Blog > Komentarze do wpisu

Muzyczna Gazeta (2018/11-5)

* Hi-Fi i Muzyka 11/2018

Listopadowy (11/2018) numer miesięcznika "Hi-Fi i Muzyka" w dziale muzycznym proponuje:
- przegląd płytowy "Jesienna muzyka -nowości 2018", w którym posród sześciu wydanych w tym roku albumów, znalazło się miejsce dla anonsowanej również na LongPlay.blox.pl płyty "WIR" duetu Jerzy Przeździecki / Andrzej Karałow
- obszerne artykuły "Sto na sto - święto muzycznej niepodległości" oraz "Słowa i decyzje"
- biografię gitarzysty Waymana Tisdale'a: "Koszykarz, który został jazzmanem"
- Recenzje płyt. W tej części w dziale: klasyka, znalazły się opisy czterech ubiegłorocznych albumów omawianych również na LongPlay.blox.pl: Ravel Piano Duo: "A Polish Kaleidoscope 2", Wojciech Kilar "Missa pro pace", Dutka "Zęby wieloryba" i Paweł Pudlo "War Horns". Ja jestem autorem tekstów dotyczących innych czterech albumów -w dziale jazz (str.95) ubiegłoroczne płyty: Szymon Łukowski Quintet feat. Hannes Riepler "Hourglass", D.R.A.G. "Oberek" i wznowienie płyty z 1969 roku "Albert Mangelsdorff and his Friends", oraz -w dziale pop/rock (str.96): Aneta Strzeszewska "Kołysanki niedzisiejsze" (2016).

* Era Jazzu, 24.11.2018

Już od 20 lat cieszymy się w Polsce jedynym w swoim rodzaju zjawiskiem jakim jest stworzona przez Dionizego Piątkowskiego Era Jazzu.
Era Jazzu to okazja usłyszenia na krajowych scenach zarówno największych gwiazd, jak artystów prezentujących wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju projekty. Podczas 20 lat pod flagą tego "wiecznego festiwalu" gościliśmy tak znakomitych artystów jak m.in. Al Di Meola, John Scofield, Ron Carter, Wayne Shorter, Herbie Hancock, Marcus Miller, Jan Garbarek, John McLaughlin, Joe Zawinul czy grupa Oregon. Era Jazzu to także wyjątkowe okazjonalne albumy płytowe będące nie lada gratką dla kolekcjonerów i specjalne projekty przygotowywane przez światowe gwiazdy z polskimi muzykami. Od kilku lat projekt znawcy i konesera jazzu Dionizego Piątkowskiego, w nieoceniony sposób też wspiera i promuje młodych poznańskich artystów, umożliwiając im zaprezentowanie się szerszej publiczności, niejednokrotnie w towarzystwie największych światowych gwiazd. W sobotę 24 listopada w poznańskiej Auli UAM odbył się jubileuszowy koncert „Era Jazzu-gramy już 20 lat!”. Gwiazdą wieczoru była znakomita jazzowa skrzypaczka, Regina Carter i jej zespół. Zanim nastąpiło główne wydarzenie wieczoru, mieliśmy przyjemność wysłuchania dwóch poznańskich grup, które tego właśnie dnia wypuściły w świat swoje pierwsze studyjne albumy: Weezdob Collective i Dawid Kostka Trio (obie płyty ukazały się pod patronatem LongPlay.blox.pl).

