Blog > Komentarze do wpisu

Jesienne słuchanie

* * *

* ANDRE - TOKAR -KUGEL: Varpai

* John B.WILLIAMS: Arabesque

* Christina VON BULOW & Fredrik LUNDIN: Silhouette

* * *

i

_______________________________________________________________________________________ 

 * REKOMENDACJE * REKOMENDACJE * REKOMENDACJE * REKOMENDACJE * REKOMENDACJE *_________________________________________________________________________________

ANDRE - TOKAR -KUGEL: Varpai (CD 2010, Nemu)
Symphonic Fields; Wooden Dance; Play Or Way?; Echoes Of The Trees; Church In Blue; Lost Inside; Sacred Forest Trio; The Lizards Of Aukstumala; Archaic Glimpses; Varpai

Andre Pabarciute to niezwykle oryginalna litewska wokalistka, tancerka i tzw.performerka dysponująca szeroką skalą głosu i wyjątkowym darem interpretacyjnym. Spotkanie Litwinki z niemieckim perkusistą Klausem Kugelem i ukraińskim kontrabasistą Markiem Tokarem do jakiego doszło w maju 2009 roku w jednym z kościołów w Niemczech, udokumentowane zostało płytą ''Varpai''.
O ile Kugel i Tokar stanowią team współpracujący regularnie z sobą od lat podczas najróżniejszych projektów (m.in. Five Spot: ''Poltva'', 2008; Undivided: ''Moves Between Clouds'', 2011 czy ostatnio ''Op Der Schmelz Live'', 2013), to współpraca z ekscentryczną wokalistką stanowiła dla obu instrumentalistów wielkie wyzwanie. Potrafiąca swym głosem i wyjątkową dramaturgią stworzyć jedyny w swoim stylu klimat Andre Pabarciute, doskonale wtopiła się w dźwiękowe kreacje Kugela i Tokara.
Pierwsza część płyty (''Symphonic Fields'') w ciągu dziewięciu minut całkowicie wciąga nas w niecodzienny klimat albumu. Kreowany przez wręcz chwilami upiornie niepokojące wokalizy Pabarciute nastrój potęgują efekty ''produkowane'' przez zwanego ''czarodziejem perkusji'' Klausa Kugela, w niezwykły sposób potrafiącego uwolnić muzykę z typowych ram konwencji i struktur. Mark Tokar bardzo często używa smyczka, a jak wiedzą znający go choćby z poczynań z formacją Undivided, potrafi w ten sposób uzyskać doprawdy niesamowity efekt tworząc ponadczasowe, bogate pejzaże dźwiękowe, brzmiące świeżo, organicznie i intrygująco.
Medytacyjny spokój wielu fragmentów płyty kontrastuje z rytmami szamańskich obrzędów czy nawet histerycznymi, dramatycznymi krzykami odgrywającej w ten sposób stan obłędu Pabarciute.
Zdecydowanie nie jest to muzyka łatwa w odbiorze, ale poświęcając jej więcej uwagi odkryć można jej niezwykłą moc i przekaz.
Mniej osłuchanym z Muzyką wyjątkowego maga jakim jest Klaus Kugel polecałbym jednak najpierw albumy zawierające łatwiej przyswajalne dźwięki jak choćby ''Carnival Skin'' (nagrana z Brucem Eisenbeilem, Perry Robinsonem, Peterem Evansem i Hilliardem Greenem) czy wspomniana wcześniej płyta ''Op Der Schmelz'' (z Tokarem, Roby Glod i Robertą Piket).
skład:
Andre Pabarčiute - głos
Mark Tokar - kontrabas
Klaus Kugel - instr.perkusyjne

opisy innych płyt z udziałem Klausa Kugela:

    

________________________________________________________________________

John B.WILLIAMS: Arabesque (CD 2011, Alessa)
Gratitude; My Favourite Samba; Love The One; Juan Latino; So You Say (Esquinas); Samba De La Compasa; Arabesque; You're With Me; Star Search

