Rekomendacje tygodnia (27)

<< POPRZEDNIA STRONA

Wokalistkę Rebeccę Angel znamy z przebojowej piosenki "Jet Samba", która latem 2016 roku pojawiła się na wielu amerykańskich listach radiowych. Nowa płytka 22-letniej piosenkarki: "What We Had", wyprodukowana przez Jasona Milesa, odpowiedzialnego za nagrania takich artystów jak m.in. Miles Davis, Grover Washington Jr. czy Luther Vandross, poza dwiema premierowymi piosenkami skomponowanymi przez wokalistkę wraz z ojcem Dennisem Angel, zawiera mało znaną kompozycję Hoagy Carmichaela "Winter Moon", brazylijską piosenkę "Agora Sim", oraz dwa mixy standardu Leibera i Stollera "Stand By Me" i dwa nowe remixy jej przeboju sprzed dwóch lat: "Jet Samba". Warto zwrócić uwagę na muzyków towarzyszących Rebecce, wśród których znaleźli się poza wspomnianym Jasonem Milesem (instr. klawiszowe): znani z koncertów w Polsce James Genus (kontrabas) i Reggie Washington (gitara basowa), a także ceniony perkusjonalista Mino Cinelu.  czytaj również >>

Pochodzący z Cape Town (RPA) wokalista, gitarzysta i kompozytor Jonathan Butler jest artystą związanym ze sceną już od siódmego roku życia. Już w 1973 roku uhonorowany został prestiżową Nagrodą Grammy Best RPA New Artist. 10 lat później przeprowadził się do Londynu, gdzie podpisał kontrakt z wytwórnią Jive Records, dzięki czemu zaistniał na międzynarodowym rynku jako oryginalny smooth jazzowy gitarzysta i obdarzony wyjątkowym głosem wokalista. Od pewnego czasu Jonathan Butler związany jest z wytwórnią Mack Avenue Records, pod której flagą ukazały się w ostatnim czasie tak doskonałe albumy jak ''Merry Christmas To You'' (2013, najlepiej sprzedająca się płyta sezonu z repertuarem świątecznym), ''Living My Dream'' (2014, nagrany z udziałem m.in. George'a Duke'a i Marcusa Millera), czy skłaniający się ku konwencji typowej przebojowej piosenki "Free" (2015). Swą nową płytę Jonathan Butler dedykuje twórczości jednego z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku, Burta Bacharacha. Na płycie zatytułowanej "Close To You", która ukaże się 24 sierpnia, znajdziemy tak znane utwory jak: "Alfie", "I Say A Little Prayer", "Walk On By" czy "The Look Of Love".  czytaj również >>

Urodzony w Nicei Vincent Peirani to muzyk z kręgu artystów pracujących na opinię akordeonu jako pełnoprawnego instrumentu w muzyce improwizowanej. Trzeci album wirtuoza akordeonu, jaki na łamach prestiżowego ''French Jazz Magazine'' zyskał tytuł Artysty Roku 2013, a przez jury Academie du Jazz uhonorowany został nagrodą "Django Reinhardt Prix'': "Living Being" (2015), zrealizowany został w kwintecie złożonym z instrumentalistów wywodzących się z różnych środowisk muzycznych. Wraz z liderem, zespół tworzyli: saksofonista Emile Parisien, klawiszowiec związany dotąd ze sceną francuskiej muzyki pop - Tony Paeleman, gitarzysta basowy r'n'b - Julien Herne i dynamiczny perkusista - Yoann Serra. W marcu 2017 roku Vincent Peirani wrócił do tego projektu, nagrywając w identycznym składzie materiał, który znajdzie się na płycie: "Living Being II - Night Walker". Poza nowymi autorskimi kompozycjami akordeonisty, w programie albumu znajdą się transkrypcje utworów Henry'ego Purcella oraz duetu Sonny and Cher i ...grupy Led Zeppelin. Plyta ukaże się 31 sierpnia.

