Rekomendacje tygodnia (16)

<< MINIONE TYGODNIE

Niemal równocześnie ukazały się dwie płyty debiutującej na srebrnym krążku grupy Adam Jarzmik Quintet. Poza studyjnym albumem "Euphoria" ukazała się bowiem także płyta koncertowa "Live at Radio Katowice", którą wraz z numerem wakacyjnego Jazz Forum otrzymali prenumeratorzy. Skład, którego liderem jest pianista i kompozytor Adam Jarzmik ma za sobą kilka znaczących sukcesów jak choćby 1. miejsce podczas 19. Bielskiej Zadymki Jazzowej i Grand Prix Jazz nad Odrą 2017. Wraz z liderem i autorem pięciu kompozycji jakich słuchamy na płycie, skład zespołu tworzą: Jakub Łępa (saksofon), Paweł Palcowski (flugelhorn), Maciej Kitajewski (kontrabas) oraz znany z autorskiego projektu Essential Group, perkusista Piotr Budniak. Gościnnie podczas koncertu zagrał z Kwintetem gitarzysta Jakub Mizeracki.

Energetyczną mieszankę muzyki etnicznej i jazzu znajdziemy na płycie powstałego przed trzema laty w Hiszpanii składu Tommy Caggiani Therion Project. Liderem zespołu i kompozytorem całego repertuaru jest pochodzący z Włoch wirtuoz instrumentów perkusyjnych Tommy Caggiani. Wydany pod koniec czerwca nakładem słowackiej wytwórni Hevhetia album "Magic Seeds" zawiera pięć rozbudowanych premierowych tematów. Skład grupy wraz z liderem otoczonym baterią instrumentów perkusyjnych i perkusjonaliów tworzą: grający na sksofonie altowym i flecie Guillem Ferrer, gitarzysta Max Canalda, pianista Diego Belzunegui i basista German Ruiz-Alejos.

Kolejnym projektem występującego pod pseudonimem Silberman perkusisty Łukasza Stworzewicza po zjawiskowym albumie "Silberman and Three of a Perfect Pair", jest płyta firmowana szyldem Silberman New Quintet. Skład z liderem tworzą: Maciej Obara (saksofon), Mateusz Gawęda (fortepian), Jakub Mielcarek (kontrabas) i Artur Kudłacik (gitara basowa). Muzyka kwintetu mieni się wachlarzem rozmaitych klimatów; od lirycznej ballady do dynamicznych niemal rockowych, pełnych ekspresji utworów, nasyconych rozwiniętymi improwizacjami. Muzycy sięgnęli też po słynny temat Nino Roty z kultowego filmu "La Strada".

Po wielu spektakularnych sukcesach jak choćby zwycięstwo podczas "Azoty Tarnów International Jazz Contest" czy ''Jazz Juniors'', założony na początku 2012 roku krakowski NSI Quartet w roku 2013 doczekał się debiutanckiej płyty, stosownie zatytułowanej ''Introducing''. Po czterech latach od debiutu ukazał się kolejny album grupy zatytułowany "The Look Of Cobra". Zespół tworzą młodzi, doświadczeni muzycy, mający za sobą udział w wielu doskonałych konstelacjach jazzowych. Kompozytor i trębacz Cyprian Baszyński ma za sobą współpracę z kilkoma teatrami oraz udział w przedsięwzięciach muzycznych z takimi choćby instrumentalistami jak Piotr Baron, Zbigniew Namysłowski czy Joachim Mencel i Frank Parker. Współtworzący z nim w składzie NSI sekcję dętą, saksofonista i kompozytor Bartek Prucnal to muzyk mogący poszczycić się współpracą m.in. z Michałem Urbaniakiem i Jarkiem Śmietaną. Sekcję rytmiczną NSI Quartet tworzą znani m.in. ze składu Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Trio: kontrabasista Maciej Adamczak i perkusista Dawid Fortuna. Gościem zespołu jest grający w kilku utworach, laureat Fryderyka, znakomity pianista Dominik Wania.

