Rekomendacje tygodnia (30)

<< POPRZEDNIA STRONA

Na 4 stycznia 2019 roku planowana jest premiera albumu: "Tenor Time" firmowanego przez saksofonistę Jorge Nilę. Muzykowi towarzyszy niezwykle aktywny za Oceanem gitarzysta Dave Stryker, grający na organach Mitch Towne i perkusista Dana Murray. Album o podtytule: "Tribute To The Tenor Masters" dedykowany jest największym mistrzom saksofonu tenorowego, a jego program wypełniły utwory z dorobku m.in. Dextera Gordona, Wayne Shortera, Joe Hendersona i Sonny'ego Rollinsa. Ciekawostką jest instrumentalna wersja utworu Steviego Wondera "Rocket Love", pierwotnie zamieszczonego na genialnej płycie "Hotter Than July" (1980).

Pierwszą płytą jaka trafiła do mnie z wydrukowanym na okładce rokiem: 2019, jest album "Intimate Adversary" firmowany przez Jack Mouse Group. Liderem formacji jest perkusista i kompozytor wszystkich zamieszczonych na płycie utworów, Jack Mouse. Muzyk poszczycić się może błyskotliwą biografią obfitującą we współpracę z największymi jazzowymi gigantami jak: Stan Kenton, Clark Terry, Herb Ellis, James Moody, Randy Brecker, Bill Evans, Jon Faddis, czy Bob Mintzer. Od wielu lat perkusista prowadzi też własny skład, którym właśnie jest Jack Mouse Group. Skład jaki zarejestrował najnowszy album, tworzą wraz z Mousem: saksofonista Scott Robinson, trębacz Art Davis, gitarzysta John McLean i kontrabasista Bob Bowman.

Saksofonista altowy Christopher Hollyday rozpoczął karierę profesjonalnego muzyka jak 13-latek, w roku 1983 wstępując do kwintetu prowadzonego przez swego starszego brata Richarda. Już pięć lat później występował jako główna gwiazda w legendarnym nowojorskim Village Vanguard, a następnie wstąpił do składu koncertowej grupy samego Maynarda Fergusona. Ze swoim własnym składem alcista koncertował nie tylko w USA, ale też w Kanadzie, Brazylli i krajach europejskich, oraz dokonał nagrań dla renomowanej wytwórni RCA. Na najnowszej płycie Christophera Hollyday: "Telepathy", towarzyszą mu: trębacz Gilbert Castellanos, pianista Joshua White, kontrabasista Rob Thorsten i perkusista Tyler Kreutel. Repertuar płyty obejmuje kompozycje Freddiego Hubbarda, Buda Powella, Matta Dennisa, Vernona Duke'a, Harolda Arlena i Charliego Parkera.

Każdego roku o tej porze zarzucani jesteśmy rozmaitymi płytami z muzyką o świątecznym charakterze. Zawsze też pośród wielu płyt, znajdziemy pozycje godne szczególnej uwagi. taką jest też album swingującego wokalisty Jake'a Ehrenreicha nagrany z triem znakomitego pianisty i kompozytora Rogera Kellawaya oraz gitarzystą Brucem Formanem. Jake Ehrenreich stworzył wyjątkowo interesujący zestaw świątecznych piosenek napisanych przez twórców żydowskiego pochodzenia. Są wśród nich zarówno tak znane utwory jak "Winter Wonderland" Felixa Bernarda i Dicka Smitha z 1934 roku, "White Christmas" Irvinga Berlina z 1942 roku, czy "Silver Bells" Jaya Livingstona i Raya Evansa (1950), jak i mniej znane piosenki powstałe na przestrzeni ponad 50 lat. Porównywana przez krytyków do młodego Tony'ego Benneta maniera wokalna Jake'a Ehrenreicha w połączeniu z aranżacjami i instrumentacją obecnego na jazzowej scenie od początku lat 60-tych, legendarnego Rogera Kellawaya, zaowocowały jedną z najciekawszych płyt świątecznych ostatnich lat. Album ukazał się 2 listopada, a nosi tytuł: "A Treasury of Jewish Christmas Songs".

