Rekomendacje tygodnia (23)

<< POPRZEDNIE

Ortalion to istniejący od 2011 roku gdański sekstet preferujący bardzo energetyczną muzykę balansującą na pograniczu jazzu i rytmicznej, niemal tanecznej muzyki elektronicznej. Liderem zespołu jest kompozytor i producent, wirtuoz elektronicznych instrumentów klawiszowych, Cezary Morawski. Muzyk znany jest z udziału w takich projektach jak Groovekojad i Lipali oraz współpracy z zespołami Apteka i Behemoth. W roku 2016 ukazał się debiutancki album zespołu zatytułowany po prostu "Ortalion", a drugą płytą grupy jest "O 2". Muzyka Ortalionu to podana w doskonałych proporcjach mieszanka jazzu, funku, rocka i przestrzennej elektroniki.  czytaj więcej >>

Gitarzysta i wokalista Wojciech Ciuraj to lider progresywnej grupy Walfad, mającej na swym koncie trzy świetnie przyjęte albumy oraz suportowanie takich wykonawców jak Procol Harum czy Marillion. Pod koniec 2017 roku ukazała się pierwsza solowa płyta muzyka "Ballady bez Romansów". Muzyk postawił tym razem na krótkie formy utrzymane w melodyjnej konwencji łącząc brzmienia lat 70-tych z muzyką folk. Do zespołu Wojciech Ciuraj zaprosił swych wieloletnich przyjaciół z rodzinnego Wodzisławia Śląskiego, z którymi jednak nie miał dotąd sposobności współpracować. Ich doświadczenia zdobyte na gruntach muzyki klasycznej, jazzowej i popu, w połączeniu z rockową naturą lidera stworzyły interesującą mieszankę brzmień i klimatów.  czytaj więcej >>

 

Tegorocznemu Festiwalowi Era Jazzu Aquanet Jazz Festival, tradycyjnie już towarzyszy wydanie okolicznościowego albumu płytowego z nagraniami wykonawców jacy pojawią się podczas 5 dni trwania imprezy. Starannie wydana w formie ilustrowanego albumu z biogramami artystów promocyjna płyta, stanowić będzie wyjątkową pamiątkę z koncertów. Doskonale iż z okazji kolejnej odsłony Ery Jazzu również udało się doprowadzić do wydania tak niecodziennej pozycji fonograficznej. Forma tego rodzaju festiwalowych płyt sprawdza się doskonale w zakresie promocji wydarzenia na antenach rozgłośni radiowych. To także niesłychana gratka dla kolekcjonerów płyt. 6 nagrań jakie słyszymy na płycie "Era Jazzu 2018" to utwory z repertuaru: Tingvall Trio, Kacpra Smolińskiego, E.J.Stricklanda, Nicholasa Paytona, duetu Omar Sosa & Paolo Fresu, oraz Sarah McKenzie.

Spin Cycleto kwartet powołany do życia w 2014 roku przez saksofonistę Toma Christensena i perkusistę Scotta Neumanna. Skład uzupełniają gitarzysta Pete McCann i basista Phil Palombi. Wszyscy muzycy wywodzą się ze ścisłej czołówki niezależnej sceny jazzowej Nowego Jorku i znani są z wielu albumów i muzycznych konstelacji z takimi postaciami jak Woody Herman, Joe Lovano, Lee Konitz, Toshiko Akiyoshi czy Maynard Ferguson. Założyciela kwartetu, perkusistę Scotta Neumanna znamy też z tria znakomitego kontrabasisty Marka Wade'a i dwóch nagranych w tym składzie albumów: "Event Horizon" i wydanego w styczniu tego roku "Moving Day". Muzyka Spin Cycle to eklektyczna mieszanka rozmaitych nurtów jazzu, nasączona zarówno elementami funky jak free jazzu. 6 kwietnia wydany zostanie drugi album kwartetu: "Assorted Colors", na którym poza kompozycjami liderów składu: Christensena i Neumanna, znajdziemy ciekawie zaaranżowane przez pierwszego z wymienionych "It's Allright With Me..." Cole'a Portera.

