Rekomendacje tygodnia (25)

<< POPRZEDNIE

Okres letni sprzyja wydawaniu rozmaitych składanek, będących przeglądem nagrań róznych wykonawców. Także muzyka jazzowa obfituje w wydawane przez rozmaite wytwórnie kompilacje, stanowiące przegląd najciekawszych nagrań z ostatnich albumów. Ostatnio trafiły do nas składankowe płyty z takich labeli jak ECM, ACT i Hevhetia. Także prowadzona przez Piotra Schmidta wytwórnia SJ Records doczekała się swej kompilacji. Na dołączonej do czerwcowego numeru Jazz Forum w wersji dla prenumeratorów płycie zatytułowanej "SJ Records presents!", znajdziemy utwory wybrane z 10 albumów firmowanych m.in. przez formacje Schmidt Electric, Tomasz Wendt Trio, Mateusz Pałka / Szymon Mika Quartet, a także Gniewomira Tomczyka i Tomasza Burę.

Trudno uwierzyć, ale kalifornijska formacja Tower of Power obchodzi w tym roku 50-rocznicę istnienia! Od końca lat 60-tych grupa stanowi niedościgniony wzorzec dla kolejnych pokoleń artystów związanych z soulem, funkiem i r'n'b, a jej muzyka stanowi kwintesencję gatunku. Miłośnicy zespołu na wydany w tym miesiącu album "Soul Side of Town" czekali aż dziewięć lat. Warto było tak długo czekać, bowiem 14 nowych nagrań Tower of Power przynosi muzykę pełną rozmachu i energii, do jakiej zespół przyzwyczaił nas w ciągu półwiecza działalności. Skład grupy ulegał wielu transformacjom, a przez jego szeregi przewinęła się cała rzesza wyjątkowych artystów, jak m.in. Dave Mathews i Chester Thompson. Do dziś jednak trzon 10-osobowego składu zespołu stanowią jego założyciele: saksofonista i wokalista Emilio Castillo, Stephen "Doc" Kupka (saksofon), basista Francis Rocco Prestia i perkusista David Garibaldi.

Za nami 11 edycja jednego z najważniejszych europejskich festiwali muzyki etnicznej Ethno Port. Wydarzenie odbyło się w dniach 7-10 czerwca na terenie Centrum Kultury Zamek w Poznaniu i obfiitowało w 14 koncertów artystów pochodzących z: Polski, Etiopii, Francji, Węgier, Grecji, Ukrainy, Turcji, Mongolii, Bułgarii, Tunezji, Korei Południowej, Palestyny i Jordanii, oraz warsztaty muzyczne, seanse filmowe i mnóstwo towarzyszących Festiwalowi atrakcji. Podobnie jak minionym, tak i tegorocznej edycji Festiwalu towarzyszyła promocyjna płyta z nagraniami wszystkich wykonawców "Ethno Port Poznań 2018". Również podobnie jak ubiegłoroczny Festiwal, tak i tegoroczny odbył się pod patronatem LongPlay.blox.pl, a więc także ten unikatowy składankowy album ukazał się z logo naszego portalu.  więcej o Ethno Port 2018 >>

Nazwa Noibla to nie przypadkiem ananim nazwy progresywnej grupy rockowej Albion, bowiem formację utworzyli jej byli muzycy: wokalistka Katarzyna Malec i klawiszowiec Krzysztof Malec oraz gitarzysta Leszek Jarzębowski. Wraz z Krzysztofem Wyrwą (gitara basowa) i Bartkiem Staromiejskim (perkusja) oraz zaproszonymi gośćmi, Noibla prezentuje album wypełniony pełną uduchowienia muzyką, skłaniającą do kontemplacji i wyciszenia. Art rock jaki słyszymy na anglojęzycznej płycie zatytułowanej "Hesitation" to muzyka pełna przestrzeni i rozmaitych dźwiękowych niuansów. Nostalgiczna, a jednocześnie pełna rozmaitych emocji.

