Blog > Komentarze do wpisu

Nowe płyty: maj 2017

* Ladies Of Jazz

Na płycie firmowanej przez nowojorską wytwórnię Dot Time Records znajdziemy utwory takich śpiewających Pań jak m.in.: Monika Lidke, Typhanie Monique czy Michela Lombardi. Wśród utworów wypełniających krążek umieszczono tak znane standardy jak choćby: "Don't Get Around Much Any More" czy "You Don't Know What Love Is". Prawdziwymi perłami tego zestawu są jednak dwa nagrania Elli Fitzgerald: "Satin Doll" i "Day In Day Out" wybrane z dwupłytowego wydawnictwa "Live At Chautauqua", zawierającego odnaleziony po latach zapis koncertu Pierwszej Damy Jazzu z roku 1968. _______________________________________________________________________

NOWOŚĆ
Ladies Of Jazz. Volume 2
CD 2017, Dot Time Records

Ella Fitzgerald: Satin Doll; Monika Lidke: Pastorałka; Julia Karosi: Sinus Motion; Ella Fitzgerald: Day In Day Out; Typhanie Monique: Don't Get Around Much Any More; Teri Roiger: You Don't Know What Love Is; Michela Lombardi: Into The Groove / Tahwos; Simona Parrinello: Everybodys Song But My Own; Monika Lidke: Na Czerwonym Świetle; Teri Roiger: Ghost Of A Chance; Michela Lombardi: Material Girl; Typhanie Monique:What Is This Thing Called Love.

_______________________________________________________________________

Spory rozrzut repertuaru zgromadzonego na tej płycie wynika z faktu, że założona w 2012 roku wytwórnia Dot Time Records publikuje zarówno nagrania uznanych czy nawet legendarnych artystów, jak też nowych wschodzących gwiazd jazzu. Stąd w katalogu Dot Time Records obok młodych wykonawców znajdziemy nazwiska Louisa Armstronga, Gerry Mulligana czy właśnie Elli Fitzgerald.
Z wytwórnią związana jest też polska wokalistka Monika Lidke, której dwie piosenki znajdziemy w programie tej składanki. Z Węgier natomiast pochodzi Julia Karossi śpiewająca na płycie "Sinus Motion", a z Włoch Michela Lombardi, której słuchamy w dwóch piosenkach wybranych z repertuaru ...Madonny. Ciekawe, jak jazzowym podejściem do "Into The Groove" i "Material Girl", Włoszka i jej akustyczne trio potrafią nadać tym piosenkom zupełnie odmienny charakter, w drugiej z wymienionej piosenek cytując ponadto przebój Abby: "Money Money".
Duże wrażenie robią na płycie dwa utwory zafascynowanej geniuszem Billie Holiday, Amerykanki Teri Roiger dysponujacej specyficzną manierą wokalną bardzo nawiązującą do stylu jej idolki.
Bardzo przyjemnie słucha się tych rozmaitych nagrań zgromadzonych na jednej płycie. Prowokuje to chęć sięgnięcia po konkretne albumy, z których skompilowano całość.

* nowe płyty

Od wielu lat znany jako wyśmienity interpretator piosenek do wierszy Edwarda Stachury, poeta, kompozytor, gitarzysta i wokalista Marek Gałązka opublikował autorski album "Pistolet w dłoni Ojca". Tym razem artyście towarzyszy grupa zaprzyjaźnionych młodych muzyków czyniąc brzmienie utworów bardziej uniwersalnym z elementami rocka folku i alternatywy. Te bardzo osobiste utwory cechują teksty nad którymi niewątpliwie warto się głębiej pochylić. Artysta dzieli się z odbiorcą swymi refleksjami i przemyśleniami na temat relacji z otaczającym go światem, duchowością, miłością i buntem wobec niesprawiedliwości. Ta posiadająca własną duszę płyta ukazała się też w formie świetnie brzmiącej płyty winylowej (z dołaczoną płytą CD z identycznym materiałem).

