście -,,I Love The Blues'' (2011), oraz płytę Z-STAR: ,,Masochists & Martyrs'' (2010). O tych krążkach napiszę w tym miejscu następnym razem.

Poniżej amatorski zapis fragmentu koncertu:

    

zdjęcia: R.R.
nagranie: A.J.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

- JAREK ŚMIETANA Super Group & Z-Star ,,Psychedelic Music Of JIMI HENDRIX'', 07.09.2010 Poznań


- JAREK ŚMIETANA Super Group & Z-Star ,,Psychedelic Music Of JIMI HENDRIX'', 26.02.2011 Leszno

poniedziałek, 30 maja 2011, longplay_2010

Polecane wpisy

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com