Rekomendacje tygodnia (23)

<< POPRZEDNIE

7 marca światło dzienne ujrzał kolejny album zjawiskowej wokalistki Anny Gadt. Po klimatycznym krążku "Breathing" (2013) nagranym wraz z triem RGG, stylistycznie kontrastującej z nim płycie powstałej w ramach formacji Nash ("Trik", 2016) i albumie "Reinassance" (2017) opartym na klasycznych pieśniach liturgicznych, psalmach i utworach świeckich (nagranym z akordeonistą Zbigniewem Chojnackim i Krzysztofem Gradziukiem za perkusją), wyjątkowa artystka proponuje płytę "Mysterium Lunae", nagraną ponownie z muzykami RGG oraz wiolonczelistką Annemie Osborne. Złożony z trzech wzajemnie uzupełniająch się części album, wypełniają autorskie kompozycje Anny Gadt, oprawioną muzycznie poezję Bolesława Leśmiana, oraz impresje, nagrane w duetach z kontrabasem i wiolonczelą.

Po wydanych nakładem wytwórni DUX płytach monograficznych z utworami Ludwiga van Beethovena, francuski pianista Jean-Claude Henriot firmuje płytę poświęconą twórczości Roberta Schumanna. W programie znajdziemy słynną "Kreislerianę", "Nachtstucke" oraz "Geistervarationen" i wariacje na temat. Każdy z utworów reprezentuje odmienną stylistykę pod względem zarówno budowy jak nastroju, tworząc tym samym prawdziwy przekrój muzycznych fascynacji kompozytora przekazanych przy pomocy muzyki. Miłośnicy twórczości Roberta Schumanna doskonale zdają sobie sprawę z faktu, iż interpretacje jego utworów, rozpisanych na fortepian, wymagają od pianisty szczególnej wrażliwości i wyjątkowej zdolności uchwycenia ducha jaki zawarty jest w strukturze kompozycji.

Od lat osiadły w Nowej Zelandii pianista i kompozytor Michał Martyniuk wraz z tamtejszym multiinstrumentalistą i producentem Nickiem Williamsem powołał do życia wyjątkowy projekt After ’Ours. Muzyka wykreowana przez dwóch dysponujących ogromną wyobraźnią i zmysłem muzycznym artystów, łączy w sobie jazz, hip-hop, r'n'b, soul, a wszystko to podane jest przy szerokim zastosowaniu elektroniki. Na przełomie 2013 i 2014 roku Martyniuk i Williams dokonali nagrań, które wypełniły wydany po raz pierwszy w 2016 roku album "Odyssey". Nowa edycja płyty z roku 2018, dołączona została do marcowego numeru Jazz Forumw wersji dla prenumeratorów.

Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Violetty Bieleckiej, oraz znakomici soliści, podjęli się nagrania "Całonocnego czuwania" ("All-Night Vigil") Sergiusza Rachmaninowa, które trafiło do melomanów w postaci pięknie i stylowo wydanej płyty. "Całonocne czuwanie" to cykl nabożeństw celebrowanych przez wyznawców prawosławia w wigilię wszystkich świąt i każdej Małej Paschy (niedzieli). Z ich opracowaniem zmierzyło się wielu kompozytorów, pośród których szczególnym pięknem ujmuje dzieło Rachmaninowa. Mistrzostwo formy, starannie dobrane brzmienia i ujmujące harmonie, sprawiają iż utwór emanuje wyjątkowym pięknem. Na płycie słyszymy wyjątkowe wykonanie dzieła, w pełni oddające jego specyficzny i ujmujący klimat.

II Sonatę fortepianową "Concord, Mass. 1840-1860" Charlesa Ivesa na płycie "Concord Sonata", po raz pierwszy w Polsce prezentuje specjalizujący się w muzyce współczesnej pianista Daniel Brylewski. Swe dzieło kompozytor zadedykował ważnym postaciom nurtu transcendentalizmu ze środowiska miasta Concord w Massachusetts (USA). Ze względu na skomplikowaną budowę utwór przez długi czas uważany był za niewykonalny. Po latach okazało się iż Ives wyprzedził nim eksperymenty takich kompozytorów jak Strawinski, Debussy czy Webern. Pierwszy polski pianista, który zmierzył się z tym utworem, Daniel Brylewski to laureat wielu konkursów i festiwali, jak m.in. Międzynarodowy Konkurs Muzyki Wspołczesnej w Krakowie (2008), konkurs Miłosza Magina w Paryżu czy konkurs interpretatorow muzyki wspolczesnej „Nicati“ w Bernie (2012).

Metamorphoses to trio tworzone przez światowej klasy muzyków, znanych jako soliści i kameraliści najbardziej prestiżowych sal koncertowych. Amerykańska klarnecistka Jean Johnson, wiolinista Roeland Jagers i pianistka llona Timczenko, proponują płytę zestawiającą muzykę o rozmaitym kolorycie i stylistyce charakterystycznej dla trzech różnych kultur i krajów z których pochodzą. "Trios by Schumann, Smit, Mozart and Francaix" to album, na którym trójka znakomitych kameralistów łączy głosy swoich instrumentów w sensowny dialog, oraz dynamiczną wymianę pomysłów i emocji. Repertuar płyty obejmuje utwory powstałe na przestrzeni trzech wieków: od "Kegelstatt" W.A.Mozarta, poprzez "Fairy Tales" Roberta Schumanna, a na współczesnych triach Leo Smita i Jeana Francaix zakończywszy.