Znanego z utrzymanego w konwencji country & western albumu "High Noon" (2016) fińskiego gitarzystę Kalle Kalimę, usłyszymy w składzie muzycznej efemerydy występującej pod nazwą KUU! Gitarzysta jest kompozytorem (bądź współkompozytorem) 9 utworów wypełniających album: "Lampedusa Lullaby", a w nagraniach towarzyszą mu: pochodząca z Serbii wokalistka Jelena Kuljić, gitarzysta Frank Möbus i perkusista Christian Lillinger. Muzyka wypełniająca krązek to niecodzienna mieszanka fascynacji dorobkiem Franka Zappy i Niny Hagen, podana w jazzującej konwencji. KUU! czerpie zarówno z awangardy, muzyki punk, jak jazzu i rocka. Ostro, głośno i ekspresyjnie. Album ujrzy swiatło dzienne 31 sierpnia.

W dniach 14 i 15 maja br. w Nilento Studio w Goteborgu odbyła się wspólna sesja nagraniowa dwóch wyjątkowych muzyków europejskiej sceny jazzowej: szwedzkiego mistrza kontrabasu i wiolonczeli Larsa Danielssona, oraz włoskiego trębacza Paolo Fresu. Artystów tych nie trzeba przedstawiać miłośnikom jazzu; obaj legitymują się przebogatym dorobkiem artystycznym obejmującym rozmaite projekty i dysponują własną rozpoznawalną manierą i stylem gry. Wspólne tworzenie muzyki w konwencji kameralnego duetu okazało się dla nich doświadczeniem tak udanym, iż efekt dwudniowej sesji zdecydowali się opublikować w formie albumu, jaki 28 września ukaże się nakładem wytwórni ACT. Atmosferyczna muzyka wypełniająca płytę zatytułowaną: "Summerwind", mieni się rozmaitymi barwami, emocjami i głębią. Poza własnymi kompozycjami, Danielsson i Fresu sięgnęli m.in. po nieśmiertelny standard "Autum Leaves",  kołysankę "Sleep Safe And Warm" Krzysztofa Komedy z filmu "Dziecko Rosemary" i ...twórczość Johanna Sebastiana Bacha.

W katalogu monachijskiej wytwórni ACT znajdziemy wiele albumów wypełnionych jazzową muzyką fortepianową. Na przestrzeni lat prowadzona przez Siggiego Locha wytwórnia opublikowała albumy tak znakomitych pianistów jak Joachim Kühn, Esbjörn Svensson, Iiro Rantala, Michael Wollny, czy płytę postrzeganego za najważniejsze odkrycie ostatnich kilku lat w Europie Austriaka Davida Helbocka. Ponieważ domeną wytwórni są rozmaite serie, nic dziwnego więc że konwencja: solo piano, również doczekała się swojego cyklu. Całkiem niedawno cieszylismy się 11-płytą o podtytule "Piano Works", jaką był album "Scarborough Variations" Chrisa Beiera. Pod numerem XII. 28 sierpnia wydana zostanie płyta zatytułowana "Hýdór", złozona z 13 kompozycji w autorskim wykonaniu 40-letniego pianisty z Kolonii, Rainera Böhma.

Pochodzący z Newark w stanie New Jersey, a od lat zamieszkały w Londynie wokalista Allen Austin-Bishop, po roku od czasu publikacji debiutanckiego albumu "Sorry Grateful", proponuje kolejny album, który podobnie jak pierwszą płytę charyzmatycznego artysty zdominowały standardy. W programie albumu "No One Is Alone", który ukaże się 7 września, znajdziemy m.in. takie nieśmiertelne amerykańskie przeboje jak: "The Way We Were", "Summertime", "Alfie", czy wreszcie umieszczone na końcu albumu koncertowe nagranie słynnego angielskiego hymnu protestanckiego "Amazing Grace". W zakresie instrumentacji klasycznych tematów z dorobku takich twórców jak George Gershwin i Burt Bacharach, Allen Austin-Bishop ponownie zaufał zespołowi, z którym zrealizował swój pierwszy album. Tworzą go: pianista Alex Maydew, Mao Yamada (bass) i Rob Hervais-Adelman (instr. perkusyjne).

