Kategorie: Wszystkie | muzyka
RSS
środa, 09 lutego 2011
Mosiński Ośrodek Kultury darzę ogromną sympatią, mając w pamięci ubiegłoroczny akustyczny koncert TSA i warsztaty gitarowe prowadzone przez Marka Raduli w ramach ,,Ogólnopolskich Dni Artystycznych z Gitarą''. Z ogromną radością przyjąłem też wiadomość o tegorocznych planach warsztatowo-koncertowych (JAREK ŚMIETANA) MOK-u, oraz to iż ostatnim przystankiem wielkopolskiego tournee LABORATORIUM (po Śremie, Lesznie, Koninie, Gnieźnie i Tarnowie Podgórnym) jest właśnie występ w Mosińskim Ośrodku Kultury.
wtorek, 08 lutego 2011
Koncert w ,,Sezamie'' to drugi z trzech zaplanowanych przeze mnie koncertów LABORATORIUM podczas koncertowej trasy zespołu po Wielkopolsce.
poniedziałek, 07 lutego 2011
Dziś miałem zamiar opublikować zupełnie inny tekst, w zupełnie innym nastroju. Życie jednak po raz kolejny udowodniło swą ulotność... Wczoraj wracając samochodem z wspaniałego muzycznego weekendu, usłyszałem w radio, iż: ,,od dziś GARY MOORE grał będzie tylko w Największej Orkiestrze Świata''. Po kolejnym nagraniu Muzyka i kolejnych kilku przejechanych kilometrach, dotarło do mnie: odszedł kolejny z Wielkich. Wczoraj zmarł GARY MOORE.
wtorek, 01 lutego 2011
Przyzwyczailiśmy się już w Polsce do tzw. insertów, a więc różnego rodzaju dodatków do czasopism, choć minęły już czasy nagminnego kupowania niektórych bzdurnych pisemek tylko i wyłącznie ze względu na dołączoną płytę. W ,,krajach bardziej rozwiniętych'' proceder dołączania płyt do czasopism również ma miejsce, choć jego przesłanie różni się czasem od tego co ma miejsce w Polsce. Otóż, dołączane płyty CD mają często za zadanie wypromowanie konkretnego albumu (patrz omówione u dołu tego wpisu płyty BLONDIE i SHIRLEY BASSEY).
poniedziałek, 31 stycznia 2011
Pierwszy z trzech zaplanowanych przeze mnie koncertów reaktywowanej grupy LABORATORIUM, koncertującej obecnie po Wielkopolsce należy już do historii. W ostatni piątek stycznia zespół wystąpił w śremskim kinoteatrze ,,Słonko''. Akustyka tej sali jest wyśmienita, dzięki czemu grupa zabrzmiała rewelacyjnie.
piątek, 28 stycznia 2011
W ostatnią niedzielę 23 stycznia, miałem przyjemność uczestniczyć w kolejnym koncercie grupy LOMBARD. Relację z tego wydarzenia zamieścilem na blogu już następnego dnia, nadmieniając iż nie udało mi się spotkać po koncercie z muzykami. W międzyczasie odebrałem jednak wiadomość od Marty Cugier, którą chciałbym dziś się w tym miejscu podzielić.
czwartek, 27 stycznia 2011
Małe płytki, czyli tzw. single od zawsze traktowane były przez muzyków jako produkt uboczny, najczęściej zwiastują wydanie nowego albumu, bądź wydawane są w celu wylansowania jednego utworu z ,,dużej'' płyty. Często jednak są obiektem poszukiwań kolekcjonerów, z względu na znajdujące się tam nieco inne od ,,albumowych'' wersje nagrań, bądź ze względu na utwory, których próżno szukać na ,,regularnych'' płytach.
środa, 26 stycznia 2011
Kilka dni temu pisałem o serii ,,Magiczny świat jazzu'' -ponurej i niechlujnie zredagowanej, nie wiadomo tak naprawdę do kogo skierowanej. Wówczas skoncentrowałem się na 10 ,,tomie'' tego wydawnictwa. Dziś mam przed sobą ,,tom'' nr 5 poświęcony polskim zespołom jazzowym. Nad stylem w jakim napisany został tekst, mający być w zamiarze wydawcy zapewne przewodnikiem po świecie jazzu nie będę się dziś rozwodził, gdyż wszystko co napisałem przy omawianiu numeru 10 -ma miejsce również i tutaj.
wtorek, 25 stycznia 2011
Pisząc ostatnio o JARKU ŚMIETANIE, obiecałem powrócić do Jego twórczości dopiero w kwietniu po oczekiwanym weekendzie w Mosinie. Przyznaję: jestem niekonsekwentny, ale jak nie podzielić się na blogu swoimi wrażeniami i radością z obcowania z taką płytą?! W oczekiwaniu na nowy album ,,I Love The Blues'', sięgnąłem po przedostatni jak dotąd album JARKA ŚMIETANY: ,,A Tribute To Zbigniew Seifert''.
