Blog > Komentarze do wpisu

Przegląd płytowy (2017/19): nowości

dystrybucja:

* Magic Seeds

Tommy Caggiani Therion Project to formacja powstała przed trzema laty w Hiszpanii. Liderem i kompozytorem repertuaru grupy jest pochodzący z Włoch wirtuoz instrumentów perkusyjnych, Tommy Caggiani (fot.). Skład kwintetu wraz z liderem otoczonym baterią instrumentów perkusyjnych i perkusjonaliów tworzą: grający na saksofonie altowym i flecie Guillem Ferrer, gitarzysta Max Canalda, pianista Diego Belzunegui i basista German Ruiz-Alejos. Wydany nakładem słowackiej wytwórni Hevhetia album "Magic Seeds" zawiera pięć rozbudowanych premierowych tematów, będących energetyczną mieszanką jazzu i world music.
_________________________________________________________________________

NOWOŚĆ
Tommy CAGGIANI Therion Project: Magic Seeds
CD 2017, Hevhetia HV 0131-2-331

Mali; Sideral Side Of Mind; Corrientes Del Sur; Fruit Of The Sun; Aralar Sundance.You.

Guillem Ferrer - saksofon, flet; Max Canalda - gitara; Diego Belzunegui - fortepian; German Ruiz-Alejos - gitara basowa; Tommy Caggiani - instr. perkusyjne, balafon, gongi _________________________________________________________________________

Tommy Caggiani to artysta aktywnie podróżujący po świecie w poszukiwaniu inspiracji i nowych dźwięków. Drugi już album jego grupy Therion Project to forma podzielenia się z odbiorcami, muzyką powstałą dzięki kolejnym doswiadczeniom zdobytym podczas międzykontynentalnych wojaży. Nic dziwnego, że utwory zgromadzone na "Magic Seeds" pełne są najróżniejszych etnicznych naleciałości, zmieszanych w zgrabnie przygotowanych proporcjach. Tym co je łączy jest wyjątkowa witalność i niesamowita energia, wyczuwalna w każdym momencie płyty. Mimo że muzyka emanuje wyjątkową komunikatywnością i jest w stanie trafić do szerokiego odbiorcy, Caggiani unika banału i nijakości, zgrabnie przemycając wartościowe i ambitne formy.
Oczywiście bardzo duży nacisk położony został na instrumenty perkusyjne, lecz nieoceniona wydaje się tu rola pozostałych muzyków. Do Guillema Ferrery i Maxa Canaldy najczęściej należą linie melodyczne. Tak jest choćby w orientalnym "Sideral Side Of Mind" prowadzonym równolegle przez saksofon i gitarę.
Z kolei latynoski temat "Corrientes Del Sur" nie zabrzmiałby tak przekonująco gdyby nie genialny fortepian Diega Belzunegui i basowy fundament Germana Ruiz-Alejosa, niczym mantra akcentujący rytm utworu
Siłę koncepcji muzycznej Tommy Caggiani Therion Project dostrzeżono już podczas wielu europejskich festiwali, na które bardzo często zapraszany jest kwintet. Także dzięki koncertom w Polsce zespół zdobył już grono zagorzałych miłośników, spośród których wielu nie trzeba namawiać do sięgnięcia po tę płytę.
"Magic Seeds" to album pełen barw i rozmaitych odcieni, do którego najzwyczajniej chce się wracać
.

dystrybucja:

* Silberman New Quintet

Kolejnym projektem występującego pod pseudonimem Silberman perkusisty Łukasza Stworzewicza, po zjawiskowym albumie "Silberman and Three of a Perfect Pair", jest płyta firmowana szyldem Silberman New Quintet. Skład z liderem tworzą: Maciej Obara (saksofon altowy), Mateusz Gawęda (fortepian), Jakub Mielcarek (kontrabas) i Artur Kudłacik (gitara basowa).
_________________________________________________________________________

NOWOŚĆ
SILBERMAN New Quintet: Pieśń gęsi kanadyjskich
CD 2017, Audio Cave ACD-006-2017

Ozjusz; Wołanie czekanie szukanie; Czeladnik; Uwolnienie; Gęsi kanadyjskie; Temat miłosny z "La Strada".

Maciej Obara - saksofon; Mateusz Gawęda - fortepian; Artur Kudłacik - gitara basowa; Jakub Mielcarek - kontrabas; Łukasz Stworzewicz - perkusja _________________________________________________________________________

