Kategorie: Wszystkie | muzyka
RSS
poniedziałek, 14 listopada 2011

Omówienia trzech kolejnych wtorkowych audycji nadanych premierowo w RadioJAZZ.FM w październiku oraz podczas powtórek na początku listopada i recenzje kilku płyt odtworzonych w ich trakcie

czwartek, 10 listopada 2011

W ramach tegorocznej klubowej trasy koncertowej ''Ery Jazzu'' mieliśmy okazję po raz pierwszy w Polsce usłyszeć trio weteranów R&B, gospel, bluesa i country: The Holmes Brothers. Miałem przyjemność uczestniczyć w poznańskim koncercie zespołu w klubie ''Blue Note''.

poniedziałek, 07 listopada 2011
- ''X Poznańskie Zaduszki Jazzowe''
- ''Komeda w obiektywie Karewicza''
- Seamus Blake (''Zaduszki Jazzowe w Blue Note'')
czwartek, 03 listopada 2011
W roku 2007 ukazała się pierwsza w pełni autorska płyta Jacka Korohody: ''If It Happens'', a trzy lata później doskonały album: ''Window To The Backyard'' (2010), który był tematem naszej sierpniowej rozmowy w kultowym hotelu ''Atelier'' w Gnieźnie. Chciałbym się w tym miejscu podzielić fragmentami tej rozmowy.
wtorek, 01 listopada 2011

Duże wpływy brzmienia charakterystycznego dla amerykańskiego jazzu dostrzegamy w najnowszych produkcjach nagraniowych Adama Bałdycha, a także podczas koncertów. Obecnie skrzypek koncertuje z zespołem, w którego skład wchodzi nowojorski perkusista Dana Hawkins. Być może dzięki temu też koncert w poznańskim klubie ''Blue Note'' przesycony był klimatem nowojorskich klubów.

czwartek, 27 października 2011

Druga część mojej rozmowy z Dionizym Piątkowskim na temat dalszych planów koncertowych ''Ery Jazzu'' po wspaniałej Gali Koncertowej jaka odbyła się 6 października w Warszawie. Wówczas to w Sali Kongresowej Pałacu Kultury wystąpili: John Scofield i Amadou & Mariam.

poniedziałek, 24 października 2011
15 października na scenie poznańskiego ''Blue Note'' pojawiło się trio obchodzące w tym roku 10-lecie istnienia a zarazem promujące doskonały piąty już swój album zatytułowany przewrotnie ''One''. Mowa o triu RGG, czyli Przemku Raminiaku, Macieju Garbowskim i Krzysztofie Gradziuku, którzy podczas koncertu wykonali materiał z nowej płyty ale też niejednokrotnie sięgali po starsze utwory a nawet po klasykę jazzu.
czwartek, 20 października 2011
Niejednokrotnie już miałem okazję przekonać się, iż wybitne koncerty często mają miejsce w miejscach wydawałoby się odległych od tych, do których powszechnie jesteśmy przyzwyczajeni, a i organizowane są często z okazji nie związanych bezpośrednio z muzyką. Wspaniały koncert Jarka Śmietany wraz z Classic Jazz Quartet miał miejsce w podpoznańskim Gimnazjum z okazji ...Dnia Nauczyciela.
poniedziałek, 17 października 2011
W ramach cyklu koncertów pod hasłem ''Jazz Greats Gallery'' organizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatyw Muzycznych ''Blue Note'' 13 października Poznań ponownie gościł jedną z najbardziej niezwykłych postaci współczesnej muzyki: Jana Garbarka. Tym razem saksofonista wystąpił w Kościele OO.Dominikanów, a towarzyszył mu kwartet wokalny The Hilliard Ensemble.
czwartek, 13 października 2011
Omówienie trzech kolejnych audycji nadanych w RadioJAZZ.FM na przełomie września i października, oraz kilku płyt odtworzonych podczas programów.
poniedziałek, 10 października 2011
Dwa zupełnie różne i odrębne koncerty złożyły się na tegoroczny Koncert Galowy inaugurujący kolejny sezon koncertowy ''Ery Jazzu'' 6 października w warszawskiej Sali Kongresowej..
Coś co w pierwszym momencie wydawać się mogło utopią repertuarową, okazało się doskonałym zestawieniem dwóch odmiennych stylistycznie i gatunkowo wykonawców. Pierwszą część galowego koncertu wypełnił bowiem recital genialnego gitarzysty jazzowego Johna Scofielda z własnym kwartetem, drugą natomiast: show egzotycznego afrykańskiego zespołu Amadou & Mariam.
piątek, 07 października 2011
1 października w Poznaniu odbyła się trzecia już edycja ''Poznań OldJazz Festiwal'' czyli III Europejskie Spotkania Tradycjonalistów Jazzowych. Tego dnia Poznań od rana rozbrzmiewał muzyką jazzową, bowiem już o 10 rano w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego odbywała się Mała Akademia Jazzu, a w samo południe Poznańskim Deptakiem przemaszerowała Parada Nowoorleańska. Najwięcej atrakcji czekało nas jednak wieczorem, kiedy to w auli UM przy ul.Przybyszewskiego odbył się Koncert Galowy Festiwalu.
poniedziałek, 03 października 2011
Podczas domowej wizyty u Dionizego Piątkowskiego, miałem okazję porozmawiać na tematy nas łączące, a więc miłość do Muzyki, a przy okazji poprosić o opowiedzenie o planach koncertowych tegorocznego jesienno-zimowego sezonu koncertowego ''Ery Jazzu''.
czwartek, 29 września 2011