Projekt Poświatowska / Radek po raz pierwszy przedstawiony został podczas Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Haliny Poświatowskiej. Nieustannie zachwycające wiersze przedwcześnie zmarłej poetki kompozytor i wokalistka Janusz Radek oprawił muzyką i wyposażył w wyjątkową interpretację akompaniując sobie na instrumentach klawiszowych. Gorące przyjęcie i zainteresowanie przedsięwzięciem sprawiło, iż jego inicjator postanowił zarejestrować materiał na płycie. Na albumie "Kim Ty jesteś dla mnie" mimo że brzmiącym dzięki bogatym aranżacjom i elektronicznej oprawie bardzo nowocześnie, udało się przekazać wyjątkową magię tekstów wybitnej poetki. Przypadająca w tym roku 50-ta rocznica śmierci Haliny Poświatowskiej to okazja do przypomnienia sobie jej wierszy i odkrycia w nich nieznanych dotąd walorów.

Pochodzący z Maroka a osiadły w Australii gitarzysta i kompozytor Albare (Albert Dadon) w roku 2012 zachwycił nas albumem ''Long Way'' firmowanym jako Albare iTD (International Travel Diary) odwołującym się do kultury Afryki, Bliskiego Wschodu i Europy połączonych z tradycjami i dziedzictwem światowego jazzu. Tymczasem już od 27 lat wraz z grającym na instrumentach klawiszowych Philem Turcio, gitarzysta współtworzy duet Urbanity. Projekt Łączący elektroniczne brzmienia z dźwiękami gitary dotychczas zyskał szerokie uznanie w Australii, a dzięki nowemu albumowi "Urban Soul" ma szansę zwrócenia na siebie uwagi również w Stanach Zjednoczonych i Europie. Płytę wypełniają oryginalne kompozycje obu artystów oraz nowatorska interpretacja ballady The Rolling Stones: "Angie".

Pochodzący z Teksasu Art Fristoe jest synem jazzowego basisty Joe Fristoe. Studiował klasyczny wokal jako tenor, wkrótce jednak skupił się na fortepianie jazzowym. Po przeprowadzce do Houston został nauczycielem muzyki w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych i Sztuki Wizualnej. Prowadzi własne trio wykonując zarówno własne kompozycje jak i nowatorskie opracowania uznanych standardów. W swej zaskakującej pomysłowością grze łączy intelekt, technikę i harmonię. 2 czerwca ukaże się podwójny album Art Fristoe Trio: "DoubleDown", na którym poza autorskimi kompozycjami muzycy sięgnęli m.in. po "Smells Like Teen Spirit" Nirvany, słynny "Caravan" Juana Tizola i Duke'a Ellingtona, oraz utwory Beatlesów: "Lucy In The Sky With Diamonds" i "Blackbird".

Gitarzysta Larry Newcomb studiował wraz Buckym Pizzarellim, Patem Martino, Howardem Robertsem i Markiem Elfem. W roku 1998 na na Florydzie zdobył tytuł doktora nauk muzycznych, a dziś prowadzi własną szkołe gitarową w Nowym Jorku: Newcomb Guitar School and Guitar Studies Program. Jako muzyk ikompozytor pozostaje pod silnym wpływem takich artystów jak: Grant Green, Wes Montgomery, Pat Martino i Jim Hall. Współpracował z wieloma artystami dzięki czemu wypracował sobie wyjątkową markę zarówno jako sideman jak muzyk współtworzący jazzowe formacje. Pośród artystów z którymi Newcomb współpracował znajdziemy takie nazwiska jak: Billy Kaye, Brian Charette, Bob Cunningham czy Dan Moretti. Do nagrania nowego albumu zrealizowanego z własnym kwartetem gitarzysta zaprosił legendarnego nestora gitary Bucky'ego Pizzarelli, współpracownika m.in. Benny'ego Goodmana, Dizzy'ego Gillespie i Stephane Grappelliego. Na albumie "Living Tribute" poza kompozycjami Larry'ego Newcomba gitarzyści proponują też utwory Cole'a Portera i Horace Silvera.