Jedna z najważniejszych płyt polskiego rocka progresywnego lat 90-tych, doczekała się specjalnej zremasterowanej edycji. Debiutancki album zespołu Lizard: "W galerii czasu", ukazał się pierwotnie w 1996 roku, definiując zarówno brzmienie formacji, jak estetykę polskiego art-rocka na kilka kolejnych lat. Muzykę zespołu porónywano wówczas do King Crimson i Emerson Lake & Palmer. Długie rozbudowane i wielowątkowe utwory, pełne urzekających solówek, wyposażone są pełne liryki, ambitne teksty. Po latach muzyka ta wciąż się broni nie pozostawiąjąc obojętnym wrażliwego odbiorcę. Poddane remasteringowi nagrania wypełniające płytę "W galerii czasu -21st Anniversary Edition", to także okazja do zainteresowania się muzyką grupy dla tych, którzy dotąd nie mieli okazji jej poznać.

Powstała w 2014 roku a zainspirowana tradycyjną muzyką regionu opoczyńskiego formacja Odpoczno, zadebiutowała fonograficznie albumem złożonym z 10 ciekawie zaaranżowanych i opracowanych utworów, bedących fuzją folkloru, jazzu i rocka. Grupę tworzą muzycy wywodzący się z rozmaitych muzycznych środowisk. Joanna Gancarczyk (śpiew, basy), Marcin Lorenc (skrzypce), Marek Kądziela (gitara) i Piotr Gwadera (perkusja). Starając się zachować jak najbardziej surowe i oryginalne brzmienie, a zarazem dotrzeć do własnych muzycznych korzeni, na płycie zatytułowaneh po prostu "Odpoczno" grupa łączy współczesną improwizację z żywiołowością wiejskiego grania.

Projekt Fumanek istnieje od 2002 roku, prezentując muzykę łączącą jazz, muzykę elektroniczną i afrykańskie rytmy. Odnajdziemy w niej echa ambientu, reggae i zaawansowanych elektronicznych eksperymentów dźwiękowych. Zespół tworzą: Mamadou Diouf (śpiew, bębny afrykańskie), Włodzimierz Kiniorski (saksofony, flet indyjski, bębny afrykańskie, instrumenty perkusyjne, wokal) i Tadeusz Sudnik (syntezatory cyfrowe i analogowe). Ostatni z wymienionych artystów to działający od wielu lat muzyk, kompozytor i realizator dźwięku, założyciel historycznego już Studia Dźwięków Niemożliwych, przez wiele lat związany ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia, gdzie realizował nagrania dla potrzeb teatru, filmu i baletu oraz współpracował z festiwalem Warszawska Jesień. Płyta Mamadou - Kinior - Sudnik: "Fumanek", to jedno z wielu przedsięwzięć w które zaangażowany jest Tadeusz Sudnik.

Duet tworzony przez braci Oleś (Marcin – kontrabas i Bartłomiej – perkusja) to niecodzienne zjawisko na polskiej scenie jazzowej. Od dobrych 10 lat tandem ten stanowi idealną sekcję rytmiczną dla niezliczonej ilości projektów, jednocześnie funkcjonując jako niezależny duet. Kilka miesięcy temu trafił do nas album "Spirit of Nadir" (2017), poświęcony muzyce inspirowanej brzmieniami hinduskimi i arabskimi. Tymczasem pojawiła się zupełnie nowa płyta firmowana jako Oleś Brothers & Christopher Dell dedykowana muzyce Henryka Mikołaja Góreckiego. Bracia Oleś i wybitny wibrafonista Christopher Dell, na albumie "Górecki Ahead" przedstawiają muzykę wielkiego kompozytora w zupełnie nowym, jazzowym kontekście.

"Stadihumpa" to album demonstrujący możliwości niecodziennego duetu skrzypiec i tuby. Salzburscy muzycy: Benjamin Schmid (skrzypce) i Andreas Martin Hofmeir (tuba) odkrywają dla nas zupełnie inaczej brzmiące utwory z dorobku kompozytorskiego takich twórców jak m.in. Henryk Wieniawski czy Georg Friedrich Handel. Na płycie znajdziemy też oryginalne utwory skomponowane specjalnie z myślą o tym projekcie. Schmid i Hofmeir stworzyli nieznane dotąd brzmienie oparte na repertuarze balansującym pomiędzy klasyczną muzyką kameralną a pełnym szaleńczych improwizacji jazzie. "Stadihumpa" wykracza jednak poza formułę intrygującego eksperymentu oferując doprawdy atrakcyjną i wciągającą swym klimatem muzykę.

