Blog > Komentarze do wpisu

Przegląd płytowy (2017/9): nowości i zapowiedzi

* Hi-Fi i Muzyka 5/2017

W majowym (5/2017) numerze Hi-Fi i Muzyka, a konkretnie w dziale muzycznym miesięcznika znajdziemy m.in. obszerny wywiad z Pawłem Kaczmarczykiem, w dużej części poświęcony winylowej edycji albumu "Something Personal", a na 5 stronach wnikliwy artykuł o twórczości i dorobku Mike'a Oldfielda.
W części poświęconej recenzjom płytowym m.in. albumy omawiane też na LongPlay.blox.pl: Rafał Łuc "acc+ca" i Duo Granat "Mozart - All 6 Sonatas For Piano 4 Hands".
Marta Ratajczak przygotowała tekst o najnowszym albumie Loud Jazz Band: "The Giant Against the Girl", a niżej podpisany miał przyjemność podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat płyt:
"M
endelssohn / Chausson - Double Concertos" i "Schumann / Liszt - Dedication" (str. 84) -klasyka,
Leszek Kułakowski "Love Songs", Joanna Morea "Crazy People", Gniewomir Tomczyk / Andrzej Mikulski "Event Horizon" (str.86);
Tim Stevens "Media vita", Michael Rabinowitz "Uncharted Waters" (str.87) i Edward Maclean "Me & You" (str.88) -jazz,
a także: Lester Bowie "Works" i Steve Hackett "The Night Siren" (str.91) -vinyl.
Zachęcam do lektury nowego numeru Hi-Fi i Muzyka dostępnego w punktach sprzedaży prasy w całej Polsce.

* Albert Mangelsdorff

Od pewnego czasu katalog legendarnej niemieckiej wytwórni MPS Records wznawiany jest na wzorcowo wydawanych, zremasterowanych z oryginalnych analogowych taśm, płytach. Kapitalnych reedycji w formie 180-gramowych longplayów oraz ich odpowiedników na CD, doczekało się już wiele od lat niedostępnych pozycji z dorobku klasycznych muzyków jazzowych. Dzięki niezwykle starannej rekonstrukcji analogowego zapisu z taśm-matek, w nagraniach udało się zachować specyficzne, ciepłe brzmienie właściwe dawnym nagraniom. Jednym z tytułów tego ekskluzywnego cyklu jest album "Albert Mangelsdorff And His Friends" pierwotnie wydany w roku 1969. W nagraniach zrealizowanych w duetach w ciągu 18 miesięcy w latach 1967-1969 legendarnemu niemieckiemu puzoniście towarzyszą Don Cherry, Elvin Jones, Karl Berger, Atilla Zoller, Lee Konitz i Wolfgang Dauner. _______________________________________________________________________

PREMIERA 26 MAJA
Albert MANGELSDORFF And His Friends
CD 2017 (1969), MPS - Edel 0211961MSW

I Dig It - You Dig It.; My Kind Of Time; Way Beyond Cave; Outox; Al-Lee; My Kind Of Beauty.

Albert Mangelsdorff oraz:
Don Cherry, Elvin Jones, Karl Berger, Attila Zoller, Lee Konitz, Wolfgang Dauner

_______________________________________________________________________

Urodzony w 1928 roku we Frankfurcie nad Menem a zmarły tamże w roku 2005 Mangelsdorff, był czołową postacią europejskiego jazzu, ale też cenionym kompozytorem muzyki filmowej. Do historii przeszedł jako wielki jazzowy innowator i prekursor multifonii. Nagrywal i koncertował z najważniejszymi jazzmanami świata, a niniejsza płyta stanowi zbiór utworów zrealizowanych w kameralnych duetach wraz z kilkoma zaprzyjaźnionymi artystami.
Nagrania pochodzą z bardzo kreatywnego okresu Mangelsdorffa, w którym artysta wyjątkowo śmiało eksperymentował z rozmaitymi nowatorskimi formami wypowiedzi.
Zachwycające ekspresją i kreatywnością duety z trąbką (Don Cherry), perkusją (Elvin Jones), wibrafonem (Karle Berger), gitarą (Attila Zoller), saksofonem (Lee Konitz) i fortepianem (Wolfgang Dauner), odsłaniają pełnię fantazji i zdolności symbiotycznego dostosowania się puzonisty do konkretnej formuły brzmieniowej.
Album stanowi wyjątkowy dokument najbardziej kreatywnego okresu działalności Alberta Mangelsdorffa. Producentem płyty oraz autorem liner notes zamieszczonej w dołączonej do płyty książeczki jest legendarny Joachim Ernst Berendt, jeden z największych na świecie jazzowych autorytetów.
Nagrania pochodzące sprzed kilkudziesięciu lat brzmią doprawdy rewelacyjnie. Szeroka baza stereo i naturalna dynamika sprawiają, że mamy do czynienia z brzmieniem wręcz wzorcowym, pełnym naturalnego analogowego ciepła. Podobnie jak inne tytuły wydawane przez MPS w ramach reedycji historycznych albumów, płytę wyposażono w bogatą dokumentację obejmującą notę pochodzącą z pierwszego wydania longplaya, oraz reprodukcję metryczki oryginalnej taśmy-matki
.