Muzyka kwintetu mieni się wachlarzem rozmaitych klimatów; od lirycznej ballady do dynamicznych niemal rockowych, pełnych ekspresji utworów, nasyconych rozwiniętymi improwizacjami. Muzycy sięgnęli też po słynny temat Nino Roty z kultowego filmu "La Strada".
Kwintet gra zdecydowanie, zwięźle i gęsto, jednocześnie bez pośpiechu analizując i rozkładając na czynniki pierwsze każdy zarysowujący się motyw. W zakresie kompozycji i improwizacji mamy do czynienia z niemalże idealnymi proporcjami, które decydują o wyjątkowej przejrzystości muzyki, mimo jej bardzo wyszukanej formy.
Mimo że mamy do czynienia z pięcioosobowym składem, muzyka Silberman New Quintet potrafi wyzwolić się z właściwej wielu kwintetom formy dźwiękowego przepychu, niejednokrotnie czarując kameralnym, niemal intymnym nastrojem. To także muzyka mieniąca się kontrastującymi klimatami: niepokojem i strachem ("Gęsi Kanadyjskie", "Czeladnik"), energią i siłą ("Wołanie czekanie szukanie") czy liryką (Temat miłosny z "La Strada"). Ciekawym rozwiązaniem jest jednoczesne wykorzystanie w instrumentarium zarówno kontrabasu jak gitary basowej.
Nowy projekt Łukasza Stworzewicza potwierdza nieprzeciętną zdolność muzyka w zakresie kreowania nowatorskich, nieoczywistych form. Silberman New Quintet potwierdza też zdefiniowaną już na poprzednim albumie wyrafinowaną muzyczną filozofię pełną odkrywczych dźwiękowych wizji i rozwiązań
.

* * * * *

* The Look Of Cobra

Po wielu spektakularnych sukcesach jak choćby zwycięstwo podczas Azoty Tarnów International Jazz Contest czy Jazz Juniors', założony na początku 2012 roku krakowski NSI Quartet w roku 2013 doczekał się debiutanckiej płyty, stosownie zatytułowanej ''Introducing''. Po czterech latach od debiutu ukazał się kolejny album grupy zatytułowany "The Look Of Cobra". Zespół tworzą młodzi, doświadczeni muzycy, mający za sobą udział w wielu doskonałych konstelacjach jazzowych. Kompozytor i trębacz Cyprian Baszyński ma za sobą współpracę z kilkoma teatrami oraz udział w przedsięwzięciach muzycznych z takimi choćby instrumentalistami jak Piotr Baron, Zbigniew Namysłowski czy Joachim Mencel i Frank Parker. Współtworzący z nim w składzie NSI sekcję dętą, saksofonista i kompozytor Bartek Prucnal to muzyk mogący z kolei poszczycić się współpracą m.in. z Michałem Urbaniakiem i Jarkiem Śmietaną. Sekcję rytmiczną NSI Quartet tworzą znani m.in. ze składu Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Trio: kontrabasista Maciej Adamczak i perkusista Dawid Fortuna. Gościem zespołu jest grający w trzech utworach ("Sophia", "The Sorcerer’s Ball" i kończący album swingujący "Cobra Blues"), laureat Fryderyka, znakomity pianista Dominik Wania.
_________________________________________________________________________

NOWOŚĆ
NSI Quartet: The Look Of Cobra
CD 2017, Audio Cave ACD-005-2017

Tvoor; Rybobon; Sophia; The Sorcerer's Ball; Dialogues II; Udu; Cobra Blues.

Cyprian Baszyński - trąbka; Bartek Prucnal - saksofony; Maciej Adamczak - kontrabas; Dawid Fortuna - perkusja; gościnnie: Dominik Wania - fortepian _________________________________________________________________________

Siedem kompozycji Bartka Prucnala i Cypiana Baszyńskiego to amalgamat free jazzu, mainstreamu a także muzyki latynoskiej i klezmerskiej.
Pomiędzy dynamicznymi, pełnymi żaru utworami, znalazło się miejsce na liryczny temat "Sophia", który doskonale sprawdziłby się także jako muzyka ilustracyjna.
Z kolei najbardziej swobodną formą jest "Dialogues II", oparty na improwizowanych tytułowych dialogach saksofonu z flugelhornem. To pokaz wyjątkowej siły tkwiącej w tandemie Baszyński-Prucnal. Ogromna fantazja, wirtuozeria, dźwiękowy instynkt i kapitalne interakcje.
Bardzo dynamicznie, z niemal rockową siłą gra Dawid Fortuna stanowiący dziś wraz z Maciejem Adamczakiem jedną z najbardziej pożądanych sekcji rytmicznych w kraju. Ich wyjątkowym popisem jest "Udu", bodaj najbliższy formule free jazzowej utwór na płycie.
Cztery lata czekaliśmy na nowy album NSI Quartet. Każdy z muzyków składu angażował się w tym czasie w rozmaite przedsięwzięcia w różnych konfiguracjach. Doskonale, że bogatsi o zdobyte na europejskich scenach kolejne doświadczenia, młodzi jazzmani znaleźli czas na kontynuację działalności składu, w którym polski jazz pokłada duże nadzieje
.

* nowe płyty

Po ośmiu latach od czasu ukazania się świetnej płyty "Live In Luxembourg" (2009), przypomina o sobie Tubis Trio -skład powołany do życia w 2006 roku przez łódzkiego pianistę i kompozytora Macieja Tubisa. Poza liderem formację tworzą kontrabasista Paweł Puszczało i perkusista Przemek Pacan, a pierwszy studyjny album zespołu nagrany w Rec Publica Studio w Lubrzy wydała prestiżowa holenderska wytwórnia Challenge Records. "The Truth" przynosi 10 wysublimowanych brzmieniowo utworów o silnie zarysowanej melodyce, doskonale definiujących europejską estetykę Tubis Trio, przez wielu porównywaną z brzmieniem takich jazzowych składów jak E.S.T czy Brad Mehladu Trio.

