Blog > Komentarze do wpisu

ODAzG 2018, Mosina 13-15.04.2018

* ODAzG 2018, Mosina

Od 12 już lat każdej wiosny w podpoznańskiej Mosinie odbywają się Ogólnopolskie Dni Artystyczne z Gitarą. Ta cykliczna impreza co roku przyciaga miłośników różnorodnej muzyki, młodych muzyków, oraz wszystkich wrażliwych na rozmaite formy artystyczne. Organizowany przez Mosińskie Towarzystwo Gitarowe i Mosiński Ośrodek Kultury festiwal, to nie tylko koncerty, ale też warsztaty instrumentalne, spontaniczne jam sessions i wystawy o tematyce muzycznej. Katalog wykonawców jacy w ciągu 12 lat gościli na mosińskiej scenie jest doprawdy imponujący, obejmując artystów pop, muzyki rockowej i jazzu. Każdego roku program Festiwalu obejmuje kilka atrakcyjnych koncertów, które odbywają się w przestrzennej i znakomicie wyposażonej sali koncertowej. W trakcie wydarzenia działa Klub Festiwalowy, w którym odbywają się ciekawe spotkania, a na małej scenie tradycyjne jam sessions, w których wziąć może udział każdy gość Festiwalu. Tu również spotkać można muzyków biorących udział w koncertach, porozmawiać i napić się kawy. Znakomita atmosfera panująca w czasie imprezy, jest tym co wyróżnia Ogólnopolskie Dni Artystyczne z Gitarą w Mosinie, pośród rozmaitych festiwali i przeglądów muzycznych w Wielkopolsce. Doroczne święto muzyczne w Mosinie z roku na rok zdobywa coraz większy ogólnopolski prestiż, stając się imprezą w której wręcz wypada wziąć udział. Zdają sobie z tego sprawę nie tylko muzyczni odbiorcy, ale i sami wykonawcy, dla których występ w ramach ODAzG, staje się coraz bardziej znaczący. Dotychczas na scenie Mosińskiego Ośrodka Kultury wystąpiła cała rzesza znakomitych wykonawców, od rockmanów: TSA, Jennifer Batten, Myslovitz i Lecha Janerkę, poprzez gwiazdy jazzu: Jarka Śmietanę, Marka Napiórkowskiego i Laboratorium, na Friend'n'Fellow, Grzegorzu Turnau i Natalii Przybysz zakończywszy.

W tym roku program ODAzG wyraźnie oscylował wokół jazzu, przyciagając do Mosiny nie tylko miłośników muzyki improwizowanej, ale i odbiorców otwartych na rozmaite formy artystycznej wypowiedzi.
Po raz pierwszy w Mosinie pojawił się znakomity pianista Paweł Kaczmarczyk, który wystąpił w wyjątkowym projekcie z udziałem Tria Dawida Kostki i saksofonisty Macieja Kocińskiego, klimatyczny, kameralny koncert dał Stanisław Soyka, który wystapił z własnym trio, a jazzowe odkrycie ostatnich miesięcy, grupa EABS zagrała z gościnnym udziałem Tenderlonoiusa i legendą polskiego jazzu, Michałem Urbaniakiem.
Uroczyste otwarcie Festiwalu miało miejsce w Klubie Festiwalowym, a połączono je z wernisażem kolejnej wystawy ze zbiorów leszczyńskiego historyka jazzu, Jerzego Reicha. Ekspozycja poświęcona była biorącym udział w tegorocznej imprezie artystom i obejmowała plakaty, okładki płyt, książki i materiały prasowe.

Pierwszym koncertem festiwalowym był występ tria znakomitego poznańskiego gitarzysty i kompozytora, Dawida Kostki (Dawid Kostka - gitara, Damian Kostka - kontrabas i Mateusz Brzostkowski - perkusja). Młody muzyk w ciągu kilku zaledwie sezonów wypracował sobie status cenionego w Polsce muzyka jazzowego, zdobywając w ramach rozmaitych projektów liczne nagrody i wyróżnienia. Warto wspomnieć w tym miejscu o formacji Global Schwung Quintet prowadzonej przez gitarzystę, która ma za sobą zwycięstwo w konkursie Bielskiej Zadymki Jazzowej, oraz indywidualnych nagrodach przyznanych w ramach 7 Azoty Tarnów Jazz Contest i Era Jazzu 2016. Wszyscy trzej muzycy składu mają za sobą nagranie wspólnej płyty z genialnym amerykańskim saksofonistą Chico Freemanem ("Live at Aquanet Jazz Festival 2016"), a jak się miało okazać dzień później, również znakomity koncert z australijską wokalistką Sarah McKenzie, o którym przeczytac możecie w poprzednim wpisie.
Wraz z Triem Dawida Kostki wystapił jeden z najlepszych i najbardziej lubianych w Polsce pianistów, Paweł Kaczmarczyk (fot.Dariusz Madej/MOK). Muzycy pracują nad wspólnym albumem, a dotychczasowe efekty ich pracy usłyszeliśmy w Mosinie po raz pierwszy. Połączenie genialnego zmysłu pianistycznego Kaczmarczyka ze znakomitym warsztatem i entuzjazmem Tria Dawida Kostki zaowocowało występem energetyzującym i pełnym znakomitej chemii wyczuwalnej w każdym dobiegającym ze sceny dźwięku. W każdym momencie wyczuwalna była niesamowita ekspresja i radość wynikająca z wspólnego grania, co przekładało się również na nastrój panujący pośród publiczności. Jazz w wykonaniu młodych polskich artystów okazał się muzyką niezwykle witalną i komunikatywną. Doskonale zgrane poznańskie trio wraz z doświadczonym i wszechstronnym pianistą jakim jest Paweł Kaczmarczyk, wykreowało brzmienie pełne rozmaitych ozdobników i ornamentów. Przyswajalna melodyka kompozycji stanowiła idealną równowagę dla spontanicznie kreowanych improwizacji i fantazyjnych solówek.
W drugiej części koncertu do składu dołączył znakomity saksofonista Maciej Kociński, co okazało się przysłowiową "wisienką" całego recitalu. Jak można było się spodziewać, mosińska publiczność nie wypuściła artystów bez bisu, mimo iż był to dopiero pierwszy koncert wieczoru, a za kulisami przygotowywał się do występu nikt inny jak Stanisław Soyka.