Jedną z dwóch płyt składu Adam Jarzmik Quintet jakie ukazały się w 2017 roku jest album "Euphoria". Nasycona ogromnym szacunkiem dla jazzowej tradycji muzyka kwintetu emanuje jednocześnie świeżością i pomysłowymi rozwiązaniami. Poza premierowymi kompozycjami pianisty lidera składu Adama Jarzmika, w programie płyty znajdziemy też ciekawą wersję "Solar" Milesa Davisa.
.

Skomponowane w połowie lat 70-tych 14-częściowe "Requiem" Alfreda Schnittke to utwór bardzo ekspresyjny, pełen dramatycznych kontrastów. Innowacją w formule mszy żałobnej, swymi tradycjami sięgającej późniego średniowiecza, jest wykorzystanie w instrumentarium elektrycznych gitar i zestawu perkusyjnego. To prekursorskie pod względem brzmieniowym dzieło znajdziemy na płycie nagranej przez Zespół Instrumentalny Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie i Chór Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Program płyty uzupełnia kilka minut wypełnionych cyklem Trzech pieśni religijnych na chór mieszany, odwołujących się w swym kilmacie do muzyki cerkiewnej. czytaj również >>

Znany i ceniony w środowisku muzyki klasycznej skrzypek Krzystof Lasoń firmuje album zatutułowany "A Violino Solo". Na płycie znajdziemy Sonaty na skrzypce skomponowane na przestrzeni 200 lat przez Johanna Sebastiana Bacha, Eugene Ysaye i ojca wykonawcy, Aleksandra Lasonia. Zestawienie utworów wielkich mistrzów minionych epok z powstałą w 1975 roku I Sonatą na skrzypce solo swego ojca, to program zwracający przede wszystkim uwagę na ostatni z wymienionych utworów. Warto wiedzieć, iż po prawykonaniu Sonaty Lasonia w 1978 roku, krytycy w entuzjastycznych recenzjach najczęściej porównywali ją właśnie z utworami Bacha i Ysaye'a. Dzięki wydanej właśnie płycie mamy okazję przekonać się o słuszności tej tezy.  czytaj również >>

Nakładem włoskiej wytwórni Emme Record ukazał się debiutancki album tria prowadzonego przez pianistę i kompozytora Mateusza Pałkę. Założony w 2016 roku w Krakowie zespół, jest laureatem II Nagrody 40-tej edycji Festiwalu Jazz Juniors, a wraz z liderem skład tworzą: Piotr Południak (kontrabas) i Patryk Dobosz (perkusja). Płytę wypełnia materiał inspirowany folklorem i muzyką klasyczną, utrzymany w konwencji typowego jazzowego tria fortepianowego. Poza własnymi premierowymi kompozycjami na albumie zatytułowanym "Sansa" znajdziemy też ciekawą interpretację tematu Cole Portera:"I Love You".

W bieżącym roku przypada 25 rocznica założenia wytwórni ACT, która wypracowała sobie wyjątkowy status jednej z największych na świecie wytwórni jazzowych, a na pewno najbardziej rozwijającej się w Europie niezależnej wytwórni. Wydawnictwo, po zakończeniu 30-letniej kariery menedżera w międzynarodowym biznesie muzycznym w EMI Electrola, później WEA (Warner), powołał do życia Siggi Loch. Dziś ACT jest potentatem fonograficznym, mającym w swym katalogu ponad 400 tytułów. Z okazji 25-lecia wytwórni, związani z nią artyści przygotowali specjalne premierowe nagrania, jakie wypełniły jubileuszową płytę: "Twenty Five Magic Years. The Jubilee Album". W związku z jubileuszem wytwórni 2 kwietnia miała też miejsce specjalna koncertowa gala w Berlinie. Dokumentująca ją płyta: ACT Family Band "The Jubilee Concerts", zawiera nagrania m.in. Nilsa Langrena, Michaela Wollny'ego, Joachima Kuhna i Adama Bałdycha.

