Kategorie: Wszystkie | muzyka
RSS
czwartek, 15 września 2011
The Globetrotters wykonali w Poznaniu zdecydowaną większość materiału ze swej ostatniej płyty: ''Stop Don't Talk'' (2009). Prowadzona w bardzo luźny sposób ''konferansjerka'' Bernarda Maseli stworzyła w klubie klimat, dzięki któremu zatarła się granica między sceną a stolikami klubowymi.
poniedziałek, 12 września 2011

Muszę przyznać, iż miałem nie lada dylemat podczas ostatniego weekendu; w Gnieźnie bowiem odbywał się ''V Atelier Jazz Festival'', nad którym patronat objęło RadioJAZZ.FM z udziałem m.in. Jana Ptaszyna Wróblewskiego, oraz grup Laboratorium i The Colors, w Lesznie natomiast festiwal ''Leszno Czuje Bluesa''. Ostatecznie postanowiłem zostać w Poznaniu i dwa wieczory spędzic w Poznańskim Jazz Clubie ''Blue Note''.

czwartek, 08 września 2011
Podczas wielu rozmów z Jarkiem Śmietaną przeprowadzanych w różnych miejscach Polski przy okazji rozmaitych wydarzeń muzycznych zacząłem przeprowadzać coś w rodzaju wywiadu -rzeki, którego kolejne części rozpoczynam od momentu zakończenia poprzedniej rozmowy. Dziś chciałbym podzielić się fragmentem kolejnej rozmowy przeprowadzonej przy okazji happeningu gitarowego jaki odbył się pod koniec sierpnia w Poznaniu.
poniedziałek, 05 września 2011
Rok 2011 to rok jubileuszów i benefisów Jarka Śmietany. W kwietniu świętowaliśmy okrągłe urodziny Mistrza w Mosinie, w lipcu podczas festiwalu ''Jazz w lesie'' w Sulęczynie miał miejsce koncert ''Jarek Śmietana Birthday Celebration'', a 3 września w Krakowskiej Filharmonii odbył się benefis z okazji 40 lat działalności artystycznej Największego Polskiego Gitarzysty.
czwartek, 01 września 2011

Podczas kolejnych trzech audycji ''LongPlay w RadioJAZZ.FM'' miałem przyjemność podzielić się następnymi płytami z mojej kolekcji na antenie, oraz gościć kilku kolejnych wyśmienitych gości, którzy zaszczycili nas swym udziałem w programach.


Tagi: radio
12:05, longplay_2010 , muzyka
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 30 sierpnia 2011
Hendrixowskie koncerty w Gnieźnie (27 sierpnia) i Poznaniu (28 sierpnia) zakończyły Wielkopolski Festiwal ''Polska Akademia Gitary''. Pomiędzy tymi dwoma koncertami miało miejsce jeszcze jedno wydarzenie; na Poznańskim Starym Rynku odbył się gitarowy happening pod hasłem ''Kiedy byłem małym chłopcem'', który poprowadził Jarek Śmietana.
czwartek, 25 sierpnia 2011
To doprawdy niezwykłe na jakie skarby płytowe można trafić zupełnie przypadkiem. Zdarza mi się nie raz zdobyć płyty, które nie wiadomo jakim cudem przetrwały przez 40 czy 50 lat w stanie idealnym!
Nie wiem kiedy ostatnio pojawił się na antenie jazzowego radia Bill Haley czy Duane Eddy... Obaj pojawili się natomiast w mojej audycji w RadioJAZZ.FM, gdyż nie mogłem oprzeć się pokusie podzielenia się radością zdobycia płyt gramofonowych tych Artystów pochodzących ''z epoki''. Dziś ''parę słów'' w formie pisanej związanych z płytami Billa Haleya, Duane Eddy'ego i Johnny Casha, na które szkoda byłoby tracić cenny czas antenowy podczas audycji kosztem zagrania Muzyki z tych płyt.
poniedziałek, 22 sierpnia 2011
Koniec okresu wakacyjnego wiąże się z coraz mniejszą ilością wydarzeń muzycznych organizowanych ''open air'', a więc koncertów odbywających się na świeżym powietrzu. Kiedy dni stają się coraz krótsze a wieczory nadchodzą szybciej, świeży oddech łapią kluby i sale koncertowe. Niezwykle ciekawie zapowiada się tegoroczny jesienny sezon koncertowy ''Ery Jazzu'', oraz Poznańskiego Klubu ''Blue Note''.
czwartek, 18 sierpnia 2011
Podczas wielu lat obcowania z Muzyką, trafiając na najróżniejsze płyty często nie jestem w stanie poświęcić im wystarczająco dużo czasu i uwagi, gdyż w tzw. ''międzyczasie'' pojawiają się kolejne nowe pozycje, z którymi chciałbym się zapoznać. Dochodzę czasami do paradoksalnego wniosku, iż im więcej Muzyki do nas dociera -tym więcej wartościowych pozycji umyka naszej uwadze. A zatem czy to dobrze, iż dostęp do płyt stał się w dzisiejszych czasach aż tak powszechny?
poniedziałek, 15 sierpnia 2011
Pierwszym koncertem w ramach ''Polskiej Akademii Gitary'', na który udałem się tego roku był występ zespołu, który w drugiej połowie lat 80-tych wywołał spore zamieszanie na polskiej scenie muzycznej. Oto bowiem w czasach eksplozji polskiej muzyki rockowej pojawiło się dwóch Panów, którzy grając na gitarach klasycznych byli w stanie zapełnić niejedną salę koncertową a ich Muzyka akceptowana była zarówno przez miłośników muzyki rockowej jak i zwolenników muzyki klasycznej i wielbicieli jazzu.
czwartek, 11 sierpnia 2011