Urodzona w 1955 roku w Massachusetts saksofonistka Jane Ira Bloom w ciągu 35 lat swej pełnej sukcesów kariery muzyka jazzowego, pozostaje wierna jednemu rodzajowi instrumentu jakim jest saksofon sopranowy. Od zawsze zafascynowana stylem Steve'a Lacy artystka, w przeszłości pobierająca lekcje gry u samego George’a Colemana, ma na swym koncie kilkanaście autorskich albumów, wspólne nagrania z takimi mistrzami jak Fred Hersch, Charlie Haden czy Kenny Wheeler oraz niezliczoną ilość koncertów w najbardziej prestiżowych klubach za Oceanem. Mówi się o niej "Muzyk, który odmówił Ellingtonowi", bowiem przed laty by nie przerwać studiów na Uniwersytecie w Yale, zdecydowała się odrzucić propozycję dołączenia do prestiżowego big bandu Duke’a Ellingtona. 8 września świat pozna nowe dzielo artystki, jakim jest 2-płytowy album inspirowany poezją Emily Dickinson. W nagraniu albumu "Wild Lines: Improvising Emily Dickinson", saksofonistkę wsparli jej stali współpracownicy: Mark Helias (kontrabas) i Bobby Previte (perkusja) oraz Dawn Clement (fortepian). Recytacji fragmentów wierszy wplecionych w muzykę na plycie podjęła się znana aktorka Deborah Rush.

1 września płytą "The One Who Makes You Happy" zadebiutuje fonograficznie sekstet kompozytora i kreatywnego perkusjonalisty Juliana Gerstina. Muzykę wypełniającą album artysta skomponował zainspirowany folklorem Karaibów i Bałkanów. Gerstin gra na egzotycznych instrumentach jak pochodzący z Martyniki bęben tanbou bele, czy bułgarski tupan. Julian Gerstin Sextet wraz z liderem tworzą muzycy jazzowi: Anna Patton (klarnet), Don Anderson (trąbka, flugelhorn), Eugene Uman (instr. klawiszowe), Wes Brown (bass), Ben James (perkusja). W etniczno-jazzowym tyglu odnajdziemy też liczne elementy bluesa i muzyki latynoamerykańskiej.

Także 1 września ukaże się oczekiwany przez miłosników smooth jazzu nowy album zmysłowej Carol Albert. Obecna już drugą dekadę w świadomości zwolenników lżejszej odmiany jazzu, wokalistka, pianistka i kompozytorka, coraz śmielej dołącza do grona najpopularniejszych smooth jazzowych div.
Jej nowy album "Fly Away Butterfly" przynosi 10 nowych autorskich piosenek w zachwycających interpretacjach i wysmakowanych jazzowych aranżacjach. Ciekawe, melodie, potężna dawka uwodzicielskiej liryki i wyrafinowana egzotyka. Instrumentalnie mamy do czynienia z wyjątkowo bogatym brzmieniem, bowiem Carol Albert w nagraniach wspomogła cała rzesza cenionych jazzowych muzyków jak m.in. saksofonista Sam Skelton, gitarzysta Chris Blackwell czy perkusista Rafael Pereira.

teksty i skany: Robert Ratajczak

fot.: Hevhetia, Audio Cave

WYDAWNICTWA PATRONACKIE:

piątek, 11 sierpnia 2017, longplay_2010

Polecane wpisy

  • Przegląd płytowy (2018/23)

    * Falstart Mateusz Gawęda należy do grona najbardziej aktywnych muzyków polskiej sceny jazzowej. Urodzony w 1990 roku pianista, kompozytor i aranżer, zaangażow

  • Przegląd płytowy (2018/22)

    * Górecki Ahead Odnoszę wrażenie, iż wydawcy nie nadążają za kolejnymi projektami Braci Oleś. Tak było w przypadku wydanego pod koniec 2017 roku albumu "Spirit

  • Muzyczna Gazeta (2018/6)

    * Jazz Forum 6/2018 Czerwcowy numer Jazz Forum w dziale recenzji płytowych przedstawia przeglądy albumów recenzowanych również na naszym portalu: Esbjorn Svenss

The Stanley CLARKE Band

The Message
PREMIERA 29 CZERWCA 2018

Cyrille AIMEE
Live
(2018)

Johann Sebastian Bach
Goldberg Variations, BWV 988
(2018)

Agata KIELAR-DŁUGOSZ / Andrzej JUNGIEWICZ
For You, Anne-Lill
(2018)

Marek SZLEZER
Karol Szymanowski - Piano Music
(2018)

Paweł Łukaszewski
Musica Profana 2
(2018)