Wystawa: 50 lat debiutu fonograficznego The Beatles

''50 lat debiutu fonograficznego The Beatles'' to tytuł wystawy zorganizowanej w Mosińskim Ośrodku Kultury przy okazji VII Ogólnopolskich Dni Artystycznych z Gitarą. Okrągła rocznica wydania pierwszej długogrającej płyty The Beatlesokazała się wyśmienitym pretekstem do zgromadzenia w jednym miejscu ekspozycji złożonej z kilkudziesięciu okładek longplayów oraz singli wydanych na przestrzeni kilkudziesięciu lat w różnych krajach świata.

Mimo, iż podstawowa dyskografia zespołu liczy zaledwie dwanaście albumów, trudno zliczyć najróżniejsze kompilacje ukazujące się do dnia dzisiejszego na całym świecie. Także dyskografia brytyjska The Beatles różni się znacznie od dyskografii amerykańskiej. Jeden z zapalonych kolekcjonerów z Leszna -mój serdeczny kolega Adam Jagodziński przywiózł do Mosiny drugiego dnia Festiwalu także pierwszy album amerykański Beatlesów, wydany kilka tygodni po brytyjskim longplayu ''Please Please Me'' pod tytułem ''Introducing The Beatles''.

Wiele spośród okładek The Beatles zyskały z czasem miano kultowych.
Fotografia zdobiącą okładkę ''Please Please Me'' zrobiona została na balkonie biurowca głównej siedziby EMI w Londynie. W 1969 Beatlesi poprosili tego samego fotografa (Angusa McBeana), żeby powtórzył to ujęcie dla potrzeb okładki kompilacyjnego albumu ''1967-1970'', gdzie w identycznych pozycjach widnieją sylwetki starszych, długowłosych i zarośniętych muzyków.
Innowacją i symbolem ekscentryczności była okładka podwójnego albumu zatytułowanego po prostu ''The Beatles'' zwanego ''Białym Albumem'', na której poza widoczną jedynie pod światło wytłoczoną w białej tekturze nazwą zespołu wybity był numeratorem indywidualny numer egzemplarza (dzięki czemu nie ma na świecie dwóch płyt o identycznym numerze).
Przejście dla pieszych przy Abbey Road od czasu umieszczenia fotografii czwórki Beatlesów przechodzących ulicą na płycie zatytułowanej właśnie ''Abbey Road'' stało się miejscem kultowym. To najsłynniejsza i najczęściej imitowana okładka w historii rocka, a volkswagen ''garbus'' znajdujący się na zdjęciu zupełnie przypadkowo, trafił po kilku latach do Automuseum Volkswagen w Wolfsburgu. To także miejsce jakie od wielu lat należy do najbardziej strzeżonych przejść dla pieszych w Londynie ze względu na turystów, którzy nie bacząc na panujący tam ruch uliczny fotografują się na ''zebrze'', niejednokrotnie powodując zagrożenie wypadku.
Inną słynną okładką Beatlesów jest ''Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band'', na której czwórkę muzyków obok czterech ich własnych figur woskowych otaczają wycięte z kartonu naturalnej wielkości wizerunki znanych osób, wśród których dostrzec można m.in.: Karlheinza Stockhausena, Edgara Alana Poe, Freda Astaire, Boba Dylana, Marilyn Monroe, Karola Marxa, Marlona Brando, Marlenę Dietrich, Alberta Einsteina czy Louisa Carrolla. To także okładka, która okazała się doskonałym wzorem do naśladownictwa (m.in. płyty Franka Zappy: ''We're Only in it for the Money'' i The Rolling Stones: ''Their Satanic Majesties Request'').

 

''50 lat debiutu fonograficznego The Beatles'', 12-28.04.2013 Mosiński Ośrodek Kultury -Mosina

___________________________________________________________________________ 

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com