Do najnowszego numeru magazynu Jazz Forum w wersji dla prenumeratorów dołączona została płyta "In Our Own Way" firmowana przez Sylwestra Ostrowskiego & The Jazz Brigade. Płyta promuje trasę koncertową z okazji 60-lecia historycznej trasy Kwartetu Dave'a Brubecka (w ramach której 17 listopada w Blue Note Poznań wystąpi Kwartet Dariusa Brubecka) i akcentuje 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W nagraniu albumu poza saksofonistą i liderem projektu, wzięły udział takie gwiazdy jazzu jak Freddie Hendrix, Darius Brubeck, Deborah Brown czy Eric Allen. Wśród utworów znajdziemy m.in. kompozycje Davida Brubecka i Krzysztofa Komedy, oraz jazzowe opracowania rewolucyjnych etiud Fryderyka Chopina i tradycyjnej pieśni żołnierskiej "My, Pierwsza Brygada".

Pierwsze spotkanie znakomitego pianisty i kompozytora, od lat zamieszkałego w Szwajcarii Vladyslava Sendeckiego, z czołową polską jazzową formacją smyczkową Atom String Quartet miało miejsce już w 2012 roku podczas występu w ramach jednego z festiwali muzycznych w Berlinie. Rok później artyści zagrali wspólnie na Jazz Baltica wraz z Paolo Fresu, Christianem von Kaphengstem i Wolfgangiem Haffnerem. Powstałe dzięki połączeniu zmysłowej gry Sendeckiego i klasycyczująco-jazzowego soundu Kwartetu brzmienie, okazało się tak twórczym i zajmującym dla muzyków, iż efekt postanowili przełożyć na pracę w studio. Efektem jest nagrany w maju bieżącego roku w Ludwigsburgu album "Le Jardin Oublie / My Polish Heart", który nakładem niemieckiej wytwórni Neuklang ukaże się 16 listopada. Program płyty zdominowały kompozycje braci Sendeckich: Stefana i Władysława, uzupełnione o utwory wybrane z dorobku m.in. Karola Szymanowskiego i Krzysztofa Komedy.

Założyciel słynnej grupy Irakere, legendarny kubański pianista, bandleader, kompozytor i aranżer Chucho Valdés, zapowiada nowy album, który ukaże się nakładem wytwórni Mack Avenue już 16 listopada. Zarówno tytuł albumu, jak koncepcja małego składu, nawiązuje do projektu Jazz Batá z 1972 roku, poprzedzającego utworzenie Irakere. 77-letni dziś pianista otoczył się młodymi muzykami w osobach: Yelsy'ego Heredii, Dreisera Durruthy Bombalé i Yaroldy'ego Abreu Roblesa, a w dwóch utworach, artystom towarzyszy skrzypaczka, którą już wkrótce oklaskiwać będziemy w Poznaniu, Regina Carter. Album zatytułowany "Jazz Batá 2" wypełnia osiem autorskich kompozycji Chucho Valdésa, silnie eksponujących południowe rytmy i gorący kubański temperament artysty.

 Wieloletnia przyjaźń kompozytora i muzyka Dariusza Przybylskiego z perkusistą Leszkiem Lorentem, zaowocowała albumem wypełnionym dedykowanymi perkusji Lorenta kompozycjami Przybylskiego.  Kompozytor należy do grona twórców, mogących poszczycić się wyjątkowo imponującą biografią. Pośród licznych trofeów i wyróżnień artysty warto wymienić te zdobyte na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Hörbiger w Wiedniu, Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim Polskiego Wydawnictwa Muzycznego PWM (obie w 2005 roku), 47. Konkursie Młodych Kompozytorów im. T. Bairda w Warszawie (2006) czy XIX Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim w Sanoku (2011). Dyskografia Dariusza Przybylskiego jako kompozytora i wykonawcy obejmuje ok. 25 albumów. Album "Dariusz Przybylski - Percussion Works" ukazał się nakładem wydawnictwa Chopin University Press, a oficjalną premierę płyty zaplanowano na 9 listopada. LongPlay.blox.pl objął patronat nad albumem.  czytaj również >>