poniedziałek, 24 stycznia 2011
W ostatnią niedzielę zupełnie nieoczekiwanie znalazłem się w poznańskiej ,,Arenie'' na koncercie, podczas którego wystąpiły dwie legendy polskiej muzyki rockowej: LOMBARD i DŻEM. Koncerty odbyły się pod hasłem: ,,Pali się'', gdyż była to kolejna już impreza w ramach Seminarium Ochrony Preciwpożarowej. Inicjatywa ta polega na przedstawieniu krótkich prelekcji przed i w przerwie między koncertami dotyczących ochrony przeciwpożarowej. Dzięki tym prelekcjom, czas między występami obu zespołów, przeznaczony tak czy tak na deinstalację i instalację sprzętu obu zespołów wypełniony był w praktyczny sposób.
piątek, 21 stycznia 2011
Oprócz omawianych w poprzednim wpisie państwowych punktów sprzedaży płyt gramofonowych, w latach 70. i 80., istniały różnego rodzaju komisy i antykwariaty muzyczne, których oferta repertuarowa była nieporównywalnie bogatsza od tego co mogły nam w owym czasie zaoferować księgarnie i sklepy muzyczne działające pod państwowymi szyldami. Niestety ta ,,bogatsza'' oferta skierowana była do ,,bogatszych'' klientów, gdyż ceny niektórych płyt były jak na owe czasy absurdalnie wysokie biorąc pod uwagę zarobki ,,przeciętnego Kowalskiego''.
czwartek, 20 stycznia 2011
Po wspomnieniach związanych z różnego rodzaju ,,giełdami płyt'', chciałbym wspomnieć dziś o oficjalnych punktach sprzedaży płyt gramofonowych sprzed lat. Dziś zajmę się państwowymi placówkami z czasów PRL.
środa, 19 stycznia 2011
Wspominając giełdy płyt, jakie odbywały się w latach 70. i 80. w poprzednim wpisie zadałem sobie pytanie w rodzaju: ,,co zostało z tego dziś?''. Chciałbym rozwinąć ten temat.
wtorek, 18 stycznia 2011
W latach 70. i 80. gdy płyty wykonawców spoza ,,bloku socjalistycznego'' nie były towarem ogólnie dostępnym, a nieliczne płyty z muzyką zachodnich (tak własnie wówczas nazywanych: ,,zachodnich'') wykonawców wydawane w Polsce zawierały w większości przypadkowy repertuar a i tak były u nas ,,towarem spod lady'', istniały różnego rodzaju giełdy płytowe.
poniedziałek, 17 stycznia 2011
,,Magiczny świat jazzu'' to zbiorczy tytuł kolekcji ,,Rzeczpospolitej'', na którą składają się tematyczne woluminy w postaci dwóch płyt CD wydanych w formie książki z wklejonymi plastikowymi ,,trejami'' z CD. Idea zaiście wzniosła: popularyzacja jazzu i stworzenie czegoś w rodzaju bogato ilustrowanej muzycznie encyklopedii jazzu. Autor wszystkich tekstów umieszczonych w książkach a zarazem redaktor całej serii: Marek Dusza włożył zapewne mnóstwo pracy w ten projekt. Niestety pomimo to nie uniknął niedoskonałości i niedopatrzeń edycyjnych. Wszystkie książki z płytami wchodzące w skłąd serii wydane zostały w identycznej konwencji (wyposażone w szaro-bure okładki, pomimo dobrej jakości papieru), dlatego posłużę się przykładem tomu 10: ,,Polscy instrumentaliści jazzowi''.
piątek, 14 stycznia 2011
Pisząc w przedostatnim feletonie o płycie ,,My Love And Inspiration'' JARKA ŚMIETANY, wspomniałem o moim spotkaniu z Artystą nad Jeziorem Strzeszyńskim we wrześniu ub.r. Pamiętam, iż było to spotkanie magiczne a JAREK ŚMIETANA był zachwycony moją miłością do czarnych krążków. Gdy powiedział: ,,Ten wieczór należy do Pana'' i gdy usiedliśmy przy stoliku restauracji ,,Oaza'', oglądając moją kolekcję płyt gramofonowych EXTRA BALL, oraz tych firmowanych wyłącznie Jego nazwiskiem Muzyk począł opowiadać ciekawe historie dotyczące nagrań umieszczonych na każdej z przyniesionych przeze mnie płyt.
czwartek, 13 stycznia 2011
