Rekomendacje tygodnia (25)

<< POPRZEDNIE

Od kilkunastu lat mieszkający i tworzący w Nowym Jorku, japoński pianista i kompozytor Takeshi Asai w roku 2016 zaskoczył nas płytą nagraną w konwencji solo piano. Po dwóch latach muzyk ponownie proponuje album nagrany samodzielnie, konsekwentnie zatytułowany "Live in New York Vol.2". Materiał został zarejestrowany 15 marca br. w DiMenna Center, a już 9 czerwca ukaże się nakładem własnej wytwórni DeTrois Cites na dziewiątym krążku pianisty. W programie albumu poza improwizacjami i autorskimi kompozycjami znajdziemy też standard "Stella by Starlight", "It Might As Well Be Spring" Richarda Rogersa i "Up Jumped Spring" Freddiego Hubbarda.

Skrzypek i kompozytor Dawid Lubowicz to kolejny po Matuszu Smoczyńskim i Krzysztofie Lenczowskim, muzyk istniejącej od 8 lat formacji Atom String Quartet, proponujący swój własny autorski projekt. Album "Inside" wypełnia program złożony z 8 kompozycji Lubowicza, oraz ciekawego opracowania pochodzącej z opery "Król Roger"  Karola Szymanowskiego "Pieśni Roksany". Swój pierwszy solowy album Dawid Lubowicz nagrał w towarzystwie czołowych artystów dzisiejszej polskiej sceny jazzowej: Krzysztofa Herdzina (fortepian, akordeon, flet), Roberta Kubiszyna (kontrabas, gitara basowa) i Łukasza Żyty (perkusja). "Inside" jest już piątą płytą wydana przez Fundację im.Zbigniewa Seiferta. czytaj również >>

Do aktualnego numeru Jazz Forum w wersji dla prenumeratorów dołączona została kolejna po "Simple Stories About Hope And Worries" (2015) i "Into the Life" (2017) płyta formacji Piotr Budniak Essential Group. Lider zespołu, urodzony w 1991 roku, pochodzący z Zielonej Góry - perkusista i kompozytor Piotr Budniak już w wieku zaledwie 15 lat, zajął II miejsce podczas Jazz Juniors, a w roku 2012 został wraz z zespołem LemON laureatem Must Be The Music. Angażuje się w rozmaite projekty jak choćby sekstet Martyny Kwolek, Early Birds i nagrany z tym składem album "Świt" (2017). Skład zespołu tworzą z liderem: saksofonista Wojciech Lichtański, gitarzysta David Doruzka, pianista Kajetan Borowski i kontrabasista Piotr Narajowski. W takim też składzie w lutym br. podczas koncertu w zielonogórskiej Winiarni Bachus zarejestrowano 5 utworów wypełniających płytę "The Days Of Wine And Noises".

Nazwa The New Lessers nawiązuje do działającego w latach 60-tych zespołu krakowskiego bluesmana i dziennikarza Antka Krupy The Lessers (w grupie grał m.in. Zbigniew Seifert). Muzyk pamiętany z wspaniałego albumu "Amela" (2012), wraz z wokalistką i gitarzystką Agatą Ślazyk oraz grającym na fletach Stefanem Błaszczyńskim, proponuje album "Evening" złożony z autorskich kompozycji, oraz nowych wersji utworów z dorobku m.in. B.B.Kinga, Boba Dylana oraz grup Traffic, Jethro Tull i Free. Płyta przynosi również nowe wykonania utworów znanych z "Ameli": "Song dla Gońki", "Przepraszam" i wspólnej kompozycji Antka Krupy i Jarka Śmietany: "Nie zaznasz szczęścia". W nagraniu płyty wzięła też udział cała plejada wokalistów, wśród których znajdziemy m.in. Jorgosa Skoliasa i znaną z niedawnego albumu "No Borders" (2016), Mag Balay. 