Urodzony w Paryżu w 1952 roku pianista i kompozytor Roger Davidson jest artystą wyjątkowo wszechstronnym. Ceniony w środowisku miłośników muzyki klasycznej, jest jednocześnie wyjątkowym instrumentalistą swobodnie poruszającym się w estetyce tanga, muzyki klezmerskiej, rytmów latynoamerykańskich i oczywiście jazzu. Davidson jest także autorem dwóch cieszących się sporym powodzeniem książek na temat brazylijskiej muzyki. Wraz z osiadłymi w Nowym Jorku brazylijskimi muzykami, oraz znakomitym wibrafonistą i wirtuozem harmonijki ustnej Hendrikiem Meurkensem, w roku 2017 pianista nagrał wypełniony własnymi kompozycjami album: "Oraçâo Para Amanhâ" (2017). Kolejną płytą muzyka firmowaną szyldem: Roger Davidson Quartet featuring Hendrik Meurkens, jest album: "Music From The Heart", jaki ukaże się 4 września nakładem wytwórni Soundbrush.  czytaj więcej >>

Mieszankę muzyki arabskiej, flamenco i jazzu znajdziemy na albumie: "Ahlam" międzynarodowego (Hiszpania / Francja / Algieria) tria NES. Dwie wiolonczele, perkusja, oraz męsko-żeńskie głosy śpiewające w trzech róznych językach oryginalne utwory, kreują na debiutanckiej płycie NES, wciągający orientalno-śródziemnomorski klimat. Muzyka tego niecodziennego tria nie stroni od melodyjnych, kojarzących się z muzyką pop rozwiązań, zachowując jednak najwyższy z możliwych poziom zarówno w kwestii kompozycji, jak wykonania. NES łamie tym samym wszelkie bariery gatunkowe, tworząc swój własny, niepowtarzalny styl, idealnie wpasowany w konwencję dzisiejszego oblicza world music.

Już w roku 2011 gitarzystę, wokalistę i kompozytora Bena Poole'a nominowano w dwóch kategoriach (Najlepszy Młody Artysta i Najlepsza Kompozycja) do prestiżowej brytyjskiej Blues Awards, a jego debiutancka płyta ''Let's Go Upstairs'' (2012) wyprodukowana przez laureata Grammy - Isaaca Nossela (m.in. producenta płyt takich artystów jak: Jack Bruce, Robin Trower, Paul McCartney, Paul Young czy Roger Daltrey), odniosła na Wyspach niebywały sukces, plasując młodego muzyka w gronie najbardziej obiecujących muzyków rockowych. Jego wyjątkową grę i pełen emocji styl techniczny wychwalali tacy nieodżałowani mistrzowie gatunku jak Jack Bruce i Gary Moore, przepowiadając Benowi wyjątkową karierę na polu bluesa i muzyki rockowej. Po genialnym albumie koncertowym "Live At The Royal Albert Hall" (2014) i płycie "Time Has Come" (2016) brytyjska wytwórnia Manhaton Records proponuje kolejny studyjny album  Bena Poole'a: "Anytime You Need Me". Premierę płyty przewidziano na 5 października 2018.