Saksofonista Ed Maina znany z legendarnych składów Oscara Petersona i Nelson Riddle Orchestra obecnie jest cenionym pedagogiem i dyrektorem orkiestry na Florydzie. Właśnie ukazała się płyta "In the company of Brothers" zawierająca premierowy materiał zrealizowany przez Eda Maina'ę wraz z gronem zaprzyjaźnionych muzyków. Saksofonista mający za sobą współpracę z m.in. Frankiem Sinatrą i Paulem Anką proponuje materiał oscylujący wokół popu, rytmów latynoskich, funky i smooth jazzu.

Kilkanaście nowych plyt z muzyką klasyczną dotarło do nas z nieocenionej wytwórni DUX.

Marek Szlezer, pianista specjalizujący się w wykonywaniu muzyki polskiej XIX i XX wieku, należy dziś do najczęściej koncertujących polskich pianistów młodego pokolenia. Krakowski wirtuoz i wyjątkowy interpretator utworów Tansmana, Chopina i Pendereckiego, jest laureatem wielu prestiżowych konkursów i festiwali oraz ma za sobą występy w tak ważnych miejscach jak m.in. Carnegie Hall czy St.Martin-in-the-fields. Całkiem niedawno mieliśmy okazję usłyszeć jego doskonałe wykonania utworów Krzysztofa Meyera na płycie "Piano Works vol.2" (2014) oraz zachwycać się jego grą na płycie sopranistki Joanny Freszel "real life song" (2015). Tym razem Marek Szlezer towarzyszy młodej koreańskiej wiolonczelistce Joo Yeon Choi. Płyta "Sonatas for Cello and Piano" to zestaw trzech Sonat rozpisanych na oba instrumenty przez Ludwiga van Beethovena, Dymitra Szostakowicza i współczesnego kompozytora z Korei, Jeajoona Ryu. Każdy z utworów prezentowanych na płycie powstał w innym stuleciu na przestrzeni XIX, XX i XXI wieku.

Od lat mieszkającą w Belgii a wykształconą w Krakowie, Warszawie i Moskwie, pianistkę Joannę Trzeciak słyszymy na płycie "Beethoven". W programie wydanego w pięknej okładce albumu znajdziemy 6 klasycyzujących wariacji, Sonatę nr 30 E-dur op.109 oraz Sonatę Patetyczną. Wirtuozowskie wykonania ciekawie dobranych repertuarowo utworów ukazujących rózne oblicza twórczości Ludwiga van Beethovena, pełne są emocji i uniesień. Od dawna już miłośnicy muzyki fortepianowej nie mieli okazji wysłuchać na płycie tak zachwycających wykonań dzieł niemieckiego kompozytora.

Kwartety smyczkowe Szymona Laksa (1901-1983) to utwory należące dziś do grona dzieł niesłusznie zapomnianych. Ich kompozytor, utalentowany skrzypek ale też tłumacz i pisarz, przeżył obóz zagłady w Oświęcimiu dzięki pełnieniu funkcji kapelmistrza orkiestry. W sumie skomponował pięć kwartetów, lecz dwa pierwsze nie przetrwały wojny i dziś uznane są za dzieła zaginione. Pozostałe na płycie "Szymon Laks - String Quartet" przypomina Messages Quartet. To utwory utrzymane w stylu neoklasycznym, z których każdy posiada odmienną specyfikę. Odnajdziemy w nich echa muzyki ludowej, jazzu i ekspresjonizmu.

Za niezwykle aktywną i wszechstronną działalnością Atom String Quartet doprawdy trudno nadążyć. Kolejną pozycją w dyskografii tej jedynej w swoim rodzaju formacji jest płyta "Made In Poland" nagrana wraz z Orkiestrą Kameralną NFM Leopoldinum prowadzoną przez skrzypka Christiana Danowicza. W programie albumu znajdziemy utwory Karola Szymanowskiego, Grażyny Bacewicz i Mikołaja Góreckiego, oraz nowe kompozycje muzyków Atom String Quartet: wiolonczelisty Krzysztofa Lenczowskiego i skrzypka Dawida Lubowicza. To muzyka pełna elementów muzyki ludowej i śmiało serwowanych improwizacji.

