Blog > Komentarze do wpisu

Premiery płytowe: listopad 2018 (2)

* Julian Haugland

 

Na debiutanckiej płycie młodego norweskiego kontrabasisty i kompozytora Juliana Hauglanda, znajdziemy siedem własnych kompozycji muzyka opracowanych na kwartet jazzowy. Bardzo aktywny na skandynawskiej scenie instrumentalista angażuje się w rozmaite przedsięwzięcia, prowadząc także własne grupy Zenos Mode i Ode. Wydana przez wytwórnię Dugnad rec płyta, zatytułowana po prostu "Julian Haugland", nagrana została przez lidera wraz z saksofonistą tenorowym Seamusem Blake, gitarzystą Bjornem Vidar Solli i perkusistą Jonem Wikan.

PREMIERA TYGODNIA
Julian HAUGLAND
CD, Dugnad rec DUG012

Vorspiel; Party tune; Hipster Vibes; United; Day I; The festival; Stay here.

Seamus Blake - saksofon
Bjorn Vidar Solli - gitara
Julian Haugland - kontrabas
Jon Wikan - perkusja

 

Trzeba przyznać, iż Julianowi Hauglandowi na swym pierwszym albumie udało się zgromadzić doprawdy imponujący skład.
Znany z współpracy m.in. z Herbiem Hancockiem, Waynem Shorterem, Jackiem DeJohnettem i ...Piotrem Lemańczykiem (album "Amhran"), nowojorski mistrz improwizacji Seamus Blake nazwany został przez samego Johna Scofielda: ''niesamowitym i totalnym''. Poza własnymi składami saksofonista uczestniczył w nagraniu niezliczonej ilości płyt jako muzyk sesyjny i współpracował z takimi sławami jak: Herbie Hancock, Wayne Shorter, Jack DeJohnette czy zespół Charlesa Mingusa.
Rodak lidera, gitarzysta Bjorn Vidar Solli (najmłodszy w historii absolwent prestiżowej Uczelni w Trondheim) ma na koncie osiem gorąco przyjętych przez słuchaczy i krytyków autorskich albumów, oraz niezliczoną ilość nagród i wyróżnień (m.in. Gibson Jazz Guitar Competition na festiwalu jazzowym w Montreux w 2005 roku, czy Monaco International Jazz Soloist Competition 2006).
Z kolei pochodzący z Alaski a osiadły w Nowym Jorku, zasiadający za perkusją Jon Wikan to muzyk zdobywający coraz większe uznanie na międzynarodowej scenie muzycznej, który poza prowadzeniem własnych składów (m.in. Jazz Orchestra, Project O) współpracował z takimi artystami jak m.in. wokaliści Mark Murphy i Freddy Cole, czy legendarni Mills Brothers.
Utwory zgromadzone na płycie emanują świeżością i naturalną muzyczną ekspresją, inspirowaną amerykańską tradycją jazzową. Nawiązujący do estetyki Johna Scofielda "Party Time", oparte na niepokojącym riffie, zakręcone melodycznie "Hipster Vibes", śpiewne "United", refleksyjna kompozycja "Day I", pełen emocji "The festiwal", czy stylowa ballada "Stay Here", to utwory czerpiące zarówno z bebopowej tradycji jazzu, jak rozwiązań właściwych muzyce pop.
"Jazz środka", proponowany przez młodego Norwega i jego gwiazdorski skład, mieni się ogromem ciekawych rozwiązań podanych w łatwo przyswajalnej konwencji.

* Poznań Jazz - Young & Power

Jubileuszowy koncert „Era Jazzu - gramy już 20 lat!”, jaki odbył się 24.11.2018 w poznańskiej Auli UAM, a którego główną gwiazdą była czołowa skrzypaczka jazzowa Regina Carter, był również okazją prezentacji dwóch premier płytowych młodych poznańskich formacji: Weezdob Collective ("Star Cadillac") i Dawid Kostka Trio+ ("Progression") -oba albumy ukazały się pod patronatem LongPlay.blox.pl. Natomiast w limitowanym nakładzie 300 egz. wytłoczona została specjalna płyta winylowa towarzysząca obu albumom, zatytułowana: "Poznań Jazz - Young & Power".

PREMIERA
Poznań Jazz - Young & Power
LP, Era Jazzu

Weezdob Collective: Lizards Canteen; Star Cadillac; Galactic Collision; Back at Lizards Canteen;
Dawid Kostka Trio+: Long Way Home; Fast Future Live; Another Dimension.