"You And The Night And The Music" to tytuł debiutanckiego albumu 26-letniej nowojorskiej tancerki, modelki, ale przede wszystkim obiecującej wokalistki jazzowej Lucii Jackson. Płytę wypełniają zarówno nowe piosenki, jak utwory wybrane z amerykańskiej klasyki, takie jak m.in. "Just One Things" Cole Portera, "Sophisticated Lady" Duke'a Ellingtona czy "I'm A Fool To Want You" Franka Sinatry, oraz kompozycja Lennona i McCartneya: "And I Love Him". Producentem, aranżerem utworów i kierownikiem zespołu towarzyszącego wokalistce jest jej ojciec, znany i ceniony od lat gitarzysta jazzowy Ron Jackson, którego gra stanowi na płycie równie silny głos jak wokal Lucii. Na płycie dominuje klimat bossanovy i tanga, podszytych swingiem i stricte jazzowymi aranżacjami. Urodzona w Nowym Jorku, a dorastająca w Madrycie Lucia Jackson śpiewa i tańczy od dziesiątego roku życia, mając za sobą staranne wykształcenie zdobyte w prestiżowej Escuela de Musica Creativa i Professional Dance Conservatory. Zanim zdecydowała się na solowy debiut, z powodzeniem występowała z orkiestrami jazzowymi Buda Maltina, Marty'ego Schwartza i Arta Lillarda. Album "You And The Night And The Music" ukaże się 14 września 2018.

Urodzony w 1944 roku legendarny angielski producent muzyczny Mike Vernon już w wieku 19 lat rozpoczął pracę w wytwórni Decca, a rok później wraz z Neilem Slavenem założył opiniotwórczy magazyn "R&B Monthly". Przez ponad pół wieku pracował przy produkcji płyt zrealizowanych przez takich artystów jak m.in. John Mayall (11 albumów!), Eric Clapton, Fleetwood Mac, Ten Years After, Rory Gallagher, Savoy Brown, Chicken Shack, Jeff Beck, Rod Stewart czy David Bowie. To właśnie Mike Vernon odpowiedzialny jest za wyjątkowe brzmienie albumów powszechnie uważanych za kamienie milowe białego bluesa: "John Mayall's Blues Breakers with Eric Clapton" (1966) i "Peter Green's Fleetwood Mac" (1968). Poza pracą w Decca, w drugiej połowie lat 60-tych Mike Vernon założył legendarny label Blue Horizon, wydający w Europie płyty amerykańskich bluesmanów jak m.in. B.B.King, Otis Spann czy Champion Jack Dupree. W roku 2015 ukazał się album "Just a little bit" nagrany przez Vernona jako wokalistę z zespołem muzyków bluesowych z Andaluzji - Los Garcia, a rok później Vernon przyczynił się do ogromnego sukcesu debiutanckiej płyty brytyjskiej wokalistki Sari Schorr ("A Force Of Nature"). Rok 2018 przynosi nowy album nagrany przez legendarnego producenta, kompozytora i wokalistę, firmowany nazwą: Mike Vernon & The Mighty Combo, a zatytułowany "Beyond The Blue Horizon", którego premierę wytwórnia Manhaton Records przewidziała na 7 września.

Trębacz i kompozytor, ale też pianista i wokalista Michael Sarian, zaczął grać na fortepianie w wieku sześciu lat, a pierwszą trąbkę otrzymał w wieku lat  trzynastu. Urodzony w Kanadzie, wychowany w Argentynie, a od kilku lat osiadły w Nowym Jorku, od poczatku swej muzycznej działalności czerpie z doświadczeń i dorobku kulturalnego miejsc w jakich dane jest mu przebywać. Występował i koncertował profesjonalnie z rozmaitymi grupami: od progresywnych zespołów rockowych, poprzez grupę disco grającą na plaży w Urugwaju, na dużych składach orkiestrowych zakończywszy. W Nowym Jorku odnalazł się jako wyborny muzyk jazzowy, z powodzeniem występując w takich miejscach jak Blue Note Jazz Club, Jazz Lincoln Center czy The Iridium Jazz Club. Jego formacja Michael Sarian & The Chabones zdobywa coraz większą renomę wystepując przed coraz bardziej wymagającym audytorium. 8 września prestiżowa wytwórnia Zoho Music opublkuje już trzeci album zespołu: "León" (w języku hiszpańskim: lew), którego tytuł odnosi się do bujnej rudej czupryny i brody Michaela. Płytę wypełnia pięć zupełnie nowych kompozycji trębacza zarejestrowanych w New Jersey pod koniec ub.roku.