Z Jarkiem Śmietana poznali się na plaży w Myślenicach zaledwie rok temu. Kiedy Jarek spacerując usłyszał jego grę i śpiew pomyślał w pierwszej chwili, iż ktoś po prostu miał włączony radioodbiornik. Okazało się jednak, iż facet, którego głos dobiegał przy wtórze gitarowych akordów, po prostu śpiewał i grał opodal plaży. Po rozmowie z Wyśmienitym Muzykiem i Wokalistą, który jak się okazało na stałe mieszka w Australii, podjęto wspólną decyzję: spotkamy się w studio! Ich współpraca w międzyczasie zaowocowała wieloma wspólnymi koncertami. Owocem krótkiej jak dotąd współpracy nagraniowej są trzy wspaniałe utwory na najnowszej płycie Śmietany i Wojtka Karolaka: ''I Love The Blues'' (2011).

poniedziałek, 08 sierpnia 2011
Oto krótki opis kolejnych trzech moich audycji w RadioJAZZ.FM nadawanych ''na żywo'' w każdy wtorek w godz.19:00 - 20:00, do których udało mi się zaprosić następnych (po Karen Edwards i Piotrze Baronie) gości. To wspaniałe, iż dzięki współpracy z RadioJAZZ.FM, mało iż mogę dzielić się na antenie wspaniałą Muzyką, to mam też ogromny zaszczyt gościć samych Artystów ją tworzących.

Tagi: radio
21:03, longplay_2010 , muzyka
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 04 sierpnia 2011
Po raz szesnasty już odbył się w Sulęczynie na Kaszubach doroczny festiwal: ''Jazz w lesie''. Inicjatorami przedsięwzięcia są od zawsze: Adam Czerwiński i Jacek Leszewski, a patronem festiwalu jest Jarek Śmietana będący jego dorocznym uczestnikiem.
poniedziałek, 01 sierpnia 2011
Po raz piąty już w Poznaniu odbył się festiwal filmowo -muzyczny propagujący kulturę żydowską. Pokazy filmów oraz koncerty mające miejsce podczas trzydniowego festiwalu są niepowtarzalną okazją zapoznania się z sztuką tworzoną przez artystów zafascynowanych bogactwem kultury żydowskiej.
Jak zwykle podczas trwania festiwalu nie zabrakło ciekawych koncertów, z których wybrałem dwa niezwykłe wydarzenia muzyczne.
czwartek, 28 lipca 2011
Lato to okres niezliczonej wręcz ilości najróżniejszych festiwali i cykli koncertowych. Tego lata miałem przyjemność być świadkiem wielu różnych koncertów odbywających się w ramach takich festiwali w Wielkopolsce jak ,,Jazzonalia'' w Koninie, ,,Summer Rock Festival'' w Sławie, ,,Leszczyńskie Warsztaty Jazzowe'' w Lesznie, czy wydarzenia w samym Poznaniu jak: ''Staromiejskie koncerty'' i ,,Tzadik Poznań Festival 2011''. Spoglądając na mój terminarz nadchodzących wydarzeń, w których mam jeszcze zamiar wziąźć udział tego lata widzę dwie wspaniałe imprezy -iście ''śmietankowe''.
poniedziałek, 25 lipca 2011
W dniach 16-17 i 23-24 lipca 2011 odbywał się w Poznaniu festiwal muzyczny ''XIV Staromiejskie Koncerty Jazzowe i Kameralne''. Spośród siedmiu koncertów odbywających się w ramach tego przedsięwzięcia wybrałem dla siebie trzy: Tfaruk Love Communication, Marcin Fic Quintet i ''The Best of Musical and American Songs''. Chciałbym podzielić się swoimi wrażeniami z tych koncertów.

czwartek, 21 lipca 2011

W związku z prowadzeniem od niedawna audycji autorskich ,,LongPlay'' w RadioJAZZ.FM, sięgnąłem po kilka płyt którymi chciałbym się podzielić zarówno poprzez wyemitowanie ich fragmentów w radio, jak i podzielenie się wrażeniami z ich przesłuchań w tym miejscu.

