Blog > Komentarze do wpisu

Przegląd płytowy (2017/6): nowości i zapowiedzi

Przegląd płytowy (2017/6)

* Paganini kontrabasu

Francuski kontrabasista i kompozytor Renaud Garcia-Fons zwany ''Paganinim kontrabasu'' tworzy muzykę złożoną z elementów jazzu, flamenco, muzyki klasycznej i orientalnej. Jako wybitny wirtuoz pięciu basowych strun współpracował w przeszłości z takimi artystami jak Nguyen Le, Michel Godard, Dhafer Youssef czy Cheb Mami. Garcia-Fons od zawsze poszukuje w muzyce wartości duchowych, stąd dostrzegalny w jego nagraniach niezwykły ładunek emocjonalny i niemal religijne podejście artysty do muzyki. Gra zarówno pizzicato, jak techniką arco a więc przy użyciu smyczka, na wyjątkowym pięciostrunowym instrumencie wyprodukowanym specjalnie dla niego w Arles przez przez słynnego lutnika Jeana Auraya.
Najnowszy album genialny kontrabasista nagrał w trio wraz z akordeonistą Davidem Venitucci i wibrafonistą Stephanem Caracci. Płytę "La Vie Devant Soi" wypełnia 11 nowych autorskich kompozycji Garcii-Fonsa.
_______________________________________________________________________

NOWOŚĆ
Renud GARCIA-FONS: La vie devant soi
CD 2017, E-Motive Records EMO171

Le rues vagabondes; Revoir Paris; Je prendrai le metro!; Montmartre en courant; Le long de la Seine; La vie devant soi; Apres la pluie; Monsieur Taxi; Si ca te dit; Les ecoliers; Elegie de novembre.

Renaud Garcia-Fons - kontrabas; David Venitucci - akordeon; Stephan Caracci - wibrafon, perkusja

_______________________________________________________________________

Po fascynacjach brzmieniami flamenco, muzyką hinduską i orientem, nowym albumem Renaud Garcia-Fons powraca do klimatów rodzinnego Paryża. Specyfika i klimat poszczególnych utworów silnie nawiązują do francuskiej tradycji muzycznej scalając w sobie estetykę typowych chansons z jazzem, muzyką klasyczną i ilustracyjną. Nie bez powodu muzyk postawił na oprawienie swych partii dźwiękami akordeonu i wibrafonu, które nadają utworom specyficznego posmaku mogącego kojarzyć się z paryskimi uliczkami i kafejkami.
Renaud Garcia-Fons przy użyciu pięciu strun i smyczka wyczarowuje doprawdy magiczne dźwięki, a muzycy współtworzący z nim projekt zdają się idealnie odczytywać każdy jego zamysł. Na "La vie devant soi" odnajdziemy szczególny rodzaj muzycznej poezji, nostalgię ale też radość i witalność.
W typowo paryską estetykę muzyk zgrabnie wplata liczne elementy orientalne, czyniąc z albumu mimo wszystko pozycję świetnie wpasowującą się w nurt world music.
Zaskakuje doskonale skonstruowana dramaturgia całej płyty osiągająca swą kulminację w połowie programu w wyśmienitym utworze tytułowym i następującym po nim "Apres la pluie". Podczas 55 minut ani przez chwilę docierająca z głośników muzyka nie wywołuje znużenia, pozostawiając odbiorcę w ciągłym zauroczeniu i bezwarunkowym oczarowaniu. Najlepszą rzeczą jaką można zrobić po zakończeniu płyty, to włączyć ją raz jeszcze.

* * * * *

* Piano Night

Najnowsza siódma odsłona cyklu płyt wytwórni ACT "Jazz at Berlin Philharmonic" stanowi swego rodzaju nawiązanie do pierwszego koncertu z roku 2012 jaki wydano w tej serii. Ponownie bowiem na scenie Berlińskiej Filharmonii pojawiła się trójka muzyków współtworzących dziś europejską czołówkę pianistów jazzowych. Na koncercie "Piano Night" w maju 2016 roku razem wystąpili Leszek Możdżer, Iiro Rantala i Michael Wollny, a wytwórnia postanowiła opublikować ten materiał wyłącznie na płycie winylowej 22 kwietnia 2017. Zdecydowanie się tylko na nośnik analogowy stanowiło rodzaj uczczenia przypadającego tego dnia Record Store Day - dorocznego ogólnoświatowego święta sklepów i wytwórni płytowych. _______________________________________________________________________

NOWOŚĆ
Leszek MOŻDŻER / Iiro RANTALA / Michael WOLLNY:
Jazz at Berlin Philharmonic VII - Piano Night
LP 2017, ACT 9842

Candide Overture; Freedom; White Moon; She Said She Was A Painter; Africa; Summertime; La Fiesta.