Dave Stryker to dziś jeden z najbardziej fascynujących gitarzystów jazzowych, dysponujący rozpoznawalnym soundem i charakterystycznym sposobem frazowania. W 2016 roku cieszyliśmy się płytą "Routes" nagraną w składzie prowadzonym przez muzyka wraz z saksofonistą Stevem Slagle, oraz albumem "Eight Track II" zrealizowanym w kwartecie. Rok później natomiast ukazał się już 28. jego album w roli lidera: "Strykin' Ahead", nagrany także w formule kwartetu. Dave Stryker to także wzięty producent i aranżer, z którego usług korzystają rozmaici artyści. 7 września ukaże się album jazzowej wokalistki Rachel Caswell: "We're All in The Dance", zrealizowany przy nieocenionym udziale Strykera. Na płycie znajdziemy nasączone wyjątkową ekspresją utwory wybrane z dorobku rozmaitych artystów. W programie albumu umieszczono m.in. "Fragile" Stinga, "I Didn't Know What Time It Was" Lorenza Harta i Richarda Rodgersa, "Tell Me A Bedtime Story" Herbiego Hancocka, "Dexterity" Charliego Parkera i "Reflections" Jona Hendricksa i Theloniousa Monka. Wokalistce Rachel Caswell towarzyszy wyborny skład, w którym poza grającym na gitarze Davem Strykerem, znaleźli się:  stały współpracownik Terence'a Blancharda, pianista Fabian Almazan, basistka zespołu Pata Metheny'ego Linda May Han Oh i topowy nowojorski perkusista Johnathan Blake.

  Pod patronatem LongPlay.blox.pl ukazał się debiutancki album młodziutkiej krakowskiej pianistki Aleksandry Hortensji Dąbek, laureatki wielu prestiżowych międzynarodowych konkursów i festiwali muzycznych nie tylko w Polsce, ale też m.in. w USA, na Węgrzech i w Estonii. Obdarzona wyjątkowym talentem, grająca na fortepianie od siódmego roku życia pianistka, ma za sobą gorąco przyjmowane koncerty na kilku kontynentach, w tym występ w renomowanej Carnegie Hall w 2016 roku. Na wydanej przez wytwórnię DUX płycie "Chopin, Schumann" znajdziemy pełne nie tylko zachwycającej wirtuozerii, ale też wyczuwalnego w grze uczucia interpretacje cyklu "Karnawał" Roberta Schumanna, oraz dwóch Nokturnów i dwóch Polonezów Fryderyka Chopina. Dobór repertuaru wypełniającego 70-minutowy recital zarejestrowany w styczniu br. w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, pięknie uzasadnia sama pianistka w tekście zamieszczonym na stronach książeczki dołączonej do płyty.  czytaj również >>

Twórczość urodzonego w 1950 roku wybitnego greckiego kompozytora Michaila Travlosa przybliża album nagrany przez troje instrumentalistów: flecistkę Iwonę Glinkę, harfistkę Annę Sikorzak-Olek i gitarzystę Angelosa Botsisa. Płyta "Progressions" zawiera 6 solowych i kameralnych utworów powstałych na przestrzeni 34 lat. W kunsztownie opracowanych i znakomicie wykonanych kompozycjach dostrzeżemy fascynację kompozytora zarówno naturą, jak urokiem odwiedzanych przez niego miejsc. Ten drugi aspekt dostrzeżemy m.in. w utworze "The Castle of Kwidzyn" odnoszącym się do zabytkowego zamku w Kwidzynie.  czytaj więcej >>

Ur Jorge to bydgoska, alternatywna grupa złożona z muzyków dysponujących niemałym doświadczeniem studyjnym i koncertowym, występujących także w innych formacjach: Magdalena Powalisz (George Dorn Screams) - bas, Remigiusz Ławniczak (Hans Jorg) - gitary i Marcin Karnowski (Variete, 3moonboys, George Dorn Screams, Brda) - perkusja. Wydany w nietypowym pudełku z nadrukiem, album "Końcówki serii" jest drugą płytą zespołu po ciepło przyjętych "Przejściach". W nagraniach wypełniających album gościnnie wzięli również udział: Krzysztof Błaszczak (puzon), Marek Szczepański (trąbka) i Jarosław Hejmann (sampling, perkusjonalia).  czytaj więcej >>