.

poniedziałek, 18 lipca 2011
28 czerwca po raz pierwszy od dwóch lat miałem przyjemność przygotować i poprowadzić audycję radiową.
Moje autorskie, godzinne bloki emitowane są od tej pory w każdy wtorek w godz.19:00-20:00 oraz w sobotę w godz.16:00-17:00 w ''RadioJAZZ.FM''.

Tagi: radio
19:37, longplay_2010 , muzyka
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 14 lipca 2011

Przy okazji Koncertu Galowego ''7.Międzynarodowych Leszczyńskich Warsztatów Jazzowych'' miałem wielką przyjemność przeprowadzić rozmowę z Piotrem Baronem na temat jego współpracy z wybitnymi muzykami oraz zapytać o kilka szczegółów dotyczących nowej płyty: ''Kaddish''. Z muzyką wypełniającą płytę zapoznałem się tuż po zakończeniu koncertu i spotkania z Artystą.

poniedziałek, 11 lipca 2011
Od 30 czerwca do 7 lipca odbywały się w Lesznie ''7. Międzynarodowe Leszczyńskie Warsztaty Jazzowe'', których dyrektorem artystycznym był Piotr Baron, a patronat medialny nad wydarzeniem objęło ''RadioJAZZ.FM''.
czwartek, 07 lipca 2011
Zakończenie Sezonu Artystycznego Filharmonii Poznańskiej 2010/11 uświetnił niecodzienny koncert. Poznańska Orkiestra wystąpiła pod dyrekcją światowej sławy Carla Davisa, wraz z zaproszonymi gwiazdami: Mary Carewe i Lance Ellingtonem, w programie złożonym z najsłynniejszych tematów pochodzących z filmów o przygodach Jamesa Bonda. Koncert ,,The Music Of Bond'' odbył się nad brzegiem jeziora Malta.
poniedziałek, 04 lipca 2011
Jennifer Batten to amerykańska gitarzystka, znana głównie dzięki 10-letniej współpracy koncertowej z Michaelem Jacksonem i wspólnych nagrań z Jeffem Beckiem (płyty: ''Who Else'' i ''You Had It Coming'') i Carmine Appice'm (''Guitar Zeus''). Oprócz ogromnej popularności jako muzyk sesyjny, Batten nagrywa również solowe albumy (jej ostatnia płyta to ''Whatever'', 2008). Jest ''wysoko notowaną'' gitarzystką w różnego rodzaju rankingach -przez czytelników ''Guitar Player'' została uznana za najlepszą gitarzystkę świata.
czwartek, 30 czerwca 2011

W ubiegłym roku dwukrotnie byłem świadkiem koncertów open air Zespołu Budka Suflera: w Gnieźnie i Śremie.
Bardzo mieszane uczucia jakie żywiłem w związku z tamtymi występami zespołu spowodowały, iż w tym roku dość poważnie rozważałem możliwość nie udania się na kolejny koncert, który miał odbyć się w Wielkopolsce. Tym bardziej, iż w międzyczasie odszedł Romuald Czystaw, którego występy z Zespołem Budka Suflera stanowiły najjaśniejsze chwile koncertów grupy.
Tegoroczny koncert w Pobiedziskach okazał się być jednak nieco inny i zdecydowanie ciekawszy niż zeszłoroczne bliźniaczo podobne do siebie, rutynowe występy najstarszej obok SBB, czynnej polskiej grupy rockowej.

poniedziałek, 27 czerwca 2011
Z wielką radością przyjąłem wiadomość o plenerowych koncertach Raya Wilsona: ,,Genesis Klassik'' jakie mają odbyć się w Wielkopolsce i postanowiłem uczestniczyć w dwóch koncertach: w Suchym Lesie (18.06.2011) oraz Błażejewku (24.06.2011).
Dwa koncerty tego samego projektu koncertowego, które dzieliło kilka dni i zaledwie kilkadziesiąt kilometrów... lecz jakże odmienne wrażenia...
piątek, 24 czerwca 2011
Ekskluzywny wywiad jaki miałem przyjemność przeprowadzić z Artystami 17 czerwca 2011 w Poznaniu,
Karen Edwards i Jarek Śmietana opowiadają o swej kilkunastoletniej współpracy oraz o kulisach powstawania płyt: ,,Everything Ice'', ,,Psychedelic. Music Of Jimi Hendrix'' oraz nowego albumu: ,,I Love The Blues''.
| < Kwiecień 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

CONFUSION PROJECT

Primal

TOŁHAJE
Mama Warhola
(2018)

Łukasz Kwiatkowski
Bach, Saint-Saens, Chopin, Godowski
(2018)

Ireneusz Łukaszewski
Jubilate
(2018)

Krzysztof Firlus / Anna Firlus
Gamba Sonatas
(2018)

Anna Liszewska
Franz Xaver Mozart: Utwory fortepianowe
(2018)