Blog > Komentarze do wpisu

Leszek Cichoński: Sobą gram, 04.02.2012

Piąta płyta Leszka Cichońskiego: "Sobą gram" miała swą koncertową premierę w poznańskim klubie ''Blue Note''.
Na scenie klubu pojawili się: główny bohater wieczoru Leszek Cichoński, oraz Tomasz Grabowy (gitara basowa), Robert Jarmużek (instr.klawiszowe), Michał Polak (perkusja) i pełen charyzmy młody wokalista: Łukasz Łyczkowski.

Leszek Cichoński to wybitny gitarzysta, autor podręczników gitarowych, twórca telewizyjnych programów edukacyjnych, oraz animator Gitarowego Rekordu Guinnessa -imprezy każdego roku przyciągającej do Wrocławia tysiące gitarzystów. Muzyk był przed laty gitarzystą w takich zespołach jak Ozzy, Joint Venture czy CDN, a wraz z Tadeuszem Nalepą nagrał album: ''To mój blues'' (1989). W roku 2005 ukazała się płyta nagrana wraz z Wojtkiem Karolakiem i Johnem Tuckerem: ''Come Together Live'', a album: ''The Best of Studio & Live'' nominowany był do prestiżowej nagrody Fryderyków w kategorii: Album Roku -Blues 2010.


Ten wyjątkowo mroźny lutowy wieczór w klubie ''Blue Note'' rozpoczął się doprawdy mocnym akcentem; muzycy oddali hołd Jimiemu Hendrixowi wykonując najpierw: ''Foxy Lady'' a następnie tytułowy utwór z płyty Cichońskiego z roku 2001: ''Thanks Jimi''. Podczas koncertu dominował materiał z nowej płyty, ale pojawiały się podczas koncertu również starsze utwory, w tym m.in.: ''Oni zaraz przyjdą tu'' Tadeusza Nalepy (z Nalepą gitarzysta odbył pod koniec lat 80-tych tournee po Stanach Zjednoczonych oraz wystąpił na festiwalu Rawa Blues w 1989 roku).
Niezwykle żywiołowo zaprezentował się w kilku utworach wokalista Łukasz Łyczkowski (główny wokalista na płycie: ''Sobą gram''). Obdarzony oryginalną barwą głosu Łukasz, potrafił swą ekspresją i interpretacją dodać niezwykłej rockowej energii koncertowi. Doskonale zabrzmiały m.in.: ''Co masz w głowie'', ''Twój czas'' i świetna ballada bluesowa: ''Wracam do domu''. Leszek Cichoński jest jednym z tych gitarzystów (obok m.in.Jarka Śmietany), którzy po wielu latach grania postanowili się również sprawdzić w roli wokalisty. Okazuje się iż Cichoński -wokalista obdarzony jest wyśmienitą barwą głosu oscylującą w dość wysokich rejestrach, lecz doskonale sprawdzającą się w repertuarze rockowo -bluesowym (sposobem interpretacji oraz barwą głosu chwilami przypominającym styl Wojciecha Skowrońskiego). Podczas koncertu wysłuchaliśmy zaśpiewanych przez lidera m.in. ''Sobą gram'' (do słów Jacka Cygana) oraz: ''Kim jestem''. Obsługujący organy Michał Jarmużek idealnie uzupełniał brzmienie zespołu, a basista Tomasz Grabowy niejednokrotnie przykuwał uwagę wyśmienitymi solówkami, a wielu utworom nadał funkujący klimat. Mieliśmy też okazję przekonać się o potędze warsztatu Michała Polaka i kilkakrotnie być świadkami mistrzowsko zagranych solówek perkusyjnych.
Od niedawna Cichoński pogrywa też na gitarze akustycznej -podczas pierwszego bisu właśnie mieliśmy okazję poznać jego ''akustyczne oblicze''. Na tym jednak nie koniec; publiczność wywołała na scenę ponownie resztę bandu i na wielki finał mieliśmy okazję wysłuchać hendrixowskiego: ''Voodoo Child''.
Porównując materiał z nowej płyty Leszka Cichońskiego z tym czego byłem świadkiem podczas koncertu, dochodzę do wniosku iż mimo wszystko są to dwa zupełnie inne oblicza tego gitarzysty. Zdecydowanie więcej dynamiki, bluesa i tzw. ''pazura'' można było doświadczyć podczas koncertu, niż podczas przesłuchiwania płyty, robiącej w tym wypadku wrażenie zdecydowanie bardziej ''wygładzonej'', uporządkowanej czy wręcz chwilami piosenkowej.

