Blog > Komentarze do wpisu

Mateusz Smoczyński Quintet, 10.05.2017

* Mateusz Smoczyński Quintet, 10.05.2017

 

W ramach poznańskiego koncertowego cyklu JazZamek, każdorazowo mamy do czynienia z wydarzeniem promującym nową płytę polskiego wykonawcy reprezentującego tzw. pierwszą ligę młodego polskiego jazzu. Organizowane średnio raz w miesiącu koncerty w Sali Wielkiej CK Zamek w Poznaniu, stanowią reprezentatywny przegląd najbardziej interesujących zjawisk współczesnej muzyki improwizowanej.
Ósmym koncertem cyklu był występ zespołu jednego z czołowych jazzowych wiolinistów, Mateusza Smoczyńskiego.

Mateusz Smoczyński poza niezwykle aktywną działalnością w ramach Atom String Quartet, od czasu do czasu zaskakuje nas własnymi projektami realizowanymi poza macierzystą formacją. Wspólnie z bratem, pianistą Janem Smoczyńskim oraz perkusistą Alexem Zingerem powołał do życia New Trio. Zespół ma na koncie dwa albumy: „Perpendicular Realities” oraz nominowany do Fryderyka „Simultaneous Abstractions”. Przez cztery lata, muzyk współtworzył amerykańską formację Turtle Island Quartet (zdobywcę dwóch nagród Grammy), a w roku 2016 zjawiskowy duet z wiolonczelistą Stephanem Braunem. Z kolei z własnym kwintetem opublikował dotychczas dwa albumy: „Inspirations” i „Expressions”. Nowym, trzecim albumem Kwintetu Mateusza Smoczyńskiego jest płyta "Berek". Ten właśnie album miał w ramach cyklu JazZamek swą poznańską koncertową premierę 10 maja.
Lideowi na scenie towarzyszył skład identyczny jak w przypadku płyty: Konrad Zemler na gitarze, Jan Smoczyński przy fortepianie, Wojciech Pulcyn na kontrabasie oraz Michał Miśkiewicz za perkusją.
Program koncertu oparty został na repertuarze płyty nawiązującej swym klimatem do polskiej muzyki ludowej, amerykańskiego folku i elementów muzyki klasycznej. Warto zwócić uwagę na fakt, iż Smoczyński poza tradycyjnymi skrzypcami jest jednym z niewielu wiolinistów grających na nietypowym instrumencie barytonowym. Podczas występu kilkakrotnie mieliśmy okazję przekonać się o możliwościach skrzypiec barytonowych i ich szerokim wykorzystaniu w muzyce jazzowej. Większość utworów jakich wysłuchaliśmy to oryginalne kompozycje braci Smoczyńskich, zaprezentowane w pełnych żywiołowości, rozimprowizowanych wersjach. W każdym momencie towarzyszyła nam świadomość obcowania z muzyką wykonywaną przez skład złożony z instrumentalistów doskonale odnajdujących się w formule i świetnie wzajemnie reagujących. Mimo że muzyka z albumu "Berek" dla większości odbiorców podczas koncertu zabrzmiała po raz pierwszy, poznańska publiczność zgotowała artystom bardzo gorące przyjęcie.
Koncert obył się pod patronatem LongPlay.blox.pl.

JazZamek #8: Mateusz Smoczyński Quintet "Berek", 10.05.2017 - Sala Wielka CK Zamek, Poznań
Mateusz Smoczyński - skrzypce
Konrad Zemler - gitara
Jan Smoczyński - fortepian
Wojciech Pulcyn - kontrabas
Michał Miśkiewicz - perkusja

* * * * *

* Ethno Port Poznań 2017

 

10. jubileuszowa edycja Festiwalu Ethno Port Poznań odbędzie się w dniach 8-11 czerwca. Od początku swego istnienia Ethno Port wierny jest idei prezentowania na poznańskich scenach muzyki nieoczywistej, pochodzącej z rozmaitych zakątków świata. W ciągu 10 lat Festiwal zyskał całe rzesze wiernych miłośników muzyki etnicznej, dla których doroczne wydarzenie jest jedynym w swoim rodzaju muzycznym świętem, a jako cykliczny festiwal, impreza wypracowała sobie bardzo ważną pozycję w ogólnopolskim kalendarium kulturalnym. W tym roku po raz pierwszy Ethno Port Poznań odbędzie się pod patronatem LongPlay.blox.pl.
11 maja odbyła się konferencja prasowa dla mediów i dziennikarzy, podczas której przedstawiono program i główne idee tegorocznego wydarzenia.

W ciągu najbliższych dni w zakładce NEWSY dostępnej na górnej szpalcie portalu publikowane będą sylwetki poszczególnych artystów, biorących udział w Festiwalu. Tymczasem poniżej program koncertowy tegorocznego Ethno Port Poznań.