Dafô String Quartet to żeński kwartet smyczkowy specjalizujący się w kameralnej muzyce współczesnej. Płyta zawiera nagranie III Kwartetu op.67 "...songs are sung" skomponowanego przez Henryka Mikołaja Góreckiego w latach 90-tych na zamówienie kwartetu Kronos. Swym klimatem utwór silnie nawiązuje do słynnej III Symfonii Pieśni Żałosnych, stanowiąc rodzaj kameralnego komentarza do owego dzieła. W utworze dominuje charakterystyczny dla stylu Góreckiego pełen emocji poruszający klimat, doskonale uchwycony przez kwartet Dafô (Justyna Duda, Danuta Augustyn - skrzypce, Aneta Dumanowska - altówka i Anna Armatys - wiolonczela).

W 35-rocznicę śmierci wybitnej poetki Kazimiery Iłłakiewiczówny ukazał się wyjątkowy album. Trębacz i kompozytor Maciej Fortuna przygotował muzykę do kilkunastu jej wierszy, które na płycie śpiewa młoda wokalistka Kamila Salach. Płyta zatytułowana: "Iłła", dokumentuje projekt powstały na zamówienie Biblioteki Raczyńskich w ramach Festiwalu Frazy 2017. Starannie wydana płyta zawiera także książeczkę zawierającą biografię związanej z Poznaniem poetki, oraz wiersze. W nagraniach zrealizowanych pod koniec 2017 roku w studio Fortuna Music udział wzięli także: Dominik Mąkosa (fortepian), Roman Chraniuk (kontrabas) i Jakub Miarczyński (perkusja).  czytaj również >>

"Po katastrofie" to kompozycja Krzysztofa Komedy, która po raz pierwszy pojawiła się w 1967 roku na płycie noszącej tytuł: "Meine Süße Europäische Heimat” ("Moja słodka Europejska Ojczyzna”). Właśnie ten utwór posłużył za tytuł albumu "After The Catastrophe" nagranego przez Eljazz Big-Band, skład prowadzony przez bydgoskiego perkusistę, kompozytora i animatora jazzu, Józefa Eljasza. W ostatnich latach mieliśmy do czynienia z wieloma rozmaitymi aranżacjami utworów Komedy. Po raz pierwszy jednak najpopularniejsze jego kompozycje słyszymy w opracowaniu na kilkunastoosobową orkiestrę jazzową. W składzie big-bandu wspomaganego przez Orkiestrę Kameralną Filharmonii Narodowej, znaleźli się tacy muzycy jak m.in. Maciej Sikała, Henryk Miśkiewicz, Zbigniew Wrombel, Szymon Łukowski i Jacek Namysłowski, a gościem na płycie jest znakomity gitarzysta Mike Stern. W programie albumu znalazły się takie utwory jak: "Svantetic", "Dwoje ludzi z szafą", "Astigmatic", "Kattorna" czy nieśmiertelna kołysanka "Rosemary's Baby"czytaj również >>

The Composers' Orchestra Berlin (C.O.B.) to zespół założony w 2011 roku przez angielską kompozytorkę, dyrygentkę i pedagoga - Hazel Leach. Ideą jazzowej orkiestry C.O.B. jest wykonywanie muzyki nie tylko przez improwizujących instrumentalistów, lecz także przez samych jej kompozytorów. Opracowany w niezwykle innowacyjny sposób repertuar C.O.B. zawiera w sobie utwory nawiązujące do niemal każdej stylistyki muzycznej, z przewagą jazzu i world music. Szerokie instrumentarium jakim dysponuje ponad 20-osobowy skład orkiestry pozwala na wielowarstwowe kreacje muzyczne i osiąganie rozmaitych brzmień częstokroć zawartych w granicach jednego utworu. Pośród muzyków założonej przez Hazel Leach - The Composers' Orchestra Berlin, znajdziemy także najbardziej kreatywnych artystów niemieckiej jazzowej sceny ostatnich lat, jak m.in. wiolonczelistkę Susanne Paul, czy charakteryzująca się wyjątkowym brzmieniem i frazowaniem, pianistkę i kompozytorkę Fee Stracke. Nowy (kolejny po "Free Range Music", 2014) album orkiestry nosi tytuł: "Postcard Collection" i zawiera 8 utworów inspirowanych klimatem różnych miejsc na świecie.

