Blog > Komentarze do wpisu

Przegląd płytowy (2017/10): Made in Poland

* Pistolet w dłoni Ojca

Od wielu lat znany jako wyśmienity interpretator piosenek do wierszy Edwarda Stachury, poeta, kompozytor, gitarzysta i wokalista Marek Gałązka opublikował autorski album "Pistolet w dłoni Ojca". Tym razem artyście towarzyszy grupa zaprzyjaźnionych młodych muzyków czyniąc brzmienie utworów bardziej uniwersalnym z elementami rocka folku i alternatywy.
_______________________________________________________________________

NOWOŚĆ
Marek GAŁĄZKA & zespół: Pistolet w dłoni Ojca
LP + CD 2017, Fundacja Po Drodze

Jest tylko jedna miłość; Małe miasteczka; Mój lęk; Pomiędzy; Gdzie są takie kwiaty jak Ty; Dziecięca psychodelia; Pistolet w dłoni Ojca; Modlitwa o świt; Portret nad brzegiem; Pod górą las; Znikający punkt; Za Kolejową.

Marek Gałązka - wokal, gitary, harmonijka; Krzysztof Stachura, Marcin Gałązka - gitary; Szymon Burnos - instr. klawiszowe; Przemysław Bartoś - bas; Roman Ślefarski, Filip Gałązka - perkusja; gościnnie: Michał Ciesielski - saksofon

_______________________________________________________________________

Te bardzo osobiste utwory cechują teksty nad którymi niewątpliwie warto się głębiej pochylić. Artysta dzieli się z odbiorcą swymi refleksjami i przemyśleniami na temat relacji z otaczającym go światem, duchowością, miłością i buntem wobec niesprawiedliwości. To muzyka posiadająca swą własną duszę, pełna emocji i odniesień do otaczającej nas rzeczywistości. Oprawiony świetną aranżacją instrumentalną wokal Marka Gałązki ujmuje naturalną szczerością aż do bólu. Stylowe gorzkie ballady sąsiadują z nasączonymi psychodelią utworami, pełnymi rozmaitych ozdobników. Skojarzenia? Oczywiście Nick Cave, ale też Bob Dylan i Leonard Cohen. Każde kolejne przesłuchanie płyty pozwala odkryć nowe wartości poszczególnych utworów i dostrzec kolejny ważny przekaz jaki niosą te szczere, często gorzkie i pełne bólu opowieści.
Opublikowanie tych nagrań na płycie winylowej to świetne rozwiązanie wobec ponadczasowej wartości materiału. Stylowo wydany longplay wyposażono w starannie opracowaną wkładkę z tekstami i ich tłumaczeniami na język angielski, oraz ciekawym komentarzem twórcy płyty. Do całości dodano też płytę CD z identycznym materiałem, która pozwoli cieszyć się tą muzyką także w innych okolicznościach jak kontemplacyjny seans przy talerzu analogowego gramofonu.
Porównując zapis na CD z wersją analogową dostrzeżemy sporą różnicę w brzmieniu. Dotyczy to przede wszystkim wysokich tonów, które na czarnym krążku robią wobec kompaktu wrażenie nieco stłumionych i pozbawionych "soczystości". Jednak baza stereo i przejrzystość z jaką obcujemy słuchając longplaya zdecydowanie zwycięża. Doskonale, że nowe płyty winylowe ukazują się wraz z dołączonym do nich bardziej mobilnym i uniwersalnym srebrnym krążkiem
.

* Kim Ty jesteś dla mnie

Projekt Poświatowska / Radek po raz pierwszy przedstawiony został podczas Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Haliny Poświatowskiej. Nieustannie zachwycające wiersze przedwcześnie zmarłej poetki kompozytor i wokalistka Janusz Radek oprawił muzyką i wyposażył w wyjątkowe interpretacje akompaniując sobie na instrumentach klawiszowych. Gorące przyjęcie i zainteresowanie przedsięwzięciem sprawiło, iż jego inicjator postanowił zarejestrować materiał na płycie. Na albumie "Kim Ty jesteś dla mnie" mimo że brzmiącym dzięki bogatym aranżacjom i elektronicznej oprawie bardzo nowocześnie, udało się przekazać wyjątkową magię tekstów wybitnej poetki. Przypadająca w tym roku 50-ta rocznica śmierci Haliny Poświatowskiej to okazja do przypomnienia sobie jej wierszy i odkrycia w nich nieznanych dotąd walorów. _______________________________________________________________________

NOWOŚĆ
POŚWIATOWSKA / RADEK: Kim Ty jesteś dla mnie
CD 2017, PoŚwiat 0001

Nie kocham nikogo; Nie mów, że dotyk; Wygięty w łuk; Mogę być albo nie; Niebo plonie; Ten kot; Jeśli chcesz mnie...; Bez Ciebie (Serce); Bez Ciebie; Zapach drażni; Mówisz na śmierć; Zawołaj mnie po imieniu; Jak płomień; Kiedy u-kochanie (Serce); Kiedy u-kochanie; Ach gdybym miał.

