Kategorie: Wszystkie | muzyka
RSS
czwartek, 14 kwietnia 2011
-czyli kilka kolejnych płyt z ,,różnych półek''
poniedziałek, 11 kwietnia 2011
''V Ogólnopolskie Dni Artystyczne z Gitarą'', 1-3 kwietnia 2011, Mosiński Ośrodek Kultury, ul.Dworcowa 4, Mosina
piątek, 08 kwietnia 2011
''V Ogólnopolskie Dni Artystyczne z Gitarą'', 1-3 kwietnia 2011, Mosiński Ośrodek Kultury, ul.Dworcowa 4, Mosina
środa, 06 kwietnia 2011
''V Ogólnopolskie Dni Artystyczne z Gitarą'', 1-3 kwietnia 2011, Mosiński Ośrodek Kultury, ul.Dworcowa 4, Mosina
poniedziałek, 04 kwietnia 2011
''V Ogólnopolskie Dni Artystyczne z Gitarą'', 1-3 kwietnia 2011, Mosiński Ośrodek Kultury, ul.Dworcowa 4, Mosina
środa, 30 marca 2011
Nie była to pierwsza wizyta w Polsce CHICKA COREI. Ja jednak pierwszy raz miałem okazję zobaczyć i usłyszeć na żywo jedną z największych legend światowego jazzu. Koncert tym bardziej interesujący, gdyż Corea wystąpił wraz z inną żywą legendą muzyki jazzowej: wibrafonistą GARY BURTONEM.
piątek, 25 marca 2011
''V Ogólnopolskie Dni Artystyczne z Gitarą'', 1-3 kwietnia 2011, Mosiński Ośrodek Kultury, ul.Dworcowa 4, Mosina
poniedziałek, 21 marca 2011
W roku 2001 ukazało się pierwsze wydanie książki ,,Komeda -Księżycowy chłopiec'' autorstwa Emilii Batura -autorki wielu tekstów portretujących sylwetki wybitnych muzyków. W ubiegłym roku ukazało się drugie, poprawione i uzupełnione wydanie biografii wybitnego polskiego kompozytora i muzyka: Krzysztofa KOMEDY Trzcińskiego.
środa, 16 marca 2011
Za kilkanaście dni w tym miejscu pojawi się moja relacja z kolejnego muzycznego święta, w jakim przyjdzie mi uczestniczyć. 29 marca w Poznańskiej Auli UAM, w której w ostatnich miesiącach miałem przyjemność usłyszeć na żywo LESZKA MOŻDŻERA i ANDRZEJA SIKOROWSKIEGO wystąpi wraz ze światowej sławy wibrafonistą GARY BURTONEM, sam: CHICK COREA!
poniedziałek, 14 marca 2011
Od bardzo dawna już posiadam wersję winylową tej płyty i jak dotąd nie było ,,okazji'' nabycia jej w wersji CD, o co przyznaję: szczególnie nie zabiegałem, będąc wiernym idei kolekcjonowania przede wszystkim płyt gramofonowych, ograniczając się do zdobywania tylko tych płyt CD swoich ulubionych wykonawców, które nie mają odpowiednika na winylu. Poza tym: wg mojej osobistej i subiektywnej opinii: nie jest to płyta wybitna. Niedawna jednak okazja dołączenia tej płyty do kolekcji okazała się być podwójną okazją, jako że w tym roku mija okrągłe 25-lecie od jej premiery.
wtorek, 08 marca 2011
Szukałem pierwszego wydania tej płyty w tekturowym etui z wyciętym kształtem gitary widocznej pod spodem, w książeczce płyty nałożonej na pudełko CD i ...udało się!
poniedziałek, 07 marca 2011
Kończący się karnawał sprowokował mnie do nabycia kilku płyt z dziedziny bardzo odległej od muzyki słuchanej z namaszczeniem w kontemplacyjny sposób i zafundować sobie ,,ostatki'' w zgoła odmiennym od jazzu czy rocka klimacie. Tym samym uzupełniłem pewne ,,dyskograficzne'' luki w swojej kolekcji.
wtorek, 01 marca 2011