Leszek Możdżer, Iiro Rantala, Michael Wollny - fortepian, Fender Rhodes _______________________________________________________________________

W programie poza własnymi kompozycjami trójka pianistów umieściła też kompozycje Leonarda Bernsteina, George'a Gershwina i Chicka Corei. Program rozpoczyna Iiro Rantala, pianista szczycący się już statusem prawdziwej jazzowej gwiazdy, mający za sobą udział w wielu projektach oraz od roku 2011 całą serię doskonałych płyt firmowanych własnym nazwiskiem. Ten urodzony w Helsinkach muzyk rozpoczął swą muzyczną przygodę wstępując do znanego chóru chłopięcego Cantores Minores. W późniejszym okresie podjął studia w Manhattan School of Music, kształcąc się jako pianista klasyczny i wykonując kompozycje takich mistrzów jak: J.S.Bach, Jean Sibelius czy W.A.Mozart. Wyjątkowo szerokie horyzonty muzyczne zawiodły go do działalności w ramach Trio Töykeät, oraz współpracy z teatrem i telewizją oraz artystami związanymi ze sceną pop. Dziś jest jednym z najbardziej aktywnych artystów europejskich, a jego ostatni album "How Long Is Now?" (2016) nagrany z Larsem Danielssonem i Peterem Erskinem okazał się jedną z z najciekawszych płyt minionego roku. Rantala gra "Candide Overture" Bernsteina, własną kompozycję "Freedom" i wspólnie z Michaelem Wollnym piękny temat Chrisa Beiera: "White Moon".
Po nich na scenie pojawia się Leszek Możdżer wykonując własny utwór: "She Said She Was A Painter", kończący pierwszą stronę longplaya.
Na stronie drugiej Możdżer i Rantala wykonują "Africa" Larsa Danielssona, po czym w wielkim finale dołącza do nich Wollny i cała trójka raczy nas wybuchowym setem złożonym z intrygującej wersji "Summertime" Gershwina i tematu Corei: "La Fiesta" częściowo granego na klawiaturze Fender Rhodes.
Na 45-minutowej płycie doskonale udało się przekazać dramaturgię całego koncertu. Sprawny miks wywołuje wrażenie spójności i złudzenie że żaden fragment tego wyjątkowego recitalu nie umknął naszej uwadze, choć wiadomo że berliński koncert trwał przynajmniej dwa razy dłużej.
Brzmienie nagrań w dużej mierze zależne jest od koncertowych warunków, na jakie zdani byli realizatorzy. Stąd słyszane w cichych momentach pokasływania i inne "niemuzyczne" dźwięki docierające ze strony publiczności. Dodaje to jednak wyjątkowego uroku nagraniom i podsyca wrażenie bezpośredniego uczestnictwa w wydarzeniu.
Zwolennikom cyfrowych nagrań nie pozostaje nic innego jak zakupić czarny krążek i wyłuskać z koperty kupon z jednorazowym kodem na pobranie zawartości płyty ze strony wytwórni. Wiadomo jednak że nic nie jest w stanie zastąpić dźwięku, jaki dociera do nas bezpośrednio z talerza analogowego gramofonu
.

* nowe płyty

Szwajcarska saksofonistka Nicole Johänntgen wraz ze swoim kwartetem nagrała album hołdujący jazzowej tradycji. W Nowym Orleanie nagrała album "Henry" dedykowany swemu ojcu, puzoniście Heinrichowi Johänntgenowi zawierający siedem utworów zaaranżowanych na skasofon, puzon, tubę i perkusję. Stylowe brzmienie kwartetu plus bardzo ciekawe oryginalne kompozycje saksofonistki, a także specyficzny klimat nowoorleańskiego studia nagraniowego czynią z albumu wyjątkową propozycję dla zwolenników starego dobrego jazzu.

