Blog > Komentarze do wpisu

Przegląd płytowy (2017/5): muzyka klasyczna

* Double Concertos

 

Koncerty Felixa Mendelssohna i Ernesta Chaussona na skrzypce, fortepian i zespół smyczkowy wypełniają wydany przez wytwórnię Acte Prealable album: "Double Concertos". Całość zarejestrowali gdańska pianistka Dominika Glapiak i skrzypek Robert Kwiatkowski, którym towarzyszą Orkiestra Kameralna Progress pod dyr. Szymona Morusa, oraz Kwartet Messages. _____________________________________________________________________

NOWOŚĆ
Robert KWIATKOWSKI / Dominika GLAPIAK:
Mendelssohn / Chausson - Double Concertos

CD 2016, Acte Prealable AP0377

Felix Mendelssohn-Bartholdy: Concerto for Violin, Piano and Strings in D minor, MWV O 4;
Ernest Chausson: Concerto for Violin, Piano and String Quartet op.21.

Robert Kwiatkowski - skrzypce; Dominika Glapiak - fortepian; oraz: Messages Quartet; Orkiestra Kameralna Progress (dyr. Szymon Morus)

_____________________________________________________________________

Soliści doskonale potrafią przekazać zarówno ogrom energii zaklęty w Koncercie Mendelssohna, jak i subtelność i zwiewność Chaussona. Współpraca nominowanego do Nagrody Fryderyka wirtuoza skrzypiec z wielokrotnie nagradzaną w kraju i za granicą Dominiką Glapiak, mającą na swym koncie współpracę z takimi mistrzami jak choćby Eugene Indjic czy Đang Thái Son, zaowocowała płytą niezwykłą.
Robert Kwiatkowski dysponuje mocnym i przejrzystym brzmieniem, w doskonały sposób potrafiąc balansować między kontrastami. Z kolei Dominika Glapiak zdaje się w obu wykonywanych Koncertach robić wrażenie pianistki idealnie odnajdującej esencję utworu, jego przekaz i intencję kompozytora.
Zestawienie z sobą pełnego energii, żywiołowego koncertu Mendelssohna z nasyconym liryką, sentymentalnym dziełem Chaussona, to doskonała okazja zapoznania się zarówno z wyjątkowością obu utworów, jak wyśmienitym warsztatem instrumentalnym i techniką gdańskich wirtuozów.
Materiał na płytę zarejestrowano w Gdyni w trakcie dwóch odległych o kilkanaście miesięcy sesji. Udało się jednak zachować jednolite brzmienie, a obie rejestracje charakteryzuje najwyższa jakość dźwięku i doskonała realizacja.

* * * * *

* HarpsichorDuo

 

Na nowej płycie duetu klawesynowego HarpsichorDuo Elżbiety Stefańskiej i Mariko Kato, znajdziemy kompozycje o charakterze wirtuozowskim stworzone w czasach świetności tego, dziś niewystarczająco docenianego instrumentu. Specyficzne, metaliczne brzmienie klawesynu, charakteryzuje krótki pogłos, co czyni go instrumentem wyjątkowo trudnym do opanowania, szczególnie w kameralistyce. _____________________________________________________________________

NOWOŚĆ
HarpsichorDuo
CD 2016, DUX 1337

Johann Sebastian Bach: Koncert C-dur na 2 klawesyny;
Wilhelm Friedemann Bach: Sonata F-dur na 2 klawesyny;
Wolfgang Amadeus Mozart: Sonata D-dur na 2 klawesyny.

