Blog > Komentarze do wpisu

2018 LongPlay Top 279 (1)

Pora na kolejne doroczne podsumowanie płytowe. Poniżej (jazz, rock/blues) oraz w kolejnym wpisie (muzyka klasyczna, pop, ethno/world music) zestawienie 279 albumów, które swą premierę miały w minionym roku, a dotarły do nas do 31 grudnia (zestawienie nie obejmuje płyt wydanych w 2018 roku, które jeszcze do nas nie dotarły). Sukcesywnie uzupełniany chronologiczny spis premier znajduje się: TUTAJ.
W roku 2018, obejmujący kilka równolegle prowadzonych blogów portal LongPlay.blox.pl, patronował wydaniu 18 płyt z muzyką klasyczną i jazzową (w tym, po raz pierwszy logo portalu pojawiło się na okładce płyty winylowej), oraz 24 wydarzeniom muzycznym (koncerty, festiwale, trasy koncertowe, spotkania) na terenie całej Polski (spis wszystkich patronatów znajdziecie: TUTAJ). Cieszę się iż tak wielu artystów, wydawców i organizatorów obdarzyło w minionym roku LongPlay.blox.pl zaufaniem, zwracając się o wsparcie medialne i promocyjne. Mam nadzieję, że również w 2019 roku portal będzie miał okazję przyczynić się do popularyzowania wartościowej muzyki, jako partner wyjątkowych wydawnictw muzycznych i koncertów.
Zanim jednak pojawią się w tym miejscu kolejne wpisy (już w 10 roku istnienia w sieci LongPlay.blox.pl!), aby tradycji stało się za dość przypominamy albumy minionego roku, jak zwykle pozwalając sobie na wyróżnienie niektórych wydawnictw. Miłej zabawy!

2018 LongPlay Top 279

* J a z z

WORLD JAZZ 117 TOP ALBUMS:

1. Christian SANDS: Facing Dragons (Mack Avenue)
2. Christian McBRIDE's New Jawn (Mack Avenue)
3. The Stanley CLARKE Band: The Message (Mack Avenue)
4. Yelena ECKEMOFF: Better Than Gold and Silver (L&H)
5. DANIELSSON - FRESU: Summerwind (ACT)
6. Steve HOBBS: Tribute To Bobby (2017, Challenge)
7. Chucho VALDES: Jazz Bata 2 (Mack Avenue)
8. MATZEIT - JAHNEL - SIEVERTS: Both Sides (JazzHaus Musik)
9. Takeshi ASAI: Live in New York Vol.2 (De Trois Cites)
10. Yelena ECKEMOFF: Desert (L&H Production)

wszystkie pozostałe (alfabetycznie) / all others (alphabetically):

