Blog > Komentarze do wpisu

Z katalogu wytwórni DUX (2017/9)

* Arensky Piano Trios

Trio im. Wiłkomirskich (The Wilkomirski Trio) to kameralny skład (skrzypce, wiolonczela, fortepian), którego działalność jest hołdem dla osiadłej w Moskwie, niezwykłej rodziny polskich muzyków, z której wywodzi się genialne rodzeństwo: Kazimierz, Michał i Maria. Skład tworzą młodzi utalentowani muzycy: Celina Kotz (skrzypce), Maciej Kułakowski (wiolonczela) i Łukasz Trepczyński (fortepian). Każdy z instrumentalistów szczyci się już wieloma nagrodami i wyróżnieniami zdobytymi podczas rozmaitych konkursów, jak choćby: I miejsce na XV Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu (Celina Kotz), I Nagroda i Nagroda Specjalna X Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie (Maciej Kułakowski) i I Nagroda Ogólnopolskich Przesłuchań Szkół Muzycznych II stopnia w Krakowie (Łukasz Trepczyński).
Warto zaznaczyć że nazwa: Trio im. Wiłkomirskich, została przyznana przez Wandę i Józefa Wiłkomirskich -wybitne osobistości muzyczne i spadkobierców muzycznego dorobku rodziny Wiłkomirskich.
_________________________________________________________________________

NOWOŚĆ
The WILKOMIRSKI Trio: Anton Arensky - Piano Trios

CD 2016, DUX 1320

I Trio fortepianowe d-moll, op.32; II Trio fortepianowe f-moll, op.73..

Celina Kotz - skrzypce
Maciej Kułakowski - wiolonczela
Łukasz Trepczyński - fortepian _________________________________________________________________________

Na debiutanckiej płycie zespołu znalazły się 2 tria fortepianowe uznawanego za mistrza romantycznej retoryki, rosyjskiego kompozytora Antona Stiepanowicza Areńskiego z lat 1894 i 1905, popularne w czasach gdy rodzeństwo Wiłkomirskich rozpoczynało swe wspólne występy.
Oba utwory stanowiące doskonały przykład dużej formy romantycznej, składają się z czterech części, a ich forma zgodna jest z obowiązującymi od końca XVIII wieku schematami kompozycyjnymi, gdzie część pierwsza stanowi rodzaj sonaty, a w finale pojawiają się nawiązania do wcześniejszych motywów. Warto wspomnieć, że uczniem Antona Areńskiego był sam Sergei Rachmaninov, który niejednokrotnie nawiązywał w swej twórczości do rozwiązań charakterystycznych dla utworów swego nauczyciela. To od Areńskiego Rachmaninov zapożyczył schemat przemiennego prowadzenia tematów przez poszczególne instrumenty. Rozwiązania te dostrzeżemy także w obu triach zamieszczonych na tej płycie. Kompozycje rozpoczynają się niespiesznie, po czym rozwijają i zagęszczają się aż do wirtuozowskich faktur, by po impresyjnych środkowych częściach zakończyć się wzniosłym, pełnym emocji finałem.
Po dorobek kompozytorski Antona Areńskiego sięga dziś niewielu muzyków. Dobrze się składa, że jeśli już do tego dochodzi, mamy do czynienia z tak doskonałym wykonaniem jak na tej płycie
.

* * * * *

* Wsłuchani we wszechświat

"Wsłuchani we wszechświat" to tytuł pięknie wydanego 2-płytowego (CD+DVD) albumu zawierającego II Symfonię Kopernikowską Henryka Mikołaja Góreckiego i misterium "Jasności promieniste" Mikołaja Góreckiego (CD) oraz wykład ks. prof. Michała Hellera (DVD), wybitnego naukowca z dziedziny filozofii przyrody, historii nauki, kosmologii, grawitacji kwantowej, teologii, oraz badacza relacji między nauką i wiarą. To właśnie z wypowiedzi Michała Hellera, autora ok. 70 książek naukowych, pochodzi tytuł całego wydawnictwa. _________________________________________________________________________

NOWOŚĆ
Wsłuchani we wszechświat
CD + DVD 2016, DUX 1368/8368

Henryk Mikołaj Górecki: II Symfonia Kopernikowska op. 31;
Mikołaj Górecki: Jasności promieniste;
ks. prof. Michał Heller: Wsłuchani we wszechświat
.