Wokalista i kompozytor greckiego pochodzenia - Jorgos Skolias to na polskiej scenie postać ze wszech miar wyjątkowa. W ostatnim czasie mieliśmy okazję cieszyć się płytami artysty: nagraną z braćmi Oleś "Sefardix" (2013) prezentującą klimatyczną fuzję muzyki żydowskiej przełomu XIX i XX wieku i jazzu, oraz "Kolos" (2016) zrealizowaną w duecie z synem, perkusistą Antonisem Skoliasem. Nowym projektem niezwykłego artysty jest duet z pianistą Piotrem Rachoniem i album stosownie zatytułowany: "Free". Stosownie, bowiem program albumu wypełniają improwizacje. Muzycy przystąpili do nagrań bez przygotowanych wcześniej kompozycji, czy choćby szkiców utworów, a cała sesja nagraniowa trwała zaledwie 55 minut. Premierę albumu wytwórnia V-Records zaplanowała na 68-urodziny wokalisty, które przypadają 9 listopada.

Yarosh Organ Trio to skład powołany przez znakomitego perkusistę Przemysława Jarosza, do którego lider zaprosił saksofonistę tenorowego Tomasza Pruchnickiego i wirtuoza organów Hammonda, Kajetana Galasa. Wydany w 2016 roku, debiutancki album formacji przyniósł zestaw utworów nawiązujących do głównego nurtu światowego jazzu, jednak ukazujących indywidualny sposób postrzegania mainstreamu przez trio. Demokratyczne trio stanowiące wypadkową trzech muzycznych indywidualności i ukazujące ogromne możliwości każdego z instrumentalistów, okazało się przestrzenią w której muzycy postanowili nadal funkcjonować. Właśnie ukazał się drugi album Yarosh Organ Trio, zatytułowany: "Alterakcje". Tym razem do składu zaproszono wokalistkę Katarzynę Mirowską, a w programie płyty znalazła się poza premierowymi utworami, również nowa wersja  utworu "Before", tym razem w wersji wokalno-instrumentalnej z tekstem Marty Guśniowskiej. Płyta ukazała się nakładem Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Bracia Julian (trębacz) i Roman Wasserfuhr (pianista) to wyjątkowe zjawisko na europejskiej scenie jazzowej. Młodzi muzycy podbili serca najpierw niemieckich słuchaczy a następnie dzięki rozlicznym koncertom również słuchaczy z innych krajów. Pozycję duetu na jazzowej scenie niewątpliwie wzmocniła współpraca z takimi artystami jak Nils Landgren, Lars Danielsson i Wolfgang Haffner, których nazwiska pojawiły się na kolejnych albumach braci. Po albumach ''Running'' (2013) i nagranym w Nowym Jorku z saksofonistą Donnym McCaslinem, basistą Timem Lefebvre i perkusistą Natem Woodem: "Landed in Brooklyn", kolejną pozycją w dyskografii tandemu Julian & Roman Wasserfuhr jest nagrana w Irlandii płyta: "Relaxin' in Ireland", na której towarzyszy braciom wiolonczelista Jorg Brinkmann. W programie albumu, poza własnymi kompozycjami trzech artystów, znajdziemy też interpretacje tematów Vana Morrisona ("Moondance") i Gilberta O'Sullivana ("Clair"), oraz tradycyjną irlandzką pieśń: "Drunken Sailor".