Pianista i kompozytor Richard Hinsley to artysta niezwykle wszechstronny, który realizuje się zarówno w muzyce jazzowej jak wspólczesnych formach klasycznych. Latem 2016 roku artysta zarejestrował materiał na swój drugi solowy album, który 6 kwietnia ukaże się nakładem wytwórni Music & Media. "Stain On The Sunset. The Piano Works by Richard Hinsley" to zbiór 10 koncepcyjnie połączonych kompozycji, zagranych solo na fortepianie. Każdy z utworów stanowi rodzaj wyjątkowej opowieści inspirowanej miejscem, czasem, porą roku lub nastrojem. Dołączona do płyty książeczka zawiera fotografie ilustrujące każdą z muzycznych opowieści artysty i komentarz.

Łódzkiego pianistę i kompozytora Macieja Tubisa znamy doskonale dzięki tworzonemu wraz z Pawłem Puszczało i Przemkiem Pacanem składowi Tubis Trio, jaki w 2017 roku zachwycił nas albumem "The Truth" wydanym przez prestiżową wytwórnię Challenge Records. Jeszcze w tym roku ukazać ma się kolejny album tria, tymczasem jego lider proponuje płytę nagraną w duecie z perkusistą i wokalistą Radosławem Bolewskim, znanym z takich formacji jak L.Stadt i Fonovel. Utwory wypełniające płytę "Lunatyk" firmowaną jako: Bolewski i Tubis, to połączenie ambitnych piosenek o niebanalnych tekstach z formą jazzowej improwizacji.

"Kochaj mnie" to płyta śpiewającego małżeństwa: sopranistki Natalii Rubiś-Krzeszowiak i tenora Krystiana Krzeszowiaka, wypełniona miłosnymi duetami operetkowymi Franza Lehara, Imre Kalmana, Johanna Straussa II i Paula Abrahama. Artystom towarzyszy świetnie przygotowana Orkiestrą im. Johanna Straussa z Bydgoszczy pod batutą dyrygenta Marka Czekały. Wszystkie duety zaśpiewane są w języku polskim, a repertuar albumu obejmuje przeboje wybrane z tak popularnych operetek jak m.in. "Księżniczka Czardasza" Kalmana, czy "Wiedeńska krew" i "Baron Cygański" Straussa.

Młodego pianistę Wojciecha Pyrcia (absolwenta Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie), słyszymy w repertuarze obejmującym Etiudę b-moll op.4 nr 3, Mazurki op.50 i Fantazję C-dur op.14 Karola Szymanowskiego oraz miniatury fortepianowe Jana Ekiera. Obu, wywodzących się z różnych pokoleń kompozytorów, łączyła fascynacja twórczością Fryderyka Chopina i czerpanie w swych utworach z dorobku polskiej muzyki ludowej. W każdym przypadku mamy do czynienia z wykonaniem pełnym znakomitej techniki, ale też uczuć i emocji. Wojciech Pyrć doskonale poradził sobie także z uważaną za wyjątkowo trudną, przez co rzadko wykonywaną Fantazją C-dur op.14 Szymanowskiego.

Na 30 marca francuska wytwórnia Yolk zapowiada album "The Atomic Flonflons" niecodziennej formacji znanego z grup JASS i Qüntet, oraz płyt wytwórni Babel Label saksofonisty i kompozytora Albana Darche. Zespół o nazwie L'Orphicube proponuje muzykę stanowiącą mieszankę jazzu, ragtime'u i tanga. W 8-osobowym składzie zespołu znalazła się m.in. znana z świetnego projektu "Petrole" pianistka Nathalie Darche, kontrabasista Sebastien Boisseau i perkusista Christophe Lavergne.  czytaj również >>

Improwizujący niemiecki flecista, zamieszkały w Holandii Mark Lotz, wraz ze szkockim perkusistą Alanem Purvesem proponują muzykę powstałą dzięki spotkaniu partii fletu i efektów elektronicznych z niecodziennymi obiektami dźwiękowymi. Zwany przez krytyków "bezprecedensowym zjawiskiem holenderskiej sceny impro" Mark Lotz, to muzyk mający za sobą współpracę z m.in. Chrisem Potterem i Najmą Akthar. Jego spotkanie w amsterdamskim Warning Studio z ekscentrycznym perkusjonalistą i wynalazcą instrumentów Alanem Pursem (znanym m.in. z współpracy z Johnem Zornem i reżyserem Wernerem Herzogiem), zaowocowało muzyką nieoczywistą i zaskakującą. Wspólny album obu artystów zatytułowany "Food Foragers" ukaże się 16 marca.  czytaj więcej >>

Kompozytor i perkusista Claudio Scolari jest muzykiem, którego artystyczne horyzonty obejmują zarówno muzykę klasyczną jak współczesny jazz i awangardę. Na polu muzyki jazzowej realizuje się poszukując i odkrywając nowe brzmienia i dźwiękowe kreacje, które prowadzą do innowacyjnych rozwiązań. Najnowszą jego płytą jest album "Natural Impulse", zrealizowany wraz z multiinstrumentalistą i producentem muzycznym Danielem Cavalca i awangardowym trębaczem Simonem Scolari. 10 autorskich utworów składu wypełniających płytę eksponuje wyjątkową staranność w zakresie kompozycji i aranżacji, oraz bezproblemowe połączenie zamkniętej formy z improwizacją. Muzyka na "Natural Impulse" to także przykład wyjątkowej symbiozy muzyki akustycznej z elektroniką i elementami world music, oraz połączenie estetyki muzyki klasycznej z jazzem.  czytaj więcej >>

MICHAEL WOLLNY Trio Live

Wartburg
PREMIERA 23 MARCA 2018

Anna GADT Quartet
Mysterium Lunae
(2018)

Jean-Claude HENRIOT
Robert Schumann
(2018)

AFTER 'OURS
Odyssey
(edycja 2018)

Sergei Rachmaninoff
All-Night Vigil
(2017)

Daniel BRYLEWSKI
Charles Ives: Concord Sonata
(2018)