Koncert odbył się pod patronatem RadiaJAZZ.FM.

PRIVATE COLLECTION

 Leszek CICHOŃSKI: Sobą gram /CD 2011, Luna/
Co masz w głowie; Twój czas; Mam już dość; Właśnie teraz; Kot i pies; Sobą gram; Kim jestem; Znajdziemy siebie; Słońca wschód; Wracam do domu; Allman Brotherhood


''Sobą gram'' to tak naprawdę pierwszy w pełni autorski krążek instrumentalisty, a od niedawna również wokalisty Leszka Cichońskiego.
Pierwszym nagraniem zwiastującym ukazanie się płyty był utwór tytułowy, znany już od czasu kolejnej edycji Gitarowego Rekordu Guinessa 2011, do którego tekst napisał Jacek Cygan. Na płycie zagrali muzycy , którzy od lat współpracują z Leszkiem Cichońskim w projekcie o nazwie ''Guitar Workshop'': Tomasz Grabowy (bass), Łukasz Sobolak (perkusja) i Robert Jarmużek (instr.klawiszowe). Głównym wokalistą na płycie jest młody, pełen charyzmy Łukasz Łyczkowski (na codzień wokalista blues rockowej formacji 5 rano). Nie zabrakło też wybitnych gości na płycie jak: Wojtek Karolak i Jorgos Skolias.
''Piosenkowe'' i przebojowe utwory kontrastują na krążku z bluesem i rockiem, a prawdziwego ''pazura'' płycie nadaje wokal Łyczkowskiego, doskonale sprawdzającego się zarówno w balladach o zabarwieniu bluesowym jak i dynamicznych partiach kojarzących się niemal z estetyką mocnego hard rockowego brzmienia.
Od niedawna kojarzony zawsze z brzmieniem gitary elektrycznej Cichoński, chętnie sięga również po gitarę klasyczną. Właśnie akordowe dźwięki gitary klasycznej ozdabiają otwierające płytę nagranie: ''Co masz w głowie''. Nie oznacza to bynajmniej, iż w dalszej części utworu nie pojawia się iście rockowe solo gitary elektrycznej; niezwykle finezyjne solówki jakimi okraszona jest płyta są niewątpliwym atutem każdego z nagrań.
''Twój czas'' to blues rockowy kawałek utrzymany w średnim tempie, w którym uwagę przykuwają poza ekspresyjnym wokalem Łyczkowskiego i gitary lidera, również partie organowe Jarmużka i świetnie wkomponowane w całość wokalizy i chórki zaproszonej na sesję nagraniową Asi Kwaśnik (pojawia się też w: ''Kim jestem'').
Poprzedzony żartobliwym dialogiem: ''Mam już dość'' oparty jest na ciekawym riffie wywołującym swym brzmieniem skojarzenia z estetyką znaną nam z płyt King Crimson z okresu albumów: ''Vroom'' (1994) i ''Thrak'' (1995).
Z zupełnie inną manierą wokalną mamy do czynienia podczas ballady do słów Anny Miśkiewicz: ''Właśnie teraz'', zaśpiewaną gościnnie przez Mateusza Krautwursta. Ponownie brzmią dźwięki gitary klasycznej a do tego solo fortepianu i oczywiście gitary elektrycznej -klasycznie, perfekcyjnie a przy tym mimo wszystko bardzo rockowo.
Wokal Leszka Cichońskiego pojawia się po raz pierwszy na płycie podczas duetu z Kasią Mirowską: ''Kot i pies''. Rytm funky spotęgowany jest tu przez gitarę basową Grabowego i organy elektryczne.
Głos Cichońskiego, mimo iż usytuowany w dość wysokich rejestrach doskonale sprawdza się w estetyce z pogranicza funky również w tytułowym utworze z albumu: ''Sobą gram'' (do słów Jacka Cygana).
Najbardziej przebojowym (w dosłownym tego słowa znaczeniu) wydaje się piękna piosenka: ''Kim jestem'' (ponownie świetne, zmysłowe chórki Asi Kwaśnik). No cóż, okazuje się iż na jednej kilkudziesięciominutowej płycie można umieścić zarówno ostre rockowe utwory, funk, bluesa jak i po prostu piękną, melodyjną piosenkę i sprawić by płyta jako całość była mimo wszystko spójna i nie robiąca wrażenia przypadkowego zbioru różnych nagrań.
Wokalista Łukasz Łyczkowski jest również autorem tekstu jednego z utworów: ''Znajdziemy siebie'', natomiast tekst: ''Słońca wschód'' wyszedł spod pióra Wojciecha Staszewskiego. Oba teksty wyśpiewuje Łyczkowski w bardziej jednak stonowanym i mniej ekspresyjnym stylu niż trzy pierwsze utwory na płycie.
Prawdziwe ''perełki'' umieszczono na samym końcu płyty.
Pierwszą z nich jest zaśpiewana w stylu właściwym tylko jednemu wokaliście na świecie: ''Wracam do domu'' oparta ponownie na ''karmazynowym'' riffie poraża ekspresją i siłą, mimo iż sam refren może robić niemal ''oazowe'' wrażenie: Jorgos Skolias -proszę państwa! Świetna solówka gitarowa, piękna aranżacja, doskonały tekst i etniczne sitarowe dźwięki na koniec: rzecz doskonała!