Również w okolicach tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia posłuchać będziemy mogli nowej muzyki przygotowanej specjalnie na ten okres przez Nilsa Landgrena i jego muzycznych przyjaciół. Album "Christmas With My Friends VI", to już szósta odsłona świątecznej serii płytowej wytwórni ACT. Tym razem puzoniście i dysponującym ciepłym głosem wokaliście towarzyszą m.in. Sharon Dyall, Jeanette Kohn, Jessica Pilnas i Ida Sand (wokal), oraz: saksofonista Jonas Knutsson, gitarzysta Johan Norberg i kontrabasistka Eva Kruse. Posród utrzymanych w specyficznym klimacie nagrań, znajdziemy m.in. tematy Johanna Sebastiana Bacha, Felixa Mendelssohna, oraz pochodzącą z repertuaru grupy ABBA piosenkę "I Have A Dream". Premierę albumu przewidziano już na 26 października.

Nazywana przez krytyków "Białą Królową Soulu XXI wieku" wokalistka i kompozytorka Ida Sand, dysponuje wyjątkowym głosem i od lat wypracowanym sposobem interpretacji. Swój nowy album (kolejny po wypełnionej utworami z dorobku Neila Younga płycie: "Young At Heart", 2015) zatytułowany "My Soul Kitchen", artystka przygotowała wraz z formacją saksofonisty Magnusa Lindgrena, Stockholm Underground. Na płycie znajdziemy nowe piosenki śpiewającej i grającej na fortepianie Idy Sand, oraz jej własne wersje utworów m.in. Ala Greena, Steviego Wondera, Raya Charlesa i grupy Creedence Clearwater Revival. Płyta ukaże się 26 października.

W roku 2014 z okazji przypadającej 200. rocznicy urodzin twórcy saksofonu, belgijskiego konstruktora i budowniczego instrumentów Adolphe'a Saxa, ukazał się wyjątkowy album nagrany przez Pawła Gusnara: "Saxophone Varie" uhonorowany nagrodą Fryderyka. Po dwóch latach saksofonista zdecydował się kontynuować przedsięwzięcie publikując płytę opatrzoną dopiskiem: "Vol.2". W roku 2018 doczekaliśmy się trzeciej odsłony projektu, która pod postacią 2-płytowego albumu "Saxophone Varie Vol.3" trafi do nas 19 października. Na dwóch perfekcyjnie nagranych krążkach znajdziemy kompozycje Romualda Twardowskiego, Anny Ignatowicz-Glińskiej, Pawła Mykietyna, Pawła Łukaszewskiego, Aleksandra Kościowa, Alicji Gronau, Bartosza Kowalskiego i Krzysztofa Herdzina. Soliście towarzyszy w nagraniach 17 znakomitych instrumentalistów. Warto pamiętać że saksofon, mimo iż w ostatnich latach kojarzony przede wszystkim z jazzem, pierwotnie skonstruowany został jako instrument klasyczny i jako taki w 1864 roku opatentowany został przez Adolphe'a Saxa. Cykl Pawła Gusnara "Saxophone Varie" znakomicie obrazuje klasyczne oblicze instrumentu przez pryzmat dokonań współczesnych kompozytorów.  czytaj więcej >>

"Buttonhacker" to tytuł albumu, a zarazem pseudonim wszechstronnego muzyka i kompozytora, Pawła Janasa. Grając na bardzo specyficznym instrumencie jakim jest akordeon, artysta porusza się w rejonach współczesnej muzyki klasycznej, elektroniki i kreatywnej improwizacji. Paweł Janas z powodzeniem występuje zarówno solo, jak z towarzyszeniem orkiestry, w repertuarze obejmującym poza własnymi kompozycjami takze dzieła takich kompozytorów jak Igor Strawiński, Edward Grieg czy Ignacy Zalewski. Akordeonista współpracuje m.in. z Zygmuntem Krauze, Dariuszem Przybylskim i Wojciechem Blecharzem. "Buttohacker" to album będący samodzielnym dziełem muzyka zagranym na akordeonie z szerokim zastosowaniem loopów i elektroniki.