Elżbieta Stefańska, Mariko Kato - klawesyn

_____________________________________________________________________

W wielu klasycznych kompozycjach rola klawesynu najczęściej ograniczana była do partii basso continuo, a więc harmonicznej podpory kompozycji. W dorobku niejednego wielkiego kompozytora, znajdują się jednak także utwory dedykowane specjalnie temu instrumentowi, a nawet kompozycje rozpisane na dwa klawesyny. To utwory, po które sięgają tylko wyjątkowi i doświadczeni wirtuozi.
W programie tej płyty znajdziemy utwory dedykowane dwóm klawesynom przez Johanna Sebastiana i Wilhelma Friedemanna Bachów oraz W.A.Mozarta.
Obie artystki grają perfekcyjnie, z energią i doskonałą artykulacją. W mistrzowskim stylu przeprowadzają nas przez, pełen dialogujących z sobą partii barokowy Koncert J.S.Bacha, delikatną i subtelną Sonatę W.F.Bacha owocującą w piękne unisonowe motywy, oraz w najpopularniejszą w tym zestawie Sonatę Mozarta, bardziej znaną z fortepianowych interpretacji.
Polsko-japoński tandem wyjątkowo wrażliwych na każde muzyczne niuanse artystek, sprawia że materiał ten zyskuje zupełnie nowe życie. Utwory brzmią majestatycznie i ciepło, a każde kolejne wysłuchanie płyty przynosi równie silne doznania.

* * * * *

* Instynkt

Kompozytor i pianista Wojtek Szczepanik, finalista konkursu Transatlantyk Instant Composition Contest, w swej twórczości zaciera granice gatunkowe, tworząc muzykę zupełnie nowej jakości, pełną uczuć i emocji. Koncepcyjny album "Instinct" to rodzaj muzycznego eksperymentu brzmieniowo - akustycznego. Całość nagrana została w drewnianej XVIII-wiecznej kaplicy, w celu osiągniecia ciepłego pełnego brzmienia. Aby uzyskać szczególny efekt, pianista zdecydował się na nietypowy strój instrumentu obniżając go o 8Hz wobec ogólnie przyjętych standardów, a wokół pianina rozstawiono 7 niezależnych mikrofonów. _____________________________________________________________________

NOWOŚĆ
Wojtek SZCZEPANIK: Instinct
CD, 432 Hz

Intro; Instinct I-VI; Outro.

_____________________________________________________________________

Pod względem muzycznym mamy do czynienia z utworem o ilustracyjnym charakterze. Minimalistycznym, lecz jednocześnie ujmującym wyszukaną melodyką i pięknymi harmoniami. Sześcioczęściowy utwór powoduje skupienie się na barwie dźwięku, a estetyka i muzyczna konstrukcja całego albumu nawiązuje do zdefiniowanego w XXI wieku, nurtu neoklasyki. W nagraniach nie zastosowano jednak najmniejszej elektronicznej ingerencji pozostawiając brzmienie czystym i naturalnym.
Poza wyjątkową wartością artystyczną, płyta posłużyć może jako testująca warunki akustyczne pomieszczenia odsłuchowego. Nie jest to nagranie brzmiące nienaturalnie czysto i sterylnie. Słyszymy bowiem także "pozamuzyczne" dźwięki jak ruch pedałów fortepianu czy szum powietrza. Atrybutem nagrania jest jego naturalność, sprawiająca wrażenie bezpośredniego odsłuchu muzyki w specyficznej akustyce drewnianego wnętrza.

* nowe płyty

-jazz

Wyśmienity amerykański wokalista, pianista i kompozytor Ronny Whyte, należy dziś do nielicznego grona artystów, którzy z równym powodzeniem realizują się we wszystkich tych trzech gałęziach. Od lat uchodzi za doskonałego piosenkarza hołdującego stylistyce Great American Songbook, komponuje tematy jakie z upływem czasu również stają się standardami, a jednocześnie zachwyca wyjątkowym stylem i techniką gry jako doświadczony jazzowy pianista. Jego występy w tak prestiżowych miejscach jak Carnegie Hall czy waszyngtoński Corcoran Gallery, zawsze gromadzą komplet widowni. Dużym powodzeniem za Oceanem cieszą się też kolejne albumy Ronny'ego Whyte'a, w ostatnich latach wydawane przez cenioną pośród zwolenników perfekcyjnego dźwięku, wytwórnię Audiophile Records. Po płycie "All in a Night's Work" (2015) uznanej za jeden z najciekawszych albumów jazzowych przez New York Times, w przypadające w maju 80-te urodziny Whyte'a ukazuje się album: "Shades Of Whyte". Na płycie znajdą się nowe autorskie piosenki oraz interpretacje utworów m.in. Jerome Kerna i Oscara Hammersteina, Vernona Duke'a i Antonio Carlosa Jobima.