"In Spheres" to album zrealizowany przez dwoje poszukujących nowych środków wyrazu młodych artystów: wokalistkę Barbarę Bath i pianistę Manuela Krassa. Większość płyty to nowe kompozycje, będące zbiorem melodyjnych utworów z pogranicza jazzu, pop i folk, zaaranżowanych z szerokim zastosowaniem elektroniki. Doświadczenie zdobyte dzięki zaangażowaniu się w pracę nad muzyką dla teatru i przedstawień wizualnych, sprawia iż płyta współpracujących z sobą od 2007 roku niemieckich artystów, prowokuje wyobraźnię i kreuje specyficzny klimat. Poza własnymi utworami, Bath i Krass sięgnęli także po kompozycje Michela Legranda, Cole Portera i Johna Rzeznika.

W 2015 roku światło dzienne ujrzał album "Animata" nagrany przez szwajcarską wokalistkę Sarah Buechi i niemieckiego perkusistę Christopha Haberera. Efekt wspólnej pracy kompozytorskiej obojga wywodzących się z różnych pokoleń i artystów, zdobył szerokie uznanie odbiorców. Muzyka mieniąca się pulsującymi rytmami, eksponująca rozmaite gatunki, łącząca elektronikę, rozmaite instrumenty perkusyjne Haberera ze zmysłowym silnym głosem wokalistki robi ogromne wrażenie. Sarah Buechi posługuje się swym głosem niczym instrumentem muzycznym o niezwykle szerokich możliwościach. W wokalizach niejednokrotnie nawiązuje do estetyki dalekowschodniego folkloru nadając utworom orientalnego posmaku. Doskonale, iż artyści powrócili do wspólnego projektu i zdecydowali się na jego kontynuację. Nowy album duetu Animata nosi tytuł "Duality".

Inicjatorem projektu Susanne Paul's Move String Quartet oraz kompozytroem materiału wypełniającego album "Short Stories" jest potrafiąca bezkonfliktowo połączyć z sobą jazz, flamenco i tango. wiolonczelistka Susanne Paul. Wraz z nią kwartet tworzą: znany z płyt takich wytwórni jak ECM i ACT, skrzypek Gerdur Gunnarsdottir z Islandii, altwiolistka Marie-Theres Hartel oraz znany z współpracy m.in. z Lee Konitzem, Albertem Mangelsdorfem, Joeyem Baronem i Markusem Stockhausenem, portugalski kontrabasista Carlos Bica. Po albumie "El Camino" z roku 2013, Kwartet Susanne Paul ponownie proponuje muzykę łączącą w sobie charakterystykę kameralnej muzyki klasycznej z wspaniale kreowanymi improwizacjami, przynależnymi jazzowi.

Pamiętani z wyśmienitego albumu ''Flussrauchen'' (2014), wywodzący się z różnych pokoleń niemiecy instrumentalisci: Sebastian Sternal (fortepian) i Dieter Manderscheid (kontrabas), ponownie nagrali razem płytę. Tym razem nie jest to album zrealizowany w konwencji kameralnego duetu, a kwartet którego skład uzupełniają: saksofonista Claudius Valk i perkusista Dominik Mahning. Płytę przewrotnie zatytułowaną "Pop" wypełniają autorskie utwory czterech muzyków, oraz kompozycje Thomasa Heberera i improwizacje oparte na utworach Claude Debussy'ego i Karlheinza Stockhausena.