  "Ars Paschalis" to album zawierający pieśni pasyjne w opracowaniu Cezarego Kundy, zarejestrowane przez zespół wokalny Pro Opere pod dyr. Ewy Barbary Rafałko i organistę Jana Bokszczanina. Białostocki twórca sięgnął po utwory reprezentujące rozmaite techniki kompozytorskie stosowane w odległych od siebie epokach. Pochodzące ze Śpiewnika Kościelnego ks. Jana Siedleckiego utwory sakralne dotyczą liturgii Wielkiego Postu i Wielkanocy, a łączy je specyficzny klimat, piękno i subtelność. Misterium Męki Pańskiej i Tajemnica Zmartwychwstania od zawsze stanowią źródło inspiracji dla wielu wybitnych twórców, owocując poruszającymi w wymiarze artystycznym i duchowym dziełami w postaci oratoriów, kantat, mszy wielkanocnych i pieśni wielkopostnych. Nieustannie muzyka pasyjna stanowi wielkie wyzwanie dla rozlicznych kompozytorów, wciąż poszukujących nowych środków wyrazu dla religijnych treści, a częstym przedmiotem muzyczno-duchowego przekazu jest właśnie Ars Paschalis. Niniejszy album to zamknięta forma, w której instrumentalne fragmenty znakomicie uzupełniają śpiewane przez chór, nasycone smutkiem, tajemnicą i nadzieją, przejmujące pieśni. Premiera 2 listopada.  czytaj również >>

 Stylowo wydany album "AVE" zawiera utwory chóralne o tematyce sakralnej autorstwa Aldony Nawrockiej. Warszawska kompozytorka, pianistka, improwizatorka i pedagog, ma w dorobku zarówno utwory fortepianowe, orkiestrowe i chóralne, jak kompozycje elektroakustyczne, a nawet piosenki i utwory instrumentalne skierowane do najmłodszych odbiorców. Szerokie spektrum twórczości artystki obejmuje też współpracę z teatrem i muzykę tworzoną do spektakli tanecznych i baletowych. Utwory Aldony Nawrockiej prezentowane są podczas wielu prestiżowych festiwali nie tylko w Polsce, ale też m.in. w Szwajcarii (Gard du Nord, Mozart Tage), Hiszpanii (Forum Muzyki Polskiej w Sewilli), Francji, Finlandii i na Litwie, przez tak znakomite składy jak Chór Camerata Silesia, Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis czy Chór Wileński Jauna Musica. "AVE" to pierwsza monograficzna płyta Aldony Nawrockiej. Album ukazuje jeden z najważniejszych nurtów twórczości kompozytorki, jakim są odzwierciedlające indywidualne podejście artystki do sfery duchowości, sakralne utwory chóralne. Wiele z zamieszczonych na "AVE", tworzonych na przestrzeni ponad 15 lat utworów, nagrodzonych zostało podczas krajowych i międzynarodowych konkursów kompozytorskich. Materiał nagrany został przez jeden z wiodących krajowych zespołów wokalnych specjalizujących się w muzyce współczesnej, Polski Chór Kameralny pod dyr. Jana Łukaszewskiego. Premiera płyty 26 października.  czytaj również >> 

Amerykański kontrabasista Christian McBride od roku 2009 swoje kolejne płyty publikuje pod banderą prestiżowej wytwórni Mack Avenue. Po genialnych kameralnych albumach swojego tria, płytach własnej orkiestry jazzowej Christian McBride Big Band, kilkukrotny zdobywca nagrody Grammy proponuje album "Christian McBride's New Jawn" zrealizowany w znakomitym, gwiazdorskim kwartecie. Wraz z liderem w nagraniach udział wzięli: trębacz Josh Evans, znany z współpracy z Christanem Sandsem saksofonista i klarnecista Marcus Strickland oraz perkusista Nasheet Waits, którego niedawno słuchaliśmy m.in. na płytach Miroslava Vitousa ("Music Of Weather Report", 2016) i Gregory Lewisa ("The Breathe Suite", 2017). Program albumu tworzą kompozycje wszystkich muzyków, oraz zamykający płytę utwór Wayne'a Shortera: "Sightseeing". Album ukaże się 26 października.  czytaj również >>