Druga ''wisienka'' to instrumentalny: ''Allman Brotherhood'' -popis zarówno wirtuozerii lidera, jak i ostatniego już na tej płycie gościa: Wojtka Karolaka i wspaniała ''galopada'' basowa Grabowego poparta doskonałą perkusją.
Odnoszę wrażenie, iż nastrój płyty został stworzony w taki sposób abyśmy przez kilkadziesiąt minut odczuwali narastające napięcie, które osiągając swój zenit, pozostawia nas niemal rozpalonych, gdy płyta się kończy. Doskonałe zakończenie wspaniałej płyty!

Skład:
Leszek Cichoński - gitary, wokal
Łukasz Łyczkowski - wokal
Robert Jarmużek - instr.klawiszowe
Tomasz Grabowy - gitara basowa
Łukasz Sobolak - perkusja
gościnnie:
Wojciech Karolak - organy Hammonda
Jorgos Skolias, Mateusz Krautwurst, Kasia Mirowska, Asia Kwaśnik - wokal

fot: R.R., B.W. oraz materiały organizatora

poniedziałek, 06 lutego 2012, longplay_2010

Polecane wpisy

  • 2019/9: Nowości i zapowiedzi płytowe

    Mimo iż rok tak naprawdę dopiero się zaczął, już dziś mogę stwierdzić iż początek 2019 rokuto okres owocujący w bardzo dużą ilość interesujących nowości płytowy

  • 2019/8: Z katalogu wytwórni DUX (2019/2)

    Poniżej drugi już w tym roku przegląd płyt z aktualnego katalogu niezwykle operatywnej wytwórni DUX . Znakomitym i bardzo reprezentatywnym zbiorem koncertów wsp

  • 2019/7: Nowości płytowe

    Na początku br. trafiła do nas pierwsza autorska płyta Michała Jarosa, która niewątpliwie zasługuje na miano jednego z największych wydarzeń jazzowych ostatnich

Paolo FRESU - Richard GALLIANO
Jan LUNDGREN

Mare Nostrum III
PREMIERA 25 STYCZNIA 2019

Cyrille AIMEE
Move On: A Sondheim Adventure
(premiera 22 lutego 2019)

Rudi FISCHERLEHNER
15 8 SLUM
(premiera 1 lutego 2019)

Alfredo RODRIGUEZ - Pedrito MARTINEZ
Duologue
(premiera 1 lutego 2019)

The CUBAN LATIN JAZZ
Juntos Por Siempre
(premiera 20 stycznia 2019)

Norman JOHNSON
The Art Of Life
(2018)