Jedna z najciekawszych grup jazzowych Islandii ADHD, powstała w Reykjaviku w 2008 roku. Pierwszy album zespołu przebojowo wdarł się do czołówki najlepiej sprzedających się płyt roku. Melodyjne i nasycone swoistą melancholią utwory ADHD zyskały uznanie zarówno miłośników jazzu jak i zwolenników awangardy. Kontynuacją sukcesu debiutu fonograficznego okazał się drugi album zespołu nominowany do dorocznej nagrody Nordic Music Prize w roku 2012 oraz uznanie płyty ''ADHD 2'' jako jednego z najciekawszych albumów roku. W kolejnym roku kwartet postanowił opublikować jednocześnie dwie nowe płyty konsekwentnie tytułując je: ''ADHD 3'' i ''ADHD 4''. Obie płyty, choć opublikowane jednocześnie, zawierały odmienny klimatycznie materiał. Muzykę zespołu nie pasującą do żadnego spośród znanych w branży muzycznej terminów, krytycy określają jako ''zbyt ostrą wobec popu, zbyt emocjonalną wobec jazzu i zbyt porywającą wobec awangardy''. 26 maja światło dzienne ujrzy nowy album "ADHD 6".

Trio Jonne Taavitsainen Threedom założone zostało w 2013 roku. Poza liderem, kreatywnym perkusistą Jonne Taavitsainenem, skład tworzą: gitarzysta i twórca większości repertuaru tria Joel Parvamo i basista Joonas Tuuri. Na płycie "Leap Of Faith" poza własnym repertuarem fińscy muzycy proponują także własną wersję standardu Sama Riversa: "Beatrice". Trio dysponuje własnym charakterystycznym brzmieniem nasączonym w równej mierze skandynawskim duchem, jak światowym jazzem i ambientem. Krótkie, zwięzłe utwory wypełniające płytę tworzą rodzaj wciagającej hiptotyzującej całości.

Fiński pianista Kari Ikonen mający za sobą staranne wykształcenie muzyczne oprócz własnych projektów muzycznych, znany jest też z działalności w takich formacjach jak choćby: Ahava, gnomus, Kolhoz, czy Kwartet Markusa Holkko. Jego nazwisko pojawia się okładkach rozmaitych albumów, a debiutancka płyta pianisty ''Karikko'' (2001) uznana została za Najlepszą Płytę Jazzową Roku 2001 w Finlandii. Kari Ikonen jest wykładowcą w Akademii Muzycznej im. J.Sibeliusa w Helsinkach oraz w Estońskiej Akademii Muzycznej w Tallinie. Rok 2013 przyniósł znakomity album "Bright" nagrany w trio z ormiańskim wirtuozem kontrabasu Arą Yaralyana, oraz znanym z płyt wytwórni ECM perkusistą Markku Ounaskarim. Po trzech latach trafia do nas kolejny album Kari Ikonena "Ikonostasis" z zupełnie nowym materiałem, w nagraniu którego uczestniczyli: znany z płyt Marca Bernsteina Ra-Kalam Bob Moses (instr. perkusyjne), stały współpracownik Larsa Danielssona i Magnusa Ostroma, trębacz Mathias Eick oraz klarnecista Louis Sclavis.

Saksofonista Rain Sultanov zadebiutował fonograficznie już w roku 1997 albumem własnej formacji Syndicate: "Last Moment". Jest artystą wyjątkowym, którego wkład w propagowanie jazzu w rodzinnym Azerbejdżanie zdaje się nieoceniony. Od wielu lat jest dyrektorem dorocznego Festiwalu Jazzowego w Baku, jednocześnie angażując się w rozmaite projekty muzyczne. Swój najnowszy album muzyk zrealizował z sześcioma artystami, a instrumentarium zespołu obejmuje poza saksofonem: fortepian, wiolonczelę, kontrabas, perkusję ale też oud i udu. Tytuł płyty: "Inspired By Nature" odnosi się do jej zawartości: muzyką silnie zakorzenioną w naturze z ogromną ilością etnicznych brzmień i potężną dawką emocji i uduchowienia.

