Blog > Komentarze do wpisu

Przegląd płytowy (2017/5): muzyka klasyczna

* Double Concertos

 

Koncerty Felixa Mendelssohna i Ernesta Chaussona na skrzypce, fortepian i zespół smyczkowy wypełniają wydany przez wytwórnię Acte Prealable album: "Double Concertos". Całość zarejestrowali gdańska pianistka Dominika Glapiak i skrzypek Robert Kwiatkowski, którym towarzyszą Orkiestra Kameralna Progress pod dyr. Szymona Morusa, oraz Kwartet Messages. _____________________________________________________________________

NOWOŚĆ
Robert KWIATKOWSKI / Dominika GLAPIAK:
Mendelssohn / Chausson - Double Concertos

CD 2016, Acte Prealable AP0377

Felix Mendelssohn-Bartholdy: Concerto for Violin, Piano and Strings in D minor, MWV O 4;
Ernest Chausson: Concerto for Violin, Piano and String Quartet op.21.

Robert Kwiatkowski - skrzypce; Dominika Glapiak - fortepian; oraz: Messages Quartet; Orkiestra Kameralna Progress (dyr. Szymon Morus)

_____________________________________________________________________

Soliści doskonale potrafią przekazać zarówno ogrom energii zaklęty w Koncercie Mendelssohna, jak i subtelność i zwiewność Chaussona. Współpraca nominowanego do Nagrody Fryderyka wirtuoza skrzypiec z wielokrotnie nagradzaną w kraju i za granicą Dominiką Glapiak, mającą na swym koncie współpracę z takimi mistrzami jak choćby Eugene Indjic czy Đang Thái Son, zaowocowała płytą niezwykłą.
Robert Kwiatkowski dysponuje mocnym i przejrzystym brzmieniem, w doskonały sposób potrafiąc balansować między kontrastami. Z kolei Dominika Glapiak zdaje się w obu wykonywanych Koncertach robić wrażenie pianistki idealnie odnajdującej esencję utworu, jego przekaz i intencję kompozytora.
Zestawienie z sobą pełnego energii, żywiołowego koncertu Mendelssohna z nasyconym liryką, sentymentalnym dziełem Chaussona, to doskonała okazja zapoznania się zarówno z wyjątkowością obu utworów, jak wyśmienitym warsztatem instrumentalnym i techniką gdańskich wirtuozów.
Materiał na płytę zarejestrowano w Gdyni w trakcie dwóch odległych o kilkanaście miesięcy sesji. Udało się jednak zachować jednolite brzmienie, a obie rejestracje charakteryzuje najwyższa jakość dźwięku i doskonała realizacja.

* * * * *

* HarpsichorDuo

 

Na nowej płycie duetu klawesynowego HarpsichorDuo Elżbiety Stefańskiej i Mariko Kato, znajdziemy kompozycje o charakterze wirtuozowskim stworzone w czasach świetności tego, dziś niewystarczająco docenianego instrumentu. Specyficzne, metaliczne brzmienie klawesynu, charakteryzuje krótki pogłos, co czyni go instrumentem wyjątkowo trudnym do opanowania, szczególnie w kameralistyce. _____________________________________________________________________

NOWOŚĆ
HarpsichorDuo
CD 2016, DUX 1337

Johann Sebastian Bach: Koncert C-dur na 2 klawesyny;
Wilhelm Friedemann Bach: Sonata F-dur na 2 klawesyny;
Wolfgang Amadeus Mozart: Sonata D-dur na 2 klawesyny.