Agata Zubel, Joanna Woś - sopran; Mariusz Godlewski - baryton; Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Śląskiej; Śląska Orkiestra Kameralna; dyrygenci: Mirosław Jacek Błaszczyk, Robert Kabara - perkusja _________________________________________________________________________

Główną atrakcją wydawnictwa jest pełna rozmachu II Symfonia na sopran, baryton chór i orkiestrę z 1972 roku skomponowana przez Henryka Mikołaja Góreckiego na zamówienie nowojorskiej The Kościuszko Foundation z okazji 500-rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Dzieło to ozdabiają cytaty z Biblii oraz traktatu "O obrotach sfer niebieskich", a utwór słyszymy w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka (fot.).
Kosmos i jego tajemnice zawsze fascynował kompozytora. Konstrukcję swej symfonii Górecki oparł na starciu się poglądów o Ziemi z okresu poprzedzającego odkrycie Kopernika, a rzeczywistością po uświadomieniu sobie, że to nasza planeta obraca się wokół Słońca, a nie odwrotnie. Stąd pierwsza, monumentalna część dzieła poraża rozmachem i bogactwem brzmienia, druga natomiast robi wrażenie bardziej wyciszonej i nasyconej pokorą wobec wszechświata. Wśród melomanów pośród czterech symfonii Góreckiego, to właśnie II Kopernikowska uchodzi za niosącą największy ładunek emocjonalny. Znakomite wykonanie i doskonała jakość nagrania, z jaką mamy do czynienia na tej płycie, nie może pozostawić obojetnym, nawet najbardziej wymagającego odbiorcy. Monumentalne brzmienie Orkiestry i Chóru Filharmonii Śląskiej wraz ze znakomitymi solistami: Mariuszem Godlewskim (baryton) i Joanną Woś (sopran), oraz wplecione w utwór cytaty biblijne, robią ogromne wrażenie.
Uzupełnieniem programu płyty jest 18 minut z muzyką syna wielkiego kompozytora, Mikołaja Góreckiego, którego misterium "Jasności promieniste" stanowi prawdziwe dźwiękowe ukojenie
.

*     *     *     *     *

* nowe płyty

W ostatnich dniach dotarła do nas kolejna porcja nowości płytowych z wytwórni DUX.

Na czterech płytach zawarta została antologia wszystkich kompozycji Juliusza Zarębskiego. Program albumu "Complete Works in Opus Order" ułożony został w kolejnosci opusowej, a pierwszego w historii nagrania wszystkich dzieł kompozytora podjął się pianista Piotr Sałajczyk. Juliusz Zarębski to pochodzący z Żytomierza przedwcześnie zmarły XIX-wieczny kompozytor i pianista, uczeń samego Franza Liszta, na którego twórczość olbrzymi wpływ wywarł Fryderyk Chopin oraz muzyka ludowa. Czwartą płytę tej fascynującej antologii przeprowadzającej nas przez kolejne etapy twórczości Zarębskiego wypełniają utwory na cztery ręce. W tej części nagrań Piotrowi Sałajczykowi towarzyszy Maria Szwajger-Kułakowska.