Norweski pianista i kompozytor Helge Lien zadebiutował w 2000 roku płytą ''Talking To A Tree'' (2000). Wkrótce chcąc rozbudować brzmienie powołał do życia własne trio, którego pierwsza płyta: ''What Are You Doing The Rest Of Your Life'' okazała się wielkim sukcesem plasującym formację w czołówce skandynawskiego jazzu. Od tej pory zespół wydając kolejne płyty, koncertował w wielu miejscach świata jak choćby (poza Norwegią i Szwecją) w: Japonii, Korei, Kanadzie, Hiszpanii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu, Rosji, Belgii, Niemczech, Austrii, Rumunii i Danii -wszędzie przyjmowany niezwykle gorąco przez zwolenników akustycznego jazzu. W międzyczasie Helge Lien pojawił się w składzie polsko - norweskiej formacji Loud Jazz Band nagrywając z zespołem m.in. płyty: "Don't Stop The Train" (2004) i ''The Way To Salina'' (2005). Kolejny album Helge Lien Trio: ''Hello Troll'' (2008) zdobył Nagrodę Grammy w kategorii Najlepszy Album Jazzowy, a wydany w 2011 roku, siódmy album tria: ''Natsukashii'' (2011) podobnie jak płyta ''Spiral Circle'' (2002) został nominowany do Grammy. W 2012 roku światło dzienne ujrzał specyficzny album ''Memnon -Sound Portraits of Ibsen Characters'' (2012) nagrany przez pianistę wraz z wokalistką Ruth Wilhelmine Meyer, oraz solowa płyta ''Kattenslager'' (2012). Rok 2014 przyniósł bardzo oczekiwany, nowy album Helge Lien Trio wydany pod intrygującym tytułem: ''Badgers And Other Beings'' (''Borsuki i inne stworzenia''). Zainteresowanie albumem okazało się tak ogromne, iż pierwszy nakład płyty rozszedł się błyskawicznie, a wytwórnia Ozella Music zmuszona była przełożyć realizację części zamówień do czasu wytłoczenia drugiego nakładu. Prawdziwą niespodzianką okazała się wspołpraca trio ze skrzypkiem Adamem Bałdychem, czego owocem była jedna z najciekawszych europejskich płyt roku 2015: "Bridges". Pianista już w tym roku opublikował album nagrany w duecie z Live Marią Roggen: "You", a na jesień planowany jest kolejny album tria z Adamem Bałdychem. Tymczasem ukazał się całkiem nowy album Helge Lien Trio: "Guzuguzu" zawierający dziewięć premierowych utworów nagranych w prestiżowym Rainbow Studio w Oslo. Podobnie jak poprzednie albumy formacji, płyta wydana została przez wytwórnię Ozella.

Krótko przed ukazaniem się nowej płyty własnego tria, pianista Helge Lien doczekał się wydania albumu zarejestrowanego z wokalistką Live Marią Roggen. Album zatytułowany "You" wypełnia dziewięć utworów wybranych z dorobku nordyckich artystów w zupełnie nowych wersjach. Kameralny duet proponuje m.in. tematy Bjork, Larsa Janssona i Mortena Abela. "You" to jeden z wielu projektów w jakie norweski pianista angażuje się równolegle prowadząc własne trio. Helge Lien jest dziś jednym z najbardziej aktywnych muzyków jazzowych w Europie.

Trębacz Martti Vesala wraz ze swoim fińskim kwintetem proponuje album inspirowany atmosferą swego rodzinnego miasta Helsinek. W muzyce zawartej na albumie "Helsinki Soundpost" odnajdziemy echa miejskiego zgiełku, przestrzeń parków i klimat wieczornego spaceru po mieście. Formacja Martti Vesala Soundpost Quintet istnieje już od 2011 roku. W muzyce akustycznego kwintetu odnajdziemy echa fascynacji jazzem lat 60-tych spod znaku Milesa Davisa, Wayne'a Shortera, Johna Coltrane'a czy McCoy Tynera. Jednocześnie skład dysponuje własnym niepowtarzalnym stylem, który w połączeniu z fascynacją wielkimi mistrzami jazzu, daje znakomity efekt.

teksty i skany: Robert Ratajczak

fot.: E-Motive

WYDAWNICTWA PATRONACKIE:

środa, 10 maja 2017, longplay_2010

Polecane wpisy

  • Przegląd płytowy (2018/9): polski jazz

    * Poznański Festiwal Młodego Jazzu W 2017 roku już po raz trzeci w Poznaniu, miłośnicy muzyki jazzowej cieszyli się wydarzeniem, które już na stałe wpisało się

  • Przegląd płytowy (2018/8): jazz i klasyka

    * Moving Day Urodzony w 1974 roku nowojorski basista i kompozytor Mark Wade od ponad 20 lat aktywnie udziela się na jazzowej scenie jako muzyk towarzyszący uzn

  • Nowe płyty

    * Free-Folk-Jazz Improvision Quartet to kolektyw złożony z czołowych muzyków polskiej sceny jazzowej, z których każdy dysponuje odmiennymi doświadczeniami i wł

ALFREDO RODRIGUEZ

The Little Dream
PREMIERA 23 LUTEGO 2018

Michael WOLLNY Trio
Oslo
(premiera 23 marca 2018)

Michael WOLLNY Trio Live
Wartburg
(premiera 23 marca 2018)

Alicja SEROWIK
Do Śë Sajd

RYBACKA & PASBORG
voice 'n' drums
(2017)

Mark WADE Trio
Moving Day