7 marca światło dzienne ujrzał kolejny album zjawiskowej wokalistki Anny Gadt. Po klimatycznym krążku "Breathing" (2013) nagranym wraz z triem RGG, stylistycznie kontrastującej z nim płycie powstałej w ramach formacji Nash ("Trik", 2016) i albumie "Reinassance" (2017) opartym na klasycznych pieśniach liturgicznych, psalmach i utworach świeckich (nagranym z akordeonistą Zbigniewem Chojnackim i Krzysztofem Gradziukiem za perkusją), wyjątkowa artystka proponuje płytę "Mysterium Lunae", nagraną ponownie z muzykami RGG oraz wiolonczelistką Annemie Osborne. Złożony z trzech wzajemnie uzupełniająch się części album, wypełniają autorskie kompozycje Anny Gadt, oprawioną muzycznie poezję Bolesława Leśmiana, oraz impresje, nagrane w duetach z kontrabasem i wiolonczelą.

Po wydanych nakładem wytwórni DUX płytach monograficznych z utworami Ludwiga van Beethovena, francuski pianista Jean-Claude Henriot firmuje płytę poświęconą twórczości Roberta Schumanna. W programie znajdziemy słynną "Kreislerianę", "Nachtstucke" oraz "Geistervarationen" i wariacje na temat. Każdy z utworów reprezentuje odmienną stylistykę pod względem zarówno budowy jak nastroju, tworząc tym samym prawdziwy przekrój muzycznych fascynacji kompozytora przekazanych przy pomocy muzyki. Miłośnicy twórczości Roberta Schumanna doskonale zdają sobie sprawę z faktu, iż interpretacje jego utworów, rozpisanych na fortepian, wymagają od pianisty szczególnej wrażliwości i wyjątkowej zdolności uchwycenia ducha jaki zawarty jest w strukturze kompozycji.

Od lat osiadły w Nowej Zelandii pianista i kompozytor Michał Martyniuk wraz z tamtejszym multiinstrumentalistą i producentem Nickiem Williamsem powołał do życia wyjątkowy projekt After ’Ours. Muzyka wykreowana przez dwóch dysponujących ogromną wyobraźnią i zmysłem muzycznym artystów, łączy w sobie jazz, hip-hop, r'n'b, soul, a wszystko to podane jest przy szerokim zastosowaniu elektroniki. Na przełomie 2013 i 2014 roku Martyniuk i Williams dokonali nagrań, które wypełniły wydany po raz pierwszy w 2016 roku album "Odyssey". Nowa edycja płyty z roku 2018, dołączona została do marcowego numeru Jazz Forumw wersji dla prenumeratorów.

Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Violetty Bieleckiej, oraz znakomici soliści, podjęli się nagrania "Całonocnego czuwania" ("All-Night Vigil") Sergiusza Rachmaninowa, które trafiło do melomanów w postaci pięknie i stylowo wydanej płyty. "Całonocne czuwanie" to cykl nabożeństw celebrowanych przez wyznawców prawosławia w wigilię wszystkich świąt i każdej Małej Paschy (niedzieli). Z ich opracowaniem zmierzyło się wielu kompozytorów, pośród których szczególnym pięknem ujmuje dzieło Rachmaninowa. Mistrzostwo formy, starannie dobrane brzmienia i ujmujące harmonie, sprawiają iż utwór emanuje wyjątkowym pięknem. Na płycie słyszymy wyjątkowe wykonanie dzieła, w pełni oddające jego specyficzny i ujmujący klimat.