Urodzony w 1941 roku w Nowym Jorku basista John B.Williams od początku swej działalności muzycznej zafascynowany był twórczością takich jazzowych geniuszy jak: Paul Chambers, Charles Mingus i Ron Carter. Do brzmienia wywodzącego się od takich właśnie klasyków, Williams dodał echa muzyki karaibskiej, która od zawsze jest mu bardzo bliska (ojciec muzyka urodził się na Bahamach). Już od roku 1964 przez trzy lata studiował grę na kontrabasie u boku Rona Cartera. Studiował tak skutecznie, iż już wkrótce zasilił na dwa lata skład kwintetu legendarnego Horace Silvera, w którym było dane grać mu w składach złożonych z takich znakomitości jak: Bennie Maupin, Randy Brecker czy Billy Cobham. Lista legendarnych jazzmanów, z którymi przez niemal 50 lat dane było współpracować Williamsowi obejmuje takie m.in. nazwiska jak: Louis Armstrong, Dizzy Gillespie, Count Basie, Benny Carter, Freddie Hubbard czy George Duke, John Abercrombie, Ernie Watts i bracia Brecker. Od roku 1976 John B.Williams przez 25 lat grał w składzie tria Nancy Wilson, a także współpracował z legendarną grupą wokalną Manhattan Transfer.
Z początkiem XXI wieku John B.Williams realizować zaczął również własne autorskie projekty fonograficzne. Po gorąco przyjętym albumie ''Gratitude'' (2005) i koncertowej płycie nagranej z Bennie Maupinem (The Maupin / Williams Project: ''Live At Club Rhapsody'', 2008) ukazał się nagrany w Austrii pod okiem (a może uchem) nieocenionego producenta i muzyka Petera Guschelbauera (znanego z projektu Still Experienced i wspaniałego albumu ''The idea of Gil Evans'', 2011) wraz z muzykami z Armenii, Brazylii i Wiednia oraz wokalistką Jessicą Williams (prywatnie: małżonką kontrabasisty) album ''Arabesque''.
Płytę wypełniają w większości własne kompozycje Johna B.Williamsa, choć utwór który dał tytuł całemu przedsięwzięciu (''Arabesque'') pochodzi z teki kompozytorskiej nieodżałowanego Paula Motiana.
Tytułowa ''arabeska'' to artystyczny motyw, charakteryzujący się stosowaniem powtarzanych form geometrycznych i fantazyjnie łączonych wzorów, symbolizujących nieskończoność. Taka jest też muzyka wypełniająca tę płytę, pełna cudownie z sobą połączonych form i motywów melodycznych, wykreowanych przez międzynarodowy armeńsko-austriacko-brazylijsko-amerykański skład.
Tropikalne rytmy samby, rumby i mambo podane w iście pikantnym sosie afro-cuban jazz. Doskonały album.
skład:
Robert Pockfuss - gitary
Karen Asatrian - instr.klawiszowe
John B.Williams - gitara basowa, kontrabas
Klemmens Marktl - perkusja
Luis Robeiro - instr.perkusyjne
oraz:
Charly Schmid - saksofon
Llew Matthews - instr.klawiszowe
Jessica Williams - wokal
Peter Guschelbauer, Uli Attender & Alexandra - chórki

opisy innych płyt wydanych przez Alessa Records:

    

__________________________________________________________________________________________

 

Christina VON BULOW & Fredrik LUNDIN: Silhouette (CD 2011, Stunt)
Primavera; Fine Together; Montmartre; Nu Har Jag Fatt Den Jag Vill Ha; Our Knob; Between Romances; Dannys Dream; Lee Wise; A New Beginning; The Flight; Silhouette

