Blog > Komentarze do wpisu

Zbigniew Wegehaupt 1954-2012

13 stycznia dotarła do mnie bardzo smutna wiadomość.
Odszedł jeden z najwybitniejszych polskich kontrabasistów jazzowych, kompozytor i band leader:

Zbigniew Wegehaupt.

Zbigniew Wegehaupt  (1954 - 2012) muzyk jazzowy, kompozytor
Ten wszechstronnie wykształcony kontrabasista pierwsze sukcesy zaczął odnosić w połowie lat 70-tych w kwartecie Wojciecha Gogolewskiego oraz w późniejszych latach w wielu innych konstelacjach, jak choćby: Trio Kazimierza Jonkisza, zespół Zbigniewa Seiferta, kwartet Jana Ptaszyna Wróblewskiego czy grupa Jarka Śmietany: Extra Ball. W późniejszych latach grał m.in. z amerykańskim saksofonistą Rickiem Colem oraz trębaczem Clarkiem Terry. Brał też udział w nagraniu płyt Stanisława Sojki: ,,Blublula'' (1981), ,,Sojka Sings Ellington'' (1982)  i ,,Matko, która nas znasz'' (1982). Pod koniec lat 80-tych został członkiem Kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego, a w późniejszych latach nagrywał i koncertował też z Henrykiem Miśkiewiczem, Krzesimirem Dębskim, Januszem Muniakiem, Andrzejem Kurylewiczem i wieloma innymi wielkimi jazzmanami.  W 1992 roku wziął udział w nagraniu płyty Grzegorza Ciechowskiego ,,Obywatel świata''.
Jego solowe projekty fonograficzne to albumy: ''Sake'' (1984), ''Wege'' (2005) i ''Tota'' (2007). To właśnie ostatnią z wymienionych płyt uznano za największe Jego dokonanie pod własnym nazwiskiem, a płyta uważana jest za jedno z najdoskonalszych dokonań polskiej muzyki jazzowej pierwszego 10-lecia XXI wieku.
W roku 2009 Z.Wegehaupt wziął udział w projekcie Jarka Śmietany: ,,A Tribute To Zbigniew Seifert'' nagrywając z nim płytę wypełnioną kompozycjami Seiferta. Był wykładowcą w klasie kontrabasu na Wydziale Jazzu w Państwowej Szkole Muzycznej II st.w Warszawie
Zbigniew Wegehaupt odszedł od nas w nocy z 12 na 13 stycznia, w ostatni piątek. Muzykę Zbigniewa Wegehaupta prezentowałem w RadioJAZZ.FM przy różnych okazjach. Nie raz zapewne wracać będę do muzyki Zbigniewa Wegehaupta, jak było i dotychczas -teraz jednak będę już słuchał tych nagrań nieco inaczej...
Jeszcze nie tak dawno rozmawiałem o Panu Zbigniewie ze Zbyszkiem Wromblem i Jarkiem Śmietaną o operacji wszczepienia by-passów, jaką przeszedł Zbigniew Wegehaupt w ubiegłym roku i wydawało się wówczas iż wszystko jest na dobrej drodze... i nagle w ostatni piątek... ta smutna wiadomość. Nie miałem okazji poznać osobiście Pana Zbigniewa, lecz gdyby żył prędzej czy później zapewne spotkalibyśmy się przy okazji, któregoś z koncertów gdyż Z.Wegehaupt uwielbiał koncertować.
18 grudnia w klubie Teatru Capitol  polscy jazzmani wzięli udział w charytatywnym koncercie "Gramy dla Zbyszka" by pomóc w rehabilitacji Muzyka. W koncercie wzięło udział kilkudziesięciu muzyków (m.in. Aga Zaryan, Jan Ptaszyn Wróblewski, Stanisław Soyka, Andrzej Jagodziński, Kazimierz Jonkisz, Henryk i Michał Miśkiewicz, Jacek Kochan i Robert Kubiszyn).
Zbigniew Wegehaupt dołączył do Największej Orkiestry Świata i gra tam teraz w towarzystwie wielu innych wybitnych muzyków.

Piotr Baron: ''Fare well, so long, see you later...''
Bernard Maseli: ''Zmarł Zbigniew Wegehaupt,wspaniały muzyk,cudny człowiek...z tym swoim uśmiechem....ależ mi go będzie brakowało.....R.I.P. Zbiggy...''
Adam Czerwiński: ''Zbyszek.....''
Adam Baruch: ''Dopiero co rozmawialismy a teraz Ciebie nie ma... Dziwny jest ten Swiat, i smutny''

źródło cytatów: facebook

skany okładek i fot.z albumu ''Tota'': R.R.

poniedziałek, 16 stycznia 2012, longplay_2010

Polecane wpisy

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com