Mateusz Gawęda należy do grona najbardziej aktywnych muzyków polskiej sceny jazzowej. Urodzony w 1990 roku pianista, kompozytor i aranżer, zaangażowany jest równolegle w kilka odrębnych projektów, pośród których wymienić warto: Cracow Jazz Collective, PeGaPoFo, Pezda/Gawęda Duo, D.R.A.G. i Silberman, a także współpracę z takimi muzykami polskiej i światowej sceny jazzowej jak m.in. Billy Hart, Walter Smith III, Kazimierz Jonkisz, Jacek Kochan czy nieodżałowany Janusz Muniak. Artystę inspirują zarówno muzycy jazzowi jak i kompozytorzy klasyczni z Igorem Strawińskim i Wojciechem Killarem na czele. Prowadzone przez muzyka Mateusz Gawęda Trio, po znakomitej płycie "Overnight Tales" (2016) proponuje 7 zupełnie nowych utworów, które składają się na album zatytułowany: "Falstart".

Niespełna 30-letni duński gitarzysta Niklas Johansen i absolwent Akademii Muzycznej w Pekinie, młody chiński wirtuoz skrzypiec Kehan Zhang, proponują opracowane na duet utwory z dorobku Astora Piazzolli, Nicoló Paganiniego, Edwara Elgara i Jaime Zenamon. Obaj muzycy to wyjątkowo uzdolnieni instrumentaliści nie tylko dysponujący znakomitą techniką, ale i obdarzeni niebywałą muzyczną fantazją. Płytę "Paganini Piazzolla" cechuje niezwykła dynamika, oryginalne rozwiązania i zdumiewająca wirtuozeria obu artystów. Połączenie klasycznych skrzypiec i jazzowej gitary w utworach stworzonych przez największych mistrzów obu instrumentów, owocuje płytą jaką zachwycić się mogą miłośnicy zarówno muzyki klasycznej jak jazzu.

Urodzony w 1988 roku w Kladně czeski saksofonista i kompozytor Michał Wróblewski, dał się poznać jako muzyk kwintetu Mocca Malakka, instrumentalista współpracujący z orkiestrami Gustav Brom Big Band, Praga Conservatory Big Band i Big Band Czech, a w roku 2016 jako lider tria KIAP, tworzonego wraz z muzykami poznanymi w Akademii Muzycznej w Oslo. Nowy projekt saksofonisty to kwartet E Converso, który proponuje dwuczęściowy album "Umelecka Sebevrazda - Radikalni Kreativita". Płyta zawiera repertuar w większości złożony z własnych kompozycji Wróblewskiego, a nagrania pochodzą z dwóch koncertów jakie odbyły się w listopadzie 2016 roku w klubach Alterna (Brno) i Jazzdock (Praga).

Niezwykła nowojorska pianistka Yelena Eckemoff swą każdą kolejną przygotowuje kompleksowo, publikując jednocześnie poetyckie eseje dotyczące poszczególnych kompozycji, a także jako utalentowana malarka projektując jej okładkę. Na każdym albumie artystka otacza się największymi znakomitościami światowego jazzu, których lista z każdym kolejnym albumem powiększa się o nowe nazwiska. Mając za sobą płyty nagrane z takimi muzykami jak m.in. Billy Hart, Tore Brunborg, Ben Street, Chris Potter, Adam Rogers czy Drew Gres, na swej nowej płycie swe premierowe kompozycje gra w towarzystwie znanych już z poprzednich płyt pianistki: Arilda Andersena (kontrabas) i Petera Erskine (perkusja), oraz grającego na oboju, rożku angielskim, saksofonie i klarnecie Paula McCandlesa, doskonale znanego miłośnikom jazzu z formacji Oregon. Wydany w maju album "Desert"przynosi 11 pięknych stylowych utworów, zarejestrowanych w hollywoodzkich Conway Studios. Eckemoff nie zwalnia tempa, bowiem jeszcze w tym roku ukaże się płyta zrealizowana w gwiazdorskim sekstecie (Eckemoff / Alessi / Monder / Howes / Gress / Baron), a na rok 2019 planowana jest płyta pianistki nagrana w duecie z Manu Katche. Jak ona to robi?