Pierwszą stronę analogowej płyty wypełniają utwory Weezdob Collective, drugą - Tria Dawida Kostki z udziałem Pawła Kaczmarczyka i Macieja Kocińskiego.
Założona w 2014 roku grupa Weezdob Collective niemal od początku swego istnienia szturmem zdobywa najróżniejsze nagrody i wyróżnienia. Już w 2015 roku po sukcesie grupy na Lotos Jazz Festival, ukazała się koncertowa płyta "Live at Radio Katowice", sygnalizująca iż mamy do czynienia z formacją nietuzinkową, oryginalną i nie podlegającą jakiemukolwiek zaszufladkowaniu. Uwagę zwraca nietypowe instrumentarium kwintetu, w którym zamiast fortepianu pojawia się gitara, a obok saksofonów (tenorowego i sopranowego) - częściej kojarzona z bluesem niż muzyką jazzową harmonijka ustna. To właśnie charakterystyczne brzmienie połączone z ciekawymi autorskimi kompozycjami, oryginalną koncepcją muzycznego przekazu i znakomitym warsztatem instrumentalistów tworzących kwintet, stanowią o sile Weezdob Collective. W skład kwintetu wchodzą młodzi instrumentaliści z Poznania, doskonale odnajdujący się w formule współczesnej muzyki improwizowanej. Ogromnym atutem kwintetu jest własny repertuar budowany przez saksofonistę Kubę Marciniaka i gitarzystę Piotra Scholza. Poza nimi skład Weezdob Collective tworzą Kacper Smoliński (harmonijka ustna), Damian Kostka (kontrabas) i Adam Zagórski (perkusja). W muzyce zespołu odnajdziemy ślady inspiracji muzyką ludową, dziełami klasyków, a przede wszystkim dokonaniami wielkich jazzowych mistrzów.

Na pierwszej stronie longplaya "Poznań Jazz - Young & Power", znajdziemy zgrabnie ułożony 4-nagraniowy skrót koncepcyjnej całości tworzącej album "Star Cadillac".
Druga
strona czarnej płyty to trzy nagrania formacji Dawid Kostka Trio+. Gitarzysta Dawid Kostka w ciągu kilku lat wypracował sobie status cenionego w muzyka jazzowego, zdobywając w ramach rozmaitych projektów liczne nagrody i wyróżnienia. Warto wspomnieć w tym miejscu o prowadzonej przez niego formacji Global Schwung Quintet, która ma za sobą zwycięstwo w konkursie Bielskiej Zadymki Jazzowej, oraz indywidualnych nagrodach przyznanych w ramach 7 Azoty Tarnów Jazz Contest i Era Jazzu 2016. Skład formacji wraz z liderem tworzą: grający również w Weezdob Collective brat gitarzysty Damian Kostka (kontrabas), oraz Mateusz Brzostkowski (perkusja). Wszyscy trzej muzycy mają za sobą nagranie wspólnej płyty z genialnym amerykańskim saksofonistą Chico Freemanem ("Live at Aquanet Jazz Festival 2016"), a także znakomity koncert z australijską wokalistką Sarah McKenzie (14.04.2018).
13.04.2018 w ramach XII Ogólnopolskich Dni Artystycznych z Gitarą w Mosinie, po raz pierwszy muzycy wystąpili jako Dawid Kostka Trio+ wraz z zaproszonymi gośćmi: znakomitym saksofonistą Maciejem Kocińskim oraz jednym z najaktywniejszych w Polsce pianistów, Pawłem Kaczmarczykiem. W takim właśnie pięcioosobowym składzie zarejestrowany został album "Progression", z którego pochodzą dwa spośród trzech nagrań wypełniających drugą stronę omawianego longplaya: przebojowy "Long Way Home" i "Another Dimension". Jednak prawdziwym rarytasem, którego nie znajdziemy na studyjnym albumie jest koncertowa wersja "Fast Future", zarejestrowana podczas wspomnianego wcześniej koncertu w Mosinie.
Zagrany z werwą i entuzjazmem nowoczesny jazz Dawida Kostki, to muzyka bardzo komunikatywna i przyswajalna. Melodyka kompozycji Dawida stanowi idealną równowagę dla spontanicznie kreowanych improwizacji oraz fantazyjnych gitarowych i saksofonowych solówek.
Longplay
"Poznań Jazz - Young & Power" okazać się może prawdziwym "białym krukiem" dla kolekcjonerów. Szef Ery Jazzu Dionizy Piątkowski obiecuje, iż nie jest to pierwsza i ostatnia płyta winylowa Ery Jazzu.

* Era Jazzu. Gramy już 20 lat!!!

20-lecie Ery Jazzu, okazało się wyśmienitą okazją do opublikowania specjalnego 3-płytowego promocyjnego albumu: "Era Jazzu. Gramy już 20 lat!!!".