Po 35 latach od śmierci kompozytora i saksofonisty barytonowego Larsa Gullina płytą ''Silhouette'' hołd złożyło mu dwoje współczesnych saksofonistów: Frederik Lundin i Christina von Bülow. Płytę wypełniają zarówno utwory Gullina, jak i premierowe kompozycje utrzymane w duchu twórczości wielkiej legendy szwedzkiego jazzu jaką bez wątpienia jest Lars Gullin.
Powstała niezwykle urokliwa płyta, która z każdym kolejnym odtworzeniem zyskuje nowego blasku i czaruje coraz to nowymi, odkrywanymi niuansami dźwiękowymi, wcześniej zdawać by się mogło ukrytymi przed słuchaczami.
Baryton Lundina i alt von Bullow robią na ''Silhouette'' wrażenie niemal stworzonych do tego by wspólnie wypełniać przestrzeń między głośnikami a wrażliwym uchem ceniącego sobie piękno muzyczne odbiorcy. Utwory pochodzące z różnych okresów burzliwej kariery szwedzkiego geniusza saksofonu, współpracującego z takimi tuzami jazzu jak Lee Konitz, James Moody, Clfford Brown, Chet Baker czy Archie Shepp zebrane na tej płycie, są doskonałą okazją przypomnienia sobie jego kompozycji. Jest to też okazja dla nie znających dotychczas dorobku Larsa Gullina, do sięgnięcia po zapoznaniu się z ''Silhouette'' po jego stare płyty z lat 60-tych czy 70-tych.
Na ''Silhouette'' znajdziemy też kilka prawdziwych ''perełek'' zainspirowanych muzyką Gullina, jak choćby urokliwy temat skomponowany z myślą o tej płycie przez Frederika Lundina: ''Montmartre''. Mało iż to utwór doskonale wpasowany w konwencję albumu, to stanowi niewątpliwie jedne z najjaśniejszych minut całej płyty.
Podobnie rzecz ma się z piękną balladą Christiny von Bulow: ''A New Beggining'', która jest w stanie zaczarować nawet najbardziej opornego słuchacza.
Bardzo ważną rolę w kreowanu brzmienia na ''Silhouette'' pełni zdobywca prestiżowej Nagrody Bena Webstera w 1996 roku -gitarzysta Jacob Fischer, od lat współpracujący z trio Christiny von Bulow. Pełnię jego możliwości interpretacyjno -wirtuozerskich poznajemy podczas takich tematów jak ''Nu Har Jag Fatt Den Jag Vill Ha'' czy ''Lee Wise''.
Sekcja rytmiczna natomiast lsni pełnym blaskiem w trakcie interpretacji przez ten niezwykły kwintet tematu ''Our Knob''. Zarówno otwierający to nagranie perkusyjnymi synkopami Jesse Gran, jak i popisujący się porywającą solówką w połowie utworu kontrabasista Daniel Franck, to muzycy doprawdy wykwintni, wspaniale współpracujący poprzez dialogowanie i wyczuwalną niemal w każdej chwili nić wyjątkowego porozumienia z resztą składu.
Bardzo ciepła i nasączona balladową melancholią płyta, pełna rozlicznych niuansów aranżacyjnych i wyjątkowej wirtuozerii instrumentalistów, a zarazem przypomnienie nieco zapomnianego w ostatnich latach dorobku Larsa Gullina. Niewątpliwie wielka gratka dla zwolenników cudownych, archaicznych brzmień spod znaku Bena Webstera.
skład:
Frederik Lundin - saksofon
Christina von Bülow - saksofon
Jacob Fischer - gitara
Daniel Franck - kontrabas
Jeppe Gram - perkusja

opisy innych płyt wydanych przez Stunt Records:

   

___________________________________________________________________________________________

tekst, fot. i skany: R.R

środa, 09 października 2013, longplay_2010

Polecane wpisy

Młodzi kompozytorzy warszawscy

CUP OF TIME Plays Paderewski
(premiera 22 lutego 2019)

Sunhwa PARK
Dreaming
(2018)

Igor Cecocho / Piotr Rojek
Bach Transcriptions for Trumpet and Organ
(2018)

Chór Kameralny UMFC
Drrrum Dana Dam. Pieśni kurpiowskie
(2018)

David Walter / Magdalena Duś
Eclats Romantiques
(2018)