Szwedzki puzonista i producent muzyczny Nils Landgren wraca z projektem Funk Unit. ''Unbreakable'' to kolejny album formacji hołdującej muzyce r'n'b i funk. Siedmioosobowy europejski skład doskonale potrafi odtworzyć brzmienie będące jednoznacznym hołdem w stronę estetyki muzyki zza Oceanu. Co ciekawe; produkcje Landgrena pod szyldem Funk Unit w żadnym wypadku nie robią wrażenia imitacji, lecz emanują autentyzmem i oryginalnością właściwą stylistyce przypisywanej raczej amerykańskim formacjom. Nowy album muzycy zrealizowali z trojgiem gwiazd światowego jazzu: gitarzystą i wokalistą Rayem Parkerem Jr., oraz trębaczami Randym Breckerem i Timem Hagansem.

Kolejny album znakomitego niemieckiego perkusisty i kompozytora Wolfganga Haffnera stanowi kontynuację albumu "Kind of Cool" wydanego przed dwoma laty. O ile na wspomnianej płycie muzyk zaprezentował nowe, wyjątkowo ciekawe wersje nieśmiertelnych standardów wybranych ze skarbnicy cool jazzu, nowy album zadedykował utworom o hiszpańskim rodowodzie. Płytę stosownie zatytułowaną "Kind of Spain", która ukaże się 25 sierpnia, wypełniają tematy z dorobku m.in. Chucka Mangione, Joaquina Rodrigo i Chicka Corei. Znanemu z współpracy z takimi muzykami jak Albert Mangelsdorff, Pat Metheny, Chaka Khan czy Nils Landgren, Wolfgangowi Haffnerowi towarzyszą w nagraniach: trębacz Sebastian Studnitzky, Daniel Stelter (gitara), genialny pianista Jan Lundgren, oraz Christopher Dell (wibrafon) i Lars Danielsson (kontrabas).

Znany z albumów Wolfganga Haffnera, Torstena Goodsa, Rigmor Gustafsson oraz formacji Nils Landgren Funk Unit, Magnus Lindgren proponuje autorski album "Stockholm Underground". W nagraniu płyty wspomogli go zaprzyjaźnieni artyści tacy jak pianista Daniel Karlsson, grający na gitarze basowej Lars Danielsson, czy bluesowy gitarzysta Eric Bibb i wokalistka Ida Sand. W programie płyty poza premierowymi utworami, znajdziemy też stylowo opracowany, słynny przebój Procol Harum: "A Whiter Shade Of Pale". Płyta ukaże się 25 sierpnia.

Ciekawostką w przypadku niemieckiego tria Three Fall są ogromne sukcesy i entuzjastycznie przyjmowane koncerty zespołu w Chinach i Rosji. Sprawia to że formacja znana jest bardziej za granicą niż w rodzimych Niemczech. Ciekawe brzmienie oparte na puzonie i saksofonie tenorowym lub klarnecie basowym wspierane rytmicznie tylko przez perkusję (w składzie nie ma basu) pozwala zachwycić się słuchaczowi oryginalnością i pełnią uzyskanego soundu dyskretnie wspieranego przez elektroniczne efekty. Młodzi muzycy emanują przy tym poczuciem humoru i jednoczesnym dystansem wobec własnych muzycznych poszukiwań i fascynacji, Nowy album Three Fall stanowi wyłamanie się z dotychczasowej konwencji instrumentalnej, bowiem na płycie "Four", muzykom towarzyszy wokalistka Melanie. Poza kompozycjami puzonisty Tila Schneidera oraz saksofonisty i klarnecisty Lutza Streuna, na nowej płycie muzycy sięgneli też m.in. po utwory z repertuaru Esbjorn Svensson Trio i ...popularnej grupy Ace Of Base.