Jest wielu muzyków, którzy pomimo ogromnego wkładu w wiele nagrań znanych wykonawców, nie doczekało się ogólnoświatowej sławy przynależnej liderom, a ich nazwiska niewiele mówią przeciętnemu słuchaczowi. Tacy muzycy to zwykle tzw. sidemani, a więc instrumentaliści biorący udział w wielu sesjach nagraniowych dla innych muzyków, bądź nagrywający z nimi wspólnie jako towarzyszący instrumentaliści. Niewielu z nich zdobywa sławę u przeciętnych słuchaczy -zdobywają ją natomiast wśród znanych muzyków zabiegających o ich udział w sesjach.
poniedziałek, 28 lutego 2011
Po raz drugi w ciągu kilku miesięcy miałem zaszczyt i przyjemność uczestniczyć w koncercie JARKA ŚMIETANY poświęconym w całości utworom JIMIEGO HENDRIXA. Tym razem z oczywistych powodów atmosferycznych -nie w plenerze, lecz w kameralnej salce kinoteatru w Lesznie.
wtorek, 22 lutego 2011
Powszechnie uważa się iż największym propagadorem twórczości Cypriana Kamila Norwida był CZESŁAW NIEMEN. Iluż to melomanów, właśnie dzięki NIEMENOWI sięgneło po utwory Norwida po zachwyceniu się jego interpretacją ,,Bema pamięci żałobny rapsod'' lub albumem ,,Idee Fixe'' w większości złożonym z muzyki do wierszy Norwida? W ciągu ostatnich dni spotkało mnie po raz pierwszy w życiu coś zgoła odmiennego: zaczytany w Norwida, dopiero po lekturze sięgnąłem po płyty z muzycznymi interpretacjami jego wierszy, bądź z inspirowanymi jego twórczością nagraniami współczesnych Muzyków.
poniedziałek, 21 lutego 2011
JETHRO TULL to jeden z moich zdecydowanych faworytów... od zawsze. Z uporem maniaka kompletuję dyskografię zespołu na płytach winylowych i właśnie udało mi się zdobyć zachowany w niemal idealnym stanie egzemplarz drugiej części oficjalnej składanki ,,The Best ...''. Obie części mam od dawna na płytach CD, jednak oryginalne wydanie na winylu sprzed 34 lat, sprawiło iż zasłuchałem się ponownie w wybrane z różnych albumów JETHRO TULL utwory składające się na płytę ,,Repeat -The Best Of Jethro Tull Vol.II''''.
wtorek, 15 lutego 2011
W Poznaniu przed bramą domu, w którym mieszkał KRZYSZTOF KOMEDA umieszczono tablicę pamiątkową, a trzy miesiące temu 19 listopada 2010 roku odsłonięto pomnik KRZYSZTOFA KOMEDY.
poniedziałek, 14 lutego 2011
Podczas trasy koncertowej zespołu LABORATORIUM po Wielkopolsce oprócz uczestnictwa w trzech koncertach grupy, miałem też okazję kilkakrotnie porozmawiać z Muzykami tworzącymi skład obecnego LABORATORIUM SL.
piątek, 11 lutego 2011
JOACHIM MENCEL to obok LESZKA MOŻDŻERA jeden z najlepszych polskich pianistów jazzowych młodego pokolenia. Regularnie nagrywa i koncertuje z amerykańskim klarnecistą BRADEM TERRY. Ponadto w swoim dorobku ma współpracę z takimi muzykami jak: PIOTR WOJTASIK, JANUSZ MUNIAK, NIGEL KENNEDY, DAVID FRIEDMAN, CHARLIE MARIANO, TERRY CLARKE, ZBIGNIEW NAMYSŁOWSKI czy JAREK ŚMIETANA. W 1992 roku założył grupę New Life'm, w którym śpiewa dziś Natalia Niemen, 10 lat później utworzył nową formację o nazwie jmTrio. Jest kompozytorem, autorem i aranżerem piosenek wykonywanych przez m.in. Mieczysława Szcześniaka, Annę Marię Jopek czy Karolinę Styła. Oprócz jazzu i pop, komponuje muzykę klasyczną, oraz ilustracyjną.
czwartek, 10 lutego 2011