* ADHD 6

Jedna z najciekawszych grup jazzowych Islandii ADHD, powstała w Reykjaviku w 2008 roku. Pierwszy album zespołu przebojowo wdarł się do czołówki najlepiej sprzedających się płyt roku. Melodyjne i nasycone swoistą melancholią utwory ADHD zyskały uznanie zarówno miłośników jazzu jak i zwolenników awangardy. Kontynuacją sukcesu debiutu fonograficznego okazał się drugi album zespołu nominowany do dorocznej nagrody Nordic Music Prize w roku 2012 oraz uznanie płyty ''ADHD 2'' jako jednego z najciekawszych albumów roku. W kolejnym roku kwartet postanowił opublikować jednocześnie dwie nowe płyty konsekwentnie tytułując je: ''ADHD 3'' i ''ADHD 4''. Obie płyty, choć opublikowane jednocześnie, zawierały odmienny klimatycznie materiał. Muzykę zespołu nie pasującą do żadnego spośród znanych w branży muzycznej terminów, krytycy określają jako ''zbyt ostrą wobec popu, zbyt emocjonalną wobec jazzu i zbyt porywającą wobec awangardy''. ______________________________________________________________________

PREMIERA 26 MAJA
ADHD 6
CD ADHD

Magnus Trygvason Eliasen; Levon; Spessi; Rebroff; Alli Krilli; Fyrir Runa; Tvofaldur Vikingur; Med Ivari.

David Por Jonsson, Omar Gudjonsson, Oskar Gudjonsson, Magnus Trygvason Eliassen

______________________________________________________________________

Rok 2017 przynosi kolejną płytę zespołu ADHD zawierającą osiem premierowych nagrań, połączonych w jedną całość będącą rodzajem wielowątkowej suity.
Niejednokrotnie pomysłowo przetwarzane partie saksofonu i gitary docierają do nas na tle podkładu generowanego przy użyciu zarówno tradycyjnych analogowych klawiatur jak preparowanych elektronicznie przy użyciu komputera. Żywa i pełna ekspresji praca perkusji dodaje muzyce na "ADHD 6" rockowego posmaku. Odnajdziemy w niej echa jazz rocka, fusion, ale też współczesnych brzmień ambientowych.
Zespół dysponuje własnym niepowtarzalnym brzmieniem, w którym poruszając się od blisko 10 już lat, ciągle zaskakuje pomysłowością i kreatywnością.
Szósty album ADHD, to płyta bardzo klimatyczna o specyficznym brzmieniu i wyrazie. To także bardzo dojrzała i pełna specyficznej głębi muzyka, która mimo bardzo nowoczesnego charakteru, winna trafić także do konserwatywnych miłośników europejskiego jazzu.

* Rowetor

Carl Ludwig Hübsch należy dziś do grona najbardziej znanych jazzowych tubistów w Europie. Niemiecki muzyk zapraszany jest do udziału w przedsięwzięciach takich artystów jak m.in. Arthur Blythe, Lester Bowie, Jasper van't Hof, Hannes Zerbe, Tomasz Stańko czy Sebastian Gramss. Początkowo był klarnecistą, następnie perkusistą, by ostatecznie skierować swe muzyczne horyzonty na tubę. Mimo, iż jest to instrument, którego brzmienie wykorzystywało w swych składach wielu jazzmanów z Milesem Davisem i Henry Threadgillem na czele, trudno dziś wymienić jednym tchem wybitnych wirtuozów tego instrumentu, jak ma to miejsce w przypadku trąbki, saksofonu, czy nawet puzonu. Inaczej sytuacja wygląda w obrębie muzyki klasycznej; tutaj aż roi się od utworów w dużej mierze opartych na jej brzmieniu, że wymienię choćby "Obrazki z wystawy" Modesta Mussorgsky'ego, "Also sprach Zarathustra" i "Eine Alpensinfonie" Richarda Straussa czy dzieła Szostakowicza, Strawińskiego, Wagnera, Prokofiewa i Mahlera. ______________________________________________________________________

NOWOŚĆ
Rowetor
2CD's 2017, Tour De Brass TDB9020cd

Rowetor 04; Rowetor 03.