Rosyjska pianistka Irina Chukovskaya należy dziś do elitarnego grona najwybitniejszych europejskich mistrzyń klasycznej klawiatury. Jest laureatką rozlicznych konkursów i festiwali fortepianowych, w tym także Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Na swej nowej płycie Chukovskaya proponuje zestaw trzech bardzo uduchowionych utworów fortepianowych Roberta Schumanna: "Intermezzo, Op.4", "Fantasiestucke, Op.12" oraz cykl "4 Klaviersucke, Op.32". Tak ułożony program w pełnym wdzięku i gracji wykonaniu zapewnia godzinny seans z muzyką sięgającą do najskrytszych zakamarków duszy. czytaj również >>

W cyklu płyt prezentujących dorobek artystyczny Krzysztofa Meyera pojawił się album "Works for Choir and Orchestra" złożony z czterech utworów: "Hommage a Johannes Brahms", wirtuozowski Koncert nr 2 na flet i orkiestrę, refleksyjny "Farewell Music" oraz pełna ekspresji Msza na chór mieszany, organy i orkiestrę. Krakowski kompozytor, pianista, pedagog oraz autor m.in. monografii Lutosławskiego i Szostakiewicza, należy dziś do grona najważniejszych twórców przełomu XX i XXI wieku w Polsce, a po jego utwory sięgają dziś rozliczni artyści chcący zmierzyć się z ich wyjątkową formą i przekazem. Seria płyt wytwórni DUX z kompozycjami Krzysztofa Meyera ukazuje wyjątkowy kunszt artysty oraz jego niezwykłą wszechstronność w zakresie tworzenia rozmaitych form muzycznych.  czytaj również >>

Chicagowski trębacz jazzowy Chris Pasin występował wraz z takimi gwiazdami jak Frank Sinatra, Tony Bennett, Sarah Vaughan, Mel Torme, Ray Charles czy Nancy Wilson. Muzyk zasilał też skład zespołu Buddy Rich Band, a przez 10 lat koncertował z formacjami legendarnego duetu Toshiko Akioshi / Lew Tabackin. Artysta prowadzi też własne projekty, pośród których warto wymienić inspirowany twórczością Ornette Colemana: Ornetiquette, czy program z muzyką Richiego Beiracha. Na 6 października wytwórnia Planet Arts zapowiada premierę płyty, która okazać się może jednym z najczęściej słuchanych albumów najbliższej zimy. Pod szyldem: Chris Pasin and friends ukaże się album zatytułowany "Baby It's Cold Outside", swym klimatem i repertuarem jednoznacznie nawiązującym do zimy i okresu świątecznego. Takie tematy jak "Have Yourself a Merry Little Christmas", "Santa Claus is Coming to Town" czy "I'll be Home for Christmas" usłyszymy w jazzowych opracowaniach, nagranych przez Chrisa Pasina w różnych składach.

"No Depression In Heaven" to tytuł trzeciego albumu szwajcarskiej formacji Ghost Town, który ukaże się 29 września. To zarazem pierwsza płyta, na której zespół złożony z doświadczonych muzyków jazzowych zerwał z formułą instrumentalnego tria. Czteroosobowy skład tworzą dziś: wokalistka Joana Aderi, gitarzysta i kompozytor większości repertuaru Urs Vögeli, Claude Meier (bass, syntezator) i Lukas Mantel (perkusja). Nagrywając album muzycy inspirowali się opowiadaniami Edgara Alana Poe, filmami Davida Lyncha oraz muzyką Davida Byrne'a i Toma Waitsa. czytaj również >>

Muzyka obchodzącej w tym roku 20-lecie istnienia grupy Free Radicals zawsze silnie zaangażowana w aktualne problemy świata. Artyści komentowali swymi kolejnymi albumami otaczającą nas rzeczywistość, m.in. wojnę w Iraku czy napływ uchodźców do U.S.A. Nowy album zespołu "Outside The Comfort Zone", nagrany w silnym 9-osobowym składzie, ostrzega przed problemem dotyczącym części społeczeństwa nie dostrzegającego naruszania praw człowieka na świecie. Na płycie słyszymy wielu wyśmienitych gości, jak m.in.znani z współpracy z Bennym Goodmanem i Sun Ra Arkestra wibrafoniści Harry Sheppard i Damon Choice. Nowa płyta Free Radicals ukaże się 23 września.