Jeden z najwybitniejszych polskich muzyków, wokalista jazzowy, pianista, kompozytor, autor rozmaitych projektów i przedsięwzięć artystycznych Stanisław Soyka (fot.Dariusz Madej/MOK), przybył do Mosiny z własnym trio współtworzonym przez gitarzystę Przemysława Gregera i perkusistę Jakuba Sojkę.
Stanisław Soyka już od pierwszych minut wystepu miał publiczność po swojej stronie. Wyjątkowa charyzma śpiewającego przy fortepianie artysty sprawiała wrażenie obcowania z prawdziwą sztuką. W programie koncertu wokalista sięgał do całego swego przebogatego repertuaru, nie zapominając o swych wielkich przebojach, ale też o Niemenie i Osieckiej, którym to artysta dedykował swe ostatnie płyty. Dowcipne i błyskotliwe komentarze do poszczególnych piosenek, znakomicie kontrastowały ze sceniczną statecznością koncertu. Stanisława Soykę miałem okazję słyszeć podczas koncertów w rozmaitych składach, przyznam jednak iż formuła kameralnego tria złożonego z tak znakomitych muzyków okazała się idealną formą przekazu tej muzyki.

Ze względu na trwający równolegle w Poznaniu Era Jazzu Aquanet Jazz Festival, nie dotarłem kolejnego dnia do Mosiny. Tymczasem na scenie Mosińskiego Ośrodka Kultury, w sobotę (14 kwietnia) wystąpił topowa jazzowa formacja EABS z gościnnym udziałem Michała Urbaniaka i brytyjskiego flecisty i saksofonisty Tenderlonoiusa (fot.Dariusz Madej/MOK).

EABS czyli Elektro Acoustic Beat Session to septet, który swym niekonwencjonalnym podejściem do muzycznych standardów wymyka się jakimkolwiek zaszufladkowaniom. Debiutancki album EABS "Repetitions" (2017) wypełniły utwory wybrane z dorobku Krzysztofa Komedy z lat 1962-1967, będące wyborem muzyki z "Etiudy Baletowej", utworów z filmów (m.in. “Bariera”, “Perły i Dukaty”, “Pingwin”), kompozycji ilustrujących wiersze polskich poetów oraz interpretacji muzycznych szkiców Komedy, które nigdy nie zostały ukończone. Płyta "Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)" jest koncepcyjnie ułożoną całością, a muzykę Komedy muzycy wzbogacili hip-hopem, funkiem i elektroniką, czyniąc album łączącym estetykę jazzu lat 60-tych z nowoczesnymi brzmieniami. Ideą przyswiecającą działalności EABS są rekonstrukcje muzyki wielkich mistrzów. Powstanie formacji jest efektem kilkuletnich spontanicznych jam sessions, w których brali udział zarówno młodzi muzycy, jak uznane muzyczne osobistości (m.in. Natalia Lubrano, Mika Urbaniak, Natalia Przybysz, a nawet sam Dave Liebman). Z dużym zainteresowaniem spotkał się projekt EABS: "Memorial To Miles" poświęcony twórczości Milesa Davisa. Warto wspomnieć, iż basistą zespołu jest muzyk z Mosiny, Paweł Stachowiak, który od zawsze związany jest z Mosińskim Towarzystwem Gitarowym.
Trzeci dzień XII Ogólnopolskich Dni Artystycznych z Gitarą w Mosinie, wypełnił Przegląd Kapel Gitarowych, w ramach którego na scenie wystąpiło osiem zakwalifikowanych podczas wcześniejszych eliminacji zespołów.
Doroczny ODAzG to impreza wyjątkowa, każdorazowo zaskakująca atrakcyjnym programem i jednorazowymi projektami. Tegoroczny Festiwal bez wątpienia zaliczyć można do najbardziej udanych w trwającej 12 lat historii Ogólnopolskich Dni Artystycznych z Gitarą w Mosinie.
Podobnie jak w ciągu minionych lat, LongPlay.blox.pl był partnerem wydarzenia.

XII Ogólnopolskie Dni Artystyczne z Gitarą w Mosinie, 13-15.04.2018 - MOK
13.04 Dawid Kostka Trio feat. Paweł Kaczmarczyk & Maciej Kociński / Stanisław Soyka Trio
14.04 EABS feat. Michał Urbaniak & Tenderlonious
15.04 IX Wielkopolski Przegląd Kapel Gitarowych
Zamek

Relacja Marty Ratajczak ("Babskim Uchem"): TUTAJ

teksty i skany: Robert Ratajczak

fot.: Dariusz Madej / MOK, oraz plakat. udost. przez MOK

piątek, 20 kwietnia 2018, longplay_2010

Polecane wpisy

Młodzi kompozytorzy warszawscy

CUP OF TIME Plays Paderewski
(premiera 22 lutego 2019)

Sunhwa PARK
Dreaming
(2018)

Igor Cecocho / Piotr Rojek
Bach Transcriptions for Trumpet and Organ
(2018)

Chór Kameralny UMFC
Drrrum Dana Dam. Pieśni kurpiowskie
(2018)

David Walter / Magdalena Duś
Eclats Romantiques
(2018)