II Sonatę fortepianową "Concord, Mass. 1840-1860" Charlesa Ivesa na płycie "Concord Sonata", po raz pierwszy w Polsce prezentuje specjalizujący się w muzyce współczesnej pianista Daniel Brylewski. Swe dzieło kompozytor zadedykował ważnym postaciom nurtu transcendentalizmu ze środowiska miasta Concord w Massachusetts (USA). Ze względu na skomplikowaną budowę utwór przez długi czas uważany był za niewykonalny. Po latach okazało się iż Ives wyprzedził nim eksperymenty takich kompozytorów jak Strawinski, Debussy czy Webern. Pierwszy polski pianista, który zmierzył się z tym utworem, Daniel Brylewski to laureat wielu konkursów i festiwali, jak m.in. Międzynarodowy Konkurs Muzyki Wspołczesnej w Krakowie (2008), konkurs Miłosza Magina w Paryżu czy konkurs interpretatorow muzyki wspolczesnej „Nicati“ w Bernie (2012).

Metamorphoses to trio tworzone przez światowej klasy muzyków, znanych jako soliści i kameraliści najbardziej prestiżowych sal koncertowych. Amerykańska klarnecistka Jean Johnson, wiolinista Roeland Jagers i pianistka llona Timczenko, proponują płytę zestawiającą muzykę o rozmaitym kolorycie i stylistyce charakterystycznej dla trzech różnych kultur i krajów z których pochodzą. "Trios by Schumann, Smit, Mozart and Francaix" to album, na którym trójka znakomitych kameralistów łączy głosy swoich instrumentów w sensowny dialog, oraz dynamiczną wymianę pomysłów i emocji. Repertuar płyty obejmuje utwory powstałe na przestrzeni trzech wieków: od "Kegelstatt" W.A.Mozarta, poprzez "Fairy Tales" Roberta Schumanna, a na współczesnych triach Leo Smita i Jeana Francaix zakończywszy.

Pianista i kompozytor Richard Hinsley to artysta niezwykle wszechstronny, który realizuje się zarówno w muzyce jazzowej jak wspólczesnych formach klasycznych. Latem 2016 roku artysta zarejestrował materiał na swój drugi solowy album, który 6 kwietnia ukaże się nakładem wytwórni Music & Media. "Stain On The Sunset. The Piano Works by Richard Hinsley" to zbiór 10 koncepcyjnie połączonych kompozycji, zagranych solo na fortepianie. Każdy z utworów stanowi rodzaj wyjątkowej opowieści inspirowanej miejscem, czasem, porą roku lub nastrojem. Dołączona do płyty książeczka zawiera fotografie ilustrujące każdą z muzycznych opowieści artysty i komentarz.

Łódzkiego pianistę i kompozytora Macieja Tubisa znamy doskonale dzięki tworzonemu wraz z Pawłem Puszczało i Przemkiem Pacanem składowi Tubis Trio, jaki w 2017 roku zachwycił nas albumem "The Truth" wydanym przez prestiżową wytwórnię Challenge Records. Jeszcze w tym roku ukazać ma się kolejny album tria, tymczasem jego lider proponuje płytę nagraną w duecie z perkusistą i wokalistą Radosławem Bolewskim, znanym z takich formacji jak L.Stadt i Fonovel. Utwory wypełniające płytę "Lunatyk" firmowaną jako: Bolewski i Tubis, to połączenie ambitnych piosenek o niebanalnych tekstach z formą jazzowej improwizacji.

"Kochaj mnie" to płyta śpiewającego małżeństwa: sopranistki Natalii Rubiś-Krzeszowiak i tenora Krystiana Krzeszowiaka, wypełniona miłosnymi duetami operetkowymi Franza Lehara, Imre Kalmana, Johanna Straussa II i Paula Abrahama. Artystom towarzyszy świetnie przygotowana Orkiestrą im. Johanna Straussa z Bydgoszczy pod batutą dyrygenta Marka Czekały. Wszystkie duety zaśpiewane są w języku polskim, a repertuar albumu obejmuje przeboje wybrane z tak popularnych operetek jak m.in. "Księżniczka Czardasza" Kalmana, czy "Wiedeńska krew" i "Baron Cygański" Straussa.