Dave Stryker to dziś jeden z najbardziej fascynujących gitarzystów jazzowych, dysponujący rozpoznawalnym soundem i charakterystycznym sposobem frazowania. W ubiegłym roku cieszyliśmy się płytą "Routes"nagraną w składzie prowadzonym przez muzyka wraz z saksofonistą Stevem Slagle. Album ten ma już następcę, bowiem już na 1 września zaplanowano premierę kolejnej płyty Dave'a Strykera: "Strykin' Ahead". Tym razem są to nagrania w konwencji kwartetu, który wraz ze Strykerem tworzą: Ateve Nelson (wibrafon), Jared Gold (organy) i McClenty Hunter (perkusja). Poza premierowymi kompozycjami gitarzysty, muzycy sięgnęli też po utwory z dorobu m.in. Wayne Shortera, Billy'ego Strayhorna, Clifforda Browna i Charliego Parkera. czytaj również >>

25 sierpnia to premiera bardzo oczekiwanego drugiego już albumu nagranego w konstelacji Adam Bałdych & Helge Lien Trio. Album zatytułowany "Brothers" jest następcą jednej z najciekawszych europejskich płyt roku 2015: "Bridges". Tym razem skład poszerzono o jeszcze jednego muzyka, znanego norweskiego saksofonistę Tore Brunborga. Dziewięć utworów wypełniających nowy album to premierowe kompozycje Adama Bałdycha oraz jazzowa transkrypcja wielkiego przeboju Leonarda Cohena: "Hallelujah". Wirtuozeria Adama Bałdycha przekracza wszelkie granice możliwości instrumentu oraz niszczy międzygatunkowe bariery i granice pomiędzy strukturą kompozycji a improwizacją. Połączenie tych elementów z możliwościami jednego z najlepszych w Europie składów jazzowych jakim jest Trio Helge Liena, oraz kunsztem świetnego saksofonisty Tore Brunborga, zapewnia muzykę, od której trudno będzie się uwolnić. czytaj również >>

W roku 2015, urodzony w 1991 roku, pochodzący z Zielonej Góry - perkusista i kompozytor Piotr Budniak zadebiutował autorskim albumem "Simple Stories About Hope And Worries". Muzyk już w wieku zaledwie 15 lat, zajął II miejsce podczas Jazz Juniors, a w roku 2012 został wraz z zespołem LemON laureatem Must Be The Music. Właśnie ukazał się drugi album firmowany szyldem Piotr Budniak Essential Group: "Into the Life". Skład formacji tworzą z liderem saksofoniści Jakub Skowroński i Wojciech Lichtański, gitarzysta Szymon Mika, pianista Kajetan Borowski i kontrabasista Alan Wykpisz. Autorski materiał wypełniający konceptualny album, stanowi konsekwentną kontynuację znakomitego debiutu zespolu sprzed dwóch lat.

Płyta "The Harp's Theatre" to autorski projekt hiszpańskiej harfistki Sary Águeda. Artystka w 3 aktach przedstawia opowieść, w której główną rolę gra hiszpańska harfa. Na przełomie XVII i XVIII wieku harfa z krzyżowym naciągiem strun uchodziła na Półwyspie Iberyjskim za prawdziwie królewski instrument. Z tego też okresu pochodzą wybrane fragmenty dzieł, które zebrane w formie krótkich fragmentów tworzą całość programu płyty. Harfistce towarzyszą śpiewacy: Adriana Mayer i Victor Sordo, oraz grająca na hiszpańskiej vihueli (rodzaj gitary) Calia Alvarez i perkusista Daniel Garay. czytaj więcej >>

Działalność katowickiego zespołu o niekonwencjonalnej nazwie: {oh!} Orkiestra Historyczna, skupia się wokół muzyki dawnej, wykonywanej w możliwie najbardziej jej oryginalnej formie. Zespół tworzony przez grupę wyjątkowych młodych instrumentalistów a zarazem wielkich pasjonatów muzycznych, często koncertuje starając się dotrzeć do jak najbardziej rozległej grupy odbiorców, oraz ciągle udoskonalając swój warsztat techniczno - instrumentalny. Niewiele jest dziś zespołów mogących poszczycić się tak wyszukanym a jednocześnie wyjątkowo atrakcyjnym repertuarem. Opracowanie i wykonanie natomiast stawia {oh!} w elitarnym gronie orkiestr kameralnych o wyraźnie zakreślonym profilu i indywidualnym brzmieniu. Po płycie z utworami późnego baroku i klasycyzmu stworzonymi przez niemieckich kompozytorów ("Schreyfogel / Schaffrath / Visconti", 2015), trafia do nas album "Music of French Masters" z francuską muzyką barokową dworu Ludwika XIV skomponowaną przez Jeana-Baptiste Lully, François Couperina, Marina Maraisa i Andre Camprę, oraz nie związanego z dworem Michele'a Corrette.   czytaj więcej >>