Elżbieta Stefańska, Mariko Kato - klawesyn

_____________________________________________________________________

W wielu klasycznych kompozycjach rola klawesynu najczęściej ograniczana była do partii basso continuo, a więc harmonicznej podpory kompozycji. W dorobku niejednego wielkiego kompozytora, znajdują się jednak także utwory dedykowane specjalnie temu instrumentowi, a nawet kompozycje rozpisane na dwa klawesyny. To utwory, po które sięgają tylko wyjątkowi i doświadczeni wirtuozi.
W programie tej płyty znajdziemy utwory dedykowane dwóm klawesynom przez Johanna Sebastiana i Wilhelma Friedemanna Bachów oraz W.A.Mozarta.
Obie artystki grają perfekcyjnie, z energią i doskonałą artykulacją. W mistrzowskim stylu przeprowadzają nas przez, pełen dialogujących z sobą partii barokowy Koncert J.S.Bacha, delikatną i subtelną Sonatę W.F.Bacha owocującą w piękne unisonowe motywy, oraz w najpopularniejszą w tym zestawie Sonatę Mozarta, bardziej znaną z fortepianowych interpretacji.
Polsko-japoński tandem wyjątkowo wrażliwych na każde muzyczne niuanse artystek, sprawia że materiał ten zyskuje zupełnie nowe życie. Utwory brzmią majestatycznie i ciepło, a każde kolejne wysłuchanie płyty przynosi równie silne doznania.

* * * * *

* Instynkt

Kompozytor i pianista Wojtek Szczepanik, finalista konkursu Transatlantyk Instant Composition Contest, w swej twórczości zaciera granice gatunkowe, tworząc muzykę zupełnie nowej jakości, pełną uczuć i emocji. Koncepcyjny album "Instinct" to rodzaj muzycznego eksperymentu brzmieniowo - akustycznego. Całość nagrana została w drewnianej XVIII-wiecznej kaplicy, w celu osiągniecia ciepłego pełnego brzmienia. Aby uzyskać szczególny efekt, pianista zdecydował się na nietypowy strój instrumentu obniżając go o 8Hz wobec ogólnie przyjętych standardów, a wokół pianina rozstawiono 7 niezależnych mikrofonów. _____________________________________________________________________

NOWOŚĆ
Wojtek SZCZEPANIK: Instinct
CD, 432 Hz

Intro; Instinct I-VI; Outro.

_____________________________________________________________________

Pod względem muzycznym mamy do czynienia z utworem o ilustracyjnym charakterze. Minimalistycznym, lecz jednocześnie ujmującym wyszukaną melodyką i pięknymi harmoniami. Sześcioczęściowy utwór powoduje skupienie się na barwie dźwięku, a estetyka i muzyczna konstrukcja całego albumu nawiązuje do zdefiniowanego w XXI wieku, nurtu neoklasyki. W nagraniach nie zastosowano jednak najmniejszej elektronicznej ingerencji pozostawiając brzmienie czystym i naturalnym.
Poza wyjątkową wartością artystyczną, płyta posłużyć może jako testująca warunki akustyczne pomieszczenia odsłuchowego. Nie jest to nagranie brzmiące nienaturalnie czysto i sterylnie. Słyszymy bowiem także "pozamuzyczne" dźwięki jak ruch pedałów fortepianu czy szum powietrza. Atrybutem nagrania jest jego naturalność, sprawiająca wrażenie bezpośredniego odsłuchu muzyki w specyficznej akustyce drewnianego wnętrza.

* nowe płyty

-jazz

Wyśmienity amerykański wokalista, pianista i kompozytor Ronny Whyte, należy dziś do nielicznego grona artystów, którzy z równym powodzeniem realizują się we wszystkich tych trzech gałęziach. Od lat uchodzi za doskonałego piosenkarza hołdującego stylistyce Great American Songbook, komponuje tematy jakie z upływem czasu również stają się standardami, a jednocześnie zachwyca wyjątkowym stylem i techniką gry jako doświadczony jazzowy pianista. Jego występy w tak prestiżowych miejscach jak Carnegie Hall czy waszyngtoński Corcoran Gallery, zawsze gromadzą komplet widowni. Dużym powodzeniem za Oceanem cieszą się też kolejne albumy Ronny'ego Whyte'a, w ostatnich latach wydawane przez cenioną pośród zwolenników perfekcyjnego dźwięku, wytwórnię Audiophile Records. Po płycie "All in a Night's Work" (2015) uznanej za jeden z najciekawszych albumów jazzowych przez New York Times, w przypadające w maju 80-te urodziny Whyte'a ukazuje się album: "Shades Of Whyte". Na płycie znajdą się nowe autorskie piosenki oraz interpretacje utworów m.in. Jerome Kerna i Oscara Hammersteina, Vernona Duke'a i Antonio Carlosa Jobima.