Młodego pianistę Wojciecha Pyrcia (absolwenta Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie), słyszymy w repertuarze obejmującym Etiudę b-moll op.4 nr 3, Mazurki op.50 i Fantazję C-dur op.14 Karola Szymanowskiego oraz miniatury fortepianowe Jana Ekiera. Obu, wywodzących się z różnych pokoleń kompozytorów, łączyła fascynacja twórczością Fryderyka Chopina i czerpanie w swych utworach z dorobku polskiej muzyki ludowej. W każdym przypadku mamy do czynienia z wykonaniem pełnym znakomitej techniki, ale też uczuć i emocji. Wojciech Pyrć doskonale poradził sobie także z uważaną za wyjątkowo trudną, przez co rzadko wykonywaną Fantazją C-dur op.14 Szymanowskiego.

Na 30 marca francuska wytwórnia Yolk zapowiada album "The Atomic Flonflons" niecodziennej formacji znanego z grup JASS i Qüntet, oraz płyt wytwórni Babel Label saksofonisty i kompozytora Albana Darche. Zespół o nazwie L'Orphicube proponuje muzykę stanowiącą mieszankę jazzu, ragtime'u i tanga. W 8-osobowym składzie zespołu znalazła się m.in. znana z świetnego projektu "Petrole" pianistka Nathalie Darche, kontrabasista Sebastien Boisseau i perkusista Christophe Lavergne.  czytaj również >>

Improwizujący niemiecki flecista, zamieszkały w Holandii Mark Lotz, wraz ze szkockim perkusistą Alanem Purvesem proponują muzykę powstałą dzięki spotkaniu partii fletu i efektów elektronicznych z niecodziennymi obiektami dźwiękowymi. Zwany przez krytyków "bezprecedensowym zjawiskiem holenderskiej sceny impro" Mark Lotz, to muzyk mający za sobą współpracę z m.in. Chrisem Potterem i Najmą Akthar. Jego spotkanie w amsterdamskim Warning Studio z ekscentrycznym perkusjonalistą i wynalazcą instrumentów Alanem Pursem (znanym m.in. z współpracy z Johnem Zornem i reżyserem Wernerem Herzogiem), zaowocowało muzyką nieoczywistą i zaskakującą. Wspólny album obu artystów zatytułowany "Food Foragers" ukaże się 16 marca.  czytaj więcej >>

Kompozytor i perkusista Claudio Scolari jest muzykiem, którego artystyczne horyzonty obejmują zarówno muzykę klasyczną jak współczesny jazz i awangardę. Na polu muzyki jazzowej realizuje się poszukując i odkrywając nowe brzmienia i dźwiękowe kreacje, które prowadzą do innowacyjnych rozwiązań. Najnowszą jego płytą jest album "Natural Impulse", zrealizowany wraz z multiinstrumentalistą i producentem muzycznym Danielem Cavalca i awangardowym trębaczem Simonem Scolari. 10 autorskich utworów składu wypełniających płytę eksponuje wyjątkową staranność w zakresie kompozycji i aranżacji, oraz bezproblemowe połączenie zamkniętej formy z improwizacją. Muzyka na "Natural Impulse" to także przykład wyjątkowej symbiozy muzyki akustycznej z elektroniką i elementami world music, oraz połączenie estetyki muzyki klasycznej z jazzem.  czytaj więcej >>

>> KOLEJNA STRONA

Iwona GLINKA

Two Minutes

WEEZDOB COLLECTIVE
Star Cadillac

Piotr WOJTASIK
To Whom it May Concern
(2018)

Judith LORICK
The Second Time Around
(2018)

Mike BOGLE Trio
Dr.B!
(2018)

Juliusz Łuciuk
Choral Works
(2018)