WEEZDOB COLLECTIVE

Jako pierwszy wystąpił zespół Weezdob Collective świętując wydanie swego pierwszego studyjnego albumu: "Star Cadillac" . W skład kwintetu wchodzą starannie wykształceni w Polsce, Niemczech, Holandii i Danii, młodzi instrumentaliści z Poznania, doskonale odnajdujący się w formule współczesnej muzyki improwizowanej naznaczonej wielkim szacunkiem dla jazzowej tradycji. Ogromnym atutem kwintetu jest własny repertuar budowany przez saksofonistę Kubę Marciniaka i gitarzystę składu Piotra Scholza. Poza nimi skład Weezdob Collective tworzą Kacper Smoliński (harmonijka ustna), Damian Kostka (kontrabas) i Adam Zagórski (perkusja). Istniejący od 2014 roku zespół niemal od początku swej działalności szturmem zdobywa najróżniejsze nagrody i wyróżnienia (m.in. Jazz nad Odrą, Krokus Jazz Festival, Bielska Zadymka Jazzowa czy Blue Note Poznań Competition). Już w 2015 roku po sukcesie grupy na Lotos Jazz Festival, ukazała się koncertowa płyta "Live at Radio Katowice", sygnalizująca iż mamy do czynienia z formacją nietuzinkową, oryginalną i nie podlegającą jakiemukolwiek zaszufladkowaniu. Uwagę zwraca nietypowe instrumentarium kwintetu, w którym zamiast fortepianu pojawia się gitara, a obok saksofonów (tenorowego i sopranowego) - harmonijka ustna, częściej kojarzona z bluesem niż muzyką jazzową. To właśnie charakterystyczne brzmienie zespołu połączone z ciekawymi autorskimi kompozycjami, oryginalną koncepcją muzycznego przekazu i znakomitym warsztatem instrumentalistów tworzących kwintet, stanowią o sile Weezdob Collective.

W muzyce zespołu odnajdziemy ślady inspiracji muzyką ludową, dziełami klasyków, a przede wszystkim dokonaniami wielkich jazzowych mistrzów, do których młodzi muzycy podchodzą z ogromnym szacunkiem.
Podczas koncertu będącego zarazem premierą koncepcyjnego albumu "Star Cadillac", usłyszeliśmy większość utworów składających się na pierwsze studyjne dzieło grupy. Jak wspomniał ze sceny kompozytor i gitarzysta Piotr Scholz: "Star Cadillac" to podwójny debiut, bowiem album zespołu jest zarazem pierwszą płytą wydaną nakładem fundacji WeezArt.

DAWID KOSTKA TRIO+

Drugim wykonawcą sobotniego wieczoru w będącej znakomitym miejscem koncertów muzyki klasycznej a niestety niewdzięcznym pod względem akustyki dla koncertów "elektrycznych" Auli UAM, był skład prowadzony przez innego znakomitego młodego gitarzystę i kompozytora Dawida Kostkę. Muzyk w ciągu kilku lat wypracował sobie status cenionego w muzyka jazzowego, zdobywając w ramach rozmaitych projektów liczne nagrody i wyróżnienia. Warto wspomnieć w tym miejscu o formacji Global Schwung Quintet prowadzonej przez gitarzystę, która ma za sobą zwycięstwo w konkursie Bielskiej Zadymki Jazzowej, oraz indywidualnych nagrodach przyznanych w ramach 7 Azoty Tarnów Jazz Contest i Era Jazzu 2016.
Skład formacji Dawid Kostka Trio wraz z liderem tworzą: brat gitarzysty Damian Kostka (kontrabas) i Mateusz Brzostkowski (perkusja). Wszyscy trzej muzycy mają za sobą nagranie wspólnej płyty z genialnym amerykańskim saksofonistą Chico Freemanem ("Live at Aquanet Jazz Festival 2016"), a także znakomity koncert z australijską wokalistką Sarah McKenzie (14.04.2018).
Pierwszy utwór trójka muzyków zagrała w podstawowym składzie. Natomiast resztę koncertu Dawid, Damian i Mateusz zagrali wraz z muzykami, którzy towarzyszą im na, tego własnie dnia mającym swą premierę albumie "Progression": znakomitym saksofonistą Maciejem Kocińskim oraz jednym z najaktywniejszych w Polsce pianistów, Pawłem Kaczmarczykiem. Po raz pierwszy taki właśnie pięcioosobowy skład Dawid Kostka Trio+ mieliśmy okazję usłyszeć 13.04.2018 w ramach XII Ogólnopolskich Dni Artystycznych z Gitarą w Mosinie. Już wówczas wiadomo było, iż artyści przymierzają się do nagrania wspólnej płyty. Nie spodziewaliśmy się jednak, iż jej premiera będzie miała miejsce już po siedmiu miesiącach.

Zagrany z werwą i entuzjazmem nowoczesny jazz Dawida Kostki, to muzyka bardzo komunikatywna i przyswajalna. Melodyka kompozycji Dawida stanowi idealną równowagę dla spontanicznie kreowanych improwizacji oraz fantazyjnych gitarowych i saksofonowych solówek.
Po wybrzmieniu ostatniego utworu (przebojowego tematu "Long Way Home"), mimo iż czekał nas koncert wielkiej światowej gwiazdy Reginy Carter, publiczność długo nie chciała wypuścić ze sceny zespołu Dawida Kostki. Jak jednak miało się okazać kilkadziesiąt minut później, nie była to ostatnia okazja usłyszenia Dawida tego wieczoru.