Koreańska pianistka Won-Sook Hur muzyczne wykształcenie zdobyła w Wiedniu i Seulu, a dziś szczyci się wypracowaną niezliczoną ilością koncertów i recitali opinią wyjątkowego wirtuoza klawiatury. Jej druga płyta "Beethoven, Ryu" to zestawienie obok siebie cyklu 33 wariacji Ludwiga van Beethovena na temat Walca Antona Diabellego, z 7-częściową Suitą fortepianową współczesnego koreańskiego kompozytora Jeajoona Ryu. Mimo iż te różniące się od siebie utwory charakteryzują się odmienną specyfiką i klimatem, pianistka nadała im wspólną cechę jaką jest nasycona jej osobistym stylem pełna świeżości odkrywcza interpretacja.

"Polish Chamber Works" to płyta prezentująca dwa utwory pochodzących z Opolszczyzny kompozytorów różnych pokoleń: Józefa Elsnera (1769-1854) i Emanuela Kani (1827-1887). Kwartet fortepianowy pierwszego i Trio fortepianowe drugiego z nich wykonuje czwórka muzyków ściśle związanych z Opolem: Ewa Andruszkiewicz (skrzypce), Dariusz Wołczyk (altówka), Mirosław Makowski (wiolonczela) i Rafał A. Łuszczewski przy fortepianie. Pianista zadebiutował już jako 16-latek grając wraz z prestiżową Tokyo Symphony Orchestra, a od roku 2001 wchodzi w skład elitarnej nowojorskiej grupy The Steinway & Sons Artists’ Roster. Uważany jest za jednego z najdoskonalszych wykonawców utworów Fryderyka Chopina na świecie, oraz wielkiego popularyzatora twórczości polskiego kompozytora, odpowiedzialnego m.in. za organizację konkursów chopinowskich odbywających się w krajach Ameryki Południowej. W roku 2010 wytwórnia DUX opublikowała jego album "Dancing in Blue", a w 2015: "Chopin live".

Płyta "The Harp's Theatre" to autorski projekt hiszpańskiej harfistki Sary Águeda. Artystka w 3 aktach przedstawia opowieść, w której główną rolę gra hiszpańska harfa. Na przełomie XVII i XVIII wieku harfa z krzyżowym naciągiem strun uchodziła na Półwyspie Iberyjskim za prawdziwie królewski instrument. Z tego też okresu pochodzą wybrane fragmenty dzieł, które zebrane w formie krótkich fragmentów tworzą całość programu płyty. Harfistce towarzyszą śpiewacy: Adriana Mayer i Victor Sordo, oraz grająca na hiszpańskiej vihueli (rodzaj gitary) Calia Alvarez i perkusista Daniel Garay.

Cykl Preludiów z opusu 28 to jedno z najbardziej charakterystycznych dzieł Fryderyka Chopina. Utwory powstały podczas pobytu chorego kompozytora na Majorce w latach 1838-1839. Z kolei skomponowane wcześniej Andante Spianato & Grande Polonaise Brillante jest utworem bardzo charakterystycznym dla młodzieńczego, warszawskiego okresu twórczości Chopina, pełnym wiruozerii i utrzymanym w romantycznym stylu brillant. Wymienione powyżej utwory składają się na materiał płyty "Chopin" doskonałej pianistki i zasłużonego pedagoga, Marii Koreckiej-Szoskowskiej.

6 kwietnia w warszawskiej kawiarni Nowy Świat Muzyki odbył się koncert i wernisaż akwareli wszechstronnego artysty Marcina Dutki. Okazją była premiera płyty zatytułowanej: "Whale's Teeth" ("Zęby wieloryba"). To muzyka zarejestrowana przy użyciu preparowanego fortepianu, oparta na swobodnych improwizacjach, w której muzyk ukazuje różnorodność brzmień i niczym nieograniczone możliwości preparowanego na rozmaite sposoby instrumentu. Płyta to zaskakująca, ze wszech miar intrygująca i nowatorska.