Yuko Togami to od pięciu lat osiadła w Nowym Jorku japońska kompozytorka, perkusistka i pianistka, mająca za sobą współpracę z m.in. Markiem Wadem, Scottem Reevesem i Jakobem Dreyerem. Pochodząca z miasta Saitama artystka, kształciła się muzycznie od 5 roku życia opanowując sztukę gry m.in. na fortepianie, marimbie i perkusji. Właśnie ostatni z wymienionych instrumentów okazał się dla Yuko najbliższym i dającym największe możliwości wyrażenia ekspresji i fascynacji rytmem. Właśnie ukazała się pierwsza płyta jej autorskiego składu, o dość nietypowym instrumentarium. Poza grającą na perkusji i fortepianie Yuko Togami, słyszymy dwóch pianistów (Takaaki Otomo i Ben Paterson), oraz dwóch basistów (Jakob Dreyer i Nori Naraoka). Na płycie zatytułowanej "Dawn" obok autorskich kompozycji Japonki i porywających improwizacji, znajdziemy też ciekawe opracowania utworów George'a Gershwina, Herbiego Hancocka i Olivera Nelsona.

Twórczość urodzonego w Gdańsku poety, autora piosenek i podróżnika Krzysztofa Cezarego Buszmana niejednokrotnie stanowiła podstawę dla tworzenia przez kompozytorów przepięknych muzycznych kreacji. W roku 2013 ukazała się płyta ''Zakochana miłość'' (2013), do której muzykę napisali m.in. Włodzimierz Korcz, Włodzimierz Nahorny czy Grzech Piotrowski, a interpretacji piosenek podjęli się m.in. Alicja Majewska, Jarosław Chojnacki i Krzysztof Kolberger. Inną płytą z oprawionymi muzyką wierszami Buszmana był album Marka Richtera: "Wiem" (2012). Rok 2018 przynosi album nagrany przez znanego z chóru Vox Singers Pawła Pilichowicza, wypełniony 12 piosenkami do tekstów gdańskiego poety. Na płycie zatytułowanej "Życia szczegół" znajdziemy utwory utrzymane w rozmaitych klimatach; od poezji śpiewanej poprzez rock, pop i jazz.  czytaj również >>

Obszerny przegląd tytułów jakie ukazały się w ciągu ostatnich dwóch lat w katalogu słowackiej wytwórni Hevhetia, znajdziemy na 3-płytowym albumie "jazzsampler20162017". Pośród 36 nagrań umieszczono m.in. utwory Loisa Le Vana, Jacquesa Seguina i Tommy'ego Caggiani, ale przede wszystkim 20 polskich wykonawców, którzy w ciągu ostatnich dwóch lat opublikowali pod flagą wytwórni swe albumy: m.in. sekstety Stanisława Słowińskiego i Kamila Piotrowicza, tria Agi Derlak, Szymona Miki i Jakuba Dybżyńskiego, czy wokaliści Przemek Kleczkowski, Grzegorz Karnas i Anna Gadt. Katalog wytwórni każdego roku obfituje w ciekawe i wyłamujące się stereotypom płyty, a niniejszy album stanowi doskonałą wizytówkę prowadzonej przez Jana Sudzinę wytwórni.

Wywodzącego się z rodziny o muzycznych tradycjach, klasycznego wirtuoza klarnetu Szymona Klimę, pamiętamy ze znakomitej płyty "Lutosławski Retuned" (2015), nagranej wraz z pianistą Piotrem Wyleżołem i kontrabasistą Adamem Kowalewskim. Drugi z wymienionych muzyków wraz z Szymonem Klimą oraz Dariuszem Rubinowskim (saksofon), Jakubem Mizerackim (gitara) i Jakubem Miarczyńskim (perkusja), tworzą debiutującą fonograficznie formację Szymon Klima Quintet. W świecie muzyki klasycznej Szymon Klima jest postacią wyjątkową, mającą na swym koncie tak doskonałe płyty jak album "Tango" (2009) zrealizowany z gitarzystą Rochem Modrzejewskim pod szyldem KallpaDuo czy płytę z XX-wieczną muzyką francuską: "La Vison" (2012) nagraną z pianistą Radosławem Kurkiem. Jako solista współpracował z takimi zespołami jak Polish Chamber Ensemble, Sinfonietta Cracovia, Capella Cracoviensis czy Orkiestra Akademii Bydgoskiej. Pierwsza płyta jego własnej jazzowej formacji nosi tytuł "Folwark".