Wszystkie koncerty odbędą się na terenie Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

08.06 (czwartek)
19.00 Trio López / Petrakis /Chemirani -Hiszpania / Grecja / Francja (Sala Wielka)
21.00 Dom Tańca Poznań (Dziedziniec Zamkowy)

09.06 (piątek)
17.00 Michał Fetler - POLMUZ -Polska (Sala Wielka)
18.30 Félix Lajkó Trio -Węgry (Dziedziniec Zamkowy)
20.30 Mari Boine -Norwegia (Scena na trawie)
22.30 Ballaké Sissoko -Mali (Dziedziniec Zamkowy)

10.06 (sobota)
15:00 Maniucha & Ksawery -Polska (Sala Wielka)
16:00 Mosaik -Polska (Sala Wielka)
18:00 Iva Bittová & Čikori -Czechy (Dziedziniec Zamkowy)
20:00 DakhaBrakha -Ukraina (Scena na trawie)
22:00 Driss El Maloumi -Maroko (Dziedziniec Zamkowy)
23.50 Los Piranas -Kolumbia (Sala Wielka)

11.06 (niedziela)
16:00 Debashish Bhattacharya / Kacper Malisz -Indie / Polska (Sala Wielka)
18:00 Adam Strug Kompania -Polska (Dziedziniec Zamkowy)
20:00 Taraf de Haidouks -Rumunia (Scena na trawie)
22:00 Danyel Waro -Reunion (Dziedziniec Zamkowy)

dystrybucja:

* Jelle Van Giel Group

Formację założył w 2011 roku belgijski kompozytor i perkusista Jelle Van Giel (fot.). Zespół zgrabnie porusza się w obrębie jazzu i rocka z dużymi wpływami muzyki klasycznej i world music. Septet mimo nazwy sugerującej absolutną dominację lidera i twórcy repertuaru formacji, jest składem demokratycznym, świetnie ukazującym osobowości i inspiracje każdego z muzyków. W roku 2015 nakładem słowackiej wytwórni Hevhetia ukazał się debiutancki album zespołu "Songs For Everyone". Od tego czasu w zespole doszło do zmian personalnych w sekcji dętej: przy saksofonie altowym słyszymy Toma Bourgeoisa, a na instrumencie tenorowym gra Bart Borremans. Pozostali muzycy składu prowadzonego przez perkusistę to nazwiska znane już z poprzedniego albumu: trębacz Carlo Nardozza, gitarzysta Tim Finoulst, pianista Bram Weijters i kontrabasista Janos Bruneel. W takim też składzie formacja dokonała nagrań jakie wypełniły nowy album Jelle Van Giel Group: "The Journey".
_______________________________________________________________________

NOWOŚĆ
Jelle Van GIEL Group: The Journey
CD 2017, Hevhetia HV0146-2-331

The Journey; Fuzz; Just A Little Waltz; Lullaby For Nelle; Bonito; Colorious; The Hidden City; Heading Home.

Carlo Nardozza - trąbka, flugelhorn; Bart Borremans, Tom Bourgeois - saksofony; Tim Finoulst - gitara; Bram Weijters - fortepian; Janos Bruneel - kontrabas; Jelle Van Giel - perkusja

_______________________________________________________________________

Tytuł płyty doskonale odzwierciedla jej zawartość; Van Giel zabiera nas w prawdziwą muzyczną podróż zahaczającą o rozmaite stylistyki.
Całość otwiera dynamiczna kompozycja tytułowa. Utwór pełen rytmicznych zwrotów, mieniący się potężnie brzmiącymi unisonowymi partiami saksofonów i trąbki.
"Fuzz" to z początku nostalgiczna ballada o wyjątkowym uroku i intymnym klimacie, która w dalszej części przeobraża się w dynamiczny temat ozdobiony świetnymi partiami trąbki i gitary.
Skoczny swawolny "Just A Little Waltz" poprzedza wyjątkowej urody kołysankę jazzową "Lullaby For Nelle".
"Bonito" to z kolei nasączony latynoskim rytmem temat, klimatem nawiązujący do tradycji kubańskich orkiestr jazzowych w stylu zespołów Arturo Sandovala.
Bardzo stylowym utworem jest "Colorious" należący przede wszystkim do gitary Tima Finoulsta i saksofonu altowego Toma Bourgeoisa, a progresywne "The Hidden City" to okazja zabłyśnięcia pełnym blaskiem dla tenoru Barta Borremansa.
Trudno o lepsze zakończenie płyty niż swingujący, radosny i roztańczony "Heading Home".
Wszystko to podane jest z wyjątkową klasą i mistrzowską manierą, co w przypadku tak młodych instrumentalistów jak skład Jelle Van Giel Group nie należy do częstych przypadków.
Nieoceniony wkład w brzmienie zespołu należy do pianisty Brama Weijtersa, znanego również z formacji Jerboa i Dez Mona, a także własnego tria oraz kwartetu chicagowskiego trębacza Chada McCullough. Mimo że nie znajdziemy na płycie jego wirtuozowskich partii, bądź dłuższych wycieczek improwizacyjnych, fortepian stanowi niejako prawdziwy fundament każdego z utworów.
Syndrom drugiego albumu, z jakim borykają się młodzi muzycy po udanym debiucie nie dotyczy tego zespołu. Po prostu jest jeszcze lepiej niż na "Songs For Everyone"
.