Projekt Krzysztofa Ścierańskiego ,,Music Painters'' (,,Malarze Muzyki'') liczy sobie już kilka lat. Początkowo zespół tworzyli oprócz lidera: Jose Torres i Bernard Maseli (okres ten dokumentują płyty: ,,Live'', oraz ,,Inna bajka''). Kolejnym wcieleniem ,,Malarzy Muzyki'' był skład uzupełniony o Marka Raduli, w którym Torresa zastąpił Paul Wertico (ex PAT METHENY Group, SBB). W aktualnym składzie na perkusji Wertico zastąpił Przemek Kuczyński i w tej konfiguracji K.Ścierański postanowił udokumentować fonograficznie kilka ostatnich lat muzycznych poszukiwań nagrywając studyjne opracowania granych na koncertach kompozycji. 23 pażdziernika 2010 roku ukazała się płyta kwartetu, firmowana i zatytułowana: ,,The Colors''
środa, 09 lutego 2011
Mosiński Ośrodek Kultury darzę ogromną sympatią, mając w pamięci ubiegłoroczny akustyczny koncert TSA i warsztaty gitarowe prowadzone przez Marka Raduli w ramach ,,Ogólnopolskich Dni Artystycznych z Gitarą''. Z ogromną radością przyjąłem też wiadomość o tegorocznych planach warsztatowo-koncertowych (JAREK ŚMIETANA) MOK-u, oraz to iż ostatnim przystankiem wielkopolskiego tournee LABORATORIUM (po Śremie, Lesznie, Koninie, Gnieźnie i Tarnowie Podgórnym) jest właśnie występ w Mosińskim Ośrodku Kultury.
wtorek, 08 lutego 2011
Koncert w ,,Sezamie'' to drugi z trzech zaplanowanych przeze mnie koncertów LABORATORIUM podczas koncertowej trasy zespołu po Wielkopolsce.
poniedziałek, 07 lutego 2011
Dziś miałem zamiar opublikować zupełnie inny tekst, w zupełnie innym nastroju. Życie jednak po raz kolejny udowodniło swą ulotność... Wczoraj wracając samochodem z wspaniałego muzycznego weekendu, usłyszałem w radio, iż: ,,od dziś GARY MOORE grał będzie tylko w Największej Orkiestrze Świata''. Po kolejnym nagraniu Muzyka i kolejnych kilku przejechanych kilometrach, dotarło do mnie: odszedł kolejny z Wielkich. Wczoraj zmarł GARY MOORE.
wtorek, 01 lutego 2011
Przyzwyczailiśmy się już w Polsce do tzw. insertów, a więc różnego rodzaju dodatków do czasopism, choć minęły już czasy nagminnego kupowania niektórych bzdurnych pisemek tylko i wyłącznie ze względu na dołączoną płytę. W ,,krajach bardziej rozwiniętych'' proceder dołączania płyt do czasopism również ma miejsce, choć jego przesłanie różni się czasem od tego co ma miejsce w Polsce. Otóż, dołączane płyty CD mają często za zadanie wypromowanie konkretnego albumu (patrz omówione u dołu tego wpisu płyty BLONDIE i SHIRLEY BASSEY).
poniedziałek, 31 stycznia 2011
Pierwszy z trzech zaplanowanych przeze mnie koncertów reaktywowanej grupy LABORATORIUM, koncertującej obecnie po Wielkopolsce należy już do historii. W ostatni piątek stycznia zespół wystąpił w śremskim kinoteatrze ,,Słonko''. Akustyka tej sali jest wyśmienita, dzięki czemu grupa zabrzmiała rewelacyjnie.
| < Grudzień 2017 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

ALBUM TYGODNIA

Angela BROWNRIDGE

Claude Debussy:
Preludes
, Book 1 & 2

______________________________________

R E K O M E N D A C J E
T Y G O D N I A :

Zbigniew SEIFERT
Solo Violin (1976)

VARIOSPHERES
Live in Solothurn (1976)

JazzBlaster plays Depeche Mode
(2017)

Ms OBSESSION
Manekin
(2017)

DIOMEDE
People from East

______________________________________

AKTUALNE PUBLIKACJE:

______________________________________

WYTWÓRNIE PŁYTOWE

______________________________________

WYD. PATRONACKIE:

_________________________________