Jeannie Tanner to wyjątkowo błyskotliwa chicagowska artystka, której szerokie spektrum działalności obejmuje grę na trąbce, fortepianie, śpiew. Tanner jest jednak przede wszystkim genialną kompozytorką i twórczynią piosenek, w których bezproblemowo łączy jazz, pop, r'n'b i stylistykę latino. Jest stałą bywalczynią najpopularniejszych klubów w Chicago gdzie występuje z własnym trio lub kwartetem, a także solo i w duetach. Na dwupłytowym albumie "Words & Music by Jeannie Tanner", który ukaże się 5 maja, znajdziemy kolekcję 19 perełek z jej kompozytorskiego dorobku, zaśpiewanych przez grono chicagowskich jazzowych div. Pośród nich znajdziemy m.in. znakomitą Kimberly Gordon, znaną z występów w m.in. Village Vanguard i The Green Mill, oraz znakomitych albumów wydanych przez wytwórnię Sirens Records: "Melancholy Serenade" (2004) i ''Sunday'' (2011).

Wirtuoz organów Hammond B3 Gregory Lewis, stanowi dziś silny filar młodej amerykańskiej sceny jazzowej, bluesowej i funkowej. Jest innowatorem, który przy użyciu tradycyjnych środków i instrumentów kreuje w muzyce jazzowej zupełnie nową jakość i formułę. Jako jazzowy organista podążając drogą wyznaczoną przez takich mistrzów jak Jimmy Smith i Larry Young, przeciera też zupełnie nowe szlaki. Jego nowy konceptualny album: "The Breathe Suite", nagrany został z prawdziwą plejadą jazzowych znakomitości: saksofonistą Reggie Woodsem, trębaczem Rileyem Mullinsem, gitarzystami Marcem Ribotem i Ronem Jacksonem oraz perkusistami Nasheetem Waitsem i Jeremym 'BEAN' Clemonsem. Płyta ukaże się 5 maja.

-pop

„Kołysanki Niedzisiejsze” to wyjątkowy projekt, mający na celu ocalenie od zapomnienia ludowe usypianki i piosenki, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Inicjatorka przedsięwzięcia Aneta Strzeszewska, w poszukiwaniu materiału na płytę odwiedzała Domy Spokojnej Starości, prowadząc niekończące się rozmowy z seniorami i nagrywając ich śpiew. W ten sposób udało się opracować kilkanaście niezapisanych dotąd kołysanek, które z towarzyszeniem profesjonalnych muzyków artystka zdecydowała się nagrać w nowoczesnych aranżacjach. Mimo szczególnego charakteru, płyta zainteresuje nie tylko najmłodszych odbiorców, ale także wszystkich otwartych na muzyczny folklor poszukiwaczy zaginionych dźwięków.

tekst i skany: Robert Ratajczak

fot.: Acte Prealable, DUX

 

WYDAWNICTWA PATRONACKIE:

środa, 19 kwietnia 2017, longplay_2010

Polecane wpisy

  • Przegląd płytowy (2018/9): polski jazz

    * Poznański Festiwal Młodego Jazzu W 2017 roku już po raz trzeci w Poznaniu, miłośnicy muzyki jazzowej cieszyli się wydarzeniem, które już na stałe wpisało się

  • Przegląd płytowy (2018/8): jazz i klasyka

    * Moving Day Urodzony w 1974 roku nowojorski basista i kompozytor Mark Wade od ponad 20 lat aktywnie udziela się na jazzowej scenie jako muzyk towarzyszący uzn

  • Nowe płyty

    * Free-Folk-Jazz Improvision Quartet to kolektyw złożony z czołowych muzyków polskiej sceny jazzowej, z których każdy dysponuje odmiennymi doświadczeniami i wł

ALFREDO RODRIGUEZ

The Little Dream
PREMIERA 23 LUTEGO 2018

Michael WOLLNY Trio
Oslo
(premiera 23 marca 2018)

Michael WOLLNY Trio Live
Wartburg
(premiera 23 marca 2018)

Alicja SEROWIK
Do Śë Sajd

RYBACKA & PASBORG
voice 'n' drums
(2017)

Mark WADE Trio
Moving Day