Kategorie: Wszystkie | muzyka
RSS
poniedziałek, 11 lipca 2011
Od 30 czerwca do 7 lipca odbywały się w Lesznie ''7. Międzynarodowe Leszczyńskie Warsztaty Jazzowe'', których dyrektorem artystycznym był Piotr Baron, a patronat medialny nad wydarzeniem objęło ''RadioJAZZ.FM''.
czwartek, 07 lipca 2011
Zakończenie Sezonu Artystycznego Filharmonii Poznańskiej 2010/11 uświetnił niecodzienny koncert. Poznańska Orkiestra wystąpiła pod dyrekcją światowej sławy Carla Davisa, wraz z zaproszonymi gwiazdami: Mary Carewe i Lance Ellingtonem, w programie złożonym z najsłynniejszych tematów pochodzących z filmów o przygodach Jamesa Bonda. Koncert ,,The Music Of Bond'' odbył się nad brzegiem jeziora Malta.
poniedziałek, 04 lipca 2011
Jennifer Batten to amerykańska gitarzystka, znana głównie dzięki 10-letniej współpracy koncertowej z Michaelem Jacksonem i wspólnych nagrań z Jeffem Beckiem (płyty: ''Who Else'' i ''You Had It Coming'') i Carmine Appice'm (''Guitar Zeus''). Oprócz ogromnej popularności jako muzyk sesyjny, Batten nagrywa również solowe albumy (jej ostatnia płyta to ''Whatever'', 2008). Jest ''wysoko notowaną'' gitarzystką w różnego rodzaju rankingach -przez czytelników ''Guitar Player'' została uznana za najlepszą gitarzystkę świata.
czwartek, 30 czerwca 2011

W ubiegłym roku dwukrotnie byłem świadkiem koncertów open air Zespołu Budka Suflera: w Gnieźnie i Śremie.
Bardzo mieszane uczucia jakie żywiłem w związku z tamtymi występami zespołu spowodowały, iż w tym roku dość poważnie rozważałem możliwość nie udania się na kolejny koncert, który miał odbyć się w Wielkopolsce. Tym bardziej, iż w międzyczasie odszedł Romuald Czystaw, którego występy z Zespołem Budka Suflera stanowiły najjaśniejsze chwile koncertów grupy.
Tegoroczny koncert w Pobiedziskach okazał się być jednak nieco inny i zdecydowanie ciekawszy niż zeszłoroczne bliźniaczo podobne do siebie, rutynowe występy najstarszej obok SBB, czynnej polskiej grupy rockowej.

poniedziałek, 27 czerwca 2011
Z wielką radością przyjąłem wiadomość o plenerowych koncertach Raya Wilsona: ,,Genesis Klassik'' jakie mają odbyć się w Wielkopolsce i postanowiłem uczestniczyć w dwóch koncertach: w Suchym Lesie (18.06.2011) oraz Błażejewku (24.06.2011).
Dwa koncerty tego samego projektu koncertowego, które dzieliło kilka dni i zaledwie kilkadziesiąt kilometrów... lecz jakże odmienne wrażenia...
piątek, 24 czerwca 2011
Ekskluzywny wywiad jaki miałem przyjemność przeprowadzić z Artystami 17 czerwca 2011 w Poznaniu,
Karen Edwards i Jarek Śmietana opowiadają o swej kilkunastoletniej współpracy oraz o kulisach powstawania płyt: ,,Everything Ice'', ,,Psychedelic. Music Of Jimi Hendrix'' oraz nowego albumu: ,,I Love The Blues''.
poniedziałek, 20 czerwca 2011
Trzy niezwykłe dni, trzy wspaniałe koncerty i niezapomniane wrażenia...
Na trzy koncerty przyjechała do Polski KAREN EDWARDS, by wystąpić z triem JARKA ŚMIETANY w Pile, Bydgoszczy i Poznaniu. Miałem wielką przyjemność towarzyszyć Artystom podczas prób, koncertów i spotkań z miłośnikami Prawdziwej Muzyki podczas całego trzydniowego mini tournee. Nie podejmuję się opisania wszystkich wspaniałych wrażeń jakich miałem okazję zaznać podczas tych dni, dlatego tekst ten proszę traktować raczej jako informacyjny, pozbawiony prób opisania wszystkich emocji jakie mi towarzyszyły, gdyż po prostu nie potrafiłbym ich opisać w właściwy sposób.
czwartek, 16 czerwca 2011
Winyle, analogi, longplaye, czarne krążki, naleśniki...
Od pojawienia się na rynku pierwszej płyty długogrającej minęły 63 lata. To jak dotąd najdłużej produkowany nośnik dźwięku powszechnego użytku, bowiem płyty gramofonowe ukazują się do dnia dzisiejszego. Przetrwały boom taśm szpulowych i kaset magnetofonowych, które ustąpiły miejsca płycie CD i dziś funkcjonują wśród prawdziwych miłośników muzyki równolegle z kompaktami i plikami mp3.
poniedziałek, 13 czerwca 2011
Podczas amatorskiego zajmowania się pisaniem tego blogu, zdarzają się od czasu do czasu sytuacje, o których doprawdy nie wiem co i w jaki sposób napisać. Piszę dla przyjemności, a jeśli komuś czytanie moich tekstów sprawia również przyjemność -to dobrze. W jaki jednak sposób pisać o rzeczach nieprzyjemnych? Może o nich nie pisać? Nie. Wybieram ,,szczerość do bólu''.
czwartek, 09 czerwca 2011
Pełne elegancji i jedynego w swoim rodzaju szyku, swingujące i zawsze ocierające się w większym lub mniejszym stopniu o jazz -amerykańskie standardy i piosenki nowsze z Europy, których część dołącza do grona nieśmiertelnych.
George Gershwin, Duke Ellington, Cole Porter, Irving Berlin ale też: Burt Bacharach, Andrew Lloyd Webber, spółki kompozytorskie: E.John-B.Taupin, Lennon-McCartney i wielu młodszych twórców z Europy i Ameryki, których piosenki dołączają do grona światowych evergreenów.
Rod Stewart może spać spokojnie -będzie miał co śpiewać do końca życia.
poniedziałek, 06 czerwca 2011
Można słuchać jazzu, rocka czy muzyki pop. Nie można jednak ,,uciec'' przed potęgą muzyki klasycznej (bezsensownie określaną mianem: ,,muzyki poważnej''). Nawet celowo odkładając kompakty i winyle zawierające ,,poważną klasykę'' na najmniej dostępną półkę naszej kolekcji, nie jesteśmy w stanie uniknąć z nią kontaktu w najróżniejszych formach.