PREMIERA
Era Jazzu. Gramy już 20 lat!!!
3CD's, Era Jazzu

CD1: "Gramy już 20 lat";
CD2:"Poznań Jazz Project";
CD3:"From Poznań With Jazz".

Pierwszą (tytułową) płytę boxu wypełnia 12 nagrań pochodzących z repertuaru artystów jacy na przestrzeni 20 lat pojawili się na krajowych scenach pod festiwalową flagą Ery Jazzu. Znajdziemy tu nagrania m.in. Johna Scofielda, Wayne'a Shortera, Omara Sosy, Lizz Wright, czy gwiazdy Jubileuszowej Gali, Reginy Carter.
Kubańskiego pianistę Omara Sosę słyszymy w tytułowym nagraniu z albumu "Alma" (2012), nagranego z włoskim trębaczem Paolo Fresu, oraz wokalistką Natachą Atlas, brazylijskim wiolonczelistą Jaquesem Morelenbaumem i kwartetem smyczkowym Alborada. W utworze odnajdziemy podane w jazzowym sosie elementy afrokubańskie i śródziemnomorski folk.
Postać amerykańskiej gitarzystki Leni Stern od zawsze przyćmiewa cień jej słynnego męża, Mike'a. Tymczasem artystka od lat z powodzeniem realizuje swoje autorskie projekty zapraszając do współpracy tak znakomitych muzyków jak m.in. Bill Frisell, Paul Motian, Hiram Bullock czy Michael Brecker. Na płycie Ery Jazzu słuchamy w jej wykonaniu utworu "Mercy".
Basista Reggie Washington zdecydowanie należy dziś do bezwzględnej czołówki najlepszych muzyków sesyjnych. W ciągu ostatnich lat mieliśmy okazję słyszeć go na płytach takich artystów jak m.in.: George Duke, Archie Shepp, Wallace Roney, Brandford Marsalis czy Cassandra Wilson. Muzyk równolegle z współpracą z największymi postaciami dzisiejszego jazzu, realizuje własne projekty. Jednym z nich jest album "Rainbow Shadow" (2015) dedykowany zmarłemu w 2013 roku gitarzyście Jefowi Lee Johnsonowi, mentorowi i idolowi basisty. Z tego właśnie albumu pochodzi nagranie "Recless Eyeballin'" umieszczone na płycie "Gramy już 20 lat" pod nr 8.
Okrzykniętą mianem: następczyni Diany Krall, australijską wokalistkę i pianistkę Sarah McKenzie słyszymy w piosence z jej najnowszego jak dotąd albumu "Paris in the Rain", wielkiego Johna Scofielda w temacie "Philiopiety", a łączącą tradycję morny z zaawansowaną jazzową improwizacją wokalną pochodzącą z Lizbony, Carmen Souzę w stylowym "Bluesie Zielonego Przylądka" ("Cape Verdean Blues").
Ten prawdziwie gwiazdorski program, stanowiący przegląd nagrań gwiazd Ery Jazzu zamyka nagranie akustycznego duetu Friend'n Fellow, tworzonego przez wokalistkę Constanze Fellow i mistrza gitarowej techniki fingerstyle Thomasa Fellowa.
Prawdziwie
unikatowe nagrania wypełniają drugą płytę zestawu, zatytułowaną "Poznań Jazz Project". To zestaw utworów zarejestrowanych podczas poznańskich koncertów światowych gwiazd wraz z rodzimymi artystami.
Ceniona w całej Europie prowadzona przez szwedzkiego pianistę i kompozytora Martina Tingvalla formacja Tngvall Trio, należy dziś do najwybitniejszych składów reprezentujących skandynawskie brzmienie. Doskonale dobrany skład, który poza liderem tworzą: kontrabasista Omar Rodriguez Calvo i perkusista Jurgen Spiegel to skład zamknięty i w pełni samowystarczalny. Ich wspólny występ z młodym poznańskim artystą, wirtuozem harmonijki ustnej Kacprem Smolińskim podczas festiwalu Ery Jazzu w 2018 roku okazał się wyjątkowym i bezprecedensowym wydarzeniem, które dokumentuje na płycie utwór "Vagen".
Postrzeganego jako jeden z twórców jazz-rocka skrzypka Jean-Luca Ponty'ego słyszymy grającego swą autorską suitę „The Struggle Of The Turtle To The Sea” pierwotnie pochodzącą z albumu "Enigmatic Ocean" z roku 1977. Niniejsze nagranie zarejestrowane zostało 40 lat później z Poznańską Orkiestrą Jazzową pod batutą Piotra Scholza.