Antonio ADOLFO: Encontros - Orquestra Atlantica (AAM)
Tal ARDITI Trio: Portrait (Tal Arditi)
Takeshi ASAI: French Trio Vol.4 (2017, De Trois Cites)
James BANNER's Usine (JazzHaus Musik)
Barbara BARTH & Manuel KRASS: In Spheres (JazzHaus Musik)
Chris BEIER: Scarborough Variations (ACT)
Samuel BLASER: Early In The Mornin' (Out Note)
Mike BOGLE Trio: Dr.B! (MBP/Groove!)
Rainer BOHM: hydór (ACT)
BROM: Cardboard Sea (Tiger Moon Records)
Brian BROMBERG: Thicker Than Water (Mack Avenue - Artistry)
Sarah BUECHI - Christoph HABERER: Animata - Duality (JazzHaus Musik)
Carla CAMPOPIANO Trio: Chicago / Buenos Aires Connection (C.Campopiano)
CHOLET - DARCHE - RUEGG: Le Tombeau De Poulenc (2017, Yolk)
Carlo COSTA: Oblio (Neither/Nor Records)
Alban DARCHE & L'Orphicube: Atomic Flonflons (Yolk)
Nathalie DARCHE & Carine LLOBET: Petrole (Pepin & Plume)
Roger DAVIDSON Quartet: Music From The Heart (Soundbrush)
Jozef DUMOULIN Orca Noise Unit: A Beginner's Guide to Diving and Flying (2017, Yolk)
E CONVERSO: Umelecka Sebevrazda / Radikalni Kreativita (Hevhetia)
ECHOES OF SWING: Travelin' (ACT)
Oytun ERSAN: Fusiolicious (Oytun Ersan)
Flux: Calliope (JazzHaus Musik)
Mike FREEMAN ZonaVibe: Venetian Blinds (VOF Recordings)
Tia FULLER: Diamond Cut (Mack Avenue)
Brad GARTON - Dave SOLDIER: The Brainwave Music Project (2017, Mulatta)
Laia GENC / Roger HANSCHEL: Change Follows Vision (JazzHaus Musik)
Julian GERSTIN Sextet: The Old City (Zabap Music)
The GIL EVANS ORCHESTRA: Hidden Treasures Volume One. Monday Nights (Bopper Spock Suns Music)
Jared GOLD: Reemergence (Strikezone)
Scott GRAY: Raincoats & Other Short Stories (2017, 500 Hats)
Connie HAN: Crime Zone (Mack Avenue)
Julian HAUGLAND (Dugnad rec)
Otto HEJNIC Trio: Beauties (Hevhetia)
David HELBOCK's Random Control: Tour D'Horizon (ACT)
Christopher HOLLYDAY: Telepathy (Jazz Beat Productions)
McClenty HUNTER Jr.: The Groove Hunter (Strikezone)
Jason Kao HWANG Burning Bridges: Blood (True Sound Recordings)
Marta KLOUCKOVA Quartet: Loving Season (Hevhetia)
David KOLLAR / Arve HENRIKSEN: Illusion Of A Separate World (Hevhetia)
Joachim KUHN New Trio: Love & Peace (ACT)
KUU!: Lampedusa Lullaby (ACT)
Julian LAGE: Modern Lore (Mack Avenue)
The Jamie LAWRENCE Sextet: New York Suite (The J.Lawrence Sextet)
Hazel LEACH - C.O.B.: Postcard Collection (JazzHaus Musik)
Gregory LEWIS: Organ Monk Blue (2017, Disc Makers)
Mark LOTZ / Alan PURVES: Food Foragers (Unit)
MAHNIG - MANDERSCHEID - STERNAL - VALK: Pop (JazzHaus Musik)
Samuel MARTINELLI: Crossing Paths (Samuel Martinelli)
Hendrik MEURKENS / Bill CUNLIFFE: Cabin In The Sky (Height Advantage)
Jack MOUSE Group: Intimate Adversary (2019, Tall Grass Records)
MWENDO DAWA Trio: Silent voice (LJ Records)
Harold López NUSSA: Un Dia Cualquiera (Mack Avenue)
ONE O'CLOCK LAB BAND: Lab 2018 - The Rhythm Of The Road (North Texas Jazz)
OTHER ANIMAL (Traumton)
PAIER VALCIC Quartet: Cinema Scenes (ACT)
Emile
PARISIEN Quintet: Sfumato live in Marciac (ACT)
Chris PASIN: Ornettiquette (Planet Arts)
PAST
PRESENT & Andrew D'ANGELO: Short Pieces (Hevhetia)
Susanne PAUL's Move String Quartet: Short Stories (JazzHaus Musik)
Vincent PEIRANI: Living Being II - Night Walker (ACT)
Misha PIATIGORSKY Trio: Stained Glass & Technicolor Grooves (Natural Drummer)
Diego PINERA: Despertando (ACT)
Iiro RANTALA: Mozart, Bernstein, Lennon (ACT)
Alfredo RODRIGUEZ: The Little Dream (Mack Avenue)
ROMANOVSKA TICHY HRUBY (Hevhetia)
Bobby SANABRIA Multiverse Big Band: West Side Story Reimagined (Jazzheads)
Michael SARIAN & The Chabones: León (Zoho)
SCHMID & HOFMEIR: Stradihumpa (ACT)
SCOLARI / CAVALCA: Natural Impulse (Principal)
Takumi SEINO: Parth of June (VOS Records)
Hakon SKOGSTAD: Two Hands To Tango (Avantango)
Steve SLAGLE: Dedication (2017, Panorama)
SPIN CYCLE: Assorted Colors (Sound Footing)
Fee STRACKE: Instrumental Chairs (Unit Records)
Yuko TOGAMI: Dawn (Yuko Togami)
TONBRUKET: Live Salvation (ACT)
TOWER OF POWER: Soul Side of Town (Mack Avenue - Artistry)
Joshua TRINIDAD: In November (RareNoise)
VINYL HAMPDIN: Red (Armored Records)
Mark WADE Trio: Moving Day (Mark Wade)
Julian & Roman WASSERFUHR: Relaxin' in Ireland (ACT)
Ken WILEY: Cuerno Exotica (Krug Park Music)
Michael WOLLNY Trio Live: Wartburg (ACT)
Michael WOLLNY Trio: Oslo (ACT)

vocal jazz:

1. Jonathan BUTLER: Close To You (Mack Avenue - Artistry)
2. Cecile McLORIN SALVANT: The Window (Mack Avenue)
3. Macy GRAY: Ruby (Mack Avenue - Artistry)
4. Lucia JACKSON: You And The Night And The Music (Roni Music)
5. Judith LORICK: The Second Time Around (JLJ International)

wszystkie pozostałe (alfabetycznie) / all others (alphabetically):

Allen AUSTIN-BISHOP: No One Is Alone (AAB)
Laila BIALI (ACT)
Rachel CASWELL: We're All in The Dance (Turtle Ridge)
Jake EHRENREICH: A Treasury of Jewish Christmas Songs (2017, J.Ehrenreich)
Simone KOPMAJER: Spotlight On Jazz (Lucky Mojo)
Nils LANDGREN: Christmas With My Friends VI (ACT)
Janne MARK: Pilgrim (ACT)
Ida SAND: My Soul Kitchen (ACT)
Andreas SCHAERER: A Novel Of Anomaly (ACT)

compilations:

ECM Traces (Universal)
Era Jazzu 2018 (Era Jazzu)
Estonian Jazz 2018 (Jazzkaar)
Fahrt ins Blaue II: Groovin' In The Spirit Of Jazz (ACT)
Jazzsampler 2016 2017 (Hevhetia)

historical recordings:

Erroll GARNER: Nightconcert (Mack Avenue)
Esbjorn SVENSSON Trio: E.S.T. Live In London (ACT)

vinyl album:

Al DI MEOLA: Opus (2LP's, e-a-r)

POLISH JAZZ 47 TOP ALBUMS:

1. TUBIS Trio: Flashback (Audio Cave)
2. Dawid KOSTKA Trio+: Progression (SJ Records) -PATRONAT
3. CONFUSION PROJECT: Primal (Soliton) -PATRONAT
4. Rafał SARNECKI: Climbing Trees (Outside In Music)
5. WEEZDOB COLLECTIVE: Star Cadillac (WeezArt) -PATRONAT
6. COHERENCE QUARTET: Sagaye (Challenge)
7. Vladyslav SENDECKI / ATOM STRING QUARTET: Le Jardin Oublie / My Polish Heart (Neu Klang)
8. Krzysztof LENCZOWSKI: Rzeczy osobiste (Requiem)
9. Marcin WĄDOŁOWSKI & Piotr LEMAŃCZYK: Preludes for Guitar and Double Bass (DUX)
10. Piotr WOJTASIK: To Whom it May Concern (Indygo)

wszystkie pozostałe (alfabetycznie) / all others (alphabetically):

AFTER 'OURS: Odyssey (Studiozone)
Miłosz BAZARNIK Trio: Trip Of A Lifetime (DUX)
BIG BAND MAŁOPOLSKI: Live at Młyn Jazz Festival II (Hevhetia)
Piotr BUDNIAK Essential Group: The Days of Wine and Noises (Inetive)
Bartosz DWORAK Quartet: Reflection (Hevhetia)
ELJAZZ Big-Band: After The Catastrophe (Eljazz Big Band)
FOLLOW DICES: Eternal Colors (SJ Records)
Maciej FORTUNA: Iłła (Fortuna Music)
Mateusz GAWĘDA Trio: Falstart (Audio Cave)
Paweł JANAS: Buttonhacker (Requiem)
Dominik KISIEL Exploration Quartet: Live At Radio Katowice (Radio Katowice)
Szymon KLIMA Quintet: Folwark (Hevhetia)
David LUBOWICZ: Inside (Zbigniew Seifert Foundation)
Michał MARTYNIUK: Nothing to Proove (SJ Records)
Szymon MIKA Trio & Guests: Togetherness (Hevhetia)
OLEŚ Brothers & Christopher DELL: Górecki Ahead (Audio Cave)
Sylwester OSTROWSKI & The Jazz Brigade: In Our Own Way (SO Jazz)
Kamil PIOTROWICZ Sextet: Product Placement (Howard Records)
POZNAŃSKA PIĘTNASTKA: Big Club Band (Stowarzyszenie Jazz Poznań)
Jerzy PRZEŹDZIECKI / Andrzej KARAŁOW: Wir (Requiem Records)
RACZKOWSKI & KOSTKA: Duo (SJ Records)
Piotr SCHMIDT Quartet: Tribute To Tomasz Stańko (SJ Records)
SKICKI-SKIUK: Chrarumimia (BITT)
Jorgos SKOLIAS / Piotr RACHOŃ: Free (V-Records)
SOPHIA GRAND CLUB: 4 a.m. (Afro Vibe)
YAROSH Organ Trio feat. Katarzyna Mirowska: Alterakcje (AM Wrocław)