czwartek, 02 czerwca 2011
Najbardziej oczekiwana płyta roku: ,,I Love The Blues'' (Śmietana-Karolak) pojawi się w sklepach 13 czerwca. Chciałbym już dziś podzielić wrażeniami jakie towarzyszą mi podczas jej słuchania przez ostatnich kilka dni. Płytę bowiem można było już nabyć podczas koncertu 29 maja w Koninie wraz z ostatnim krążkiem Z-STAR.

poniedziałek, 30 maja 2011
Jazz Festival ,,Jazzonalia 2011'' w Koninie


- ,,Psychedelic Music Of Jimi Hendrix'' -JAREK ŚMIETANA Super Group & Z-STAR

- ,,Mystery Of Jazz'' -wystawa fotografii autorstwa Filipa Błażejowskiego
czwartek, 26 maja 2011
W związku z ukazaniem się długo oczekiwanej płyty JARKA ŚMIETANY: ,,I Love The Blues'' (w sklepach od 13 czerwca), której oficjalna premiera będzie miała miejsce w Krakowie 27 maja 2011 a premiera koncertowa dzień później w ramach festiwalu ,,Bluesroads'', podczas najbliższych koncertów Najlepszego Polskiego Gitarzysty otwarte będzie stoisko płytowe, na którym oprócz najbardziej oczekiwanej płyty roku 2011, można będzie nabyć również wcześniejsze płyty Muzyka, jak: ,,Psychedelic. Music Of Jimi Hendrix'' czy nagraną w duecie z KAREN EDWARDS płytę: ,,Everything Ice''.
poniedziałek, 23 maja 2011

Do najsłynniejszych rodzinnych klanów muzyki rozrywkowej XX wieku zaliczyć można niewątpliwie takie rodzeństwa jak: Jackson, Gibb, Wilson, Womack czy Osmond.
Istnienie róznego rodzaju rodzinnych klanów od zawsze wpisane jest w historię muzyki, że wspomnę choćby takie nazwisko jak ...Strauss.

czwartek, 19 maja 2011
W ostatnim czasie miałem przyjemność przeczytać dwie książki będące biografiami Krzysztofa KOMEDY. Pierwszą z nich (E.Batura: ,,Księżycowy chłopiec'') omówiłem w tym miejscu jakiś czas temu. Dziś chciałbym podzielić się wrażeniami z lektury książki autorstwa Marka Hendrykowskiego, zatytułowanej po prostu: ,,Komeda''.