Od kilkunastu lat mieszkający i tworzący w Nowym Jorku, japoński pianista i kompozytor Takeshi Asai w roku 2016 zaskoczył nas płytą nagraną w konwencji solo piano. Po dwóch latach muzyk ponownie proponuje album nagrany samodzielnie, konsekwentnie zatytułowany "Live in New York Vol.2". Materiał został zarejestrowany 15 marca br. w DiMenna Center, a już 9 czerwca ukaże się nakładem własnej wytwórni DeTrois Cites na dziewiątym krążku pianisty. W programie albumu poza improwizacjami i autorskimi kompozycjami znajdziemy też standard "Stella by Starlight", "It Might As Well Be Spring" Richarda Rogersa i "Up Jumped Spring" Freddiego Hubbarda.

Skrzypek i kompozytor Dawid Lubowicz to kolejny po Matuszu Smoczyńskim i Krzysztofie Lenczowskim, muzyk istniejącej od 8 lat formacji Atom String Quartet, proponujący swój własny autorski projekt. Album "Inside" wypełnia program złożony z 8 kompozycji Lubowicza, oraz ciekawego opracowania pochodzącej z opery "Król Roger"  Karola Szymanowskiego "Pieśni Roksany". Swój pierwszy solowy album Dawid Lubowicz nagrał w towarzystwie czołowych artystów dzisiejszej polskiej sceny jazzowej: Krzysztofa Herdzina (fortepian, akordeon, flet), Roberta Kubiszyna (kontrabas, gitara basowa) i Łukasza Żyty (perkusja). "Inside" jest już piątą płytą wydana przez Fundację im.Zbigniewa Seiferta. czytaj również >>

Do aktualnego numeru Jazz Forum w wersji dla prenumeratorów dołączona została kolejna po "Simple Stories About Hope And Worries" (2015) i "Into the Life" (2017) płyta formacji Piotr Budniak Essential Group. Lider zespołu, urodzony w 1991 roku, pochodzący z Zielonej Góry - perkusista i kompozytor Piotr Budniak już w wieku zaledwie 15 lat, zajął II miejsce podczas Jazz Juniors, a w roku 2012 został wraz z zespołem LemON laureatem Must Be The Music. Angażuje się w rozmaite projekty jak choćby sekstet Martyny Kwolek, Early Birds i nagrany z tym składem album "Świt" (2017). Skład zespołu tworzą z liderem: saksofonista Wojciech Lichtański, gitarzysta David Doruzka, pianista Kajetan Borowski i kontrabasista Piotr Narajowski. W takim też składzie w lutym br. podczas koncertu w zielonogórskiej Winiarni Bachus zarejestrowano 5 utworów wypełniających płytę "The Days Of Wine And Noises".

Nazwa The New Lessers nawiązuje do działającego w latach 60-tych zespołu krakowskiego bluesmana i dziennikarza Antka Krupy The Lessers (w grupie grał m.in. Zbigniew Seifert). Muzyk pamiętany z wspaniałego albumu "Amela" (2012), wraz z wokalistką i gitarzystką Agatą Ślazyk oraz grającym na fletach Stefanem Błaszczyńskim, proponuje album "Evening" złożony z autorskich kompozycji, oraz nowych wersji utworów z dorobku m.in. B.B.Kinga, Boba Dylana oraz grup Traffic, Jethro Tull i Free. Płyta przynosi również nowe wykonania utworów znanych z "Ameli": "Song dla Gońki", "Przepraszam" i wspólnej kompozycji Antka Krupy i Jarka Śmietany: "Nie zaznasz szczęścia". W nagraniu płyty wzięła też udział cała plejada wokalistów, wśród których znajdziemy m.in. Jorgosa Skoliasa i znaną z niedawnego albumu "No Borders" (2016), Mag Balay. 