To jedna z tych książek, które czytam jednym tchem, a następnie żal mi tego, iż tak szybko ją przeczytałem. Z niezwykłą błyskotliwością i właściwym sobie poczuciem humoru, Wojciech Mann napisał coś w rodzaju autobiografii, barwnie opisując najważniejsze wydarzenia w ciągu całej swej kariery dziennikarza i redaktora muzycznego, oraz satyryka i autora tekstów piosenek.
środa, 12 stycznia 2011
W przypadku geniuszu muzycznego JARKA ŚMIETANY nie potrafię być obiektywny pisząc o Jego płytach, gdyż jakiś czas temu zatraciłem zdolność zimnej oceny dokonań Polskiego Mistrza Gitary. Najczęściej we wstępach do różnego rodzaju artykułów, recenzji, relacji czy wywiadów z Muzykiem, padają określenia: ,,najwybitniejszy..., największy..., najlepszy... -polski gitarzysta jazzowy''. Nie mam najmniejszych zastrzeżeń co do tych najczęściej wobec Śmietany używanych epitetów.
wtorek, 11 stycznia 2011
Moja przygoda z płytami KARELA GOTTA rozpoczęła się ok.1977 roku, kiedy to w prezencie otrzymałem używany adapter ,,Ziphona'' produkcji NRD, z czasem przerobiony (poprzez odłączenie wewnętrzego wzmacniacza i wymianę wkładki i igły przez Mojego Ojca) na stereofoniczny gramofon, taki -aby można go z powodzeniem podłączyć pod odbiornik ,,Amator Stereo'' krajowej produkcji ,,Unitra'' i cieszyć się stereofonicznym brzmieniem z dwóch kolumn głośnikowych (również ,,Unitra'': 2x15W !).
czwartek, 06 stycznia 2011
Oprócz tradycyjnych albumów płytowych na rynku pojawia się mnóstwo różnego rodzaju boksów zawierających po kilka i więcej płyt. Spośród takich wydawnictw, jakie ukazały się w roku 2010, wybrałem dla siebie trzy.
wtorek, 04 stycznia 2011
Zapewne na niejednej imprezie sylwestrowej zabrzmiała muzyka zespołu BONEY M. Wielu bawiących się w tym roku przy którymś z przebojów zespołu nie zdawało sobie zapewne sprawy, iż dzień wcześniej: 30 grudnia zmarł Bobby Farrell -jedna z ikon muzyki disco lat 70.: ,,Facet z BONEY M.''
środa, 22 grudnia 2010
W ramach Koncertu Gwiazdkowego Poznańskiej Szkoły Muzycznej II st. im.M.Karłowicza w Auli UAM 20 grudnia wystąpił ANDRZEJ SIKOROWSKI wraz z MAJĄ SIKOROWSKĄ. Zanim jednak przejdę do opisu Ich kilkudziesięciominutowego recitalu, chciałbym napisać kilka zdań o całym czterogodzinnym koncercie jaki odbył się w Poznaniu.
środa, 15 grudnia 2010
Recenzując ostatni album PHILA COLLINSA kilka dni temu, poruszyłem problem, który dotyczy również i tego wydawnictwa. Przede mną najnowszy album ROBERTA PLANTA zawierający bowiem również kompozycje powstałe wiele lat temu.
poniedziałek, 13 grudnia 2010
,,Okruchy życia'' -taki tytuł nosi nowa płyta MARTYNY JAKUBOWICZ firmowana jako: MARTYNA JAKUBOWICZ & Żona Lota. Jeden z koncertów promujących to wydawnictwo odbył się 10 grudnia w Poznaniu na deskach ,,Sceny na piętrze'' Estrady Poznańskiej.
sobota, 11 grudnia 2010
Oberwało się PHILOWI COLLINSOWI za tą płytę. Od krytyków, od fanów... Trochę sam jest sobie winien Pan Collins. Po wydaniu poprzedniej płyty zapowiedział wycofanie się i ruszył na wielkie pożegnalne tournee zatytułowane zresztą jednoznacznie: ,,Farewell Tour''. Nagle po ośmiu latach od ostatniego studyjnego albumu ukazuje się kolejna, oficjalna, nowa płyta PHILA COLLINSA, której zawartość budzi wiele kontrowersji.
| < Październik 2017 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

PREMIERA TYGODNIA

Scott DuBOIS

Autumn Wind
PREMIERA 27 PAŻDZIERNIKA 2017

______________________________________

P A T R O N A T Y :

______________________________________

R E K O M E N D A C J E :

Georg RUBY
Windmills
(2017)

Hannes ZERBE Jazz Orchester Berlin
Kalkutta
(2017)

TransMemories
The Sound History of the Earth
(2017)

MORTE PLAYS
Postapo
(2017)

Bob FERREL's
Jazztopian Dream
(2017)

______________________________________

AKTUALNE PUBLIKACJE:

______________________________________

WYTWÓRNIE PŁYTOWE

______________________________________

WYD. PATRONACKIE:

_________________________________