Krakowski perkusista, kompozytor i band leader Jacek Kochan współpracował m.in. z Johnem Abercrombie, Kennym Wheelerem, Davem Liebmanem, Markiem Coplandem, Eddie Hendersonem, Larsem Danielssonem, Seamusem Blakem czy Piotrem Lemańczykiem i Leszkiem Możdżerem. Współtworzy liczne formacje oraz jest liderem własnych składów jak m.in. Third Of Three czy N.A.K. Nowym projektem perkusisty jest Jacek Kochan & musiConspiracy, tworzony wraz z Fabrizio Brusca (gitara), Zbyszkiem Chojnackim (akordeon) i Michałem Kapczukiem (kontrabas). Na wydanej przez słowacką wytwórnię Hevhetia płycie zatytułowanej "Parentes", skład wspomagany jest przez 10-osobowy międzynarodowy skład, w którym znajdziemy wokalistkę Sari Dajani, skrzypka Mateusza Smoczyńskiego, sekcję dętą oraz kwartet smyczkowy.  czytaj więcej >>

Powstały w 2013 roku w Krakowie zespół Wicked Heads swą muzykę opiera na idiomie teksańskiego bluesrocka, country i folku, nasączonych alternatywnym brzmieniem. W ciągu kilku lat działalności ten oryginalny kwartet (Kasia Miernik - wokal, instr. klawiszowe; Jacek Biliński - gitara; Mariusz Wróblewski - gitara basowa i Wojtek Siatkiweicz - perkusja) zdobył już laury podczas takich festiwali jak: Rybnik Blues Festival 2014 Bluesroads Festival 2015 i Galicja Blues Festival 2015. Po czterech latach koncertów pora na płytę. Album przewrotnie zatytułowany "Superheroes" przynosi 9 autorskich utworów zarejestrowanych podczas dwóch sesji nagraniowych: w 2014 roku w Wodzisławiu Śląskim oraz w 2016 roku w Krakowie. To doskonałe podsumowanie dotychczasowej działalności Wicked Heads.    czytaj więcej >>

  Postać kompozytora Romana Maciejewskiego ciągle pozostaje do końca nieodkryta przez miłośników muzyki. Zmarły w 1998 roku kompozytor bowiem, często odmawiał publikacji wielu swoich utworów, pomimo ogromnego zainteresowania ze strony artystów. Twórczość Maciejewskiego obejmowała  różnorodne formy kompozycyjne, zarówno mogące kojarzyć się z estetyką Karola Szymanowskiego, jak późniejsze utwory nawiązujące do dawnych i współczesnych kierunków. Doskonałym przypomnieniem dorobku kompozytora przeniesionego w obszary jazzowej improwizacji była płyta nagrana przez trębacza Macieja Fortunę i pianistę Krzysztofa Dysa "Maciejewski Variations" (2014). W ubiegłym roku na płycie "Roman Maciejewski Piano Music" znakomity pianista Mariusz Ciołko zaprezentował szerokiemu odbiorcy neoklasyczne nasycone romantyzmem utwory fortepianowe. Kolejną pozycją z muzyką Maciejewskiego jest album wydany w roku, w którym mija dwudziesta rocznica śmierci kompozytora. Tym razem jest to pierwsza rejestracja  utworów kameralnych z gitarą. Album "Suita hiszpańska" ukaże się 24 sierpnia pod patronatem LongPlay.blox.pl nakładem wydawnictwa Chopin University Press. Przedpremierowo płyta jest dostępna na stronie: www.efryderyk.plczytaj również >>

NASTĘPNA STRONA >>

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com