Koncert w Poznaniu odbył się w ramach promocji najnowszej płyty kwartetu Jerzego Małka: ''Air'', jednak ze względu na przypadającą tego dnia rocznicę, zatytułowano go: ''Tribute To Miles'' dedykując tym samym recital pamięci Milesa Davisa.

poniedziałek, 26 września 2011
Omówienie trzech kolejnych audycji ''LongPlay w RadioJAZZ.FM'' z przełomu sierpnia i września tego roku.

Tagi: radio
22:24, longplay_2010 , muzyka
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 22 września 2011

W poniedziałkowy wieczór 19 września poznański zespół Super Duo dał wyśmienity koncert w kameralnej atmosferze kultowego klubu ''Pod Pretekstem''.

poniedziałek, 19 września 2011

W ciągu dwóch godzin sobotniego koncertu poznański klub ''Blue Note'' po raz kolejny potwierdził słuszność posiadania licencji kultowego nowojorskiego klubu jazzowego. To jedno z niewielu miejsc w Europie tak oddające atmosferę panującą w najlepszych amerykańskich jazz clubach.
Dzięki kwartetowi Vincenta Herringa 17 września uczestnicząc w poznańskim koncercie można było przenieść się do nowojorskiego klubu jazzowego nie opuszczając Poznania.

czwartek, 15 września 2011
The Globetrotters wykonali w Poznaniu zdecydowaną większość materiału ze swej ostatniej płyty: ''Stop Don't Talk'' (2009). Prowadzona w bardzo luźny sposób ''konferansjerka'' Bernarda Maseli stworzyła w klubie klimat, dzięki któremu zatarła się granica między sceną a stolikami klubowymi.
poniedziałek, 12 września 2011

Muszę przyznać, iż miałem nie lada dylemat podczas ostatniego weekendu; w Gnieźnie bowiem odbywał się ''V Atelier Jazz Festival'', nad którym patronat objęło RadioJAZZ.FM z udziałem m.in. Jana Ptaszyna Wróblewskiego, oraz grup Laboratorium i The Colors, w Lesznie natomiast festiwal ''Leszno Czuje Bluesa''. Ostatecznie postanowiłem zostać w Poznaniu i dwa wieczory spędzic w Poznańskim Jazz Clubie ''Blue Note''.