Od lat mieszkającą w Belgii a wykształconą w Krakowie, Warszawie i Moskwie, pianistkę Joannę Trzeciak słyszeliśmy niedawno na solowej płycie wypełnionej utworami Ludwiga van Beethovena ("Beethoven", 2017). Tym razem trafia do nas płyta pianistki zatytułowana "Dreams", wypełniona utworami powstałymi u progu I wojny światowej dedykowanymi marzeniom i fantazjom przez Sergeja Prokofiewa, Maxa Regera i Karola Szymanowskiego. Mimo iż jest to repertuar bardzo zróżnicowany, to "Wizje ulotne" Prokofewa, Trzy utwory z "Marzeń przy kominku" Regera i "Maski" Szymanowskiego, łączy poza tematyką, odczuwalna w kompozycjach atmosfera kulturalna i społeczna panująca na początku XX wieku w Europie.

"Metaforma" to album wypełniony kompozycjami Pawła Hendricha ułożonymi cykl w konsekwentnie rozwijających się części, z których każda kolejna stanowi rozwinięcie poprzedniej. Filozofia dźwiękowa kompozytora bazuje na stopniowym rozwijaniu języka muzycznego w kolejnych odsłonach cyklu, czyniąc z całości fascynującą tytulową metaformę. Cykl złożony z pięciu powiązanych z sobą utworów skomponowanych w latach 2011-2015, zarejestrowany został przez plejadę artystów pośród których znajdziemy m.in. Adama Bałdycha (skrzypce), Rafała Łuca (akordeon) oraz zespoły Ensemble Musikfabrik, Ensemble Modern, Warszawska Grupa Cellonet, Lutosławski Quartet, LutosAir Quintet i Orkiestra Muzyki Nowej.

Znany i ceniony w środowisku muzyki klasycznej skrzypek Krzystof Lasoń firmuje album zatutułowany "A Violino Solo". Na płycie znajdziemy Sonaty na skrzypce skomponowane na przestrzeni 200 lat przez Johanna Sebastiana Bacha, Eugene Ysaye i ojca wykonawcy, Aleksandra Lasonia. Zestawienie utworów wielkich mistrzów minionych epok z powstałą w 1975 roku I Sonatą na skrzypce solo swego ojca, to program zwracający przede wszystkim uwagę na ostatni z wymienionych utworów. Warto wiedzieć, iż po prawykonaniu Sonaty Lasonia w 1978 roku, krytycy w entuzjastycznych recenzjach najczęściej porównywali ją właśnie z utworami Bacha i Ysaye'a. Dzięki wydanej właśnie płycie mamy okazję przekonać się o słuszności tej tezy.

Skomponowane w połowie lat 70-tych 14-częściowe "Requiem" Alfreda Schnittke to utwór bardzo ekspresyjny, pełen dramatycznych kontrastów. Innowacją w formule mszy żałobnej, swymi tradycjami sięgającej późniego średniowiecza, jest wykorzystanie w instrumentarium elektrycznych gitar i zestawu perkusyjnego. To prekursorskie pod względem brzmieniowym dzieło znajdziemy na płycie nagranej przez Zespół Instrumentalny Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie i Chór Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Program płyty uzupełnia kilka minut wypełnionych cyklem Trzech pieśni religijnych na chór mieszany, odwołujących się w swym kilmacie do muzyki cerkiewnej.

W cyklu płyt prezentujących dorobek artystyczny Krzysztofa Meyera pojawił się album "Works for Choir and Orchestra" złożony z czterech utworów: "Hommage a Johannes Brahms", wirtuozowski Koncert nr 2 na flet i orkiestrę, refleksyjny "Farewell Music" oraz pełna ekspresji Msza na chór mieszany, organy i orkiestrę. Krakowski kompozytor, pianista, pedagog oraz autor m.in. monografii Lutosławskiego i Szostakiewicza, należy dziś do grona najważniejszych twórców przełomu XX i XXI wieku w Polsce, a po jego utwory sięgają dziś rozliczni artyści chcący zmierzyć się z ich wyjątkową formą i przekazem. Seria płyt wytwórni DUX z kompozycjami Krzysztofa Meyera ukazuje wyjątkowy kunszt artysty oraz jego niezwykłą wszechstronność w zakresie tworzenia rozmaitych form muzycznych.