REGINA CARTER

Po 20-minutowej przerwie scenę zdominował kwartet Królowej Jazzowych Skrzypiec Reginy Carter. Urodzona w Detroit artystka od lat triumfuje w rozmaitych zestawieniach jako najwybitniejsza improwizująca skrzypaczka. Poza własnymi gorąco przyjmowanymi na świecie albumami, zapraszana jest do współpracy przez największe gwiazdy z Wyntonem Marsalisem, Cassandrą Wilson i Mary J.Blige na czele. Jej skrzypce słyszymy też na najnowszym albumie legendarnego pianisty Chucho Valdesa: "Jazz Bata 2". Zachwycająca technika i staranne muzyczne wykształcenie wiolinistki sprawdzają się nie tylko w konwencji jazzowe,j ale też na polu muzyki klasycznej. Repertuar kilkakrotnie nominowanej do przestiżowej Grammy Award Reginy Carter, poza autorskimi utworami, obejmuje też nieśmiertelne standardy, a jej album z instrumentalnymi wersjami najsłynniejszych utworów Elli Fitzgerald, okazał się jedną z najchętniej kupowanych płyt jazzowych ubiegłego roku.

Do Poznania artystka przyjechała otoczona znakomitymi, współpracującymi z nią od lat muzykami: znanym m.in. z Big Bandu Christiana McBride'a i albumu Chrisa Rogersa "Voyage Home" pianistą Xavierem Davisem, kontrabasistą Jessem Murphy i znakomitym perkusistą Alvesterem Garnettem.
Muzycy sięgali zarówno po własny repertuar, jak utwory Elli Fitzgerald z ostatniego albumu Reginy Carter: "Ella: Accentuate the Positive". Podczas podanych w bardzo przystępnej konwencji rozbudowanych improwizacji, skrzypaczka sięgała po cytaty z rozmaitych klasycznych utworów, jak choćby wielki standard "When The Saints Go Marching In".
Aż dwukrotnie podczas koncertu pojawił się zapraszany na scenę przez Reginę Carter, gorąco witany przez publiczność Dawid Kostka. Gitarzysta, który niespodziewanie okazał się drugą gwiazdą Jubileuszowej Gali Ery Jazzu, bez najmniejszych kompleksów zagrał z amerykańskimi muzykami, robiącymi wrażenie autentycznie zdumionych jego poziomem gry i zdolnością dopasowania się do brzmienia grupy.

Jak wspomniałem na wstępie; Era Jazzu to nie tylko koncerty światowych gwiazd, niepowtarzalne projekty muzyczne i wspieranie młodych jazzowych artystów, ale też wyjątkowe kolekcjonerskie albumy płytowe towarzyszące koncertom. Tegoroczna Gala Ery Jazzu była nie tylko okazją dla premier płyt zespołów Weezdob Collective i Dawid Kostka Trio+ (ukazanie się obu albumów wydanych pod patronatem LongPlay.blox.pl sygnalizuję też u dołu niniejszego wpisu), ale też zaowocowała specjalnymi wydawnictwami: trzypłytowym boxem "Era Jazzu. Gramy już 20 lat!!!", oraz autentyczną fonograficzną perełką: prawdziwym winylowym longplayem "Poznań Jazz - Young & Power". Więcej o wszystkich premierach Jesiennej Ery Jazzu przeczytacie w kolejnych wpisach. Tymczasem życzmy Erze Jazzu, ale i nam samym, miłośnikom muzyki: kolejnych dziesięcioleci obfitujących w niezapomniane koncerty i wydarzenia.