"Crime Zone" to debiutancki album niezwykle fotogenicznej (vide: okładka płyty) pianistki z Los Angeles, Connie Han. Artystka pochodzi z rodziny muzyków klasycznych, nic dziwnego więc że naukę gry na fortepianie rozpoczęła już jako 5-latka. Jednak to właśnie fakt, iż wieku 14-lat zainteresowała się jazzem, sprawił że jej debiutancki album ukazał się 12 października nakładem prestiżowej wytwórni Mack Avenue Artystce towarzyszą znakomici amerykańscy jazzmani w osobach znanego z grupy Melody Gardot oraz Big Bandu Dave'a Slonakera basisty Edwina Livingstona i perkusisty Briana Schwartza, oraz grający w 5 spośród 10 nagrań zgromadzonych na płycie, ceniony saksofonista Walter Smith III, którego znać możemy nie tylko z własnych projektów, ale też współpracy z Ambrose Akinmusirem i ...Piotrem Lemańczykiem (album: "Live In Klub Żak", 2016). W jednym nagraniu pojawia się też znany z big bandu MONK'estra trębacz Brian Swartz. Nagrany w tak wyśmienitym składzie album przynosi mieszankę oryginalnych kompozycji oraz zaczerpniętych z dorobku Stephena Sondheima, Joe Hendersona i Duke'a Pearsona.  czytaj więcej >>

Wielokrotnie nagradzany podczas licznych festiwali kielecki klarnecista i pedagog Mariusz Barszcz, od wielu lat aktywnie udziela się w rozmaitych projektach, pośród których warto wymienić: Świętokrzyski Kwintet Dęty, Kieleckie Trio, kameralną formację Animato, zespół Alla Vienna czy Brillante Duo. W roku 2015 zachwycaliśmy się jego płytą z interpretacjami utworów skomponowanych m.in. przez Stefana Kisielewskiego, Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego ("Polska muzyka klarnetowa XX w."). Tymczasem ukazała się zupełnie nowa płyta w dyskografii artysty: "Muzyka nam bliska". Wraz z pianistą Piotrem Saciukiem, Mariusz Barszcz zabiera nas w muzyczną podróż obejmującą kompozycje przygotowane przez sześciu współczesnych kompozytorów. W dwóch przypadkach artyście towarzyszy akordeonista oraz kompozytor utworów: "Epitafium" i "Metamorfozy", Jerzy Mądrawski.

Amerykański kompozytor i perkusjonalista Julian Gerstin na przestrzeni czterech dekad współtworzy rozmaite formacje jazzowe o profilu etnicznym, jak choćby grająca salsę grupa Son de la Calle, czy afrokubański skład Iroko Nuevo. Muzyk dwa lata spędził na Martynice zgłębiając tajniki tamtejszej muzyki ludowej, a książka "The Musician's Guide to Rhythm" napisana przez niego wspólnie z Kenem Dalluge, uznawana jest za Oceanem za prawdziwą Biblię perkusjonalistów. Mimo, iż Julian Gerstin ma na swym koncie wiele płyt nagranych w rozmaitych składach jak m.in. oktet Joela Harrisona, As Yet Quintet czy grupa Green Mountain Mambo, dopiero wydana w ubiegłym roku płyta "The One Who Makes You Happy" była od początku do końca jego autorskim albumem. Zachęcony sukcesem płyty własnego sekstetu Gerstin, postanowił kontynuować dzieło, czego efektem jest wydany w październiku drugi album firmowany nazwą: Julian Gerstin Sextet. Na płycie "The Old City" wypełnionej autorskimi kompozycjami, liderowi towarzyszy identyczny skład, jak ten znany z ubiegłorocznego krążka. Tym razem jednak Julian Gerstin zaprosił do studia dodatkowo siedmiu znakomitych muzyków, grających w poszczególnych utworach.  >> czytaj również

>> NASTĘPNA STRONA

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com