Carl Ludwig Hübsch - tuba; Georg Wissel - saksofon, klarnet; Holger Werner - klarnet; Matthias Muche - puzon; Robert Landfermann - kontrabas; Etienne Nillesen - instr. perkusyjne; Joker Nies - elektronika; oraz: Leonhard Huhn - saksofon; Andreas Wagner, Jeffrey Morgan - klarnety; Angelika Sheridan - flety; Ralph Beerkircher, Sharif Sehnaoui - gitary; Philip Zoubek - fortepian; Carter Williams - altówka; Elisabeth Coudoux - wiolonczela; Achim Tang - gitara basowa; Stefan Schonegg - kontrabas; Rie Watanabe, Fabian Jung - instr. perkusyjne; Phuong Bui - movement (inaudible)

______________________________________________________________________

Carl Ludwig Hübsch, poszerza zakres brzmieniowy tuby analizując strukturę materialną instrumentu, traktując ją czasem jako instrument perkusyjny, uderzając i gładząc różnymi przedmiotami, a także grając przy użyciu ustników saksofonu lub bez ustnika, sycząc, jęcząc, śpiewając.
Po wyjątkowym albumie "drought" (2016) zrealizowanym przez Hübscha w trio z kanadyjskim wirtuozem violi da gamba, Pierre-Yvesem Martelem, oraz austriackim pianistą Philipem Zoubekiem, dotarł do nas dwupłytowy album "Rowetor 04 & 03", którego powstanie zainspirowała twórczość gitarzysty Keitha Rowe. W projekt zaangażowało się 20 muzyków, wśród których znajdziemy m.in. znanego z współpracy z Pablo Helde, Hansem Lüdemannem i Kathrin Pechlof kontrabasistę Roberta Landfermanna, oraz muzyków związanych z innym projektem Hübscha Ensemble X: pianistę Philipa Zoubeka i puzonistę Matthiasa Muche.
Filozofia przyświecająca projektowi opiera się na analizie pojedyńczego dźwięku i jego utrzymaniu w ramach interakcji z pozostałymi instrumentami. Nie odnajdziemy tu więc jakichkolwiek motywów melodycznych. Logiczne rozwinięcia dźwiękowej struktury w tak dużym składzie, wymaga od każdego z instrumentalistów stuprocentowego zangażowania i koncentracji. Otrzymujemy formę jednostajną, mogącą wprowadzić odbiorcę w stan medytacji lub transu.
Każda z płyt zawiera jeden długi utwór, choć nie jestem pewien czy tradycyjna terminologia ma w tym przypadku zastosowanie. To raczej dźwiękowe sety oznaczone jako "Rowetor 04" (płyta 1) i "Rowetor 03" (płyta 2). Obie sesje zarejestrowane w Kolonii dzieli dziewięć miesięcy i nieco różniące się od siebie składy, jednak idea w obu przypadkach pozostała ta sama.
Uzyskany efekt idealnie winien trafić w gusta słuchaczy znających dotychczasowe dokonania Carla Ludwiga Hübscha. Każdorazowo skierowane są one do elitarnego odbiorcy o wyszukanym guście i określonych oczekiwaniach.

teksty i skany: Robert Ratajczak

fot.: MPS, ADHD

WYDAWNICTWA PATRONACKIE:

środa, 24 maja 2017, longplay_2010

Polecane wpisy

  • Przegląd płytowy (2018/23)

    * Falstart Mateusz Gawęda należy do grona najbardziej aktywnych muzyków polskiej sceny jazzowej. Urodzony w 1990 roku pianista, kompozytor i aranżer, zaangażow

  • Przegląd płytowy (2018/22)

    * Górecki Ahead Odnoszę wrażenie, iż wydawcy nie nadążają za kolejnymi projektami Braci Oleś. Tak było w przypadku wydanego pod koniec 2017 roku albumu "Spirit

  • Muzyczna Gazeta (2018/6)

    * Jazz Forum 6/2018 Czerwcowy numer Jazz Forum w dziale recenzji płytowych przedstawia przeglądy albumów recenzowanych również na naszym portalu: Esbjorn Svenss

The Stanley CLARKE Band

The Message
PREMIERA 29 CZERWCA 2018

Cyrille AIMEE
Live
(2018)

Johann Sebastian Bach
Goldberg Variations, BWV 988
(2018)

Agata KIELAR-DŁUGOSZ / Andrzej JUNGIEWICZ
For You, Anne-Lill
(2018)

Marek SZLEZER
Karol Szymanowski - Piano Music
(2018)

Paweł Łukaszewski
Musica Profana 2
(2018)