Najlepszą rekomendacją dla kolejnej płyty są nazwiska muzyków i wyjątkowy repertuar. Występujący na co dzień z najznakomitszymi polskimi orkiestrami filharmonicznymi, znany z wielu płyt wiolonczelista Tomasz Strahl oraz jeden z najwybitniejszych pianistów europejskich Janusz Olejniczak, sięgnęli po utwory Fryderyka Chopina, w tym także te rozpisane na głos i fortepian, proponując ich instrumentalne transkrypcje. Historia transkrypcji utworów Chopina sięga roku 1830 i pierwszych ich publikacji przez Antoniego Orłowskiego. Najnowsza płyta "Fryderyk Chopin - Transcriptions for Cello & Piano" stanowi wyjątkowo wartościową pozycję fonograficzną, w wyjątkowy sposób wzbogacając kolekcję blisko 7 tysięcy rozmaitych chopinowskich opracowań.

Działalność katowickiego zespołu o niekonwencjonalnej nazwie: {oh!} Orkiestra Historyczna, skupia się wokół muzyki dawnej, wykonywanej w możliwie najbardziej jej oryginalnej formie. Zespół tworzony przez grupę wyjątkowych młodych instrumentalistów a zarazem wielkich pasjonatów muzycznych, często koncertuje starając się dotrzeć do jak najbardziej rozległej grupy odbiorców, oraz ciągle udoskonalając swój warsztat techniczno - instrumentalny. Niewiele jest dziś zespołów mogących poszczycić się tak wyszukanym a jednocześnie wyjątkowo atrakcyjnym repertuarem. Opracowanie i wykonanie natomiast stawia {oh!} w elitarnym gronie orkiestr kameralnych o wyraźnie zakreślonym profilu i indywidualnym brzmieniu. Po płycie z utworami późnego baroku i klasycyzmu stworzonymi przez niemieckich kompozytorów ("Schreyfogel / Schaffrath / Visconti", 2015), trafia do nas album "Music of French Masters" z francuską muzyką barokową dworu Ludwika XIV skomponowaną przez Jeana-Baptiste Lully, François Couperina, Marina Maraisa i Andre Camprę, oraz nie związanego z dworem Michele'a Corrette.

"Penderecki, Bacewicz, Tansman" to album zawierający utwory na skrzypce i fortepian trojga kompozytorów bezsprzecznie należących do grona najwybitniejszych polskich twórców XX wieku. Zróżnicowaną emocjonalnie neoromantyczną IV Sonatę na skrzypce i fortepian Grażyny Bacewicz, neoklasyczną Fantazję na skrzypce i fortepian Aleksandra Tansmana oraz monumentalną II Sonatę na skrzypce i fortepian Krzysztofa Pendereckiego, słyszymy w nagraniu dwóch cenionych kameralistek: znanej ze składu Neo Quartet oraz niedawno wydanej płyty: "Karol Rathaus - Chamber Music" (2016) skrzypaczki Karoliny Piątkowskiej-Nowickiej i pianistki Bogny Czerwińskiej-Szymula.

teksty i skany: Robert Ratajczak

WYDAWNICTWA PATRONACKIE:

poniedziałek, 22 maja 2017, longplay_2010

Polecane wpisy

  • 2019/21: Nowości, premiery i zapowiedzi

    * Klucz do Wszechświata Urodzony w 1971 roku w Pensylwanii Joey DeFrancesco (finalista pierwszego Thelonious Monk International Jazz Competition), już jako 17-

  • 2019/20: Z katalogu wytwórni DUX (2019/3)

    * Bach na trąbkę i organy Muzyka organowa przechodzi w ostatnim czasie prawdziwy renesans popularności. Wydana w stylowej okładce płyta "Bach - Transcriptions f

  • 2019/19: Muzyczna Gazeta

    * Art Post 2/2019 Jak zwykle wyjątkowo punktualnie trafił do nas nowy numer dwumiesięcznika ArtPost . Na 40 stronach Magazynu znajdziemy jak zwykle ciekawe feli

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com