vocal jazz:

Anna GADT Quartet: Mysterium Lunae (Hevhetia)
Nikola LIPSKA: Kolędy (Quality)
Grażyna ŁOBASZEWSKA & Ajagore: Dziwny jest ... (reedycja 2017, MTJ)
MÓW: Historie zebrane (Hevhetia)
RYBACKA & PASBORG: voice 'n' drums (2017, Hevhetia)
Alicja SEROWIK: Do Se Sajd (Alicja Serowik)

vinyl albums:

Adam CZERWIŃSKI Trio MAP: Kiedy byłem (LP, AC Records)
Wojtek KAROLAK / Adam CZERWIŃSKI: In A Sentimental Mood (AC Records) -PATRONAT
Poznań Jazz - Young & Power (LP, Era Jazzu)

compilations:

Era Jazzu - Gramy już 20 lat!!! (Era Jazzu)
SJ Records presents! (SJ Records)

* Rock / Blues

1. WALFAD: Colloids (Emet Records)
2. JIN JIM: Weisse Schatten (ACT)
3. Ben POOLE: Anytime You Need Me (Manhaton)
4. Mike VERNON & The Mighty Combo: Beyond The Blue Horizon (Manhaton)
5. The NEW LESSERS: Evening (AJA)

wszystkie pozostałe (alfabetycznie) / all others (alphabetically):

ARTRA: Kroniki miejskie (Studio Metropolis)
BARDO (RATRecords)
BOLEWSKI i TUBIS: Lunatyk (BIT)
LIZARD: W galerii czasu -21st Anniversary Edition (Audio Cave)
NOIBLA: Hesitation (Lynx)
RADIO UFO: Dark Days (Radio UFO)
Marian VARGA / tEóRia OtraSu: Hudobne Happeningy (Hevhetia)

vinyl album:

Don AIREY: One Of A Kind (2LP's, e-a-r)

C.D.N. / T.B.C.

tekst, skany i zestawienie: Robert Ratajczak

środa, 02 stycznia 2019, longplay_2010

Polecane wpisy

  • 2019/9: Nowości i zapowiedzi płytowe

    Mimo iż rok tak naprawdę dopiero się zaczął, już dziś mogę stwierdzić iż początek 2019 rokuto okres owocujący w bardzo dużą ilość interesujących nowości płytowy

  • 2019/8: Z katalogu wytwórni DUX (2019/2)

    Poniżej drugi już w tym roku przegląd płyt z aktualnego katalogu niezwykle operatywnej wytwórni DUX . Znakomitym i bardzo reprezentatywnym zbiorem koncertów wsp

  • 2019/7: Nowości płytowe

    Na początku br. trafiła do nas pierwsza autorska płyta Michała Jarosa, która niewątpliwie zasługuje na miano jednego z największych wydarzeń jazzowych ostatnich

Paolo FRESU - Richard GALLIANO
Jan LUNDGREN

Mare Nostrum III
PREMIERA 25 STYCZNIA 2019

Cyrille AIMEE
Move On: A Sondheim Adventure
(premiera 22 lutego 2019)

Rudi FISCHERLEHNER
15 8 SLUM
(premiera 1 lutego 2019)

Alfredo RODRIGUEZ - Pedrito MARTINEZ
Duologue
(premiera 1 lutego 2019)

The CUBAN LATIN JAZZ
Juntos Por Siempre
(premiera 20 stycznia 2019)

Norman JOHNSON
The Art Of Life
(2018)