Od wielu lat obecny na jazzowej scenie, należący do słynnego jazzowego "klanu Freemanów" saksofonista Chico Freeman podczas swej kariery spenetrował rozmaite gałęzie jazzu: od muzyki free, na smooth jazzie zakończywszy. Nie są mu obce również realizacje z artystami spoza środowiska muzyki improwizowanej jak choćby Sting czy grupa Eurythmics. Współpracownik takich tuzów jak m.in.: Dizzy Gillespie, McCoy Tyner, Charles Mingus czy Art Blakey, zgodził się na przygotowanie specjalnego programu z kreatywnymi, polskimi muzykami pod szyldem: Poznań Jazz Project. Koncert legendarnego saksofonisty z kwartetem poznańskiego gitarzysty Dawida Kostki miał miejsce 16 kwietnia 2016 roku i doczekał się publikacji w postaci znakomitego albumu "Live at Aquanet Jazz Festival 2016". Świetnym uzupełnieniem programu tego historycznego albumu jest kilkunastominutowa wersja tematu "Elvin", pierwotnie umieszczona na nim jako bonus w wersji video.
Ostatnią odsłoną Poznań Jazz Project jest na jubileuszowym albumie Ery Jazzu zapis wspólnego występu z 2017 roku Krzesimira Dębskiego z triem legendarnego kontrabasisty Rona Cartera ze znakomitym gitarzystą Russellem Malone i pianistą Donaldem Vega. Wówczas to poznański muzyk niespodziewanie pojawił się na scenie doprowadzając do spontanicznej improwizacji, z której wyłonił się okazjonalny "Era Jazzu Blues".
Trzecim
dyskiem zestawu jest płyta "From Poznań With Jazz", zawierająca fragment koncertu laureatów przeglądu Blue Note Poznań Competition_2016. Płyta ukazuje bardzo wysoki poziom młodego polskiego jazzu, a zarazem stanowi wyjątkowy dokument i rodzaj jedynej w swoim rodzaju kroniki zdobywającego coraz większy prestiż dorocznego poznańskiego konkursu.
Duże wrażenie robi otwierająca płytę kompozycja lidera i pianisty formacji Adam Jarzmik Quintet. W pełnym ekspresji i naturalnych, niewymuszonych partii improwizowanych utworze "Noche de Luna", słyszymy też perkusistę Piotra Budniaka.
Bardzo ciekawie brzmi temat Aarona Goldberga: "Sched" zagrany na akordeonie przez Arkadiusza Czernysza, studenta Akademii Muzycznej w Gdańsku i ucznia samego Cezarego Paciorka. Natomiast pośród autorskich kompozycji młodych jazzmanów, zamieszczonych na trzeciej płycie jubileuszowego boxu Ery Jazzu, uwagę zwraca propozycja warszawskiej konstelacji P.E.Quartet. Nasączony orientem temat: "Krzyk", stanowi świetną wizytówkę grupy, której instrumentarium oparte jest na saksofonie, gitarze, kontrabasie i perkusji. Z kolei znani z formacji Weezdob Collective, saksofonista Kuba Marciniak i wirtuoz harmonijki ustnej Kacper Smoliński prezentują ciekawe wersje tematów: "My Shining Hour" Harolda Arlena oraz "Red's Blues" Jerry'ego Bergonzi. Duże wrażenie robi też wykonanie przez saksofonistę Marka Konarskiego tematu Gerarda Marxa: "All Of Me".
Wielkie
gwiazdy, specjalne muzyczne projekty i utalentowani młodzi jazzmani. Wszystko to znajdziemy w efektownym jubileuszowym trójpaku "Era Jazzu. Gramy już 20 lat!!!". Całkiem niedawno cieszyliśmy się podobnym 3-płytowym albumem "Era Jazzu. Gramy już 10 lat!!!". Tymczasem jedyny w swoim rodzaju koncertowy projekt Dionizego Piątkowskiego zakończył już drugą dekadę. Obyśmy Erą Jazzu cieszyć się mogli jeszcze przez kolejne dziesięciolecia.

teksty i skany: Robert Ratajczak

fot.: udost. przez Dugnad rec

środa, 28 listopada 2018, longplay_2010

Polecane wpisy

Młodzi kompozytorzy warszawscy

CUP OF TIME Plays Paderewski
(premiera 22 lutego 2019)

Sunhwa PARK
Dreaming
(2018)

Igor Cecocho / Piotr Rojek
Bach Transcriptions for Trumpet and Organ
(2018)

Chór Kameralny UMFC
Drrrum Dana Dam. Pieśni kurpiowskie
(2018)

David Walter / Magdalena Duś
Eclats Romantiques
(2018)