"Reflection" to drugi już album katowickiego kwartetu, założonego w 2010 roku przez skrzypka Bartosza Dworaka (zdobywcy Grand Prix 37. Festiwalu Jazz Juniors). Bartosz Dworak Quartet wraz z liderem tworzą: pianista Piotr Matusik, oraz sekcja rytmiczna: Jakub Dworak (brat lidera, kontrabas) i Szymon Madej (perkusja). To właśnie do formacji należało w 2014 roku otwarcie festiwalu Enter Music Festival w Poznaniu. W utworach opracowanych w akustycznej konwencji dominują skrzypce i fortepian. Podobnie jak na poprzednim albumie "Polished" z 2015 roku, zespół mimo wielu porywających improwizacji potrafi zachować swego rodzaju dyscyplinę, sprawiającą iż autorski program albumu brzmi bardzo płynnie i czytelnie.

Obchodzący w tym roku 70-te urodziny Jeffrey Osborne jest jedna z największych współczesnych postaci muzyki funky, soul i R&B. Karierę rozpoczął na początku lat 70-tych w ramach zespołu Love Men Ltd (później po prostu: LTD), którego początkowo był perkusistą, a następnie wraz z bratem Billym dzielił obowiązki głównego wokalisty. Od roku 1980 Jeffrey Osborne prowadzi działalność solową, która przyniosła mu dotąd pięć złotych i platynowych płyt. Jego nowy album "Worth It All" nawiązuje z jednej strony do tradycji r'n'b, z drugiej do przebojowych utworów w stylu Lionela Richie i nowoczesnych rozwiązań łączących soul z rapem. Płytę nagrano w Los Angeles z gościnnym udziałem topowych muzyków zza Oceanu: saksofonistą Geraldem Albrightem i trębaczem Rickiem Braunem. Płyta ukaże się 25 maja. 

Pochodząca z Kolorado saksofonistka Tia Fuller wywodzi się z rodziny, w której muzyka pełni nieodłączną rolę. Jej matka Elthopia Fuller jest wokalistką, ojciec Fred kontrabasistą, a siostra Shamie gra na fortepianie. Wśród głównych inspiracji saksofonistka wymienia muzykę Johna Coltrane'a, Charliego Parkera i Sary Vaughan. Tia Fuller ma za sobą współpracę m.in. z Rayem Charlesem, Terri Lyne Carrington, Esperanzą Spalding, a w ostatnim czasie także z Beyoncé. Jej piąty album "Diamond Cut" nagrany został w gwiazdorskim składzie złożonym z tak znakomitych jazzmanów jak basista Dave Holland czy perkusista Jack DeJohnette i wspomniana Terri Lyne Carrington, będąca też producentem całego albumu. Płytę wypełniają głównie jej nowe własne kompozycje, ale też utwory Buddy'ego Johnsona, Cole'a Portera i Mala Waldrona. "Diamond Cut" ukaże się na kilka dni przed występem saksofonistki w ramach poznańskiego Enter Enea Festival.

Miłośnicy legendarnego Tria Esbjorna Svenssona E.S.T. nie mogą narzekać na brak wydawnictw związanych z nieistniejącą od 10 lat formacją, która jakiś czas temu niemal zrewolucjonizowała europejski jazz. Po wydanym w 2016 roku albumie "E.S.T. Symphony" nagranym przez Royal Stockholm Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Hansa Eka z takimi muzykami jak m.in. Marius Neset, Verneri Pohjola, Iiro Rantala, Dan Berglund i współzałożyciel legendarnego tria - Magnus Ostrom, wytwórnia ACT publikuje 2-płytowe wydawnictwo z zapisem koncertu zespołu w londyńskim Barbican Centre jaki odbył się 20 maja 2005 roku. Premiera albumu "E.S.T. Live In London" zbiega się z przypadającą w czerwcu 10-rocznicą tragicznej smierci założyciela i lidera formacji Esbjorna Svensona.  czytaj więcej >>

Jeffrey OSBORNE

Worth It All
PREMIERA 25 MAJA 2018

Takeshi ASAI
Live in New York Vol.2
(premiera 9 czerwca 2018)

David LUBOWICZ
Inside

Piotr BUDNIAK Essential Group
The Days of Wine and Noises

The NEW LESSERS
Evening
(2018)

Bartosz DWORAK Quartet
Reflection
(2018)