Janusz Radek - wokal, instr. klawiszowe

_______________________________________________________________________

O potencjale wierszy Haliny Poświatowskiej oprawionych w muzykę przekonało się już kilku polskich artystów, że wspomnę choćby Krystynę Stańko, która na swej wyśmienitej płycie "Kropla słowa" (2012) przedstawiła wiersze "Jesteś Powietrzem" i "Nie Mówiłam Uśmiechem" do muzyki Dominika Bukowskiego. Album "Kim Ty jesteś dla mnie" jest jednak płytą zupełnie samodzielnie przygotowaną przez jednego artystę: kompozytora, aranżera, wokalistę i multiinstrumentalistę, czerpiącego inspiracje z własnego osobistego odbioru poezji Poświatowskiej. Czyni to album, mimo że wypełniony tekstami poetki, jednocześnie bardzo osobistym dla Janusza Radka, któremu już przed laty dane było zmierzyć się z utworami m.in. Bolesława Leśmiana, Leopolda Staffa i E.E Cummingsa. Artysta w każdy ze swych projektów zaszczepia własną osobowość. Bez względu na to czy mierzy się z repertuarem Cohena, Niemena czy Republiki, potrafi przekazać też cząstkę samego siebie. Tak jest też na płycie z wierszami Haliny Poświatowskiej.
W warstwie muzycznej mamy do czynienia z produkcją bardzo nowoczesną, choć jednocześnie śmiało czerpiącą z estetyki minionych dziesięcioleci, z dużym naciskiem na stylowo archaiczne brzmienia instrumentów elektronicznych. Na uwagę zasługują perfekcyjnie dopracowane wielogłosowe chórki, w dużej mierze decydujące o klimacie całej płyty.
Dynamiczne i wręcz przebojowe utwory o łatwo przyswajalnej melodyce ("Nie kocham nikogo", "Mogę być albo nie", "Ten kot") sąsiadują z balladami o wręcz psychodelicznym klimacie ("Nie mów, że dotyk", "Niebo płonie") i formami niemal teatralnymi.
Perełką zdaje się "Jak płomień" wyposażony przepiękną melodię i dostojny katedralny nastrój.
Płyta zdecydowanie zasługuje na szerokie upowszechnienie. Album posiada własną niepowtarzalną atmosferę, od której trudno się oderwać nawet po kilkakrotnym wysłuchaniu
.

* nowe płyty

Pochodzący z Virginii Jackiem Joyner podpisał swój pierwszy kontrakt płytowy po odkryciu go przez współczesne gwiazdy jazzu Ricka Brauna i Richarda Elliota. W roku 2007 zadebiutował płytą ''Babysoul'', jaka zdobyła tytuł Debiutu Roku w rankingu prestiżowego magazynu Smooth Jazz News. Z jego kolejnego albumu ''Lil' Man Soul'' pochodziły dwa single nr 1 na liście Billboardu, a trzeci album nasycony funkiem a zatytułowany po prostu ''Jackiem Joyner'' (2010) przyniósł kolejne przeboje. Popularność saksofonisty sprawia, iż zapraszany zostaje na rozliczne koncerty wraz z muzykami takimi jak: Gerald Albright, George Duke, Marcus Miller czy Kirk Whalum. Czwarty album Jackiema Joynera (''Church Boy'', 2012) wypełniły utwory o tematyce religijnej, dzięki czemu muzyka dostrzeżono również jako artystę doskonale sprawdzającego się w konwencji gospel. W roku 2014 ukazał się album ''Evolve'', będący pierwszą jego płytą, wypełnioną wyłącznie własnymi kompozycjami w, którą samodzielnie wyprodukował. 30 czerwca wytwórnia Mack Avenue opublikuje najnowsze dzieło Jackiema Joynera, jakim jest album "Main Street Beat".

Early Birds to sekstet tworzony przez absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach. Skład powstał z inicjatywy wokalistki, kompozytorki oraz autorki tekstów Martyny Kwolek. Na płycie zatytułowanej "Świt" znajdziemy 10 emanujących ciepłem jazzowych piosenek o niebanalnych tekstach, ozdobionych pełnymi wirtuozerii solówkami. Poza wokalistką na płycie słyszymy: Kubę Chojanckiego (saksofony), Marcina Patera (wibrafon, marimba), Mateusza Szewczyka (kontrabas, gitara basowa), znanego z własnej formacji Essential Group Piotra Budniaka (perkusja) i Patryka Zakrzewskiego (instr. perkusyjne). Poza utworami Martyny Kworek, zespół sięgnął też po nieśmiertelny klasyk Rodgersa i Hammersteina:"My Favourite Things".