poniedziałek, 16 maja 2011
W poznańskim klubie jazzowym ,,Blue Note'' w niedzielny wieczór, 15 maja odbył się niezwykły koncert międzynarodowego kwintetu Hubert & Vanner Electric Band. Zespół wystąpił w składzie:
Hubert Szymczyński - instrumenty klawiszowe; Erik "Eka" Hallström - gitara; Simon Hapten - bas; Fredrik Eidenskog - perkusja; Jocke Vickström - trąbka, flygelhorn

czwartek, 12 maja 2011
Z zasady nie kolekcjonuję muzycznych płyt DVD, wychodząc z założenia że Muzyki powinno się przede wszystkim słuchać a nie ją oglądać. Nie zawsze bowiem obrazy towarzyszące słuchanym dźwiękom pokrywają się z tymi, które buduje wyobraźnia podczas słuchania.
poniedziałek, 09 maja 2011
Natrafienie podczas moich kolekcjonerskich poszukiwań na fabrycznie zafoliowaną płytę CD wyprodukowaną w 1985 roku sprowokowało mnie do wspomnień związanych z początkami rozpowszechniania się tego nośnika, który jak miało się okazać w kolejnych latach: zdominował rynek fonograficzny wypierając zeń kasety magnetofonowe i płyty gramofonowe. Dziś jak się okazuje; nawet ten doskonały nośnik jest zagrożony, lecz co jest najbardziej niepokojące: oznaczać to może w najbliższych dziesięcioleciach kompletny zanik kolekcjonerstwa płytowego, jako że kolejnym sposobem pozyskiwania muzyki na własny, prywatny użytek mogą okazać się zupełnie ,,niematerialne'' fizycznie pliki mp3 uzyskiwane różnymi sposobami poprzez wszechpanujący internet, a co z tym się wiąże: płyty przestaną się kręcić!

czwartek, 05 maja 2011
Ostatnio w internecie trafiłem na pewną ,,złotą myśl'', która choć wulgarna w wymowie -wydała mi się niezwykle prawdziwa: ,,Muzyka w formacie mp3 jest jak tania dziwka -każdy może ją mieć''.
poniedziałek, 02 maja 2011
W ub.roku ukazała się książka; ,,Desperado. Tomasz Stańko -Autobiografia'' będąca wywiadem -rzeką przeprowadzonym z muzykiem i spisanym przez dziennikarza i krytyka muzycznego: Rafała Księżyka.
czwartek, 28 kwietnia 2011
Gdyby Krzysztof KOMEDA żył, 27 kwietnia 2011 roku obchodziłby swoje 80-te urodziny. Zmarł bardzo młodo, w roku 1969 w wieku 38 lat, lecz spuścizna jaką po sobie zostawił sprawia iż zgodnie z przepowiednią indyjskiego guru sprzed lat o czekającym go długim życiu -żyje po dzień dzisiejszy w muzyce jaką po sobie pozostawił.
Z okazji okrągłych osiemdziesiątych urodzin w jego rodzinnym mieście -Poznaniu odbyły się uroczyste obchody tej ważnej dla Muzyki rocznicy.
wtorek, 26 kwietnia 2011
Już po raz trzeci w Poznaniu odbędzie się doroczne święto wszystkich miłośników twórczości ELVISA PRESLEYA; 11 maja gościć będziemy bowiem artystów, którzy przed laty współpracowali z ,,Królem'' jako muzycy sesyjni i koncertowi, a obecnie są głównymi muzykami tworzącymi koncerty -spektakle w hołdzie Presleyowi.

piątek, 22 kwietnia 2011

Rok temu 23 kwietnia 2010 roku, założyłem ten blog i umieściłem na nim pierwszy wpis. Trochę dla zabawy, trochę z ciekawości, ale przede wszystkim aby spisywać ,,na gorąco'' swoje doznania i odczucia związane z Muzyką: koncertami, płytami, spotkaniami z muzykami, przeczytanymi książkami o tematyce muzycznej itp.

poniedziałek, 18 kwietnia 2011
,,JAREK ŚMIETANA, jest aktywnym kolesiem, który nie narzeka, tylko robi swoje, projekt za projektem'' -TOMASZ STAŃKO (,,Desperado'')
| < Luty 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        

ALFREDO RODRIGUEZ

The Little Dream
PREMIERA 23 LUTEGO 2018

Michael WOLLNY Trio
Oslo
(premiera 23 marca 2018)

Michael WOLLNY Trio Live
Wartburg
(premiera 23 marca 2018)

Alicja SEROWIK
Do Śë Sajd

RYBACKA & PASBORG
voice 'n' drums
(2017)

Mark WADE Trio
Moving Day