Rosyjska pianistka Irina Chukovskaya należy dziś do elitarnego grona najwybitniejszych europejskich mistrzyń klasycznej klawiatury. Jest laureatką rozlicznych konkursów i festiwali fortepianowych, w tym także Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Na swej nowej płycie Chukovskaya proponuje zestaw trzech bardzo uduchowionych utworów fortepianowych Roberta Schumanna: "Intermezzo, Op.4", "Fantasiestucke, Op.12" oraz cykl "4 Klaviersucke, Op.32". Tak ułożony program w pełnym wdzięku i gracji wykonaniu zapewnia godzinny seans z muzyką sięgającą do najskrytszych zakamarków duszy.

"No Depression In Heaven" to tytuł trzeciego albumu szwajcarskiej formacji Ghost Town, który ukaże się 29 września. To zarazem pierwsza płyta, na której zespół złożony z doświadczonych muzyków jazzowych zerwał z formułą instrumentalnego tria. Czteroosobowy skład tworzą dziś: wokalistka Joana Aderi, gitarzysta i kompozytor większości repertuaru Urs Vögeli, Claude Meier (bass, syntezator) i Lukas Mantel (perkusja). Nagrywając album muzycy inspirowali się opowiadaniami Edgara Alana Poe, filmami Davida Lyncha oraz muzyką Davida Byrne'a i Toma Waitsa.

25 sierpnia to premiera bardzo oczekiwanego drugiego już albumu nagranego w konstelacji Adam Bałdych & Helge Lien Trio. Album zatytułowany "Brothers" jest następcą jednej z najciekawszych europejskich płyt roku 2015: "Bridges". Tym razem skład poszerzono o jeszcze jednego muzyka, znanego norweskiego saksofonistę Tore Brunborga. Dziewięć utworów wypełniających nowy album to premierowe kompozycje Adama Bałdycha oraz jazzowa transkrypcja wielkiego przeboju Leonarda Cohena: "Hallelujah". Wirtuozeria Adama Bałdycha przekracza wszelkie granice możliwości instrumentu oraz niszczy międzygatunkowe bariery i granice pomiędzy strukturą kompozycji a improwizacją. Połączenie tych elementów z możliwościami jednego z najlepszych w Europie składów jazzowych jakim jest Trio Helge Liena, oraz kunsztem świetnego saksofonisty Tore Brunborga, zapewnia muzykę, od której trudno będzie się uwolnić.

W roku 2015, urodzony w 1991 roku, pochodzący z Zielonej Góry - perkusista i kompozytor Piotr Budniak zadebiutował autorskim albumem "Simple Stories About Hope And Worries". Muzyk już w wieku zaledwie 15 lat, zajął II miejsce podczas Jazz Juniors, a w roku 2012 został wraz z zespołem LemON laureatem Must Be The Music. Właśnie ukazał się drugi album firmowany szyldem Piotr Budniak Essential Group: "Into the Life". Skład formacji tworzą z liderem saksofoniści Jakub Skowroński i Wojciech Lichtański, gitarzysta Szymon Mika, pianista Kajetan Borowski i kontrabasista Alan Wykpisz. Autorski materiał wypełniający konceptualny album, stanowi konsekwentną kontynuację znakomitego debiutu zespolu sprzed dwóch lat.