* Ikonostasis

Fiński pianista Kari Ikonen mający za sobą staranne wykształcenie muzyczne oprócz własnych projektów muzycznych, znany jest też z działalności w takich formacjach jak choćby: Ahava, gnomus, Kolhoz, czy Kwartet Markusa Holkko. Jego nazwisko pojawia się okładkach rozmaitych albumów, a debiutancka płyta pianisty ''Karikko'' (2001) uznana została za Najlepszą Płytę Jazzową Roku 2001 w Finlandii. Kari Ikonen jest wykładowcą w Akademii Muzycznej im. J.Sibeliusa w Helsinkach oraz w Estońskiej Akademii Muzycznej w Tallinie. Rok 2013 przyniósł znakomity album "Bright" nagrany w trio z ormiańskim wirtuozem kontrabasu Arą Yaralyana, oraz znanym z płyt wytwórni ECM perkusistą Markku Ounaskarim. Po trzech latach trafia do nas kolejny album Kari Ikonena: "Ikonostasis" z zupełnie nowym materiałem, w nagraniu którego uczestniczyli: znany z płyt Marca Bernsteina amerykański perkusista Ra-Kalam Bob Moses, stały współpracownik Larsa Danielssona i Magnusa Ostroma, norweski trębacz Mathias Eick oraz francuski klarnecista Louis Sclavis.

_______________________________________________________________________

NOWOŚĆ
Kari IKONEN: Ikonostasis
CD 2017, Ozella Music OZ0171CD

Toccatina; Sinephony; Prophetes; Biangular; Sacrement; Trinity; Porte De L'est; Catubada De Teheran; Capella Nella Luna.

Kari Ikonen - instr. klawiszowe;
oraz: Mathias Eick - trąbka; Louis Sclavis - klarnety; Ra-Kalam Bob Moses - instr. perkusyjne
_______________________________________________________________________

Album "Ikonostasis" to rodzaj zbioru muzycznych obrazów, do których tworzenia Ikonen zaprosił swych ulubionych artystów w poszczególnych nagraniach. Poza utworami nagranymi przez pianistę solo są więc tu duety z saksofonem Louisa Sclavisa ("Prophetes" i "Sacrement"), perkusją Mosesa ("Biangular" i "Catubada De Teheran"), oraz zagrany w trio temat "Trinity". Nagrywanie całości w rozmaitych miejscach zabrało pianiście ponad dwa lata, a kompozycje przeplatane są pełnymi wyjątkowej inwencji, uduchowionymi improwizacjami.
Utwory grane przez Ikonena na tradycyjnym fortepianie sąsiadują z wykonywanymi przy użyciu elektronicznych instrumentów. Zdecydowanie bardziej przekonujące, zdają się te w których artysta nie ulega fascynacjom syntezatorem Mooga i pianem Fendera. Pośród nich prawdziwą perełką jest "Biangular".
Osią całego albumu, a zarazem centralnym punktem tej osobliwej muzycznej galerii jest, zarejestrowana podczas koncertu blisko 15-minutowa forma "Trinity", w której pełnią blasku lśni wirtuozeria Mathiasa Eicka i genialne kreacje perkusyjne Boba Mosesa.
"Ikonostasis" to na tle wcześniejszych albumów Kari Ikonena trochę nierówna płyta. Świetne utwory, stanowiące esensję tego za co artysta postrzegany jest jako jeden z najciekawszych pianistów europejskich, sąsiadują z nijakimi elektronicznymi fragmentami, które mało iż nie wnoszą nic nowego, to wyraźnie trącą myszką. Wynika to zapewne z koncepcji płyty, która stanowi zbiór różnorodnych muzycznych obrazów
.

teksty i skany: Robert Ratajczak

fot.: R.R., Hevhetia, Ozella

WYDAWNICTWA PATRONACKIE:

piątek, 12 maja 2017, longplay_2010

Polecane wpisy

  • ODAzG 2018, Mosina 13-15.04.2018

    * ODAzG 2018, Mosina Od 12 już lat każdej wiosny w podpoznańskiej Mosinie odbywają się Ogólnopolskie Dni Artystyczne z Gitarą . Ta cykliczna impreza co roku prz

  • Era Jazzu, 11-15.04.2018

    * Era Jazzu 2018 Tegoroczna wiosenna edycja Era Jazzu - Aquanet Jazz Festival obfitowała w pięć koncertów ukazujących rozmaite odcienie jazzu. Zwyczajem tego p

  • Pzegląd płytowy (2018/17): premiery i nowości

    * Assorted Colors Scott Neumann to dziś jeden z najbardziej kreatywnych i wszechstronnych nowojorskich perkusistów, mający za sobą współpracę z takimi znakomit

CONFUSION PROJECT

Primal

TOŁHAJE
Mama Warhola
(2018)

Łukasz Kwiatkowski
Bach, Saint-Saens, Chopin, Godowski
(2018)

Ireneusz Łukaszewski
Jubilate
(2018)

Krzysztof Firlus / Anna Firlus
Gamba Sonatas
(2018)

Anna Liszewska
Franz Xaver Mozart: Utwory fortepianowe
(2018)