czwartek, 08 września 2011
Podczas wielu rozmów z Jarkiem Śmietaną przeprowadzanych w różnych miejscach Polski przy okazji rozmaitych wydarzeń muzycznych zacząłem przeprowadzać coś w rodzaju wywiadu -rzeki, którego kolejne części rozpoczynam od momentu zakończenia poprzedniej rozmowy. Dziś chciałbym podzielić się fragmentem kolejnej rozmowy przeprowadzonej przy okazji happeningu gitarowego jaki odbył się pod koniec sierpnia w Poznaniu.
poniedziałek, 05 września 2011
Rok 2011 to rok jubileuszów i benefisów Jarka Śmietany. W kwietniu świętowaliśmy okrągłe urodziny Mistrza w Mosinie, w lipcu podczas festiwalu ''Jazz w lesie'' w Sulęczynie miał miejsce koncert ''Jarek Śmietana Birthday Celebration'', a 3 września w Krakowskiej Filharmonii odbył się benefis z okazji 40 lat działalności artystycznej Największego Polskiego Gitarzysty.
czwartek, 01 września 2011

Podczas kolejnych trzech audycji ''LongPlay w RadioJAZZ.FM'' miałem przyjemność podzielić się następnymi płytami z mojej kolekcji na antenie, oraz gościć kilku kolejnych wyśmienitych gości, którzy zaszczycili nas swym udziałem w programach.


Tagi: radio
12:05, longplay_2010 , muzyka
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 30 sierpnia 2011
Hendrixowskie koncerty w Gnieźnie (27 sierpnia) i Poznaniu (28 sierpnia) zakończyły Wielkopolski Festiwal ''Polska Akademia Gitary''. Pomiędzy tymi dwoma koncertami miało miejsce jeszcze jedno wydarzenie; na Poznańskim Starym Rynku odbył się gitarowy happening pod hasłem ''Kiedy byłem małym chłopcem'', który poprowadził Jarek Śmietana.
czwartek, 25 sierpnia 2011
To doprawdy niezwykłe na jakie skarby płytowe można trafić zupełnie przypadkiem. Zdarza mi się nie raz zdobyć płyty, które nie wiadomo jakim cudem przetrwały przez 40 czy 50 lat w stanie idealnym!
Nie wiem kiedy ostatnio pojawił się na antenie jazzowego radia Bill Haley czy Duane Eddy... Obaj pojawili się natomiast w mojej audycji w RadioJAZZ.FM, gdyż nie mogłem oprzeć się pokusie podzielenia się radością zdobycia płyt gramofonowych tych Artystów pochodzących ''z epoki''. Dziś ''parę słów'' w formie pisanej związanych z płytami Billa Haleya, Duane Eddy'ego i Johnny Casha, na które szkoda byłoby tracić cenny czas antenowy podczas audycji kosztem zagrania Muzyki z tych płyt.
poniedziałek, 22 sierpnia 2011
Koniec okresu wakacyjnego wiąże się z coraz mniejszą ilością wydarzeń muzycznych organizowanych ''open air'', a więc koncertów odbywających się na świeżym powietrzu. Kiedy dni stają się coraz krótsze a wieczory nadchodzą szybciej, świeży oddech łapią kluby i sale koncertowe. Niezwykle ciekawie zapowiada się tegoroczny jesienny sezon koncertowy ''Ery Jazzu'', oraz Poznańskiego Klubu ''Blue Note''.
| < Czerwiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

The Stanley CLARKE Band

The Message
PREMIERA 29 CZERWCA 2018

Cyrille AIMEE
Live
(2018)

Johann Sebastian Bach
Goldberg Variations, BWV 988
(2018)

Agata KIELAR-DŁUGOSZ / Andrzej JUNGIEWICZ
For You, Anne-Lill
(2018)

Marek SZLEZER
Karol Szymanowski - Piano Music
(2018)

Paweł Łukaszewski
Musica Profana 2
(2018)