Era Jazzu, 24.11.2018 -Aula UAM, Poznań

Weezdob Collective:
Kacper Smoliński – harmonijka
Kuba Marciniak – saksofon
Piotr Scholz – gitara
Damian Kostka – kontrabas
Adam Zagórski – perkusja

Dawid Kostka Trio+:
Dawid Kostka – gitara
Damian Kostka – kontrabas
Mateusz Brzostowski – perkusja
Maciej Kociński – saksofon
Paweł Kaczmarczyk – fortepian

Regina Carter:
Regina Carter – skrzypce
Xavier Davis – fortepian
Jesse Murphy – kontrabas
Alvester Garnett – perkusja
oraz:
Dawid Kostka - gitara

* nowe płyty

Znakomity młody poznański gitarzysta i kompozytor Dawid Kostka prezentuje pierwszy autorski studyjny album swego tria zatytułowany "Progression". Skład wraz z liderem tworzą: Damian Kostka (kontrabas) i Mateusz Brzostkowski (perkusja). Album firmowany nazwą Dawid Kostka Trio +, nagrany został z udziałem zaproszonych muzyków: pianistą Pawłem Kaczmarczykiem, oraz saksofonistą Maciejem Kocińskim. Wydawcą "Progression" jest wytwórnia SJ Records, a LongPlay.blox.pl objął patronat nad wydawnictwem.

Założona w 2014 roku grupa Weezdob Collective niemal od początku swego istnienia szturmem zdobywa najróżniejsze nagrody i wyróżnienia. W skład kwintetu wchodzą młodzi instrumentaliści z Poznania, doskonale odnajdujący się w formule współczesnej muzyki improwizowanej naznaczonej wielkim szacunkiem dla jazzowej tradycji. Ogromnym atutem kwintetu jest własny repertuar budowany przez saksofonistę Kubę Marciniaka i gitarzystę składu Piotra Scholza. Rok 2018 przyniósł pierwszy studyjny album grupy: "Star Cadillac". Premiera płyty miała miejsce 24 listopada, a LongPlay.blox.pl jest jednym z patronów medialnych albumu.

"Źródła" to autorski album wokalistki i kompozytorki Małgosi Waruk. Wszechstronną artystkę znamy m.in. z olsztyńskiej grupy ProForma oraz współpracy z m.in. Raz Dwa Trzy, Krzysztofem Krawczykiem i Norbim. Starannie wydany album zawiera utwory nawiązujące zarówno do formuły poezji śpiewanej i piosenki pop, jak muzyki dawnej, współczesnej awangardy i jazzu. Poza własnymi utworami Małgosia Wawruk sięga na płycie również po muzykę Krzysztofa Komedy, Katarzyny Gaertner i Jerzego Petersburskiego, oraz prezentuje dwa cykle do muzyki Jarka Kordaczuka inspirowane polskim folklorem: "Tryptyk Kurpiowski" i "Dyptyk: Stary Gambista". Płytę wydała wytwórnia Requiem Records w cyklu: Lydian Series.

Album "Przypływy" firmowany przez Paweł Nowicki 3City Ensemble, to projekt na który składają się trzy rozbudowane kompozycje rozpisane na 11 instrumentów, chór dziecięcy, dzwony i elektronikę. Inspirowany klimatem Trójmiasta tryptyk Pawła Nowickiego to forma o dużym potencjale ilustracyjnym nawiązująca do estetyki muzyki współczesnej i nurtu neoklasycznego. W nagraniach wziął udział m.in. znakomity Neo Quartet, Chór Dziecięcy Instytutu Suzuki pod dyrekcją Beata Dettlaffa, oraz znakomity pianista Piotr Nowicki, którego pamiętamy z doskonałej płyty "Debussy Prokofiev Lutosławski" nagranej w duecie ze skrzypaczką Karoliną Piątkowską-Nowicką. Autor przedsięwzięcia Paweł Nowicki, jest cenionym twórcą muzyki filmowej i teatralnej, znanym również z grupy Kwartludium, której płyta "Hammond Organ Project" nagrana wraz z Dariuszem Przybylskim okazała się jednym z najciekawszych albumów roku 2015 muzyki współczesnej.

teksty i skany: Robert Ratajczak

fot.: R.R., Hieronim Dymalski, oraz plakat Ery Jazzu

poniedziałek, 26 listopada 2018, longplay_2010

Polecane wpisy

Młodzi kompozytorzy warszawscy

CUP OF TIME Plays Paderewski
(premiera 22 lutego 2019)

Sunhwa PARK
Dreaming
(2018)

Igor Cecocho / Piotr Rojek
Bach Transcriptions for Trumpet and Organ
(2018)

Chór Kameralny UMFC
Drrrum Dana Dam. Pieśni kurpiowskie
(2018)

David Walter / Magdalena Duś
Eclats Romantiques
(2018)