Jeannie Tanner to wyjątkowo błyskotliwa chicagowska artystka, której szerokie spektrum działalności obejmuje grę na trąbce, fortepianie, śpiew. Tanner jest jednak przede wszystkim genialną kompozytorką i twórczynią piosenek, w których bezproblemowo łączy jazz, pop, r'n'b i stylistykę latino. Jest stałą bywalczynią najpopularniejszych klubów w Chicago gdzie występuje z własnym trio lub kwartetem, a także solo i w duetach. Na dwupłytowym albumie "Words & Music by Jeannie Tanner", który ukaże się 5 maja, znajdziemy kolekcję 19 perełek z jej kompozytorskiego dorobku, zaśpiewanych przez grono chicagowskich jazzowych div. Pośród nich znajdziemy m.in. znakomitą Kimberly Gordon, znaną z występów w m.in. Village Vanguard i The Green Mill, oraz znakomitych albumów wydanych przez wytwórnię Sirens Records: "Melancholy Serenade" (2004) i ''Sunday'' (2011).

Wirtuoz organów Hammond B3 Gregory Lewis, stanowi dziś silny filar młodej amerykańskiej sceny jazzowej, bluesowej i funkowej. Jest innowatorem, który przy użyciu tradycyjnych środków i instrumentów kreuje w muzyce jazzowej zupełnie nową jakość i formułę. Jako jazzowy organista podążając drogą wyznaczoną przez takich mistrzów jak Jimmy Smith i Larry Young, przeciera też zupełnie nowe szlaki. Jego nowy konceptualny album: "The Breathe Suite", nagrany został z prawdziwą plejadą jazzowych znakomitości: saksofonistą Reggie Woodsem, trębaczem Rileyem Mullinsem, gitarzystami Marcem Ribotem i Ronem Jacksonem oraz perkusistami Nasheetem Waitsem i Jeremym 'BEAN' Clemonsem. Płyta ukaże się 5 maja.

-pop

„Kołysanki Niedzisiejsze” to wyjątkowy projekt, mający na celu ocalenie od zapomnienia ludowe usypianki i piosenki, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Inicjatorka przedsięwzięcia Aneta Strzeszewska, w poszukiwaniu materiału na płytę odwiedzała Domy Spokojnej Starości, prowadząc niekończące się rozmowy z seniorami i nagrywając ich śpiew. W ten sposób udało się opracować kilkanaście niezapisanych dotąd kołysanek, które z towarzyszeniem profesjonalnych muzyków artystka zdecydowała się nagrać w nowoczesnych aranżacjach. Mimo szczególnego charakteru, płyta zainteresuje nie tylko najmłodszych odbiorców, ale także wszystkich otwartych na muzyczny folklor poszukiwaczy zaginionych dźwięków.

tekst i skany: Robert Ratajczak

fot.: Acte Prealable, DUX

 

WYDAWNICTWA PATRONACKIE:

środa, 19 kwietnia 2017, longplay_2010

Polecane wpisy

  • Przegląd płytowy (2018/23)

    * Falstart Mateusz Gawęda należy do grona najbardziej aktywnych muzyków polskiej sceny jazzowej. Urodzony w 1990 roku pianista, kompozytor i aranżer, zaangażow

  • Przegląd płytowy (2018/22)

    * Górecki Ahead Odnoszę wrażenie, iż wydawcy nie nadążają za kolejnymi projektami Braci Oleś. Tak było w przypadku wydanego pod koniec 2017 roku albumu "Spirit

  • Muzyczna Gazeta (2018/6)

    * Jazz Forum 6/2018 Czerwcowy numer Jazz Forum w dziale recenzji płytowych przedstawia przeglądy albumów recenzowanych również na naszym portalu: Esbjorn Svenss

The Stanley CLARKE Band

The Message
PREMIERA 29 CZERWCA 2018

Cyrille AIMEE
Live
(2018)

Johann Sebastian Bach
Goldberg Variations, BWV 988
(2018)

Agata KIELAR-DŁUGOSZ / Andrzej JUNGIEWICZ
For You, Anne-Lill
(2018)

Marek SZLEZER
Karol Szymanowski - Piano Music
(2018)

Paweł Łukaszewski
Musica Profana 2
(2018)