Chicagowski trębacz jazzowy Chris Pasin występował wraz z takimi gwiazdami jak Frank Sinatra, Tony Bennett, Sarah Vaughan, Mel Torme, Ray Charles czy Nancy Wilson. Muzyk zasilał też skład zespołu Buddy Rich Band, a przez 10 lat koncertował z formacjami legendarnego duetu Toshiko Akioshi / Lew Tabackin. Artysta prowadzi też własne projekty, pośród których warto wymienić inspirowany twórczością Ornette Colemana: Ornetiquette, czy program z muzyką Richiego Beiracha. Na 6 października wytwórnia Planet Arts zapowiada premierę płyty, która okazać się może jednym z najczęściej słuchanych albumów najbliższej zimy. Pod szyldem: Chris Pasin and friends ukaże się album zatytułowany "Baby It's Cold Outside", swym klimatem i repertuarem jednoznacznie nawiązującym do zimy i okresu świątecznego. Takie tematy jak "Have Yourself a Merry Little Christmas", "Santa Claus is Coming to Town" czy "I'll be Home for Christmas" usłyszymy w jazzowych opracowaniach, nagranych przez Chrisa Pasina w różnych składach.

Muzyka obchodzącej w tym roku 20-lecie istnienia grupy Free Radicals zawsze silnie zaangażowana w aktualne problemy świata. Artyści komentowali swymi kolejnymi albumami otaczającą nas rzeczywistość, m.in. wojnę w Iraku czy napływ uchodźców do U.S.A. Nowy album zespołu "Outside The Comfort Zone", nagrany w silnym 9-osobowym składzie, ostrzega przed problemem dotyczącym części społeczeństwa nie dostrzegającego naruszania praw człowieka na świecie. Na płycie słyszymy wielu wyśmienitych gości, jak m.in.znani z współpracy z Bennym Goodmanem i Sun Ra Arkestra wibrafoniści Harry Sheppard i Damon Choice. Nowa płyta Free Radicals ukaże się 23 września.

Dave Stryker to dziś jeden z najbardziej fascynujących gitarzystów jazzowych, dysponujący rozpoznawalnym soundem i charakterystycznym sposobem frazowania. W ubiegłym roku cieszyliśmy się płytą "Routes" nagraną w składzie prowadzonym przez muzyka wraz z saksofonistą Stevem Slagle. Album ten ma już następcę, bowiem już na 1 września zaplanowano premierę kolejnej płyty Dave'a Strykera: "Strykin' Ahead". Tym razem są to nagrania w konwencji kwartetu, który wraz ze Strykerem tworzą: Ateve Nelson (wibrafon), Jared Gold (organy) i McClenty Hunter (perkusja). Poza premierowymi kompozycjami gitarzysty, muzycy sięgnęli też po utwory z dorobu m.in. Wayne Shortera, Billy'ego Strayhorna, Clifforda Browna i Charliego Parkera. 

teksty i skany: Robert Ratajczak

fot.: DUX

WYDAWNICTWA PATRONACKIE:

poniedziałek, 17 lipca 2017, longplay_2010

Polecane wpisy

  • Przegląd płytowy (2018/23)

    * Falstart Mateusz Gawęda należy do grona najbardziej aktywnych muzyków polskiej sceny jazzowej. Urodzony w 1990 roku pianista, kompozytor i aranżer, zaangażow

  • Przegląd płytowy (2018/22)

    * Górecki Ahead Odnoszę wrażenie, iż wydawcy nie nadążają za kolejnymi projektami Braci Oleś. Tak było w przypadku wydanego pod koniec 2017 roku albumu "Spirit

  • Muzyczna Gazeta (2018/6)

    * Jazz Forum 6/2018 Czerwcowy numer Jazz Forum w dziale recenzji płytowych przedstawia przeglądy albumów recenzowanych również na naszym portalu: Esbjorn Svenss

The Stanley CLARKE Band

The Message
PREMIERA 29 CZERWCA 2018

Cyrille AIMEE
Live
(2018)

Johann Sebastian Bach
Goldberg Variations, BWV 988
(2018)

Agata KIELAR-DŁUGOSZ / Andrzej JUNGIEWICZ
For You, Anne-Lill
(2018)

Marek SZLEZER
Karol Szymanowski - Piano Music
(2018)

Paweł Łukaszewski
Musica Profana 2
(2018)