"Reflection" to drugi już album katowickiego kwartetu, założonego w 2010 roku przez skrzypka Bartosza Dworaka (zdobywcy Grand Prix 37. Festiwalu Jazz Juniors). Bartosz Dworak Quartet wraz z liderem tworzą: pianista Piotr Matusik, oraz sekcja rytmiczna: Jakub Dworak (brat lidera, kontrabas) i Szymon Madej (perkusja). To właśnie do formacji należało w 2014 roku otwarcie festiwalu Enter Music Festival w Poznaniu. W utworach opracowanych w akustycznej konwencji dominują skrzypce i fortepian. Podobnie jak na poprzednim albumie "Polished" z 2015 roku, zespół mimo wielu porywających improwizacji potrafi zachować swego rodzaju dyscyplinę, sprawiającą iż autorski program albumu brzmi bardzo płynnie i czytelnie.

Obchodzący w tym roku 70-te urodziny Jeffrey Osborne jest jedna z największych współczesnych postaci muzyki funky, soul i R&B. Karierę rozpoczął na początku lat 70-tych w ramach zespołu Love Men Ltd (później po prostu: LTD), którego początkowo był perkusistą, a następnie wraz z bratem Billym dzielił obowiązki głównego wokalisty. Od roku 1980 Jeffrey Osborne prowadzi działalność solową, która przyniosła mu dotąd pięć złotych i platynowych płyt. Jego nowy album "Worth It All" nawiązuje z jednej strony do tradycji r'n'b, z drugiej do przebojowych utworów w stylu Lionela Richie i nowoczesnych rozwiązań łączących soul z rapem. Płytę nagrano w Los Angeles z gościnnym udziałem topowych muzyków zza Oceanu: saksofonistą Geraldem Albrightem i trębaczem Rickiem Braunem. Płyta ukaże się 25 maja. 

Pochodząca z Kolorado saksofonistka Tia Fuller wywodzi się z rodziny, w której muzyka pełni nieodłączną rolę. Jej matka Elthopia Fuller jest wokalistką, ojciec Fred kontrabasistą, a siostra Shamie gra na fortepianie. Wśród głównych inspiracji saksofonistka wymienia muzykę Johna Coltrane'a, Charliego Parkera i Sary Vaughan. Tia Fuller ma za sobą współpracę m.in. z Rayem Charlesem, Terri Lyne Carrington, Esperanzą Spalding, a w ostatnim czasie także z Beyoncé. Jej piąty album "Diamond Cut" nagrany został w gwiazdorskim składzie złożonym z tak znakomitych jazzmanów jak basista Dave Holland czy perkusista Jack DeJohnette i wspomniana Terri Lyne Carrington, będąca też producentem całego albumu. Płytę wypełniają głównie jej nowe własne kompozycje, ale też utwory Buddy'ego Johnsona, Cole'a Portera i Mala Waldrona. "Diamond Cut" ukaże się na kilka dni przed występem saksofonistki w ramach poznańskiego Enter Enea Festival.

Miłośnicy legendarnego Tria Esbjorna Svenssona E.S.T. nie mogą narzekać na brak wydawnictw związanych z nieistniejącą od 10 lat formacją, która jakiś czas temu niemal zrewolucjonizowała europejski jazz. Po wydanym w 2016 roku albumie "E.S.T. Symphony" nagranym przez Royal Stockholm Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Hansa Eka z takimi muzykami jak m.in. Marius Neset, Verneri Pohjola, Iiro Rantala, Dan Berglund i współzałożyciel legendarnego tria - Magnus Ostrom, wytwórnia ACT publikuje 2-płytowe wydawnictwo z zapisem koncertu zespołu w londyńskim Barbican Centre jaki odbył się 20 maja 2005 roku. Premiera albumu "E.S.T. Live In London" zbiega się z przypadającą w czerwcu 10-rocznicą tragicznej smierci założyciela i lidera formacji Esbjorna Svensona.  czytaj więcej >>

>> KOLEJNE

Paolo FRESU - Richard GALLIANO
Jan LUNDGREN

Mare Nostrum III
PREMIERA 25 STYCZNIA 2019

Cyrille AIMEE
Move On: A Sondheim Adventure
(premiera 22 lutego 2019)

Rudi FISCHERLEHNER
15 8 SLUM
(premiera 1 lutego 2019)

Alfredo RODRIGUEZ - Pedrito MARTINEZ
Duologue
(premiera 1 lutego 2019)

The CUBAN LATIN JAZZ
Juntos Por Siempre
(premiera 20 stycznia 2019)

Norman JOHNSON
The Art Of Life
(2018)