Na początku roku 2014 ukazała się pierwsza płyta kwintetu trójmiejskiego saksofonisty Szymona Łukowskiego ("Szymon Łukowski Quintet", 2013), znanego też z Kwintetu Marcina Gawdzisa i znakomitego albumu "Shadows of Autumn" (2013) nagranego w ramach tego składu. W tym samym roku grę muzyka mogliśmy podziwiać na płycie "Baltic Dance" (2014) nagranej w składzie Piotr Lemańczyk Quartet North, oraz albumie "Tomasz Łosowski Acoustic Trio" (2014). Ponad dwa lata czekaliśmy na kolejną płytę własnego kwintetu Szymona Łukowskiego. Na albumie "Hourglass" wydanym przez słowacką wytwórnię Hevhetia, słyszymy znanych z pierwszego albumu saksofonisty: Dominika Bukowskiego (wibrafon, marimba) i Sławka Koryzno (perkusja). Od czasu pierwszej płyty w instrumentarium kwintetu nastąpiła zmiana: trąbkę zastąpiła gitara, na której gra osiadły w Londynie austriacki wirtuoz, Hannes Riepler, a skład uzupełnia kontrabasista Paweł Urowski. Na wypełnionej premierowym materiałem płycie Szymon Łukowski wykorzystuje szeroki arsenał instrumentalny sięgając po saksofony: tenorowy, altowy, sopranowy oraz klarnet basowy. Od czasu debiutanckiej płyty w roli lidera, muzyk przebył długą drogę, znajdując się dziś w zupełnie innym miejscu. Sprawia to iż trudno przejść obojętnie obok jego nowej płyty.

Niemal każdego miesiąca dociera do nas nowa płyta, na której pojawia się Atom String Quartet lub poszczególni muzycy tworzący to jedyne w swoim rodzaju zjawisko na jazzowej scenie. Tym razem jest to album szczególny, bowiem poświęcony twórczości Zbigniewa Seiferta. Impulsem do nagrania płyty "Seifert" był koncert jaki kwartet przygotował w ramach Letniej Akademii Jazzu w Łodzi w 2016 roku. W programie albumu wydanego nakładem Fundacji im. Zbigniewa Seiferta, znajdziemy tak znane tematy jak m.in.: "Quasimodo" i "Kilimanjaro", ale też kilka mniej znanych kompozycji wybranych z doroku legendarnego skrzypka. Aranżacje na kwartet smyczkowy niejednokrotnie odsłaniają zupełnie inne oblicze utworów pierwotnie napisanych na typowe jazzowe combo.

Projekt MaBaSo, czyli: Bernard Maseli, Michał Barański i Daniel Soltis w roku 2017 powrócił z nową płytą i serią koncertów! Po pamiętnym albumie "Sunshine of Your Love" trafia do nas drugi album firmowany tym szyldem, który swój tytuł również zaczerpnął z klasyki muzyki rockowej. Album "We will rock U" poza jednym wyjątkiem wypełniają kompozycje przygotowane przez grającego na Mallet Kat, Bernarda Maseli. Album nagrany w Teatrze Old Timers Garage w Katowicach stanowi konsekwentną kontynuację poprzedniej płyty będącej podaną w rozimprowizowanej, swobodnej konwencji fuzją jazzu i funku przyprawionych ogromem witalności i energią właściwą muzyce rockowej.

teksty i skany: Robert Ratajczak

fot.: Po Drodze, PoŚwiat

WYDAWNICTWA PATRONACKIE:

 

środa, 07 czerwca 2017, longplay_2010

Polecane wpisy

  • ODAzG 2018, Mosina 13-15.04.2018

    * ODAzG 2018, Mosina Od 12 już lat każdej wiosny w podpoznańskiej Mosinie odbywają się Ogólnopolskie Dni Artystyczne z Gitarą . Ta cykliczna impreza co roku prz

  • Era Jazzu, 11-15.04.2018

    * Era Jazzu 2018 Tegoroczna wiosenna edycja Era Jazzu - Aquanet Jazz Festival obfitowała w pięć koncertów ukazujących rozmaite odcienie jazzu. Zwyczajem tego p

  • Pzegląd płytowy (2018/17): premiery i nowości

    * Assorted Colors Scott Neumann to dziś jeden z najbardziej kreatywnych i wszechstronnych nowojorskich perkusistów, mający za sobą współpracę z takimi znakomit

CONFUSION PROJECT

Primal

TOŁHAJE
Mama Warhola
(2018)

Łukasz Kwiatkowski
Bach, Saint-Saens, Chopin, Godowski
(2018)

Ireneusz Łukaszewski
Jubilate
(2018)

Krzysztof Firlus / Anna Firlus
Gamba Sonatas
(2018)

Anna Liszewska
Franz Xaver Mozart: Utwory fortepianowe
(2018)