Najlepszą rekomendacją dla kolejnej płyty są nazwiska muzyków i wyjątkowy repertuar. Występujący na co dzień z najznakomitszymi polskimi orkiestrami filharmonicznymi, znany z wielu płyt wiolonczelista Tomasz Strahl oraz jeden z najwybitniejszych pianistów europejskich Janusz Olejniczak, sięgnęli po utwory Fryderyka Chopina, w tym także te rozpisane na głos i fortepian, proponując ich instrumentalne transkrypcje. Historia transkrypcji utworów Chopina sięga roku 1830 i pierwszych ich publikacji przez Antoniego Orłowskiego. Najnowsza płyta "Fryderyk Chopin - Transcriptions for Cello & Piano" stanowi wyjątkowo wartościową pozycję fonograficzną, w wyjątkowy sposób wzbogacając kolekcję blisko 7 tysięcy rozmaitych chopinowskich opracowań.   czytaj więcej >>

Pochodzący z Maroka a osiadły w Australii gitarzysta i kompozytor Albare (Albert Dadon) w roku 2012 zachwycił nas albumem ''Long Way'' firmowanym jako Albare iTD (International Travel Diary) odwołującym się do kultury Afryki, Bliskiego Wschodu i Europy połączonych z tradycjami i dziedzictwem światowego jazzu. Tymczasem już od 27 lat wraz z grającym na instrumentach klawiszowych Philem Turcio, gitarzysta współtworzy duet Urbanity. Projekt Łączący elektroniczne brzmienia z dźwiękami gitary dotychczas zyskał szerokie uznanie w Australii, a dzięki nowemu albumowi "Urban Soul" ma szansę zwrócenia na siebie uwagi również w Stanach Zjednoczonych i Europie. Płytę wypełniają oryginalne kompozycje obu artystów oraz nowatorska interpretacja ballady The Rolling Stones: "Angie".    czytaj więcej >>

Twórczość węgierskiego kompozytora Zoltána Jeneya nie jest w Polsce wystarczająco rozpowszechniona. Tymczasem ten urodzony w 1943 roku artysta, ma na koncie muzykę do niezliczonej ilości filmów z lat 70-tych, a dziś należy do grona najwybitniejszych współczesnych europejskich przedstawicieli minimalizmu. Cykl "Wohin?" ("Gdzie?") jaki poznajemy na płycie nagranej przez MR Symphony Orchestra pod batutą Zoltána Kolcsisa oraz grono wybitnych węgierskich instrumentalistów, zbudowany został na bazie kompozycji powstałej w odpowiedzi na apel magazynu Musik Texte z roku 2003. Apelowano wówczas do kompozytorów o wypowiedzenie się na temat wojny w Iraku. Na płycie umieszczono zapis zrealizowany podczas koncertu jaki odbył się z okazji 70. urodzin kompozytora w Akademii Muzycznej w Budapeszcie.  czytaj więcej >>

KOLEJNE TYGODNIE >>

The Stanley CLARKE Band

The Message
PREMIERA 29 CZERWCA 2018

Cyrille AIMEE
Live
(2018)

Johann Sebastian Bach
Goldberg Variations, BWV 988
(2018)

Agata KIELAR-DŁUGOSZ / Andrzej JUNGIEWICZ
For You, Anne-Lill
(2018)

Marek SZLEZER
Karol Szymanowski - Piano Music
(2018)

Paweł Łukaszewski
Musica Profana 2
(2018)